Emlak

Vesayet Hesabı Açma Kuralları

Küçüklerin, yaşlıların veya engelli kişilerin paralarını yönetmek için birine ihtiyaç duyabilecekleri bir zaman gelir. Bu durumlarda, şahıs hesaplarının vesayetini kontrol etmek için mahkeme tarafından bir vasi tayin edilecektir. Bir hesabın koruyucusu olan herkesin güvenilir olduğunu ve hesapları etik ve akıllıca yöneteceğini düşünmek isterken, bu her zaman böyle değildir. Bu yüzden vasi hesaplarının kontrolünü yöneten kurallar vardır. Hesaba kimin erişimi olduğu, kimin sahip olduğu ve paranın nasıl harcadığı, mahkemeler bu hesapları izlemektedir.

Çocuk ve Vesayet Hesapları

Çocukların yasal olarak bir banka hesabı açmalarına veya kendi hesaplarını bir hesapta yönetmelerine izin verilmez. Bazen bir ebeveyn veya veli, bir çocuk için bir hesap açmak için kolej için para biriktirmek ya da sadece çocuğa tasarruf hakkında öğretmek için yardım edebilir. Bu durumda ebeveyn, hesabın asıl sahibi olup, para üzerinde kontrol sahibidir ve istedikleri şeyi fonlarla yapabilir.

Bu farklı bir vesayet hesabı. Bir vesayet hesabı ile para çocuğa aittir. Hesabın koruyucusu, bir çocuğun parasını yönetir, ancak bu paranın üzerinde hiçbir sahipliğe sahip değildir. Çocuğun vesayet altında bir hesabına sahip olmasının en yaygın sebebi, ebeveynlerin ölen ve çocuk için para ya da mülk bırakmış olmaları ve veli, çocuğun yasal yaşına gelene kadar bu hesabı kontrol etmesi gerektiğidir.

Yaşlı veya engelli bireyler ve vesayet hesapları

Yetişkinler bazen mali durumlarını yönetmek için fiziksel veya zihinsel kapasiteye sahip değildir ve bir vasi tayin edilmesi gerekir. Çocuklarda olduğu gibi, vasi, kişi finansmanı üzerinde herhangi bir mülkiyet kazanmaz, sadece hesabı yönetir. Mahkeme, maliyesini yönetemediği düşünülen bir kişi için uygun bir vasi seçer.

Kurallar ve Nasıl Çalışır?

Belirtildiği gibi, bir hesabın koruyucusu fonları kontrol eder ve tüm makbuzları ve ödemeleri periyodik olarak mahkemeye bildirmelidir. Gardiyan hesabı idare eder, ancak hesaba sahip olmamış, yani hesaptaki para veya mülk anlamına gelir.

  • Tüm vesayet hesaplarında genellikle bir çocuk, yaşlı ya da engelli bir birey olmak üzere bir yararlanıcı ya da “koğuş” vardır.
  • Hesabın koruyucusu, hesabın lehtarını atayamaz. Diğer kelimeler, hesabın kimin için olduğunu ve ödemeleri kimin aldığını değiştiremez.
  • Bir vesayet hesabı açmak için vasi, bir birey hesabının koruyucusu atanan bir mahkeme emrinin onaylanmış bir kopyasını göstermelidir.
  • Eğer bir kişi artık bir hesabın koruyucusu olarak hizmet veremezse, ölüm ya da başka bir sebepten dolayı, mahkeme hesap için yeni bir vasi tayin edecektir.
  • Vasinin hesaptaki paraya sahip olmaması nedeniyle, para, vasi sahibinin borcunu ödemek için kullanılamaz - yani süslenemez veya siezize edilemez.

Popüler Mesajlar

Kategori Emlak, Sonraki Makale

Çocuklarınız İçin Koruyucu Seçmek Nasıl
Emlak

Çocuklarınız İçin Koruyucu Seçmek Nasıl

Emlak planlamasının en zor ve gözden kaçan kısımlarından biri, çocuklarınız için bir vasi seçmek zorunda. Ebeveynleri yakınlarınız varsa, şükürler olsun ki, bu bir karar kadar zor olmayabilir. Ama eğer devlet dışında bir aileniz varsa veya mevcut aile üyeleriniz yoksa, o zaman karar çok daha serttir.
Devamını Oku
Okuyucu Soru-Bir Miras ile Ne Yapılır?
Emlak

Okuyucu Soru-Bir Miras ile Ne Yapılır?

Bir süre önce, Pete tarafından, okuyucularının bazı sorularına cevap vermek için Kutsal Kitabın Para Konuları'nı sordum. Bu, mirasla ne yapılacağına dair okuyucu sorularından biriydi. S: Borçtan tamamen kurtulmanın mı yoksa emeklilikte biraz paranın ödenmesinin daha iyi olup olmadığını merak ediyordum. Yaklaşık 170 bin dolar borçlu olduğumuz bir ipoteğe sahibiz ve ayrıca mirastan yaklaşık 100 bin dolar aldık.
Devamını Oku
Açık Artırmada Emlak Alımı? Ne bilmek istiyorsun
Emlak

Açık Artırmada Emlak Alımı? Ne bilmek istiyorsun

Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede Müzayede. Önemli olan, açık artırma sürecinin nasıl çalıştığını bilmek ve planlarınıza uyması halinde bir pazarlık avantajından yararlanmaktır. Bir açık artırmaya katılmadan önce, potansiyel alıcılar ilgilendikleri belirli mülkler hakkında
Devamını Oku
Kime güveniyorsun?
Emlak

Kime güveniyorsun?

Güvene ihtiyacınız var mı? Yaygın bir yanlış anlama, varlıkların zenginler için ayrılmalarıdır. Gerçek şu ki, birçok insan bir güvenden yararlanabilir. Bunlardan biri olduğunu mu düşünüyorsun? Şaşırmış olabilirsin. Bir ailenin kurulabileceği birçok türde güven var. Her şey, başarmak istediğin güce bağlı.
Devamını Oku