Maliye

Doğal Afet için Finansal Olarak Nasıl Hazırlanır?

Karım ölümcül bir fırtınadan korkuyor. Öte yandan, ben şovda olmak için sevgiyi öldürürüm Fırtına Chasers. (Bu garip mi oluyor? Buna cevap verme…)

Her iki durumda da, sezonun ilk kasırga sirenini duymak, her yıl oldukça korkunç bazı fırtınaların yolunda yaşadığımız korkutucu bir hatırlatmadır. Henüz gerçek bir kasırgadan geçmedik, yakınlardaki bir kasaba çarptı. Birkaç yıl önce bölgemiz de önemli zararlar bırakan bir “iç kasırga” ydı.

Yıllar geçtikçe, karım ailemizi toplayana kadar doğal bir felaket olasılığını düşünmüyorum ve hepimiz iPhone'larımızdaki hava radarını izlerken bodrum katında toplandık. Aksi takdirde, bir felaket olasılığına hazırlanmayı düşünmem sık sık ortaya çıkmaz.

Tabii ki, doğal bir felakete binmeye hazır olmak, evde hazır bir güvenli bölgeye sahip olmaktan ve şişelenmiş suya yığmaktan çok daha fazlasıdır. Doğal bir felaket sonrasında hayatta kalanlar için, özellikle de hazırlık zamanını almadılarsa, maddi anlamda zarar verici olabilirler.

Doğal afet durumunda sizin ve ailenizin korunacağından emin olmak için yapmanız gereken altı şey.

Şimdi bunları yapmak için onları koyunBu yüzden büyük bir fırtına vurduğunda hazır olacaksınız:

1 | Elinizde nakit var

Doğal afetler genellikle tüm topluluklara güç verir, yani yerel tüccarlardan ihtiyacınız olan her şey için nakit ödeme yapmanız gerekir. Elektrik geri yükleninceye kadar - genellikle 200 - 300 dolar arasında - gerekli alımlarla başa çıkmak için evde yeterli paraya sahip olmak iyi bir fikirdir.

Buna ek olarak, paranızı küçük faturalarda bulundurmak için bir nokta haline getirin. Bir felaketten sonra mağazaların kolayca değişiklik yapamayacağı ihtimali var ve bir kutu süt için 20 $ veya 50 dolar harcamaktan nefret edersiniz, çünkü daha küçük bir şeyiniz yok. (Karınıza tam olarak neden katlanacağını açıklamak zor olsa da 200 dolar bekarlar).

2 | Acil durum fonunuzu sağlam tutun

Bir sebepten dolayı acil durum fonu denir. Evinize veya arabanıza zarar verirseniz veya doğal bir felaketten hemen sonra çalışmaya geri dönemezseniz, sigortanızı beklerken bir şey üzerinde yaşamak zorunda kalacaksınız.

Temizlerken kullanabileceğiniz paraya sahip olmak, hayatınızı bir an önce geri getiriyormuşsunuz gibi hissetmek ile sigorta bürokrasisi üzerinden çalışırken hiçbir insanın arazisinde sıkışıp kalmamak anlamına gelir.

Yerel bankanızda para biriktirebilirsiniz, ancak banka şubesinin mevduat çeken herkesin zarar görebileceği veya nakit paraya çevrilebileceği kadar büyük bir doğal felakette. Çevrimiçi banka gibi kullanma Başkent 360 ile paranızı bölgenizden uzak tutabilirsiniz.

3 | Uygun sigorta kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun.

Ev sahibi sigortanızın, Doğa Ana'nın size atabileceği her şeyi idare etmek için yeterli olduğunu varsaymak kolay olabilir. Fakat ne yazık ki, politikanız, bir felaket durumunda (veya başka bir kayıp durumunda) sizin veya mülkünüzün başına gelebilecek her kötü şeyi kapsamıyor. Çok az sayıda ev sahibi, başlarının tepesinden tam olarak ne politikanın kapsadığını söyleyebildi ve politika sahiplerinin, kapsama alanlarının kendilerini neyin hak ettikleri konusunda yanlış anlama eğilimi var. Bu, bir iddiada bulunacak durumda olduğunuzda kötü bir sürpriz yapabilir.

Bu nedenle, yeterli kapsama sahip olup olmadığınızı belirlemek için politikanıza ince dişli tarak ile devam etmeniz önemlidir. Özellikle, temel ev sahibi sigortası kapsamında olmayan en yaygın iddialardan biri olduğundan, sel sigortanızın olduğundan emin olun.

Ayrıca, engelli sigortasına ayrı ayrı bakmak doğal afetlere ve gündelik yaşama hazırlık için iyi bir fikirdir. Disability Can Happen'e göre, bugünkü 20 yaşındaki çocukların neredeyse dörtte biri emekli olmadan önce devre dışı kalacak. Bu oldukça ürpertici bir istatistiktir ve bu, herhangi bir çalışanın muhtemelen engellilik teminatından yararlanacağı anlamına gelir.

4 | İyi kayıtlar tut

Bununla birlikte, uygun bir sigortaya sahip olmak yeterli değildir, ancak eğer bir kayıptan önce sahip olduğunuz şey hakkında bir ayarlayıcıya kanıt sağlayamıyorsanız. Bu sigorta şirketleri, ev sahiplerinin bu amaç için mülkleri hakkında ayrıntılı listeler yapmalarını tavsiye ederdi. Ancak, artık gelecekte yaşadığımız için, eşyalarınızın bir rekorunu yapmak çok zor.

Akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya diğer kayıt cihazlarınızı kullanarak, sahip olduğunuz her değerli öğenin videosunu hazırlayarak evinizin etrafında dolaşabilirsiniz. Eşyalarınızı kaydederken, her bir ürünün markasını ve yaklaşık satın alma tarihini ve fiyatını belirterek video için anlatım sağlayın. Bu, gelecekteki bir talep için paha biçilmez olacak ve zamanınızdan en az 30 dakika sürecek.

Buna ek olarak, bu video ve diğer önemli belgeleri ve kayıtları dijital olarak kaydetmek iyi bir fikirdir, böylece basılı kopyalarınız imha olsa bile bunlara erişebilirsiniz. Kayıtlarınızın taranmasını sağlayın ve herhangi bir yerden erişilebilir ancak güvenli olduğundan emin olmanın basit bir yolu olarak kendinize e-posta ile gönderin.

5 | Kasa aç

Basılı kopya olarak saklanması gereken belgeler için, onları evinizde güvende bırakmak ve iyi düşünmek kolay olabilir. Ancak basılı kopya bilgilerinizi yerel bankanızdaki bir kasada saklamak, bu önemli belgelerin de felaketten kurtulması olasılığını artırır.

Kasada saklamanız gereken bilgiler şunları içerir:

 • doğum sertifikaları,
 • evlilik ve aile kayıtları
 • evlat edinme kağıtları
 • mülk amelleri,
 • dilerse,
 • sigorta poliçeleri,
 • pasaport,
 • Sosyal güvenlik kartları
 • aşılama kayıtları,
 • Banka hesabı bilgileri,
 • Kredi kartı hesap bilgileri,
 • sözleşmeler.
Onları ne kadar tutacağınızdan emin değilseniz, mesajımıza bakın “Önemli Finansal Belgeler Ne Kadar Uzun Tutulur?“.

6 | Doğrudan ödeme ve otomatik fatura ödemesinden yararlanın

Doğal bir felaket sonrasında, ipotek ve faturalarını ödemeyi hatırlamak zor bir zaman. Otomatik bankacılık işlemleri ile çeklerinizi ödemek için çek defterini veya geçerli bir internet bağlantısını bulmaya çalışmak yerine temizlik yapmaya odaklanabilirsiniz.

Alt çizgi

Potansiyel bir doğal afet için hazırlık yapmak, bir süredir yıllarca unuttuğumuz önemli ama önemli olmayan görevlerden biridir. Ancak, finansal ördeklerinizi ilk siren sesini duymadan veya ilk “Stormageddon!” Hava durumunu görmeden çok uzun bir süre önce almak için biraz zaman ayırın.

Hiç doğal bir felaketin içinden geçtin mi? Mali olarak hazırlandın mı?

Videoyu izle: Allah merhametliyse neden doğal afetler oluyor Dr. Zakir Naik

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Sağlıklı Paws Pet Sigorta İnceleme
Maliye

Sağlıklı Paws Pet Sigorta İnceleme

Çoğumuz evcil hayvanlarımızı Dünya'nın sonlarına kadar seviyoruz - o kadar ki, uygun tıbbi bakımları olduğundan emin olmak için her şeyi yapıyoruz. Pet sigortası bu konuda yardımcı olabilecek bir üründür - özellikle beklenmedik veteriner faturalarından endişe ediyorsanız. Bir evcil hayvan sigortası poliçesiyle, evcil hayvanınız yaralandığında veya hastalanırsa, önemli prosedürler veya ameliyatlar için ödeme yapma araçlarına sahip olduğunuzu bildiğinizden emin olabilirsiniz.
Devamını Oku
Canlı Örnek İnceleme
Maliye

Canlı Örnek İnceleme

Evden ikinci bir gelir elde etmek, bir rüya gibi geliyor, değil mi? Hepimiz kanepemize oturmayı sevmiyor, Netflix'i izliyor ve ceplerimize biraz daha para koyalım mı? İnternet sayesinde, boş zamanlarında biraz fazladan para harcayabileceğiniz birkaç yol var. “İnternetten para kazanmak” için arama yaptıysanız, çevrimiçi para kazanabileceğiniz binlerce ve binlerce yolu gördünüz.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="Borçlarda 54.000 ABD Dolarını nasıl ödeyecek ve 2.5 yılda 70.000 $ nakit tasarruf edin"/>
Maliye

Borçlarda 54.000 ABD Dolarını nasıl ödeyecek ve 2.5 yılda 70.000 $ nakit tasarruf edin

Bu borç başarı hikayesi, Allan Liwanag'ın yolculuğuna ve borcunun derinliklerinden borçsuza ve inanılmaz tasarruflara olan inanılmaz yürüyüşünü sunuyor. Bize biraz kendinden bahset. Ben güne kadar bir bütçe analisti ve gece kişisel finans blogcuyum. Sevgili eşim Ana Marie’ye, güzel kızım Adriana’ya ve sevgili kocamın babasıyım.
Devamını Oku
Etsy Para Kazanmak için 4 En İyi Yol
Maliye

Etsy Para Kazanmak için 4 En İyi Yol

Etsy'yi hiç giymediysen, kaçırıyorsun. Etsy, orada en yaratıcı hediye fikirlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Güzel, güzel kokulu el yapımı sabunlardan, bebekler için sevimli örme kapaklara veya battaniyeye kadar, Etsy'de herkes için bir şeyler var. Ama biliyor musunuz, benzersiz hediyeler için para harcamak yerine, insanlar aslında Etsy üzerinde para kazanıyor mu?
Devamını Oku