Maliye

Boşanmış Eşe Sosyal Güvenlik Nasıl Talep Edilir?

Çok fazla müşteriyle boşanmak zorunda kalmadığım için şanslıydım.

Mali planlayıcısı olarak, ortada yakalandığınızda biraz garip olabilir, yapışkan bir durum olabilir.

Geçen sene, ilk çiftler boşandıklarını bildiren ilk çiftimi aldım.

Yol boyunca bir kaç tane ileri görüşme yaptık ve son zamanlarda eşim bana eski eşi olarak sosyal güvenlik yardımlarını sordu.

Benim cevabım, "Uhhh… Bilmiyorum. Ama öğrenmeme izin ver

Daha sonra boşanmış bir eşin sosyal güvenlik yardımını yeniden öğrenmeye devam ettim ve bu süreçte bu yazıyı yazdım.

Eğer yaşınız 62 ya da daha büyükseniz ve boşanırsanız eski kocanızın ya da eşinizin Sosyal Güvenlik avantajlarını toplayabileceğinizi biliyor muydunuz? Karşılaşmanız gereken bir gereksinim listesi olsa da, hak kazanırsanız, toplamaya başlamak için başvurmanız ve onaylanmanız yeterlidir.

Eski Eşinizin Altında Sosyal Güvenlik Avantajları İçin Hak Kazandınız mı?

Ex Eşlerin faydalarını toplamak için uygunluk şartları aşağıdakileri içerir:

 • Yaşı 62 veya daha büyük olmalısınız.
 • En az on yıl boyunca eşiniz ile yasal olarak evli olmalısınız.
 • En az iki yıl boşanmış olmalısınız.
 • Yeniden evlenmişseniz toplanamazsınız.
 • Sosyal Güvenlik yardımlarınız, eşinizden daha az olmalıdır.
 • Eşinizin haklarının% 50'sini alacaksınız.
 • Eğer eşiniz yeniden evlenmişse hala toplayabilirsiniz.
 • Eski eşiniz henüz toplanmasa bile, tüm şartları yerine getirdiğiniz sürece hala fayda elde edebilirsiniz.

Eski Eşiniz Ölen ise Ne?

Eski kocanız ya da eşiniz artık yaşamıyorsa, yukarıda belirtilen gereklilikleri bir kaç küçük farklılıkla karşıladığınız sürece hala faydalarından faydalanabilirsiniz. Asıl fark, eğer ölen kişi ise, eski eşinizin% 100'ünü tahsil etme hakkına sahip olmanızdır. Ayrıca daha erken 60 yaşında toplamaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik'e (Evli Çiftler için Sosyal Güvenlik Anlaşması) bir ton yazan ObliviousInvestor.com'dan Mike Piper, “ancak 60 yaşında talep ederseniz, aldığınız miktar azalır.

Dikkate Alınması Gereken Özel Durumlar

Göz önünde bulundurmanız gereken bazı özel durumlar vardır. Birincisi, eğer evlendiyseniz ve bir kereden fazla boşandığınız takdirde, hangi eski eşin toplanacağını seçebilirsiniz. Birden fazla eski eşin tüm gereksinimlerini karşıladığınız sürece, sosyal güvenlik avantajınızı en yüksek toplayıcıya dayalı olarak alacaksınız.

Daha sonra, eğer yardımınız eski eşinizin menfaatinden daha yüksekse, Sosyal Güvenliğinizin toplanmasını geciktirebilir ve bunun yerine onların yerine toplayabilirsiniz. Bu, yararınızın büyümesini ve yolda daha yüksek bir oranda ödeme yapmasını sağlayan çok avantajlı olabilir. Avantajınızı sadece birkaç yıl geciktirmek büyük bir fark yaratabilir. Herhangi bir zamanda, anahtarınızı eski eşlerinizden ziyade sizin çıkarınıza toplamanızı sağlayabilirsiniz.

Boşanmış Eşler İçin Sosyal Güvenlik Hakkında Her Şey

Son olarak, eski eşinizin Sosyal Güvenlik avantajlarını toplamanızı planlıyorsanız, bilmeniz gereken başka şeyler de vardır.

 • Yarar için başvurmak için, hem bir evlilik lisansı hem de boşanma kararı vermeniz gerekecektir.
 • Yerel Sosyal Güvenlik Ofisi'nde telefonla veya şahsen hat üzerinden başvurabilirsiniz.
 • Eşinizin yararlarını toplarken çalışmaya devam ederseniz kazanç limitleri sizin için geçerli olacaktır.
 • Bir emekli maaşı topluyorsanız, paranızın miktarı daha düşük olabilir.
 • Eski eşinizin Sosyal Güvencesini toplamak, herhangi bir paranıza mal olmayacak veya tahsil etme hakkına sahip olduklarını değiştirmeyecektir.
 • Yeniden evlendiyseniz, ancak yeni evliliğiniz ya eşinizin ölümü, boşanma ya da iptalden dolayı sona erer ve eski yardımlarınızdan faydalanabilirsiniz. Evliliğiniz sona erdikten sonra, diğer tüm şartları yerine getirdiğiniz sürece, her zaman fayda sağlayabilirsiniz.

Boşandığınız zaman sosyal güvenlik yardımlarınızla ilgili kesin hesaplamalar yapmak için yerel sosyal güvenlik ofisinize başvurmanızı öneririz. Böylece, hakkın ne kadar olduğuyla ilgili bir soru yok.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Mali Zehirli İnsanlarla Mücadele Etmenin 9 Akıllı Yolu
Maliye

Mali Zehirli İnsanlarla Mücadele Etmenin 9 Akıllı Yolu

Arkadaşlarınız, aileniz, iş arkadaşlarınız veya hatta maddi olarak zehirli insanlar olan müşterileriniz var mı? Biliyorsunuz, maddi felaketin içinde ya da kenarında yaşayan insanlar, ama neredeyse hiç normal değil gibi gözüküyor mu? Onlarla ilişkinizin zararsız olduğunu düşünebilirsiniz, ama değil.
Devamını Oku
LSAT Sınavı ve Rock Nasıl Çalışır!
Maliye

LSAT Sınavı ve Rock Nasıl Çalışır!

Louis Cardinals'ın 9. vuruşun altından 6 koşucu kurşunla vurduğu kadar test yapmaktan zevk alıyorum. Bazen CFP® sınavından geçtiğim gerçeğine hayran kaldım - çünkü o kadar çok test yapmaktan nefret ediyorum. Bir stajyer GMAT sınavına girip CFA sınavına yeni bir tane hazırladım.
Devamını Oku