Emlak

Vesayet Hesabı Açma Kuralları

Küçüklerin, yaşlıların veya engelli kişilerin paralarını yönetmek için birine ihtiyaç duyabilecekleri bir zaman gelir. Bu durumlarda, şahıs hesaplarının vesayetini kontrol etmek için mahkeme tarafından bir vasi tayin edilecektir. Bir hesabın koruyucusu olan herkesin güvenilir olduğunu ve hesapları etik ve akıllıca yöneteceğini düşünmek isterken, bu her zaman böyle değildir. Bu yüzden vasi hesaplarının kontrolünü yöneten kurallar vardır. Hesaba kimin erişimi olduğu, kimin sahip olduğu ve paranın nasıl harcadığı, mahkemeler bu hesapları izlemektedir.

Çocuk ve Vesayet Hesapları

Çocukların yasal olarak bir banka hesabı açmalarına veya kendi hesaplarını bir hesapta yönetmelerine izin verilmez. Bazen bir ebeveyn veya veli, bir çocuk için bir hesap açmak için kolej için para biriktirmek ya da sadece çocuğa tasarruf hakkında öğretmek için yardım edebilir. Bu durumda ebeveyn, hesabın asıl sahibi olup, para üzerinde kontrol sahibidir ve istedikleri şeyi fonlarla yapabilir.

Bu farklı bir vesayet hesabı. Bir vesayet hesabı ile para çocuğa aittir. Hesabın koruyucusu, bir çocuğun parasını yönetir, ancak bu paranın üzerinde hiçbir sahipliğe sahip değildir. Çocuğun vesayet altında bir hesabına sahip olmasının en yaygın sebebi, ebeveynlerin ölen ve çocuk için para ya da mülk bırakmış olmaları ve veli, çocuğun yasal yaşına gelene kadar bu hesabı kontrol etmesi gerektiğidir.

Yaşlı veya engelli bireyler ve vesayet hesapları

Yetişkinler bazen mali durumlarını yönetmek için fiziksel veya zihinsel kapasiteye sahip değildir ve bir vasi tayin edilmesi gerekir. Çocuklarda olduğu gibi, vasi, kişi finansmanı üzerinde herhangi bir mülkiyet kazanmaz, sadece hesabı yönetir. Mahkeme, maliyesini yönetemediği düşünülen bir kişi için uygun bir vasi seçer.

Kurallar ve Nasıl Çalışır?

Belirtildiği gibi, bir hesabın koruyucusu fonları kontrol eder ve tüm makbuzları ve ödemeleri periyodik olarak mahkemeye bildirmelidir. Gardiyan hesabı idare eder, ancak hesaba sahip olmamış, yani hesaptaki para veya mülk anlamına gelir.

  • Tüm vesayet hesaplarında genellikle bir çocuk, yaşlı ya da engelli bir birey olmak üzere bir yararlanıcı ya da “koğuş” vardır.
  • Hesabın koruyucusu, hesabın lehtarını atayamaz. Diğer kelimeler, hesabın kimin için olduğunu ve ödemeleri kimin aldığını değiştiremez.
  • Bir vesayet hesabı açmak için vasi, bir birey hesabının koruyucusu atanan bir mahkeme emrinin onaylanmış bir kopyasını göstermelidir.
  • Eğer bir kişi artık bir hesabın koruyucusu olarak hizmet veremezse, ölüm ya da başka bir sebepten dolayı, mahkeme hesap için yeni bir vasi tayin edecektir.
  • Vasinin hesaptaki paraya sahip olmaması nedeniyle, para, vasi sahibinin borcunu ödemek için kullanılamaz - yani süslenemez veya siezize edilemez.

Popüler Mesajlar

Kategori Emlak, Sonraki Makale

Sevilen Birine vedalaşma: Ortalama Cenaze Harcamaları ve Giderleri
Emlak

Sevilen Birine vedalaşma: Ortalama Cenaze Harcamaları ve Giderleri

Sevilen birinin kaybına bakarken, birisinin düşünmek istediği son şey, cenaze masrafıdır. Çoğu zaman maliyet aileye bir şok olarak gelir. 2006 yılında babamı kaybettiğimde, üvey annem ve onun cenaze törenlerini planlamaya devam etmekti. Sanırım her zaman bir cenaze masrafının pahalıya mal olabileceğini biliyordum, ne kadar fark ettim ki!
Devamını Oku
Yararlanıcı Seçeneklerini Anlama - Eski Planınız Nedir?
Emlak

Yararlanıcı Seçeneklerini Anlama - Eski Planınız Nedir?

Eski planın nedir? Bu, sık sık müşterilerime sorduğum bir sorudur. Bunu birçok nedenden ötürü soruyorum, ama asıl neden, burada olmadıklarında neler olduğunu düşünmelerini sağlamaktır. Onların iradeleri, hayat sigortası poliçeleri ve bu tartışma için özen gösterdiler: Emeklilik planı yararlanıcıları.
Devamını Oku