Borç

Borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin basit yolları

Ekonominin nihayetinde durgunluk yaşanmasıyla birlikte, mali durumunuza bir göz atmak ve borç yönetimi becerilerinizi geliştirmek için neler yapabileceğinizi “düzeltmek” hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Birçoğumuzun borca ​​düşmesiyle - ve ulusun finansmanı, onlardan daha zayıftır - en iyisi, borçlarınızın üstesinden gelebilmek için yapabileceğiniz her şeyi yapıyor.

İşte size bir kaç ipucu sen geliştirebilir sizin borç yönetimi becerileri:

1. Bir bütçe oluşturun

Bütçeleme, paranızın nasıl çalıştığını bilmek ve paranızla ne yaptığınızı kontrol etmek anlamına gelir - başka bir deyişle, paranızı kontrol etmenize izin vermez! Bir bütçe oluşturduğunuzda şunları yapmanız gerekir:

a. Kazandığınız her şeyi takip edin

Bütçelemenin ne zaman olduğunu anlamak için ilk yapmanız gereken şey, her ay evinize tam olarak ne kadar para geliyor. Yani, yazarak başlamalıdır her şey hane halkınız bir ayda kazanır / alır - bu ücretler, yardımlar, hibeler vb.

b. Harcadığınız her şeyin kaydını tutun

Artık her ay evinize tam olarak ne kadar para geldiğini biliyorsunuz, hanenizden ne kadar çok para biriktirdiğinin farkında olmanız gerekiyor. Bunu yapmanın iyi bir yolu, harcamalarınızı bir ay boyunca takip etmek ve harcamanız gereken her şeyi yazmaktır. Bu kesin olarak bir aylık bir süre alacaktır - bu da borç yönetimi becerilerinizi geliştirme girişimlerini erteleyecektir - ancak harcamalarınızın tam bir resmini elde etmek için iyi bir yoldur. Böylece, öncelikli borçlarınızı (ipotek / kira, faturalar, teminatlı krediler vb. Ödemeler) ve günlük yaşam masraflarınızı (yemek ve seyahat gibi) yazarak başlayın. Örneğin, araba sigortası gibi, yıllık olarak ödeyebileceğiniz şeyleri hesaba katmayı unutmayın.

Not: Bu aşamada, “öncelikli olmayan borçlarınız” (kredi kartları, mağaza kartları, kişisel krediler vb.) veya “gerekli olmayan” ürünler / hizmetler için harcadığınız paranızla harcadığınız parayı içermemelisiniz (örn. olmadan yaşayabileceğiniz şeyler).

c. Tek kullanımlık gelirinizi hesaplayın

Muhasebendiğinizden emin olduğunuzda herşey Gerekli yaşam masraflarınız, tek kullanımlık gelirinizi hesaplayabilirsiniz.

Tek kullanımlık geliriniz esas olarak, öncelikli olmayan borçlarınızı ödemek için aylık olarak bıraktığınız miktardır ve bunu yaptıktan sonra yedekleriniz varsa, önemli olmayan mal ve hizmetlerden tasarruf etmek ve harcamak için.

Tek kullanımlık gelirinizi hesaplamak için aylık harcamalarınızı aylık gelirinizden çıkarmanız yeterlidir.

Tek kullanımlık gelirinizin ne kadar olduğunu öğrendiğinizde, öncelikli olmayan tüm borçlarınız için aylık geri ödemelerin size ne kadar pahalıya mal olacağını öğrenmeniz gerekir. Şimdi bunu tek kullanımlık gelirinizle karşılaştırın - borç geri ödemelerinizi karşılayacak kadar büyükse, iyi olmalısınız. Ancak, yeterince büyük değilse, bu sorunu en kısa zamanda düzeltmeniz önemlidir. Alacaklılarınızın sorun yaşadığınızı bildirerek başlayabilir ve sorunlarınıza en uygun çözümü bulmak için profesyonel bir borç danışmanlığı isteyebilirsiniz.

2. Gerekli olmayan harcamalara geri dönün

Bütçenizi tamamladıktan sonra ve tek kullanımlık gelirinizin teminatsız borçlarınızın maliyetini karşılamaya yetip yetmediğine karar verdikten sonra, her ay biraz fazladan fazladan para harcamak için gerekli olmayan harcamaları azaltmaya odaklanabilirsiniz. . Bunun nasıl yapılacağına dair birkaç ipucu:

a. Harcadığınız her şeyin bir listesini oluşturun ve aslında ihtiyacınız olmayan öğeleri vurgulayın

Bir ay içinde harcadığınız her şeyin bir listesini yapın - çikolata, dergi, CD gibi temel olmayan şeylerin harcanması da dahil olmak üzere. Bunu yaptıktan sonra, listeyi gözden geçirin ve gerçekten ihtiyacınız olmayan öğeleri vurgulayın.

Bu öğeleri vurguladığınızda, onlara ne kadar harcadığınızı eklemelisiniz. Bu gerçekten harcamanız gereken paradır ve başka amaçlarla kullanılmış olabilir, bu da bizi bir sonraki noktaya getirir…

b. Bu öğeleri bütçenizden kaldırın

Bu önemli olmayan öğelerin çoğunu olabildiğince aylık bütçenizden deneyin ve kaldırın. Bunu yaparak serbest bırakabileceğiniz para, başka bir amaç için kullanılabilir, ki bu da bizi bir sonraki ve son noktaya getiriyor…

3. Borçlarınızı aşırı ödemek için herhangi bir yedek para kullanın

Gerekli olmayan mallar / hizmetler için harcamamanız gereken 'ekstra' para, borçlarınızı her ay fazladan ödemek için kullanılabilir - gerekenden daha fazla ödeme yapmak.

Borçlarınızı aşırı ödemek borç yönetimi becerilerinizi geliştirmenin mükemmel bir yolu olabilir. Borçlarınızı fazladan ödemekle, borçlu olduğunuz para miktarını daha hızlı bir oranda azaltabilirsiniz ve borçta olduğunuz süreyi ve faizle ödeyeceğiniz toplam tutarı azaltmalısınız. daha fazla borç üzerinde.

kredi: t3hWIT

Videoyu izle: euronews öğrenim dünyası - Eğitimle engellileri topluma edininma projeleri

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Yeni evli: Yeni evliler için finansal planlama
Borç

Yeni evli: Yeni evliler için finansal planlama

Bu haftasonu arkadaşımın düğününün bir parçası olmaktan onur duydum. İki yeni evlinin, hayatları ve tüm ihtişamlarıyla yüzleşmek için birlikte yolculuğa çıkmasını görmek her zaman bir zevktir. Hitchedimden beri 4 yıldan fazla sürdüğüne inanmak zor. İkimiz için eğlenceli bir öğrenme süreci oldu. Ve her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz.
Devamını Oku
“İyi” Borcuna Sahip Olmak Ne Demek?
Borç

“İyi” Borcuna Sahip Olmak Ne Demek?

Yüzeyde iyi borç diye bir şey yoktur. Eğer herhangi bir borç varken Sonuçta, bu para tasarruf ve yatırımlar çok daha iyi kullanmak koymak ne zaman zor kazanılmış bir gelir yığın bu borcu ödemek için her ay dışarı çıkmak gerektiği anlamına gelir. Bazı borçların uzun vadede devreye giren farklı faktörlere bağlı olarak diğer borçlardan daha iyi olduğu düşünülmektedir.
Devamını Oku
Neden İflastan Kaçının?
Borç

Neden İflastan Kaçının?

Ne yazık ki, iflas etmek için itiraf etmekten daha yakın bir ilişkim var. Hayır, iflas için dosyalamadım ve yapmayacağım, ama her iki ebeveynim de var. Çocukken, ne anlama geldiğini anlamadım. İflastan sonra yaşam tarzımızda çok fazla değişiklik görmedim. Ama yaşlandıkça, ailemin de içine girdiği maddi deliği fark ettim.
Devamını Oku
Suze Orman'ı Dinlememenin 14 Sebebi
Borç

Suze Orman'ı Dinlememenin 14 Sebebi

Oh Suze… Ya onu seviyorsun, ondan nefret ediyorsun ya da gerçekten ondan nefret ediyorsun. Gerçekte, tavsiyesinin çoğu gerçekten iyi şeylerdir. Ama bir kısmı kenarda teetering ve bazı tavsiyeler sadece düz kötü. Bazı tavsiyelerini sorgulamasam da, kitleleri eğitmede neler yapabildiğine hala saygı duyuyorum.
Devamını Oku