Sigorta

Sel Sigortasına mı ihtiyacınız var?

Federal yetkililer sel ABD'de doğal afetlerden mülkiyet kaybının en önemli nedenidir söylüyorlar. Ancak sel sigortası nispeten ucuz olsa da ve poliçe sahipleri resmi bir felaket beyanı olmaksızın sel zararları için toplayabildikleri halde, birçoğu kapsamı dışında kalmaktadır.

Yerel sigorta acenteleri veya doğrudan hükümet tarafından yönetilen Ulusal Taşkın Sigortası Programı aracılığıyla sunulan özel afet sigortası her yerde mevcut değildir. Ancak, eğer bir iş sahibi olduğunuz veya bir iş sahibi olduğunuz ve sel riski olduğu durumda, kapsamı satın almak riskinizi yönetmenin ihtiyatlı bir yoludur.

Taşkın sigortası, federal hükümetin taşkın yatağı yönetim uygulamalarını ne düşündüğünü kabul eden ve uygulayan topluluklarda mevcuttur.

Topluluğunuzun sel sigortası programına katılıp katılmadığını öğrenmek için yerel yönetiminize başvurun ya da sel sigortası programının ücretsiz telefon numarasını arayın (800) 427-4661.

İhtiyacınız Olmadan Önce Hareket Et

En ihtiyatlı hareket tarzı elbette bir sel bölgesinde yaşamamaktır. Bazı insanlar, 10 yıl ya da 50 yıl boyunca sel olmadıklarında güvenli olduklarını düşünür. Ancak bir taşkın yatağında, er ya da geç sular yükselecek. Bu yüzden bir taşkın yatağı deniyor.

Ancak başka yerlerde yaşamak bir seçenek olmayabilir. Örneğin, hızla büyüyen kıyı bölgelerini düşünün. Bu bölgelerde, bir kasırga ya da büyük bir kıyı fırtına yoluna girmeden önce bahislerinizi uzun süre korumanız akıllıca olacaktır. Bunun nedeni, kayıt olduktan sonra, mülkün ve kişisel eşyaların kapsamının yürürlüğe girmesinden önce genellikle 30 günlük bir bekleme süresidir.

Düzenli ev sahibi sigortası, belirli su hasarı türlerini kapsayabilir - rüzgarla çalışan yağmur veya mahzeni ve birinci kata çıkan sel su borusu.

Ama gerçek bir taşkın - bankalarının üzerinden akan ve karaya ya da kıyı şeridinde dalgalanan fırtına dalgalarına maruz kalan bir nehir - genellikle geleneksel sigorta poliçeleri tarafından karşılanmayacaktır. Ev sigortası, ev sahibi veya mülk sahipleri sigortasının yanı sıra satın alınan sel sigortası da burada başladı.

Ruhsatlı mülkiyet ve kaza sigortası şirketleri sel sigortası satar ve hizmet verir, ancak politika ve kapsama federal programdan gelir. Hangi sigorta şirketini sel sigortası aldığınızdan bağımsız olarak, aynı federal politikayı alırsınız.

Bir sel varsa, sel sigortasını aldığınız acenteye başvurun. Bu ajan, hasarı kontrol edecek bir hak talep etmeni ile irtibata geçecektir.

Bunu sigortalayabilir miyim?

Evet -

 • Daimi temellere demirlenmiş mobil evler de dahil olmak üzere, yer üstü ve su üstü duvarlı binalar. Sigorta almak için yapılar katılımcı bir NFIP topluluğunda olmalıdır.
 • Sigortalı binaların içeriği (bazı bodrum katları dahil) ayrıca sigortalanabilir.

Yok hayır -

 • Seyahat römorkları, dönüştürülmüş otobüsler ve kamyonetler.
 • Su üzerinde veya temel olarak yer altı binaları.
 • Gaz ve sıvı depolama tankları, rıhtımlar, iskeleler, perdeler, yollar veya açıkta kalan makine ve ekipmanlar.
 • Devlet ya da yerel yönetimler tarafından taşkın yatağı yönetimi yönetmeliklerine aykırı olarak belirlenen binalar.

İki Sigortanın Türleri

Dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, satın alabileceğiniz iki tür sel sigortasıdır. Bunların her biri, verdikleri kapsama ve ne kadar tutacaklarına göre çok farklı. İki tür NFIP sel sigortası ve özel sigorta şirketlerinden sigortalanmaktadır.

Bu makalede daha sonra ele alacağımız çeşitli iki avantaj ve dezavantaj vardır.

Önemli olan, evinizin hak ettiğiniz korumaya sahip olması ve ihtiyacınız olacak iki kapsama alanı, mülkiyet kapsamı ve kişisel mülkiyet kapsamı oluşturmasıdır. İşte fark:

 • Mülkiyet kapsamı oluşturma - bu, gerçek evinize ve kuruluşunuza yapılacak onarımlar için ödeyeceğiniz korumadır. Mülkiyet kapsamı ayrıca mutfak başvurularınızı, sıhhi tesisatınızı, elektrikli, halı, su ısıtıcılarını ve çok daha fazlasını korur.
 • Kişisel mülkiyet kapsamı - muhtemelen adından da tahmin edebileceğiniz gibi, bu sizin tüm giyim eşyalarınız, mobilyalarınız, çamaşır makineleriniz ve kurutucular, yiyecekler, mücevherler ve daha birçok şey için ödenen sigortanın bir bölümüdür.

Yere Göre Vary Maliyetleri

Bir sel sigortası poliçesi satın almanın iki yolu vardır. Ya özel bir sigorta şirketi aracılığıyla ya da federal hükümet yoluyla.

Bu planlardan birini, bunları satan sigorta şirketlerinin herhangi birinden satın alabilirsiniz. Planınızın fiyatı çeşitli farklı faktörlere bağlı olacaktır. Planınız, bir riskin ne kadar yüksek bir risk altında olduğuna bağlı olarak yılda 100 $ 'dan yılda 1.200 $' dan fazla olabilir.

Taşkın sigortasının maliyeti mülkünüzün konumuna bağlıdır. Mevcut olduğunda, taşkın sigortası, özellikle taşkınlarla zarar görmüş sigortasız malların ve kişisel etkilerin yerini değiştirme maliyeti göz önüne alındığında iyi bir satın alma olabilir. Evlerini ve işlerini onarmak için FEMA'dan (Federal Acil Durum Yönetim Ajansı) yardım talebinde bulunan çoğu sel mağduru, SBA (ABD Küçük İşletme İdaresi) tarafından yönetilen düşük faizli krediler şeklinde yardım almaktadır.

Sel sigortası primleri genellikle afet kredisi ödemelerinden çok daha düşüktür. Bununla birlikte, Kongre'nin bazı ev sahipleri için daha yüksek primlerle sonuçlanabilecek NFIP'yi elden geçirmeyi düşündüğünü unutmayın.

Federal hükümetin programı, öncelikle bir evin konumu ve yüksekliğine dayalı olarak tüm ülke için primleri düzeltir.

Özel Flood Sigortası NFIP

Sel sigortası için alışveriş yaparken, Ulusal Sel Sigortası Programı (NFIP) veya özel bir sigorta planı arasında seçim yapabilirsiniz.Sel sigortası satmaya karar vermiş birkaç şirket daha vardı ve sizin ve eviniz için hangi planın en iyi olacağına karar vermek zor olabilir.

Ev sahibi özel bir sigorta şirketi seçmesinin bir nedeni, daha yüksek kapsama sınırı nedeniyle. Özel sigorta planınız size 250.000 dolar veya daha fazla koruma sağlayacaktır. Sadece daha fazla sel sigortası koruması sağlayamaz, ancak bazı durumlarda, özel sigorta şirketi ile prim ödemeleri NFIP ile ne kadar ödeyeceğinize kıyasla daha düşük olacaktır.

Özel bir sigorta planının kullanılmasının bir diğer yararı da bodrumunuzun korunmasıdır. NFIP, her taraftaki zeminin altındaki herhangi bir sel zararını kapsamaz. Ayrıca, evinizin dışındaki herhangi bir eşyaya zarar vermeyecek veya küflenebilecek küf veya küf hasarlarını da karşılamayacaktır.

Öte yandan, NFIP sigorta planının, popüler bir seçim olmasını sağlayan birkaç avantajı vardır. NFIP'nin ana faydası, taşkın sigortası kapsamı, özel bir sigorta planından daha geniştir. Özel sigorta planlarında birkaç boşluk ve koruma sağlamadıkları alanlar vardır, bu da bazı tamir faturalarını kendinize bırakmanız anlamına gelir.

Diğer Faydalar

Sel hasarı kapsamına ek olarak, şunları elde edersiniz:

 • Özel bir taşkın tehlikesi bölgesinde yapıları satın almak, inşa etmek veya iyileştirmek için güvenli finansman için uygunluk. Federal olarak düzenlenmiş veya sigortalı kredilendirme kurumları, güvenli finansman sağlamadan önce taşkın sigortası kapsamı gerektirir.
 • Azaltılmış sel riski. Eğer sel nedeniyle büyük ölçüde tahrip olmuş binalar yeni taşkın inşaat sigortaları standartlarına göre yeniden inşa edilirse, gelecekteki sellerden zarar görme riski daha azdır ve taşkın sigortası kapsamı düşük bir oranda karşılanabilir.

Mülkünüzdeki belediye planlaması veya imar departmanını arayarak mülkünüz bir sel bölgesinde olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bir sel bölgesinde iseniz, konumunuzu ve yüksekliğini gösteren mülkünüzün profesyonel bir araştırmasını düzenlemeniz gerekecektir.

Bazı federal sel felaketi yardımı alan insanlar, hükümet tarafından belirlenen özel bir sel tehlikesi bölgesinde yaşıyorlarsa sel sigortası yaptırmak zorundadırlar. Federal yasa, SBA afet kredileri ya da bireysel ve aile yardımı alan insanlar için yardım alma koşulu olarak taşkın sigortası almak ve sürdürmek zorundadır.

Sigortasız tekrarlanan kurbanlar gelecekte yardım için uygun olmayabilir.

Kapsama mevcut

Sel sigortası kapsamı, konutların yanı sıra konutlar ve konutlar için de mevcuttur. Sel sigortası yapan ev sahipleri, zemin seviyesine veya evlerinin üst katlarına taşkın kaynaklı herhangi bir hasar için kapsanmaktadır.

Kişisel eşyalara yapılan sel zararları, yalnızca poliçe sahibinin içerik kapsamı satın alması durumunda karşılanır. Bodrumlara taşkın zararı kapsamı, binalara, fırınlar, su ısıtıcıları ve şebeke bağlantıları gibi hizmet etmek için kullanılan yapısal elemanlar ve temel öğelerle sınırlıdır. Bir ev işiniz varsa, yapısal veya içerik hasarını karşılamak için ayrı bir politika gereklidir.

1 Kaynak: Federal Acil Durum Yönetim Ajansı.

Hatırlanacak noktalar

 1. Sel sigortası Federal Acil Durum Yönetimi Dairesi Ulusal Sel Sigortası Programı (NFIP) kapsamında kayıtlı topluluklarda mevcuttur. Topluluğunuzun programın bir parçası olup olmadığını öğrenmek için (800) 427-4661 numaralı telefonu arayın.
 2. Sel sigortası satın almaktan çekinmeyin. Politikalar genellikle yürürlüğe girmeden önce 30 günlük bir bekleme süresine sahiptir.
 3. Sigortanın maliyeti, topluluğunuza ve sigortalı mülkün sele maruz kalan bölgelere olan yakınlığına göre değişecektir.
 4. Bazı federal sel felaketi yardımı alan insanlar, hükümet tarafından belirlenen özel bir sel tehlikesi bölgesinde yaşıyorlarsa sel sigortası yaptırmak zorundadırlar. Sigortanın alınamaması, gelecekteki hak taleplerinde uygunsuzluğa yol açabilir.
 5. Kişisel eşyaların ve bodrum katlarının içeriğini karşılamak için ayrı politikalar gereklidir.

Daha fazla bilgi için

Genel NFIP bilgileri veya yasalar, yönetmelikler veya idari politikalarla ilgili sorular için aşağıdaki adrese yazabilirsiniz:

Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı
Federal Sigorta İdaresi
500 C Sokak SW
Washington, D.C.

Sel Sigortası Ücret Haritalarını sipariş etmek veya Sel Sigortası Çalışmaları hakkında bilgi almak için (800) 358-9616 numaralı telefondan FEMA Harita Servis Merkezi'ni arayın veya www.fema.gov.fhm adresini ziyaret edin.

Videoyu izle: Sele Karşı Sigortanız Var mı?

Popüler Mesajlar

Kategori Sigorta, Sonraki Makale

Sağlık Sigortası Primlerinde Para Tasarrufu
Sigorta

Sağlık Sigortası Primlerinde Para Tasarrufu

Sağlık hizmetleri reformu hakkındaki tüm yeni tartışmalarda, pek çok Amerikalının sağlık sigortası primlerinin cüzdanlarına yüklediği zorluğu hissetmeleri sürpriz değil. Birçok aile, birçoğu zar atmayı seçen ve sigorta kapsamı bulunmayan gök gürültülü sağlık sigortasının maliyetlerini karşılamaya çalışırken aydan aya mücadele ediyor.
Devamını Oku
Petersen Uluslararası Underwriters İnceleme
Sigorta

Petersen Uluslararası Underwriters İnceleme

Amerika Birleşik Devletleri'nde 6.000'den fazla sigorta şirketi olduğunu biliyor muydunuz? Bir sigorta poliçesi için alışveriş yapıyorsanız, çok fazla seçeneğiniz var. Hangisinin en iyisi olduğunu biliyor musun? Sigorta için alışveriş yaparken tartmanız gereken birçok farklı yön var. Muhtemelen bir sigorta acentesi olan bir arkadaşın ya da kuzenin var.
Devamını Oku
Primerica Hayat Sigortası İncelemesi
Sigorta

Primerica Hayat Sigortası İncelemesi

Kendiniz ve sevdiğiniz kişiler için genel finansal güvenliği planlarken, hayat sigortası genellikle bir rol oynamalıdır. Bunun nedeni, bir hayat sigortası poliçesinden elde edilen gelirin, bağımlıların ve hayatta kalanların kendi ceblerinden bir borç veya başka masraflar ödemek zorunda kalmayacaklarından emin olmaları için kullanılabilir.
Devamını Oku
Globe Hayat Sigorta Şirketi İncelemesi
Sigorta

Globe Hayat Sigorta Şirketi İncelemesi

Sigortanın satın alınması genellikle insanların beklediği bir şey değildir. Ancak onsuz küçük bir beklenmedik olay bile büyük bir mali felakete dönüşebilir. Globe Life Insurance Company incelememiz bu şirketi anlamanıza yardımcı olmak için buradayken, sadece doğru sigorta oranlarına sahip olmak değil, aynı zamanda doğru sigorta şirketinden bu korumayı elde etmek de çok önemlidir.
Devamını Oku