Borç

Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?

Ölüm belgesine göre, babam kalp krizi olarak bilinen miyokard enfarktüsünden öldü.

Sağlığı bir süredir kötüleşiyordu, bu yüzden tam bir sürpriz değildi.

Kilo aldı ve Tip 2 diyabet tanısı aldı. İki baypas ameliyatı vardı - bir üçlü, bir dörtlü. Neden kalp problemleri olduğunu anlamak zor değildi.

Diyetleri sağlıksızdı; yeterince egzersiz yapamadı; ve sürekli stres altındaydı.

Hiçbirimizin yapamayacağını düşündük. Geçmişe baktığımızda, bu terimlerle ilgili düşünmediğim zamanlarda yardım edebileceğim bir alan vardı. Onun finansal sağlığı, fiziksel sağlığından daha fazla bozuldu ve bu, temel stres kaynaklarından biriydi.

Babam Daytona'daki bir NASCAR sürücüsünden daha hızlı kredi kartı borcu aldı ve harcama alışkanlıklarını asla kontrol altına alamadı. Tıpkı kalp sorunlarının göstergelerini tespit edebileceğiniz gibi, finansında bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren çok sayıda işaret vardı.

Başka bir ödeme yapmak için bir kartta nakit avanslar aldı. Kredi kartlarında minimum ödeme yapmak için ikinci bir ipotek aldı, bunların hepsi yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında faiz oranlarına sahipti. Faturalarını ödemek için yeterli parayı nasıl kazacağını sürekli olarak endişelendiriyordu.

Onun üzerinde ağırlığını çeken borcunun stresini gördüm. İlk etapta bu kadar kilo almasının nedeninin çoğunun, onu stresin unutulmasına yardımcı olmak için sağlıksız bir rahatlamaya yönelmesi ve sürekli olarak parayla ilgili endişe duymaktan duyulan duygusal drenajın, onu egzersiz inisiyatifinden çıkarmasıydı.

“Maliye Askerliği” kitabımda paylaştığım en büyük pişmanlığımdan biri, babamın borcuna karşı koymaya cesaret edemediğiydi. Sanırım bir şekilde, her şeyin kendiliğinden işe yarayacağına inandım. Yapmadılar.

Borçla mücadele eden birini tanıyorsanız, izleyebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeyleri gösteren işaretler vardır. İşte gereksiz ve tehlikeli strese yöneldiklerini gösteren üç gösterge.

1. Faturaları Nasıl Ödeyecekleri Hakkında Sürekli Fretting Yapıyorlar

Bildiğiniz birisi için sorun haline geldiğini anlayabilirsiniz. Bir şey için, onların konuşmasına girer. Umutsuzluklarına değer veren yorumlar yapmaya başladılar. Diğer işaretlere dikkat et. Babamın evine doğru yürümeyi ve bilgisayarının yanında kredi kartı borçlarının bir listesini görmeyi hatırlıyorum. Açıkçası aklında idi. Endişenin saklanması zor.

2. Kredi için Ödenecek Kredi Kullanıyorlar

Birisi bir başkasına minimum ödeme yapmak için bir kredi kartı kullanıyorsa veya ödeme yapmak için bir kartta nakit avans çekiyorsa, birden fazla sorun vardır. İlk olarak, minimum ödeme yapmak genellikle bir karttaki bakiyeyi önemli ölçüde azaltmaz. Aslanın payı faiz ödemeye gider. Ödemeyi yapmak için başka bir kart kullanarak, yalnızca toplam borcunuzu ekleyerek gelecekteki minimum ödemeleri daha da yükseltirsiniz. Bu bir kazan-kazan döngüsü.

3. Sıkça Para Ödüyorlar - Bazen Sizden

Onlar sorduklarında, her zaman yardımcı olmanız için bir fırsat gibi geliyor. Kredi, sorunlarını çözecek ve faturalarını tek bir ödeme şeklinde konsolide etmelerini sağlayarak baskıyı üstlenecek ve bu da onların paranızı size iade etmelerine olanak verecektir. Sorun şu ki, asla böyle olmayacak.

Bir keresinde babamın borcunu ödemesine yardım etmek için 8,000 dolar ödünç verdim. Eskiden ödediği kadar hızlı yeni borçlar almakla kalmadı, aynı zamanda bana geri ödeme yapamayacağının farkına vardığında, faydalanıcı olarak benimle bir hayat sigortası poliçesi çıkardı. Borcu ortadan kaldırmak yerine başka bir aylık ödeme daha ekledi.

Yakın bir arkadaşınız veya akrabanız bu belirtileri gösteriyorsa, yapabileceğiniz şeyler vardır. Başlamanız için üç öneri:

1. Yavaşça Kişisel Endişelerinizle Yüzleşin

Mali alışkanlıklarınızın ilişkilerine yüklediği stres ve daha da önemlisi sağlığa yönelik tehlikelerden endişe duyduğunuzu vurgulayarak yargılamadan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kolay olmayacak, ama gerçekten onları önemsiyorsanız, onlara karşı dürüst olun.

2. Etkinleştirmeyi Durdur

Büyükannem öldüğünde, hem babam hem de ben biraz para aldık. Doğru, babam borcunu ödemek için payımı ödünç almak istedi ve aylık taksitlerle geri ödemeyi planladı. Kızkardeşim - daha sonra karım oldu - bana, babamla karşılaşmam gereken şekilde karşı çıktı. “Ona yardım etmeyecek ve size yardımcı olmayacaktır,” dedi açıkça.

Haklıydı ve bunu biliyordum. Babama hayır dediğim ilk zamandı ve yapmam gereken en zor şeydi, ama onun iyiliği ve benim için yapılması gerekiyordu. Hayır demeyi öğren. Bir krediyi ortak imzalamayı bile kabul etmeyin. Sadece soruna ekleyeceksiniz.

3. Gerçek Yardım Teklifi (Kredisiz)

Bu, onlarla oturmak ve faturaların organize edilmesine yardımcı olmak, borç indirimi için bir plan geliştirmek ve onlara yardım etmek için onlara yardımcı olabilir. Ama en azından, onları kontrol altında tutmaya yardım etmek için onları bir mali danışmana tanıtabilirsiniz. Her şeyden önce, teşviki ve desteğinizi sunun. Yaşam boyu alışkanlıkları değiştirmek asla kolay değildir, ancak yapılabilir.

Keşke babamla erken konuşmuş olsaydım. Hiç yapmadım, ama her iki hatalarımızdan da öğrendiğime inanıyorum. Umarım sen de yaparsın.

Bir şey değişecek umuduyla beklemeyin ya da sessizce arkanıza yaslanmayın. Değişim aracısı ol. Uyarı levhalarını gördüğünüzde, konuşun.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Gerçekten Kolej İçin Ne Kadar Kaydetmelisiniz?
Borç

Gerçekten Kolej İçin Ne Kadar Kaydetmelisiniz?

Ebeveynlerin çoğu için önemli bir amaç, çocuklarını kolejden mezun kılmak ve iyi ve başarılı bir hayat sürdürebilmeleri için iyi bir iş almalarıdır. ABD'nin son zamanlardaki mali fiyaskoları, hükümetin giderek artan üniversite masraflarına katkıda bulunma yeteneğini zorladı. Tarihsel olarak kolej maliyetleri yılda yüzde 5-8 oranında artmıştır ve uzun vadeli enflasyon yüzde 8'in üzerindedir.
Devamını Oku
Acil Bir Fonu Kururken Denge Aktarımlarını Kullanma
Borç

Acil Bir Fonu Kururken Denge Aktarımlarını Kullanma

Acil bir fona sahip olmanın önemi gereğinden fazla olamaz. Acil yardım fonu olmadan yaşamak, güvenlik ağı olmadan yüksek bir tele binmek gibidir. Küçük bir fiş ve mali kara deliğin içine düşebilirsin. Ne yazık ki, yeterli bir acil durum fonu kurmak ne hızlı ne de kolaydır, çünkü çoğu Sertifikalı Finansal Planlamacılar en az üç ila altı aylık bir fona sahip olduklarını gösterirken, bazıları daha riskli işlerde olan bireyler için bir yıldan sekiz aya kadardır.
Devamını Oku
Para Mücadeleleri Nasıl Fethedilir ve Üstesinden Gelirsiniz
Borç

Para Mücadeleleri Nasıl Fethedilir ve Üstesinden Gelirsiniz

Yıllar boyunca çalışmış olduğum tüm müşterileri düşündüğümde, başarılı bir şekilde emekli olanlar, bu çok alışılmış finansal tavsiyelerin hepsini izlediler: Kazandığınızdan daha az harcayarak kazanın ve / veya geleceğiniz için para yatırın. Ama eğer bu kadar basitse, yeryüzünde neden sayısız kitap, bloglar (benimki gibi), forumlar, uzmanlar, konferanslar, sınıflar, podcast'ler ve finans konusunda televizyon şovları var?
Devamını Oku