Borç

Sevgili Baba, Neden Borç'u Öldürdün?

Ölüm belgesine göre, babam kalp krizi olarak bilinen miyokard enfarktüsünden öldü.

Sağlığı bir süredir kötüleşiyordu, bu yüzden tam bir sürpriz değildi.

Kilo aldı ve Tip 2 diyabet tanısı aldı. İki baypas ameliyatı vardı - bir üçlü, bir dörtlü. Neden kalp problemleri olduğunu anlamak zor değildi.

Diyetleri sağlıksızdı; yeterince egzersiz yapamadı; ve sürekli stres altındaydı.

Hiçbirimizin yapamayacağını düşündük. Geçmişe baktığımızda, bu terimlerle ilgili düşünmediğim zamanlarda yardım edebileceğim bir alan vardı. Onun finansal sağlığı, fiziksel sağlığından daha fazla bozuldu ve bu, temel stres kaynaklarından biriydi.

Babam Daytona'daki bir NASCAR sürücüsünden daha hızlı kredi kartı borcu aldı ve harcama alışkanlıklarını asla kontrol altına alamadı. Tıpkı kalp sorunlarının göstergelerini tespit edebileceğiniz gibi, finansında bir şeylerin yanlış olduğunu gösteren çok sayıda işaret vardı.

Başka bir ödeme yapmak için bir kartta nakit avanslar aldı. Kredi kartlarında minimum ödeme yapmak için ikinci bir ipotek aldı, bunların hepsi yüzde 20 ila yüzde 30 aralığında faiz oranlarına sahipti. Faturalarını ödemek için yeterli parayı nasıl kazacağını sürekli olarak endişelendiriyordu.

Onun üzerinde ağırlığını çeken borcunun stresini gördüm. İlk etapta bu kadar kilo almasının nedeninin çoğunun, onu stresin unutulmasına yardımcı olmak için sağlıksız bir rahatlamaya yönelmesi ve sürekli olarak parayla ilgili endişe duymaktan duyulan duygusal drenajın, onu egzersiz inisiyatifinden çıkarmasıydı.

“Maliye Askerliği” kitabımda paylaştığım en büyük pişmanlığımdan biri, babamın borcuna karşı koymaya cesaret edemediğiydi. Sanırım bir şekilde, her şeyin kendiliğinden işe yarayacağına inandım. Yapmadılar.

Borçla mücadele eden birini tanıyorsanız, izleyebileceğiniz ve yapabileceğiniz şeyleri gösteren işaretler vardır. İşte gereksiz ve tehlikeli strese yöneldiklerini gösteren üç gösterge.

1. Faturaları Nasıl Ödeyecekleri Hakkında Sürekli Fretting Yapıyorlar

Bildiğiniz birisi için sorun haline geldiğini anlayabilirsiniz. Bir şey için, onların konuşmasına girer. Umutsuzluklarına değer veren yorumlar yapmaya başladılar. Diğer işaretlere dikkat et. Babamın evine doğru yürümeyi ve bilgisayarının yanında kredi kartı borçlarının bir listesini görmeyi hatırlıyorum. Açıkçası aklında idi. Endişenin saklanması zor.

2. Kredi için Ödenecek Kredi Kullanıyorlar

Birisi bir başkasına minimum ödeme yapmak için bir kredi kartı kullanıyorsa veya ödeme yapmak için bir kartta nakit avans çekiyorsa, birden fazla sorun vardır. İlk olarak, minimum ödeme yapmak genellikle bir karttaki bakiyeyi önemli ölçüde azaltmaz. Aslanın payı faiz ödemeye gider. Ödemeyi yapmak için başka bir kart kullanarak, yalnızca toplam borcunuzu ekleyerek gelecekteki minimum ödemeleri daha da yükseltirsiniz. Bu bir kazan-kazan döngüsü.

3. Sıkça Para Ödüyorlar - Bazen Sizden

Onlar sorduklarında, her zaman yardımcı olmanız için bir fırsat gibi geliyor. Kredi, sorunlarını çözecek ve faturalarını tek bir ödeme şeklinde konsolide etmelerini sağlayarak baskıyı üstlenecek ve bu da onların paranızı size iade etmelerine olanak verecektir. Sorun şu ki, asla böyle olmayacak.

Bir keresinde babamın borcunu ödemesine yardım etmek için 8,000 dolar ödünç verdim. Eskiden ödediği kadar hızlı yeni borçlar almakla kalmadı, aynı zamanda bana geri ödeme yapamayacağının farkına vardığında, faydalanıcı olarak benimle bir hayat sigortası poliçesi çıkardı. Borcu ortadan kaldırmak yerine başka bir aylık ödeme daha ekledi.

Yakın bir arkadaşınız veya akrabanız bu belirtileri gösteriyorsa, yapabileceğiniz şeyler vardır. Başlamanız için üç öneri:

1. Yavaşça Kişisel Endişelerinizle Yüzleşin

Mali alışkanlıklarınızın ilişkilerine yüklediği stres ve daha da önemlisi sağlığa yönelik tehlikelerden endişe duyduğunuzu vurgulayarak yargılamadan uzak durmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kolay olmayacak, ama gerçekten onları önemsiyorsanız, onlara karşı dürüst olun.

2. Etkinleştirmeyi Durdur

Büyükannem öldüğünde, hem babam hem de ben biraz para aldık. Doğru, babam borcunu ödemek için payımı ödünç almak istedi ve aylık taksitlerle geri ödemeyi planladı. Kızkardeşim - daha sonra karım oldu - bana, babamla karşılaşmam gereken şekilde karşı çıktı. “Ona yardım etmeyecek ve size yardımcı olmayacaktır,” dedi açıkça.

Haklıydı ve bunu biliyordum. Babama hayır dediğim ilk zamandı ve yapmam gereken en zor şeydi, ama onun iyiliği ve benim için yapılması gerekiyordu. Hayır demeyi öğren. Bir krediyi ortak imzalamayı bile kabul etmeyin. Sadece soruna ekleyeceksiniz.

3. Gerçek Yardım Teklifi (Kredisiz)

Bu, onlarla oturmak ve faturaların organize edilmesine yardımcı olmak, borç indirimi için bir plan geliştirmek ve onlara yardım etmek için onlara yardımcı olabilir. Ama en azından, onları kontrol altında tutmaya yardım etmek için onları bir mali danışmana tanıtabilirsiniz. Her şeyden önce, teşviki ve desteğinizi sunun. Yaşam boyu alışkanlıkları değiştirmek asla kolay değildir, ancak yapılabilir.

Keşke babamla erken konuşmuş olsaydım. Hiç yapmadım, ama her iki hatalarımızdan da öğrendiğime inanıyorum. Umarım sen de yaparsın.

Bir şey değişecek umuduyla beklemeyin ya da sessizce arkanıza yaslanmayın. Değişim aracısı ol. Uyarı levhalarını gördüğünüzde, konuşun.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Her 30 Yaşında Bilmesi Gereken 30 Finansal Kural (ya da riskin kırılması)
Borç

Her 30 Yaşında Bilmesi Gereken 30 Finansal Kural (ya da riskin kırılması)

BÜYÜK 3-0. Gerçekten bir yetişkin olduğun yaş. 20'nizde hala biraz olgunlaşmamış olabilirsiniz. 30 geldiğinde oyun bitti. Ve şimdi ben 35 yaşındayım ... Dang! Gerçekten 35 miyim? 30'larımın yarısı kadar yoldayım ve elimden gelenin en iyisini yaptım. Sonuç olarak, doğru yaptığım şeyleri yansıtmak için biraz zamanım oldu - ve yanlış yaptığım şeyler 30'luk bir şey olarak yaşamak birçok yeni ve ilginç finansal zorluklar getiriyor.
Devamını Oku
HELOC veya İkinci Mortgage Yapmanız Gerekir mi?
Borç

HELOC veya İkinci Mortgage Yapmanız Gerekir mi?

Birçoğumuz evimizde çok fazla net değere sahip. Gerçekten de, bir evde kurulan eşitlik, gerektiğinde bir fon kaynağı olabilir. Evinizde eşitlik varsa, evdeki gelişmeleri yapmak, borçlarını birleştirmek veya çocuğunuzun düğününe para ödemek için buna dokunmayı düşünebilirsiniz. Çoğu insan, evlerinde eşitliğe erişmeye karar verirken, bir HELOC veya ikinci bir ipotek seçin.
Devamını Oku
Daha Büyük Bir Ev Satın Almadan Önce Bu Adımları veya Go Broke'u Göz önünde bulundurun
Borç

Daha Büyük Bir Ev Satın Almadan Önce Bu Adımları veya Go Broke'u Göz önünde bulundurun

İnsanların daha büyük bir ev satın almayı düşündükleri birçok sebep vardır (bizim yaptığımız gibi bizim rüya evimiz). Çoğu zaman, yeni evliler, para kazanmak için ideal evlerinden kasten daha küçük olan bir “başlangıç ​​evi” satın alabilirler. Daha sonra ailelerine çocuk eklemeye başladıklarında veya daha fazla para kazanmaya başladıklarında daha büyük bir ev satın alabileceklerini düşünürler.
Devamını Oku
Tıbbi Borçta Boğuyorum. Yardım et! (Reader Q & A)
Borç

Tıbbi Borçta Boğuyorum. Yardım et! (Reader Q & A)

Daha gençken, kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyerek, kimsenin işi gibi olmayan öğrenci kredileriyle uğraştım. Sempatiyi istemedim çünkü mali durumum için suçlanan kişi bendim. Önlemek için şanslı olduğum bir borç tıbbi borçtur. Bir finansal tahliye tıbbi borcun ne kadar olduğunu fark edenlere.
Devamını Oku