Yatırım

Bu 30 Yaşında Nasıl Bir Foolish $ 647,365.90 Yatırım Hata Yaptı

O sözde başarı hikayem olmak.

Çok gençlere yatırım yapmakla ilgili konuştum, ancak derslerin çoğu için hiç “tıklanmadı”.

Bu sefer neden farklı olduğundan emin değilim, ama öyleydi.

12 yıl önceydi ve mezuniyet için yetiştiren bazı yerel lise yaşlılarla konuştum. Yatırım, yatırım fonları, ilgi alanları ve Roth IRA hakkında uzun uzun konuştum.

Bu bizim yerel lisede ilk defa konuştuğumdan, ne yazık ki ne beklediğimi biliyordum.

Boş bakışları, arkadaşlarıma fısıldayan çocukları ve bir sürü kayıtsızlık görmeyi bekledim.

Ama bu genç çocuk için farklıydı. Dikkat ediyordu. O aslında dinliyor.

Konuşmamın sonunda, bu akıllı genç adam bana yaklaştı ve kartvizitimi sordu. Yatırım fikrinden heyecan duyduğunu ve ayda 50 $ 'dan başlamak istediğini söyledi. Onu perişan etmenin ve onu yatırım yapmanın bir yolu yoktu, bu yüzden ona kartvizitimi verdim ve onunla iletişime geçtim.

Alçak, o yaptı. Yaşındaki diğer çocuklardan farklı olarak, yerel bir cep telefonu servis sağlayıcısında yarı zamanlı çalışıyordu ve ayda 50 dolar yatırım yapmayı başarabiliyordu. Onun için sayıları koştuğumda ve bir sonraki 30 ve 40 yıl boyunca ayda 50 dolara ne kadar büyüyebileceğini gösterdiğimizde, ikimiz de geleceği için heyecanlandık.

Altı ila dokuz ay hızlı ileri ve daha da heyecanlı. Niye ya? Çünkü her ay yatırım yaptığı para miktarını artırmaya başladı. Başlangıçta, ayda 100 dolarlık bir yatırıma yükseldi. Ondan sonra 150 dolara, sonra 200 dolara kadar yükseltti. Bu noktada, bir şeyler bir arada oldu.

Her şeyden önce, kolejden sonra birkaç farklı işin etrafında döndü ve bir kariyere karar vermek için uğraştı. Daha kötüsü, korktu. Şu anda bu paraya nasıl ihtiyaç duymadığı hakkında ayrıntılı olarak konuşmamıza rağmen, piyasa düşmeye başladığında hala korkmuştu.

Bu yüzden, onun Roth IRA'sına yaptığı aylık katkılarıyla yapışma yerine, ödül öğrencim bıraktı. Soğuk hindi gitti. Her ne kadar potansiyel olarak on yıllar boyunca eve girebileceği fikrini sürdürsem de, ilk tanıştığımızda olduğu gibi gözlerinde de aynı ateşi yoktu.

O 18 yaşındaki çocuk şimdi 30 yaşında bir erkek. Roth IRA'sında nerede olduğuna baktığınız zaman, onun bile yakın olmadığını söyleyebilirsin. Daha da kötüsü, yıllar boyunca bazı dağıtımlar aldı. En son kontrol ettiğimde, 3000 doların biraz altındaydı - olması gereken yerden çok uzak.

Bu genç adamı tekrar düşünmeme neden olan şeyden emin değilim, ama eğer tuttuğunda nerede olacağını düşünmek beni merak etti.

Karşılıklı fon veritabanlarımızdan birini kullanarak, geri dönüp, şu ana kadar 50 dolarlık yatırım yapmış gibi görünmesini sağlayabiliyordum.

İşte birkaç örnek. Bu örneklere bakmadan önce, başlangıçta başladığı yatırım fonunun bir görüntüsü. O sırada bu yatırım fonu kendi kategorisinde en üst sıralarda yer aldı. Gördüğünüz gibi, bu son birkaç yılın ortalamasını gerçekleştirdi.

Sayılar

Bu ilk örnekte, bu genç yatırımcının ayda 50 dolar yatırdığını ve 30. doğum gününe kadar devam ettiğini varsayıyoruz. 30 yaşına geldiğinde ayda sadece 50 dolar harcayarak 12,325 dolar kazanabilirdi. Bu, her ay bir spor salonu üyeliğine eşdeğer bir fiyat için fena değil.

Bir sonraki örnekte, devam ettiği yolda devam ederse neye benzeyebileceğini taklit etmeye çalıştım. Hatırlarsan, ayda 50 dolardan başlamıştı ama bunu ilk birkaç yıl boyunca arttırabiliyordu.

Bu örnekte, ayda 50 $ 'dan başladığını ve sonra her yıl ayda 50 $' lık arttırdığını farz ediyorum. Yani, otuz yaşındayken, yılda 7 bin dolar harcıyordu.

Not: Son kez Roth IRA'da olduğunu ve Roth IRA sınırlarını aştığını biliyorum, ama bu konuda benimle çalışmam gerektiğini biliyorum.

Yani bu örnekte, onun yatırımı 73,181 $ 'a yükselecekti. Bu, halihazırda sahip olduğundan 24 kat daha fazla, sadece derste kalsa bile.

Böylece ilk örnekte, 30 $ 'a kadar olan bir ayda, 30 yaşına kadar ve daha sonra 60 yaşına kadar devam etseydi, onun bitiş değeri 159.350.47 $ olurdu. Fena değil.

Yine de, önümüzdeki 30 yıl boyunca her yıl ayda 50 $ artırırsa ne olacağını göstermeye çalışırken bazı zorluklar yaşadım.

Basitlik adına, bir sonraki hesaplama için, 30'uncu yaşına kadar her yıl 50 $ 'lık bir artışla ikinci hesaplamasını genişleteceğiz, ardından önümüzdeki 30 yıl için ayda 50 dolar kazanacağız.

Bu miktarda bile ve paranın% 7'lik bir getirisiyle, 60 yaşlarındaki son bakiyesi 647,365.90 dolar olurdu.

Vay.

$647,365.90.

Buna inanabiliyor musun?

Burada öğrenilecek çok fazla ders var. Haydi içeri girelim.

647,365.90 $ 'dan 5 Ders

Her şeyden önce, arkadaşımı utandırmaya çalışmıyorum. Pek çok yatırımcı gibi, doğru fikirle yola çıktı. Sonra hayat olduTıpkı bizim için de olduğu gibi. Bazı hatalar yapmasına rağmen, muhtemelen başkalarının yaptığı gibi yumruklarla yuvarlanıyordu.

Eski öğrencim için bir başka olumlu, O hala sadece otuz yaşında. Şimdiye kadar ciddi bir büyümeyi kaçırmış olsa da, hâlâ başlama zamanı, yatırım konusundaki tutkusunu yeniden canlandırmak için zaman ve işlerin etrafında dönme zamanı var.

Ama bundan ne öğrenebilirsin? İnan bana, herkesin başvurabileceği bir sürü ders var. En baştan başlayalım.

Ders # 1: Bileşik faiz büyüsüdür.

Bileşik ilgisinin, dünyanın ‚eaighth harikası olarak adlandırılmasının bir nedeni vardır. Yeterince zaman ve karmaşa ile bile, küçük miktarlarda para bile inanılmaz derecede zengin olmanıza yardımcı olabilir! Ancak, sizin tarafınızdan birleşik olmak için, erken yatırım yapmaya başlamalısınız - gerçek erken.

Bu hikayede paylaştığım örnek, bileşik ilginin mükemmel bir şekilde büyüsünü göstermektedir. Karmaşıklıkla para kendi başına büyür ve yardımınız olmadan sürekli olarak bileşikler. Aydan aya yatırım yapmaya devam ettiğinizde, yatırımlarınızın değeri, inanmayacağınız şekilde büyüyebilir ve genişleyebilir.

Hatırlamak, Sayılar yalan söylemez.

Bileşik ilginin lehinize nasıl çalıştığını görmek istiyorsanız, kendi başına bir bileşik faiz hesaplayıcısı ile oynayın. Bulduğunuz şey sizi şaşırtabilir.

Ders # 2: Uzun vadede yatırım yapmak zorundasınız!

İşte bu hikayeden kazanabileceğiniz bir başka önemli ders: Zengin büyümek istiyorsanız, uzun vadede yatırım yapmak zorundasınız. Ödül öğrencim dalgalı bir hisse senedi piyasası tarafından “kararlaştırıldı” durumuna geldi. Daha da kötüsü, yol boyunca Roth IRA'sından dağıtım aldı.

Ne olursa olsun, pazarların seni hayal kırıklığına uğratmasına izin veremezsin. Zenginliğinizi ve net değerinizi arttırmak için, her ne olursa olsun, her ay ne kadar yatırım yapıyor olursanız olun - piyasa düşse bile, ya da böyle hissetmiyorsanız ya da korktuğunuzda. Korku ve yaşamın yoluna girmesine izin verirseniz, zenginleşmenize yardımcı olabilecek büyüme yıllarını kaçırırsınız.

Ders # 3: Bir alt-par yatırım seçimi bile, zamanınız sınırlandığında zengin olmanıza yardımcı olabilir.

Yukarıda paylaştığım hikaye hakkında gerçekten inanılmaz bir şey, eski öğrencimin Mutual Fund'ının o kadar da büyük bir şey yapmadığı. Daha önce de belirttiğim gibi, performansı sadece çok fazlaydı.

Bu, uzun vadeli bir yaklaşımın nasıl alınacağını, en uygun seçimi yapıp yapmamanıza bakılmaksızın zengin bir şekilde büyümenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Her zaman, bir şeye yatırım yapmak Size hiç yatırım yapmadığınızdan daha iyi bir şekilde ayrılacaksınız.

Birçok insan yatırım yapmaktan ve yanlış seçimler yapmaktan korktuğu için bu ders önemlidir. Unutmayın, uzun vadeye yatırım yaparken, Yapabileceğiniz en kötü hata, kenarlarda oturuyor.

Ders # 4: Bir Roth IRA'ya yatırım yapmak daha sonra vergisiz para demektir.

Öğrencimin fonlarının büyük kısmını ilk olarak bir Roth IRA hesabına nasıl yatırdığını hatırlıyor musunuz? Roth IRA'ya yapılan yatırımlar vergi sonrası olduğu için, paranız vergisiz büyüyor. Daha da iyisi, emeklilik yaşına geldiğinizde Roth IRA'nın dağıtımlarından gelir vergisi ödemek zorunda değilsiniz. Bundan daha iyi olur mu?

Arkadaşım onun Roth IRA'ya para atmaya devam etseydi, emekliliğinden çekmek için devasa bir yuvaya ait vergisiz para yumurta olurdu. Bunun ne kadar özgür olacağını düşünebiliyor musun? Getirilecek güvenlik hissini hayal edebiliyor musunuz?

Eğer ‚Äçalışma özünüzün vergi gerektirmeyen bir miktar nakit isteyebileceğini düşünüyorsanız, başlama zamanı şimdi olacaktır. Hak ettiğiniz sürece, bir Roth IRA açabilir ve hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Ders # 5: Paranızı otomatikleştirin, sonra onları yalnız bırakın.

Son ders başka büyük bir derstir. Yukarıdaki aynı senaryoyu düşünün, ancak öğrencimin her şeyi otomatikleştirdiğini hayal edin. Her ay parasını elle yatırmak yerine, yatırım hesabına otomatik para yatırdığını söylüyor. Ve yatırımları otomatik olduğu için, onları unuttuğunu ve onları yalnız bıraktığını varsayalım.

Açıkçası, eğer durum buysa, öğrencim daha iyi olurdu. Maliyesini otomatikleştirmiş ve onları yalnız bırakmış olsaydı, daha iyi olurdu.

Piyasaları strese sokmak veya herhangi bir nedenden ötürü yola çıkmaktan endişe ediyorsanız, paranızın otomatikleştirilmesi yardımcı olabilir. Uzun vadeli yatırımları seçtikten ve otomatik mevduatlar kurduktan sonra, hayatınıza devam edebilir ve yatırımlarınızın ve bileşik faizinizin geri kalanını yapmasına izin verebilirsiniz.

Son düşünceler

Yatırım hatalarını duymak oldukça yaygındır. Akşam haberlerinde veya arkadaşlarınız arasında, emlak veya iş fırsatlarında büyük miktarlarda para kaybeden veya tek bir hisse senedi üzerine bahis yapan kişilerin hikayelerini duyabilirsiniz.

Bu hikayeler kesinlikle duymaya değer, ama yeterince uzağa gitmiyorlar. Gerçekte yapabileceğiniz en büyük yatırım hatası hiç yatırım yapmıyor.

Ne yaparsanız yapın, uzun mesafe için ona bağlı kalmalı ve kendi yolundan çıkmalısınız. Ve eğer bir hatırlatmaya ihtiyacınız olursa, yapmanız gereken tek şey sayıları çalıştırmaktır. Yukarıda gösterildiği gibi, sayılar yalan söylemez.

Bu yazı aslen Forbes'da yayınlandı.

Videoyu izle: Sedat Laçiner: Ne darbelerde ne 90’larda bu kadar vahim hatalar olmadı

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Hooah !!!! Askeri Aileler için Finansal Danışmanlar
Yatırım

Hooah !!!! Askeri Aileler için Finansal Danışmanlar

Bu, Doug Nordman'ın Mali Bağımsızlık ve Emekliliğe Askeri Kılavuz adlı kitabının yazarıdır. Jeff, Yüzünde Punch Yapmak İstediğim 7 Mali Danışmanı yayınladığında, askeri ücret ve menfaatleri anlamaya çalışan danışmanları hemen düşündüm. Bu profesyoneller yalan söyleyemez, aldatmayabilir veya çalmayabilir - ancak yine de müşterilerine zarar verebilirler.
Devamını Oku
Sandviç Üretimi Hakkında Konuşuyor musunuz?
Yatırım

Sandviç Üretimi Hakkında Konuşuyor musunuz?

Temmuz ayında ulusal “Sandviç Üretimi” ayı olduğunu biliyor muydunuz? Ve soğuk kesim ve ekstra turşu gibi değil. Sandviç Üretimi, iki nesil arasında kendilerini 'sandviçle' bulmuş olanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu, altta ve aşağıda aile üyelerine maddi bakım sağlarken, yine de kendilerine bakmanın bir yolunu bulmak zorundadır.
Devamını Oku
Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?
Yatırım

Ne Zaman Yatırım Yaparken Marj Kullanmalıyım?

Marj borçtur. Çoğu durumda hisse senetleri için daha fazla varlık satın almak için aracı kurumunuzdan borç alırsınız. Bu size kaldıraç verir. Bir marjda satın aldığınız yatırımlara ilişkin getirilerinizin, komisyonlarınız neticesinde ayrıcalık için komisyoncunuza ödediğiniz faiz oranından daha büyük olacağına dair bir bahis yapıyorsunuz. Eğer öyleyse, farkı ceblendirirsin.
Devamını Oku