Maliye

Doğal Afet için Finansal Olarak Nasıl Hazırlanır?

Karım ölümcül bir fırtınadan korkuyor. Öte yandan, ben şovda olmak için sevgiyi öldürürüm Fırtına Chasers. (Bu garip mi oluyor? Buna cevap verme…)

Her iki durumda da, sezonun ilk kasırga sirenini duymak, her yıl oldukça korkunç bazı fırtınaların yolunda yaşadığımız korkutucu bir hatırlatmadır. Henüz gerçek bir kasırgadan geçmedik, yakınlardaki bir kasaba çarptı. Birkaç yıl önce bölgemiz de önemli zararlar bırakan bir “iç kasırga” ydı.

Yıllar geçtikçe, karım ailemizi toplayana kadar doğal bir felaket olasılığını düşünmüyorum ve hepimiz iPhone'larımızdaki hava radarını izlerken bodrum katında toplandık. Aksi takdirde, bir felaket olasılığına hazırlanmayı düşünmem sık sık ortaya çıkmaz.

Tabii ki, doğal bir felakete binmeye hazır olmak, evde hazır bir güvenli bölgeye sahip olmaktan ve şişelenmiş suya yığmaktan çok daha fazlasıdır. Doğal bir felaket sonrasında hayatta kalanlar için, özellikle de hazırlık zamanını almadılarsa, maddi anlamda zarar verici olabilirler.

Doğal afet durumunda sizin ve ailenizin korunacağından emin olmak için yapmanız gereken altı şey.

Şimdi bunları yapmak için onları koyunBu yüzden büyük bir fırtına vurduğunda hazır olacaksınız:

1 | Elinizde nakit var

Doğal afetler genellikle tüm topluluklara güç verir, yani yerel tüccarlardan ihtiyacınız olan her şey için nakit ödeme yapmanız gerekir. Elektrik geri yükleninceye kadar - genellikle 200 - 300 dolar arasında - gerekli alımlarla başa çıkmak için evde yeterli paraya sahip olmak iyi bir fikirdir.

Buna ek olarak, paranızı küçük faturalarda bulundurmak için bir nokta haline getirin. Bir felaketten sonra mağazaların kolayca değişiklik yapamayacağı ihtimali var ve bir kutu süt için 20 $ veya 50 dolar harcamaktan nefret edersiniz, çünkü daha küçük bir şeyiniz yok. (Karınıza tam olarak neden katlanacağını açıklamak zor olsa da 200 dolar bekarlar).

2 | Acil durum fonunuzu sağlam tutun

Bir sebepten dolayı acil durum fonu denir. Evinize veya arabanıza zarar verirseniz veya doğal bir felaketten hemen sonra çalışmaya geri dönemezseniz, sigortanızı beklerken bir şey üzerinde yaşamak zorunda kalacaksınız.

Temizlerken kullanabileceğiniz paraya sahip olmak, hayatınızı bir an önce geri getiriyormuşsunuz gibi hissetmek ile sigorta bürokrasisi üzerinden çalışırken hiçbir insanın arazisinde sıkışıp kalmamak anlamına gelir.

Yerel bankanızda para biriktirebilirsiniz, ancak banka şubesinin mevduat çeken herkesin zarar görebileceği veya nakit paraya çevrilebileceği kadar büyük bir doğal felakette. Çevrimiçi banka gibi kullanma Başkent 360 ile paranızı bölgenizden uzak tutabilirsiniz.

3 | Uygun sigorta kapsamına sahip olduğunuzdan emin olun.

Ev sahibi sigortanızın, Doğa Ana'nın size atabileceği her şeyi idare etmek için yeterli olduğunu varsaymak kolay olabilir. Fakat ne yazık ki, politikanız, bir felaket durumunda (veya başka bir kayıp durumunda) sizin veya mülkünüzün başına gelebilecek her kötü şeyi kapsamıyor. Çok az sayıda ev sahibi, başlarının tepesinden tam olarak ne politikanın kapsadığını söyleyebildi ve politika sahiplerinin, kapsama alanlarının kendilerini neyin hak ettikleri konusunda yanlış anlama eğilimi var. Bu, bir iddiada bulunacak durumda olduğunuzda kötü bir sürpriz yapabilir.

Bu nedenle, yeterli kapsama sahip olup olmadığınızı belirlemek için politikanıza ince dişli tarak ile devam etmeniz önemlidir. Özellikle, temel ev sahibi sigortası kapsamında olmayan en yaygın iddialardan biri olduğundan, sel sigortanızın olduğundan emin olun.

Ayrıca, engelli sigortasına ayrı ayrı bakmak doğal afetlere ve gündelik yaşama hazırlık için iyi bir fikirdir. Disability Can Happen'e göre, bugünkü 20 yaşındaki çocukların neredeyse dörtte biri emekli olmadan önce devre dışı kalacak. Bu oldukça ürpertici bir istatistiktir ve bu, herhangi bir çalışanın muhtemelen engellilik teminatından yararlanacağı anlamına gelir.

4 | İyi kayıtlar tut

Bununla birlikte, uygun bir sigortaya sahip olmak yeterli değildir, ancak eğer bir kayıptan önce sahip olduğunuz şey hakkında bir ayarlayıcıya kanıt sağlayamıyorsanız. Bu sigorta şirketleri, ev sahiplerinin bu amaç için mülkleri hakkında ayrıntılı listeler yapmalarını tavsiye ederdi. Ancak, artık gelecekte yaşadığımız için, eşyalarınızın bir rekorunu yapmak çok zor.

Akıllı telefonunuzu, tabletinizi veya diğer kayıt cihazlarınızı kullanarak, sahip olduğunuz her değerli öğenin videosunu hazırlayarak evinizin etrafında dolaşabilirsiniz. Eşyalarınızı kaydederken, her bir ürünün markasını ve yaklaşık satın alma tarihini ve fiyatını belirterek video için anlatım sağlayın. Bu, gelecekteki bir talep için paha biçilmez olacak ve zamanınızdan en az 30 dakika sürecek.

Buna ek olarak, bu video ve diğer önemli belgeleri ve kayıtları dijital olarak kaydetmek iyi bir fikirdir, böylece basılı kopyalarınız imha olsa bile bunlara erişebilirsiniz. Kayıtlarınızın taranmasını sağlayın ve herhangi bir yerden erişilebilir ancak güvenli olduğundan emin olmanın basit bir yolu olarak kendinize e-posta ile gönderin.

5 | Kasa aç

Basılı kopya olarak saklanması gereken belgeler için, onları evinizde güvende bırakmak ve iyi düşünmek kolay olabilir. Ancak basılı kopya bilgilerinizi yerel bankanızdaki bir kasada saklamak, bu önemli belgelerin de felaketten kurtulması olasılığını artırır.

Kasada saklamanız gereken bilgiler şunları içerir:

 • doğum sertifikaları,
 • evlilik ve aile kayıtları
 • evlat edinme kağıtları
 • mülk amelleri,
 • dilerse,
 • sigorta poliçeleri,
 • pasaport,
 • Sosyal güvenlik kartları
 • aşılama kayıtları,
 • Banka hesabı bilgileri,
 • Kredi kartı hesap bilgileri,
 • sözleşmeler.
Onları ne kadar tutacağınızdan emin değilseniz, mesajımıza bakın “Önemli Finansal Belgeler Ne Kadar Uzun Tutulur?“.

6 | Doğrudan ödeme ve otomatik fatura ödemesinden yararlanın

Doğal bir felaket sonrasında, ipotek ve faturalarını ödemeyi hatırlamak zor bir zaman. Otomatik bankacılık işlemleri ile çeklerinizi ödemek için çek defterini veya geçerli bir internet bağlantısını bulmaya çalışmak yerine temizlik yapmaya odaklanabilirsiniz.

Alt çizgi

Potansiyel bir doğal afet için hazırlık yapmak, bir süredir yıllarca unuttuğumuz önemli ama önemli olmayan görevlerden biridir. Ancak, finansal ördeklerinizi ilk siren sesini duymadan veya ilk “Stormageddon!” Hava durumunu görmeden çok uzun bir süre önce almak için biraz zaman ayırın.

Hiç doğal bir felaketin içinden geçtin mi? Mali olarak hazırlandın mı?

Videoyu izle: Allah merhametliyse neden doğal afetler oluyor Dr. Zakir Naik

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Ana Hayat Sigortası Şirketi İncelemesi
Maliye

Ana Hayat Sigortası Şirketi İncelemesi

Hayat sigortası almak, politika ile ilerlemeden önce bazı temel faktörleri gerektirebilir. Bunlardan biri, ihtiyaçlarınız için doğru miktarda kapsama sahip olmanızı sağlamaktır. Bu koruma, borcunuzun ne olduğu, borcunu ödemek, son masrafların ödenmesi veya bir eş veya diğer sevdikleriniz için devam eden yaşam masraflarının ödenmesi gibi hususları dikkate almalıdır.
Devamını Oku
Ücretsiz İş Telefon Numarası Almak için 7 Yolları
Maliye

Ücretsiz İş Telefon Numarası Almak için 7 Yolları

İşletmeniz için ayrı bir telefon numarasına sahip olmak, yan sıralarınıza bir dereceye kadar güvenilirlik katıyor. Belki de kişisel telefon numaranız şu anda işletme numaranız olarak ikiye katlanır, çünkü ayrı bir satır ödeyebileceğinizi düşünmüyorsunuz. Gerçekte, aslında herhangi bir iş için ücretsiz bir iş telefonu numarası alabilirsiniz.
Devamını Oku
Northwestern Mutual Life Sigorta Şirketi İncelemesi
Maliye

Northwestern Mutual Life Sigorta Şirketi İncelemesi

Hayat sigortası kapsamının nihai hedefi, onu satın alan kişiler kadar çeşitli olabilir. Bazıları için, bir politikanın amacı, sevilmeyenlerin düşünülemez olması durumunda günlük yaşam harcamalarına devam edebilmelerini sağlamak olabilir. Başkaları için, bir politikaya sahip olmak, uzun süreli eşlere ve diğer aile üyelerine huzur sağlayarak nihai masrafların ödeneceği anlamına gelebilir.
Devamını Oku
Evinizi Düzenleme ve Deklanşöre İlişkin İpuçları
Maliye

Evinizi Düzenleme ve Deklanşöre İlişkin İpuçları

Evinizi ve hayatınızı altüst eden dağınıklık mı? Organizasyon sizi sürekli olarak terk ediyor mu? Daha fazla para ister misin? Bu tek bir yazıyla tüm bu sorunlarda size yardımcı olabilirim. Köşenin hemen köşesinde, evinizi ve hayatınızı dağıtmak, organize etmek ve bu süreçte para kazanmak için mükemmel bir zaman.
Devamını Oku