Yatırım

Paramızı Ebeveynlerimizden Daha İyi Kullanmanın 6 Yolu

Bu benim tarafımdan yazılan ücretli bir yazıdır. Kişisel Kredileri keşfedin. Bütün görüşler benim.

Büyürken, hayatın vazgeçilmezleri konusunda tavsiyem için babama her zaman baktım. İlk işimi nasıl alacağımı, okula nerede gitmem gerektiğini ve kariyerimi nasıl alacağımı öğrenmek için ona baktım.

İhtiyacım olduğunda rehberliğini dinlemeye ve sunmaya istekli bir babaya sahip olmak çok müteşekkirim. Ve, çoğunlukla, onun tavsiyesi oldukça güzeldi.

Ne yazık ki, hiçbir konuda tavsiye vermediği bir konu vardı - para konusu. Babam iki kez iflas etti ve temelde hiçbir yatırımı yoktu.

Ama babam bir aykırı değil. Gerçek şu ki, kuşağının birçoğu mücadele etti ya da hala mücadele etmeye devam ediyor.

Sigortalı Emeklilik Enstitüsü'nün (IRI) yakın tarihli bir araştırmasına göre, 51-69 yaşlarındaki bebek bombalarının sadece yüzde 24'ü geçtiğimiz yıl emekli olmak için yeterli birikime sahip olduklarından emin oldu. Ayrıca, ankete katılanların sadece yüzde 39'u emeklilik ihtiyaçlarını tespit etmek için bile rahatsız olmuştu.

Eğer daha iyi bir şekilde sonuçlanmak istiyorsak, paramızı düzleştirme zamanı şimdi. Ancak, ebeveynlerimizden daha iyi bir şekilde ilerlememizi sağlamak için ne gibi adımlar atmalıyız? Ve ne yapmalıyız?

Bugün almaya başlayabileceğiniz 6 adım:

# 1: Emekliliğiniz buna bağlı olarak yatırım yapmaya odaklanın.

Hayatım ebeveynimin nesli için çok farklı olduğu için, parayı işleme biçiminin ve mali durumunun çok farklı olduğuna inanıyorum.

Babam asla yatırım yapmazdı, çünkü yeterli parası yoktu ve bu noktayı görmedi. Ayrıca ebeveynlerimin kuşaklarından bazılarının borsaya yatırım yapmaktan kaçındığını düşünüyorum, çünkü fazla paralarını yüzde 18 veya daha fazla kazanmış olan CD'lere dökmek çok daha kolaydı.

Bu stratejinin bugün size önemli paralar kazandırmak için çalışabileceğini sanmıyorum. CD'ler ya da Mevduat Sertifikaları, gün içerisinde geri döndükleri şeyin bir miktarını öderler. Benim düşünceme göre, emeklilik için tasarruf etmenin en iyi yolu, çeşitli hisse senedi, tahvil ve diğer yatırımlar portföyüne yatırım yapmaktır. Ancak, bu adımları ailem gibi yıllarca bırakamayız.

Emeklilikte yeterli paranın olmamasından kaçınmak için, bugünün genç yetişkinleri şimdi yatırım yapmaya başlamalıdır.

Başlamak için iyi bir yer, şirket sponsorluğunu alabileceğiniz iş destekli emeklilik planınızdır, ancak geleneksel veya Roth IRA gibi diğer hesapları da kendi başınıza açabilirsiniz. Unutmayın, 401 (k) planında yıllık 18.000 $ 'a kadar yatırım yapabilir ve hem geleneksel hem de Roth IRA'lar arasında 5.500 $' a kadar yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca, gayrimenkul yatırımını (doğrudan veya GYO'lar aracılığıyla) ya da geleneksel aracılık hesabıyla da değerlendirebilirsiniz.

Gökyüzü sınırdır, ancak başlamak için en iyi zaman şimdi.

Geriye baktığımda, babamın bunu anladığından emin değilim. Borcunu ödemekle daha çok ilgilendiğini düşünmek zorundayım, bu yüzden yatırım yapmayı gerçekten düşünmediği için.

# 2: Finansal danışman seçmeden önce araştırma yapın.

Ailelerimle çalışmak için bir finans profesyoneli seçmeden önce çok fazla araştırma yapmadılar. İnternet henüz mevcut olmadığından aileden veya arkadaşlardan bir öneri istemiş ve genellikle hangi danışmanın yoluna girdiği ile birlikte gitmişlerdir.

Ne yazık ki, insanlar da danışmanlarına ne ödediklerini nadiren biliyorlardı. Ayrıca, ebeveynlerimin nesillerinden gözlemlediklerimden birçoğu, ücretlerin özel yatırımlarına ne kadar tutacağını tam olarak bilmiyorlardı.

Bu günlerde, tüm bu bilgiler daha kolay ulaşılabilir. Danışmanınızın önerdiği herhangi bir yatırımın ücretini öğrenmek için çevrimiçi görünebilir ve FINRA'nın BrokerCheck veya SEC.gov'u kullanarak danışmanınızın kimlik bilgilerini kontrol edebilirsiniz. Ya da yatırımlarınızı kendi çevrimiçi finansal portföyünüzden bile yönetebilir ve bir danışman kullanarak ön plana çıkabilirsiniz.

Sosyal medya, bloglar ve genel olarak internet hakkında çok fazla bilgiyle, danışmanınız ve yatırımlarınız hakkında bilinçli bir karar vermek her zamankinden daha kolay.

# 3: Durumunuza en uygun olanı bulmak için borç alma seçeneklerinizi araştırın.

Ebeveynlerimin neslindeki birçok insan, otomobil finansmanı konusunda oldukça büyüktü. Ebeveynlerimin kredi kartlarının rahatlığını keşfettiklerini ve “şimdi al, daha sonra öde” anlaşmaları keşfettiklerini ve deneyimlerimde onları kabzaya çıkardığını biliyorum.

Ebeveynlerimin nesli, süslü yeni arabalara ve büyük banliyö evlerine sahip olan ilk kişi olabilirdi, ancak bazıları kişisel hedeflerini gerçekleştirmek için diğer finansal araçlara bakmadılar; ailem gibi, bazıları emeklilik için çok fazla tasarruf etmeden bıraktılar.

Eğer ebeveynlerimizden daha iyisini yapmak istiyorsak, borçlarımızı hedeflerimize karşı bir şekilde, bir plan olmadan borçlanmaya karşı bir şekilde kullandığımızdan emin olmalıyız.

Neyse ki, bugünlerde borçlanma araçlarını ve borç verenleri araştırmak kolaydır. İnternet, incelemeleri okumak ve ihtiyaçlarınız için doğru krediyi bulmak söz konusu olduğunda bir hazine bilgisi sunuyor.

İnsanların farklı hedeflere ulaşmalarına yardımcı olacak ve genellikle satın alma için tasarruf yapmadıkları şeyleri satın almalarına yardımcı olacak farklı borçlanma araçları vardır. Örneğin, bir ipotek, insanların bir evden peşinat ile bir ev satın almasına izin verir ve daha sonra, ev sahiplerine bankaya daha fazla borç vermeyene kadar, her ay bir ödeme yaparak evden ödeme yapar. Öğrenci kredileri, öğrencilerin koleje gitmeleri ve kredilendirildikten sonra kredilerini geri ödemelerini sağlar.

Kredi kartları, insanların para ödünç almasına ve kredi oluşturmasına izin verir; hatta bazıları, harcanan her bir dolar için nakit para kazanma ya da seyahat ödülleri sağlama fırsatı da sunar. Bireysel krediler, insanların satın alma işlemlerini finanse etmelerine, nakit paralarının önlerinde bulunmamalarına, borçlarını konsolide etmelerine ve ödemeleri, beklenmeyen harcamaları finanse etmelerine ya da evlat edinme gibi kişisel bir istek geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Kişisel bir kredi kullanmak, sabit bir faiz oranı, aylık geri ödeme tutarı ve vadesi sunduğundan ve krediyi teminat altına almak için gerekli herhangi bir teminat sunmadığından duruma ve hedeflerinize bağlı olarak avantajlı olabilir.

Borçlanma seçeneklerinin bilinmesi iyi olur, böylece bilinçli finansal kararlar verebilirsiniz, ancak bu araçları da hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanın. Borç kullanımı, bütçenize uygun ve sadece bir ödeme planınız varsa kullanılmalıdır, planlı, finansal bir karar olmalıdır.

Finansal borçlanma araçları sunan çok sayıda farklı şirket var, bu nedenle doğru araştırma, ürün ve finansal planlama anlayışıyla, hayatınıza ve maliyenize en uygun seçeneği bulabilirsiniz.

Örneğin, orada birçok kişisel kredi var, ancak tamamen araştırıyorsanız, paradan tasarruf etmenize ve finansal ihtiyaçlarınız için en iyi şekilde çalışmanıza yardımcı olacak bir borç veren bulabilirsiniz.

Kişisel Kredileri Keşfedin, çeşitli ödeme koşulları ve miktarlar, hiçbir ücret (zamanında ödeme yaptığınız sürece) ve% 100 ABD merkezli müşteri hizmetleri acenteleri 7 gün 24 saat hizmet veren bir borç veren. Daha yüksek faizli borçlarda kendinizi bulup ödemeniz gerekiyorsa faturalarınızı tek bir aylık ödeme şeklinde konsolide etme seçeneği de sunarlar.

# 4: Daha fazla finansal ve profesyonel gelişim fırsatları sunan iş fırsatları için uyanık tutun.

Ebeveynimizin kuşakları, ömür boyu tek bir işveren için sık sık çalıştı. Onlar genellikle 20-40 yıl boyunca bir şirket için çalıştıktan sonra emeklilik yıllarında onlara gelir sağlayan inanılmaz faydalar ve emekli maaşı kazandılar. İşverenlerine çok adanmışlardı, ama zaman değişti. İnsanlar emeklilik birikimlerini, sağlık hizmetlerini ve daha fazlasını yönetmek için daha fazla yetkilendirilmiştir; bu da günümüzün neslinin mükemmel uyumunu bulana kadar diğer fırsatları göz önünde bulundurmasına izin verir.

Bu günlerde, insanlar kariyerleri için nadiren aynı firma ile sıkı sıkıya bağlı kalıyorlar, çünkü çoğunlukla bunu yapmak her zaman avantajlı değil. Emeklilik maaşı 401 (k) planıyla değiştirildi ve bireyler kendi sağlıkları için daha fazla mali sorumluluk alıyorlar.

Bu, bugün birçok insanın daha iyi istihdam seçeneklerini araştırmaktan ve hayattaki yerlerini geliştirmenin yollarını aramaya devam etmekten çekinebilir. Gelirlerini arttırmak için yeni bir işveren veya kariyer arayabilirler, onlar için en iyi şekilde çalışan daha iyi bir sağlık hizmeti planı elde edebilirler ya da projeler, şirket kültürü ya da onlar için daha uygun yeni bir endüstri bulabilirler.

# 5: Kredi puanınıza dikkat edin.

Ebeveynlerim kredilerini tamamen görmezden geliyordu, çünkü nasıl çalıştığına dair çok daha az bilgi vardı. Düşük bir kredi puanı, krediler gibi belirli finansal araçlara hak kazanmaktan hoşlanan kişileri beğenir.

Bu günlerde kredi puanınızı şansa bırakmanız için neredeyse hiç mazeret yok. Kredi puanınızın ücretsiz bir kopyasını online olarak elde edebilmekle kalmaz, aynı zamanda bir fare tıklamasıyla kredi puanınızı nasıl artıracağınızı öğrenebilirsiniz.

Bir ev satın almak, bir araba finanse etmek ya da beklenmedik masraflar ödemek ya da başka bir finansal hedefe ulaşmak için kişisel bir kredi almak istiyorsanız, iyi bir kredi ve uzun bir sorumlu kredi kullanımı geçmişine ihtiyacınız olacaktır. Kredi almaya başlamak için en iyi yolun yavaş ve akıllıca krediyi kullanmak olduğunu söylüyorum. Tüm faturalarınızı zamanında ya da erken ödeyin ve geri ödeyebileceğinizden daha fazla borç almayın. Yüksek faizli faturalarla başınızın üzerinde olduğunu fark ederseniz, hemen ödeyemezsiniz, borcunuzu daha az parayla ödemenize yardımcı olacak bir borç konsolidasyonu kredisi düşünün.

# 6: En kötü senaryo için hazırlanın.

Ailem ve arkadaşlarım hakkında bildiğim bir şey varsa, en kötü durum senaryosunda daima plan yapmadılar. Belki de “acil durum fonu” kavramının, işlerini kaybettiklerinde ve yedek bir planı olmadığında karşılaştıkları çaresizlik patlayıcılarından doğmuş olabileceğini düşünüyorum.

Bu günlerde, işinizi kaybederseniz, ödeme kesintisi yaşarsanız veya başka bir maddi acil durumla karşılaşırsanız, mali bir yastığınız olduğundan emin olmak her zamankinden daha önemlidir. Bir finansal danışman olarak, sadece acil durumlar için belirlenen özel bir tasarruf hesabında 3-6 ay tasarruf etmenizi öneriyorum. Böylelikle, zorluğun yoluna düştüğü her şeye hazırlıklı olursunuz.

Eşim Mandy ve ben bunu erken yapmayı öğrendim. Hayattaki beklenmedik acil durumları her zaman planlamaya çalışırız ve tam olarak stoklanmış bir acil durum fonu tutarak mali sıkıntılardan uzak dururuz. Bu şekilde, eğer çocuklarımızdan birinin tıbbi bir aciliyeti varsa, aracımız bozuluyor ve yüksek fiyatlı bir tamir ile sabitlenmeli veya beklenmedik bir şey finansal olarak hazırız.

Ebeveynlerinden Daha İyi

Ebeveynlerin parayla iyi olsun ya da pek de önemli değil. Geriye bıraktığınız mali mirası belirleyebilecek mali durumunuza ve kredinize nasıl davrandığınız budur.

Daha iyi olmak istiyorsan, daha iyisini yap. Ve eğer zenginlik oluşturmak istiyorsanız, önceki nesillerin finansallarını nasıl yönettiğine ve bugün hangi araçların ve ürünlerin bulunduğuna bakmak akıllıca olacaktır, böylece finansal hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Bu, Kişisel Kredileri Keşfetmek adına tarafımdan yazılan ücretli bir yazı. Bütün görüşler benim.

 

Videoyu izle: Suspense: Hırsızlar Charles Umberstein / Siyah Perdenin Düşüşü / Garip Ölümü

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

1.000 $ Yatırım için 9 Akıllı Yolları
Yatırım

1.000 $ Yatırım için 9 Akıllı Yolları

1.000 dolarlık yatırım, yatırım dünyasına birçok insan için ilk büyük adımdır. Normalde aldığım sorular, Nasıl yatırım yaparım ?, Bazı iyi yatırımlar nelerdir? Veya Bu paramın en iyi kullanımı mı? 1.000 $ 'lık yatırımla ilgili sorun, ciddi bir yatırım olmanın yeterli olduğudur, ancak bu paranın bir kısmını size yardımcı olacak bir mali planlayıcıya harcamak istediğiniz kadar yeterli değildir.
Devamını Oku
Emekliliğe Yatırım Yapmak için Kapsamlı Bir Kılavuz
Yatırım

Emekliliğe Yatırım Yapmak için Kapsamlı Bir Kılavuz

Görüntü kredisi: Flickr Tamam, bu yüzden giderlerimi düşürmek ve tüm bu parayı biriktirmek için ne söyleyeceğinizi dinledim - şimdi ne ?! Çoğu insan için emeklilik, yatırım hesapları için birincil işlevdir. Bu IRAs, 401 (k) s ve onların Roth eşdeğerlerini içerir. Teknik jargonun içinden geçmeye çalıştığı için oldukça rahatsız edici olabilir ve dürüstçe, emeklilik için tüm seçenekler arasındaki farkı tam olarak anlamak için biraz zaman harcadığını söyleyebilirim.
Devamını Oku
Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?
Yatırım

Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?

Marj borçtur. Çoğu durumda hisse senetleri için daha fazla varlık satın almak için aracı kurumunuzdan borç alırsınız. Bu size kaldıraç verir. Bir marjda satın aldığınız yatırımlara ilişkin getirilerinizin, komisyonlarınız neticesinde ayrıcalık için komisyoncunuza ödediğiniz faiz oranından daha büyük olacağına dair bir bahis yapıyorsunuz. Eğer öyleyse, farkı ceblendirirsin.
Devamını Oku
Cezasız Bir IRA'dan Ödün Edebilir misiniz?
Yatırım

Cezasız Bir IRA'dan Ödün Edebilir misiniz?

Son zamanlarda, IRA'ya karşı borçlanma hakkında bir müşteri arandı ve bilgi aldım. Borçlanma daha çok 401k, 403b ve nakit değer hayat sigortası poliçeleri ile ilişkilidir. IRA'larla, “borç almak” veya IRA'nızda kısa vadeli bir kredi almak yasaktır. Parayı geri almak için 60 günlük ödemesiz bir dönemden para çekebilirsiniz; 60 günlük bir rollover olarak kabul edilir.
Devamını Oku