Kredi

Son Kimlik Hırsızlığı Dolandırıcılığı İçin Düşmekten Nasıl Kaçıyorsunuz?

Kimlik Hırsızlığı, kişisel bilgilerini önemsemeyen alçakgönüllü insanlar yüzünden gittikçe yaygın bir suç haline geliyor.

Kimlik hırsızlarının hayatını üstlenmeleri daha kolay, özellikle de suçu işlemek için kendilerine sunulan tüm yeni teknolojilerle.

Bir kimlik hırsızı kişisel ve finansal bilgilerinize sahip olduğunda, fatura veya ehliyet gibi basit bir kaynaktan bile kimliğiniz başarılı bir şekilde çalınabilir.

Suç mağduru olan insanlar için, hayatlarının diğer yönlerine neden olduğu yankılardan dolayı iyileşmek son derece zordur. Çalınan para zamanda geri kazanılabilir.

İtibarın geri yüklenmesi daha zordur.

Kimlik hırsız, siz gibi davranırken diğer suç eylemlerini gerçekleştirebilir; kişisel ilişkileriniz, finansal kurumlarınız veya daha kötüsü, hükümetinizle sorunlara neden olabilir.

Çevrimiçi Kimlik Hırsızlığı

Kimlik hırsızlığı siber uzayın ortaya çıkmasından çok önce meydana geldi. Bu suçun çevrimiçi versiyonu, çevrimdışı versiyona oldukça benziyor, ancak her zaman daha kullanışlı ve daha hızlı.

Daha önce ne zaman, bir hırsız sadece bir kurban üzerinde odaklanabilir; Bugün, farenin tek bir tıklama milyonlarca hayatı etkileyebilir. Örneğin, kimlik avı planı, bir kimlik hırsızının, kurbanla halihazırda bağlantılı olan güvenilir bir şirketin veya organizasyonun temsilcisi olarak gösterilmesini gerektirir.

Kurban genellikle aldatıcı bir şekilde gerçek olana benzeyen bir e-posta alır ve sözde bir doğrulama işlemi için parola ve hesap numaraları gibi bir hesapla ilgili son derece hassas bilgileri ister.

Mağdur bilginin açığa çıkarılmasında ölümcül bir hata yaparsa, hırsız bu hesaplara erişerek ve hatta mağdurun adı altında yenilerini istedikleri amaç için açarak tahrip etmeye başlayabilir.

Yetkililer, özellikle internet sahtekarlığıyla birlikte, zulüm suçlarını ihlal edenleri ezmekle zaten saldırgan davranırken, her şeyden önce kendilerini korumak için kamuoyu önünde. Ekstra önlemler almak ve Kimlik Hırsızlığı hakkındaki bilginizi ilerletmek, potansiyel olarak zarar verici kayıpları önlemede hala en iyi yoldur. Kendinizi kimlik hırsızlığından ve dolandırıcılığından korumak için bazı harika ipuçları aşağıdadır:

Kimlik Hırsızlığı Önleme İpuçları

 1. Tüm önemli kişisel bilgilerin basılı bir kopyasını güvenli bir yerde saklayın. Belgelerinizin kaybolması veya çalınması durumunda hesaplarınızı izlemenize veya iptal etmenize yardımcı olabilir.
 2. Kredi kartınızı asla görüş alanınızdan çıkarmayın veya kişisel belgelerinizi erişilebilir yerlerde bırakın. Perakende satış mağazalarında ve restoranlarda bile kişisel bilgilerinize erişimi olan kişilere karşı dikkatli olun. Aracınızın içinde belgeleri bırakmak gerekirse, kilitlenebilir bir eldiven bölmesinde veya bagajda tutulmalıdır.
 3. Kişisel bilgileri dizüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, cep telefonlarında veya başkaları tarafından kullanılabilecek, kolayca yanlış yerleştirilmiş, kaybolan veya çalınabilecek diğer aygıtlarda saklamayın. Bundan kaçınamazsanız, tüm kişisel bilgilerinizi bir şifre ile güvenli hale getirin.
 4. Kredi kartı PIN'inizi asla kimseyle paylaşmayın. Doğum tarihleri, kızlık isimleri, evcil hayvanların isimleri, normal sayı kombinasyonları vb. İçermeyen tahmin etmek zor PIN numaralarını seçin.
 5. PIN numaranızı ATM'lerde ve mağazalarda girerken, elinizle kaplayın ve çevrenizle ilgilenin. Çevrenizde gözetim olduğundan ve hiç kimsenin ATM'de işlemlerinizi yapamayacağından emin olun. ATM'ye yasadışı bir şekilde takılmış bir kart skimmer gibi sıra dışı cihazların bulunmadığından emin olun.
 6. Kısa bir süre sonra yeni kredi kartınızın arkasına her zaman imza atın. Bu, bir kimlik hırsızının sizi herhangi bir işlemin derhal doğrulanmasında kimliğine bürünmesini zorlaştırır.
 7. Verdiğiniz kredi kartlarının sayısını azaltın ve sadece kullanmayı düşündüğünüz kredi kartlarını taşıyın. İptal etmek için müşteri hizmetlerini aradıktan sonra ihtiyaç duymadığınız kredi kartlarını parçalara ayırın.
 8. Her ay faturaları kontrol edin ve tüm ödemelerin yasal olduğundan emin olun. Yetkisiz işlemlerinizi derhal bankanıza veya kredi kartı şirketinize bildirin ve bir soruşturma isteyin.
 9. Eski ve son kullanma tarihi geçmiş kredi kartlarını yok edin. Bertaraf edilmeden önce kişisel bilgilerinizi taşıyan her şeyi parçalayın veya yakmayın; Bunlar faturaları, beyan mektuplarını ve hatta makbuzları içerir. Bu, hırsızların alışkanlıklarınızı bilmesini engelleyecektir, belirli bir zamanda nerede olduğunuz normaldir, ya da kimliğinizi çalmalarına yardımcı olabilecek diğer bilgiler.
 10. Eksik olan kredi kartlarını derhal rapor edin. Zamanında gelmeyen bir kredi kartı için başvurduysanız, kredi kartı şirketinize başvurun ve sorunu en kısa zamanda iletin. Bunun nedeni, hırsızların kendilerini yakalayabilmeleridir; ne kadar erken davranırsanız, riskiniz o kadar az olur.
 11. Hassas bilgilerle uğraşırken asla posta yoluyla veya telefon üzerinden yanıt vermeyin. Dolandırıcılar, tüm telefon görüşmelerinizde veya işlemlerde dinlemeniz bile, sizden bir şey almak için ellerinden geleni yapacaklardır. Kredi kartı şirketiniz sizi asla aramayacak ve bilgilerinizi doğrulamanızı isteyecektir. Kredi kartı şirketinden bir çağrı alırsanız, telefonu kapattığınızdan ve bir dolandırıcılık yapmamak için kartınızı kapatın ve kartın arkasındaki numarayı arayın.
 12. Özellikle sosyal ağ sitelerinde, doğum tarihiniz, ev ya da posta adresiniz ve telefon numaralarınız gibi kişisel bilgilerinizi internet üzerinden göndermeyin. Gizli bilgilerinizi, güvenli olmayan web sitelerine e-posta veya bağlantı gönderen herkese vermeyin.
 13. Bilinmeyen web sitelerinde veya sosyal ağ sitelerinde fotoğraf, video veya reklamları tıklamayın. Bilgisayar cihazlarınızda antivirüs ve antimalware yüklü bir yazılım korumanız olduğundan ve güncel kaldığından emin olun.
 14. Bir kafede gibi halka açık WiFi noktaları ile dikkatli olun.WiFi bağlantı noktaları güvenli bir İnternet'e sahip olmayacak ve kişisel bilgilerinizi girdiğinizde, bilgilerinizi kahve dükkanında bir kişi tarafından snooped olma riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz.

Ortak Kimlik Hırsızlığı Dolandırıcılığından Kaçının

FBI, ortak sahtekarlık planlarına adanmış harika bir web sitesine sahip. Onlar için düşmediğinden emin ol. Her zaman aldığınız e-postaları veya telefon görüşmelerini bir tuzu ile alınız. Birisi bir çek ve sonra Western Union parayı Afrika'da bir yere yatırmanızı isterse, bunu yapmayın. (Evet, insanlar buna düşer.)

Finansal kurumlarınızın birinden bir çağrı alırsanız, herhangi bir tanımlama bilgisi vermeden telefonu hızlı bir şekilde kapattığınızdan emin olun, ardından doğru telefon numarasını çevrimiçi olarak (veya kartınızın arkasında) arayın ve doğrudan geri arayın.

Kimliğinizin Çalındığını Düşünürseniz Ne Yapmalı?

Kimliğinin çalınmış olduğunu mu düşünüyorsun? İşte almak için 3 adım:

Kredi Raporunuzu Kontrol Edin

Kimliğinizin çalınmasından korkuyorsanız - belki de kredi kartı şirketinizden yakalanan bir sürü hileli suçlama hakkında bir çağrı aldınız - yapmanız gereken ilk şey kredi raporunuzu kontrol etmektir.

Kredi raporunuzda sekmeleri tutmanıza yardımcı olabilecek birçok hizmet var:

 • AnnualCreditReport.com, hükümetin kredi bürolarının kurulmasını istediği ücretsiz bir web sitesidir. 3 kredi bürosunun her birinden bir 365 ücretsiz kredi raporuna izin verilir. Büro bilgileri paylaşır, böylece üç raporun tümünü aynı anda kontrol etmeye gerek yoktur. Ücretsiz raporlarınızı her dört ayda bir yayınladıysanız, kredinizi çok daha yakından izleyebileceksiniz.
 • TrustedID kimlik hırsızlığı koruma hizmetidir. Kimliğinizin tehlikeye girmediğinden emin olmak için kredi raporlarınızın üçünü, kredi puanınızı ve hatta kişisel bilgileri karaborsada bile izlerler.
 • Kredi Karma size sadece ücretsiz bir kredi raporu değil, aynı zamanda ücretsiz bir kredi puanı veren ücretsiz bir hizmettir. Herhangi bir hesabın isminizle açılıp açılmadığını ve herhangi bir hileli hesabın kredi puanınızı düşürecek gecikmiş veya eksik ödemeleri olup olmadığını görebilirsiniz.
 • Kredi Susamı Her ay ücretsiz bir kredi raporuna erişmenizi sağlayan bir hizmettir. Ayrıca, sahip olduğunuz kredilerden tasarruf etmenin yollarını bulmanıza ve zamanla kredi puanınızı artırmanıza yardımcı olurlar.

Raporunuzu aldıktan sonra, raporunuzda açık olan tüm hesapların açtığınız gerçek hesaplar olduğundan emin olmak için incelemeniz gerekir. Eğer değilse, kimliğiniz büyük olasılıkla çalındı ​​ve daha fazla adım atmanız gerekecek.

Finansal Kurumlarınızı Uyarın

Kimliğinizin çalınmış olduğundan şüphelenirseniz, hesabınıza bir sahtekarlık uyarısı vermelerini sağlamak için tüm mali kurumlarınızla bağlantı kurmanız gerekir. Bu, hesaplara sahip olduğunuz her banka, kredi birliği ve kredi kartı şirketini aramanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, sizin adınıza yetkisiz hesapların açıldığı kurumları aramak ve bunları kapatmak için onları almanız gerekecektir. Çoğu zaman bunu yapabilmek için bir polis raporuna sahip olmanızı isterler.

Kredinizi Dondurun

Son olarak, kredinizi her bir kredi bürosuyla dondurabilirsiniz. Experian'ın kredinizi nasıl dondurulacağına dair iyi bir açıklaması var. Kredi raporunuzu kilitlemek için normal olarak her kredi bürosuna nominal ücret ödemek zorundasınız. Ancak, bunu yapmak, sizin adınıza yeni kredi hatları açmak için - sizin de dahil olmak üzere - herkes için imkansız hale getirecektir. Gelecekte yeni bir kredi almak için kredi raporunuzun kilidini açmak için başka bir nominal ücret ödemeniz gerekecektir. Bu, finansal geçmişinizi güvende tutmak için harika bir yoldur. Kişisel bilgilerinizin (sosyal güvenlik numarası gibi) çalınmasını engelleyemez, ancak kimlik hırsızı sizin adınıza hesap açamadığı için bu bilgiyi işe yaramaz hale getirebilir.

Videoyu izle: Selena kimsesiz çocukları kurtarıyor

Popüler Mesajlar

Kategori Kredi, Sonraki Makale

2018 için en iyi 7 En İyi Nakit Geri Kredi Kartları
Kredi

2018 için en iyi 7 En İyi Nakit Geri Kredi Kartları

Aksine herkesin söylediğine rağmen, nakit geri kredi kartları gerçekten “hiçbir şey için bir şey” kazanmanıza izin verir. Kartınızı düzenli aylık masraflar için kullanabilmeniz ve faiz ödemeden önce ödeyebilmeniz durumunda, herhangi bir yerden para kazanabilirsiniz. Kazandığınız her bir dolar için% 1-5 geri dönüş - ve hemen hemen hiç çaba göstermeden.
Devamını Oku
Fico 8 Kredi Puanı - Kredi Puanlama Sertleşebilir
Kredi

Fico 8 Kredi Puanı - Kredi Puanlama Sertleşebilir

Temel bilgilerle başlayalım, FICO puanınız. Fair Isaac Corporation tarafından oluşturulan bir numara. FICO puanınız, kredi şirketlerine ve borç verenlere ne kadar riskli olduğunuzu ve geçmişte kredileri ne kadar iyi kullandığını bilmenize yardımcı olan birleşik bir sayıdır. FICO puanları 300 ila 850 arasında değişmektedir. Tipik olarak, 650'nin üzerinde herhangi bir puan “harika” kabul edilir.
Devamını Oku
Üniversite Bahar Tatili için En İyi Öğrenci Kredi Kartları
Kredi

Üniversite Bahar Tatili için En İyi Öğrenci Kredi Kartları

Arkadaşların son dakika Spring Break gezisi planlıyorlar, ama nasıl gideceğinizden emin değil misiniz? Yurtlarda geride kalmayın! Bazı çılgın maceralarda bahar tatilinde seyahat etmek, üniversite öğrencileri için bir pasajdır. Bahar tatilinizden 24 saat önce, Gulf Coast'a, Meksika'ya veya New York şehrine gitmeye başlamadan önce uçuş rezervasyonu yapmamış olsaydınız, henüz yaşamıyorsunuz.
Devamını Oku
Yıllık Değerinizi Yükseltmek İçin Seçenekler ve Biniciler
Kredi

Yıllık Değerinizi Yükseltmek İçin Seçenekler ve Biniciler

İnsanların yıllık gelirden şüphelenmelerinin nedenlerinden biri, rahatsız edici olabilecek bazı hükümlere sahip olmalarıdır. Eğer beklenti ile bir rant sözleşme çıkar Örneğin, en azından önümüzdeki 20 yıl için bir gelir sağlayacaktır olduğunu, ancak 10 yıl sonra ölür, sözleşmedeki kalan bakiye, sigorta şirketi değil dönecektir mirasçılarına.
Devamını Oku