Maliye

Boşanmış Eşe Sosyal Güvenlik Nasıl Talep Edilir?

Çok fazla müşteriyle boşanmak zorunda kalmadığım için şanslıydım.

Mali planlayıcısı olarak, ortada yakalandığınızda biraz garip olabilir, yapışkan bir durum olabilir.

Geçen sene, ilk çiftler boşandıklarını bildiren ilk çiftimi aldım.

Yol boyunca bir kaç tane ileri görüşme yaptık ve son zamanlarda eşim bana eski eşi olarak sosyal güvenlik yardımlarını sordu.

Benim cevabım, "Uhhh… Bilmiyorum. Ama öğrenmeme izin ver

Daha sonra boşanmış bir eşin sosyal güvenlik yardımını yeniden öğrenmeye devam ettim ve bu süreçte bu yazıyı yazdım.

Eğer yaşınız 62 ya da daha büyükseniz ve boşanırsanız eski kocanızın ya da eşinizin Sosyal Güvenlik avantajlarını toplayabileceğinizi biliyor muydunuz? Karşılaşmanız gereken bir gereksinim listesi olsa da, hak kazanırsanız, toplamaya başlamak için başvurmanız ve onaylanmanız yeterlidir.

Eski Eşinizin Altında Sosyal Güvenlik Avantajları İçin Hak Kazandınız mı?

Ex Eşlerin faydalarını toplamak için uygunluk şartları aşağıdakileri içerir:

 • Yaşı 62 veya daha büyük olmalısınız.
 • En az on yıl boyunca eşiniz ile yasal olarak evli olmalısınız.
 • En az iki yıl boşanmış olmalısınız.
 • Yeniden evlenmişseniz toplanamazsınız.
 • Sosyal Güvenlik yardımlarınız, eşinizden daha az olmalıdır.
 • Eşinizin haklarının% 50'sini alacaksınız.
 • Eğer eşiniz yeniden evlenmişse hala toplayabilirsiniz.
 • Eski eşiniz henüz toplanmasa bile, tüm şartları yerine getirdiğiniz sürece hala fayda elde edebilirsiniz.

Eski Eşiniz Ölen ise Ne?

Eski kocanız ya da eşiniz artık yaşamıyorsa, yukarıda belirtilen gereklilikleri bir kaç küçük farklılıkla karşıladığınız sürece hala faydalarından faydalanabilirsiniz. Asıl fark, eğer ölen kişi ise, eski eşinizin% 100'ünü tahsil etme hakkına sahip olmanızdır. Ayrıca daha erken 60 yaşında toplamaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik'e (Evli Çiftler için Sosyal Güvenlik Anlaşması) bir ton yazan ObliviousInvestor.com'dan Mike Piper, “ancak 60 yaşında talep ederseniz, aldığınız miktar azalır.

Dikkate Alınması Gereken Özel Durumlar

Göz önünde bulundurmanız gereken bazı özel durumlar vardır. Birincisi, eğer evlendiyseniz ve bir kereden fazla boşandığınız takdirde, hangi eski eşin toplanacağını seçebilirsiniz. Birden fazla eski eşin tüm gereksinimlerini karşıladığınız sürece, sosyal güvenlik avantajınızı en yüksek toplayıcıya dayalı olarak alacaksınız.

Daha sonra, eğer yardımınız eski eşinizin menfaatinden daha yüksekse, Sosyal Güvenliğinizin toplanmasını geciktirebilir ve bunun yerine onların yerine toplayabilirsiniz. Bu, yararınızın büyümesini ve yolda daha yüksek bir oranda ödeme yapmasını sağlayan çok avantajlı olabilir. Avantajınızı sadece birkaç yıl geciktirmek büyük bir fark yaratabilir. Herhangi bir zamanda, anahtarınızı eski eşlerinizden ziyade sizin çıkarınıza toplamanızı sağlayabilirsiniz.

Boşanmış Eşler İçin Sosyal Güvenlik Hakkında Her Şey

Son olarak, eski eşinizin Sosyal Güvenlik avantajlarını toplamanızı planlıyorsanız, bilmeniz gereken başka şeyler de vardır.

 • Yarar için başvurmak için, hem bir evlilik lisansı hem de boşanma kararı vermeniz gerekecektir.
 • Yerel Sosyal Güvenlik Ofisi'nde telefonla veya şahsen hat üzerinden başvurabilirsiniz.
 • Eşinizin yararlarını toplarken çalışmaya devam ederseniz kazanç limitleri sizin için geçerli olacaktır.
 • Bir emekli maaşı topluyorsanız, paranızın miktarı daha düşük olabilir.
 • Eski eşinizin Sosyal Güvencesini toplamak, herhangi bir paranıza mal olmayacak veya tahsil etme hakkına sahip olduklarını değiştirmeyecektir.
 • Yeniden evlendiyseniz, ancak yeni evliliğiniz ya eşinizin ölümü, boşanma ya da iptalden dolayı sona erer ve eski yardımlarınızdan faydalanabilirsiniz. Evliliğiniz sona erdikten sonra, diğer tüm şartları yerine getirdiğiniz sürece, her zaman fayda sağlayabilirsiniz.

Boşandığınız zaman sosyal güvenlik yardımlarınızla ilgili kesin hesaplamalar yapmak için yerel sosyal güvenlik ofisinize başvurmanızı öneririz. Böylece, hakkın ne kadar olduğuyla ilgili bir soru yok.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Milyonerler Dünyada Nasıl Yaşıyor?
Maliye

Milyonerler Dünyada Nasıl Yaşıyor?

Riches Road: Global Superwealthy'nin Yolculuğunu Takip Etme başlıklı şu infografiye rastladım ve oldukça ilginç buldum. Dünyanın dört bir yanındaki insanların net değerlerini parçalamakla başlar ve dünya çapında varlıklı insanların mülklerini açığa çıkarmaya başlar.
Devamını Oku
Ne Aşk Yapıyorsun Para Kazanmak
Maliye

Ne Aşk Yapıyorsun Para Kazanmak

Ek bir 5.000 $ 'ın hayatınızda ne gibi bir etkisi olur? 10,000 dolar ne olacak? Ya da 20.000 dolar? Aşırı programlı ve çok çalışan insanlar için, bu fazladan gelir elde etmek çok uzak bir rüya gibi görünebilir. Ama gerçek şu ki bu mümkün! Şu anda bağımsız sözleşmeli işçi veya serbest çalışan olarak çalışan 30 milyon Amerikalının bulunduğunu bilmek şaşırtıcı olabilir.
Devamını Oku
Uber için Para Sürüş Yapın: Ultimate Side Hustle
Maliye

Uber için Para Sürüş Yapın: Ultimate Side Hustle

Daha fazla para kazanmak istiyorsanız ancak kariyerinizde çok fazla hareket kabiliyeti yoksa, yarı zamanlı iş bulmak akıllı ve karlı olabilir. Akşam veya hafta sonu saatlerini doldurmak için bir iş aldığınızda, boş zamanlarınızda para kazanıp alt satırınıza ekleyebilirsiniz. Ne yazık ki, geleneksel yarı zamanlı işler neredeyse duydukları kadar seksi değiller.
Devamını Oku