David Orr - Kendi Firmasının Kurucusu Olmadan Önce Kurdu

Yeni bir Girişimcilik konusuna başlamak isteyenler, David Orr'ın daha iyi bir aday olmadığını düşündüm. Büyük ihtimalle David Orr'ı hiç duymadın. David Forbes Top 500 listesinde değil (en azından henüz). Çok milyoner değil (kesinlikle doğru yolda). David, sıradan genç çocuktan hoşlanıyor olabilir. ama ondan çok daha fazlası. Onu bu kadar özel yapan nedir?Sürüş yapabilmesinden önce CEO'su ve kurucusunun kurucusu nasıl olur? Aşağıda gösterilen Range Rover'a bakın. Bu David'in kendisi. Hayalindeki arabasının yanında resmedilmiş değil mi? umutlar bir gün sürmek. Rüya arabasının yanında, işinin başlangıcından elde ettiği kazançlarla nakit parasını ödedi. İlginç miydi? Olmalısın. İşte David Orr'ın hikayesine bir bakış ve çevrimiçi şirketi Fruper.com'u nasıl kurdu.

Yolculuğuma bak.

Fruper.Com nedir?

David, Fruper.com olarak bilinen çevrimiçi bir e-ticaret işletmesinin sahibi ve işletmesidir. Sitesi, öncelikli olarak tüketici elektroniği günde tek bir anlaşma biçiminde satıyor. Popüler Woot.com sitesinden sonra biraz desenli olan ancak bir online mağaza gibi birkaç farklılıkla basit bir konsept. Günlük olarak tamamen satılmayan ürünler, bazen mağazada daha da iyi fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Sonuçta, başlangıçta Fruper'in büyük miktarda stok tutmanın yolu yoktu. Niye ya? Çünkü David'in ailesinin evinin bodrumu depolamak için çok fazla alan vardı!

Uzay bir süredir bir sorun olmuştu. David'in ilk iş girişimi, okul dansında olduğu zamanlarda sadece 11 yaşındayken başını karıştırmaya başladı. Eski bir lise öğrencisi, yerel bir müzik şirketinden bazı DJ ekipmanlarını kiraladı ve dansta bazı ezgilerin eğrilmesi için 50 dolar ödendi. 3 saat eğlence için çok para vardı. David, ailesini evinde dans ederken aynı ekipmanı kiraladığı bir partiye izin vermesi için konuştu. Müzik şirketi insanlarını, kiraladıklarını nasıl işleteceklerini öğretmek için konuştu ve temel olarak kendi partisini DJ yaptı. Bu onun kendi DJing işini başlatmasına ve 12 yaşında, komşuların çimlerini biçmekten çok uzak bir ağlamaya yol açtı.

İsim Doğdu

Yaşamak.

Daha sonra Ebay'den para kazanmayı öğrendi. Bazı Ebay alış ve satışları, 'ebay' ın yeterli olmadığını çabucak fark etmesini sağladı. Kendi işini ebay kuralları ve ücretleri olmadan ve onunla ilgilenen ürünlerle istiyordu. 2006'da David, sonra 14 yaşında ve arkadaşı Joel Baker, daha sonra 13 adıyla geldi.Fruper'Çünkü' Süper 'ile kafiyeli ve uygun bir nokta com sitesi olduğu için. (Ayrıca, ilk adı "Vagoinka", annelerinin her birinin aynı "GASP!" İle tepki göstermesiyle sonuçlandı ve erkekler anneleriyle tamamen masum, "Bunun nesi var?" Gibi görünüyordu. ) 'Fruper' kelimesi, basit, akılda kalıcı, biraz komik ve hatırlanması oldukça kolaydı ve onların seçimi oldu.

Çocuklar araba kullanamadıkları için, Fruper üzerinde çalışmak için bir araya gelmeleri zordu. Joel ürün aramalarında sorumluluk almaya çalıştı. Ebay bilgisi ile Fruper'in ilk ebay alımlarından ve en iyi değerleri belirlemek için fiyatlardan kaçma fiyatlarından sonra yaptı. David web sitesini geliştirdi ve hesapları kurdu. Gönderi malzemelerini elde etmek için birlikte çalıştılar ve siparişlerini işlemek, paketlemek ve nakliye için hazırlamak için David'in bodrum katındaki sık sık toplanmaya çalıştılar. İşleri yönetmek için yeterince düzenli bir şekilde bir araya gelmeleri imkansız olduğu için, David'in Joel'in çıkarlarını satın alacağı konusunda anlaştılar.

15 şirketinde Owner and CEO

David, 2006 yılının sonbaharında 15. doğum gününden kısa bir süre önce Fruper.com'un tek sahibi oldu. Tüm sorumluluk onun üzerine düştü ve intikamla ona sıçradı. Her sabah sabah saat 6'da yeni bir ürünle günlük anlaşmayı güncellemek ve World Wide Web'e yöneldiğini görmek ister. O uyurken yerleştirilen siparişler için paketleme fişleri basar, sonra siparişleri toplar, onlara ağırlık verir ve nakliye etiketlerini basmak için USPS ile bağladığı Paypal'a giriş yapar. Sabah 6:30 da kahvaltı eder ve sonra duş alır. Daha sonra, paketleri bir araya getirip bir gece önce bir randevu alması durumunda postaneye veya garaja götürmek için onları annenin veya babanın arabasına yerleştirirdi. Son olarak, e-postaları kontrol etmek, müşteri hizmetleri sorunlarını yönetmek, henüz müşterilere teslim edilmemiş paketleri takip etmek ve ürünlerle ilgili çeşitli satıcılar ve toptancılarla iletişim kurmak için çevrimiçi olur. Lise birinci sınıf başladığında, 'Erken Kuş' sınıfları onun 16 yaşındaki kız kardeşi ile hafta boyunca saat 07:30 kadar ayrılmayı gerektirdi.

Okul günleri zordu. Cep telefonundaki e-postasını kontrol etmek için molalarda bir tuvalet durağına gizlice girerdi. Eğer Fruper'a ulaşamayacak olsaydı, annesiyle mesajlaşırdı ve günlük satışların durumunu kontrol etmesini istedi, sonra da duyarlı bir metin bekledi. Okul saatleri boyunca cep telefonuyla uğraşmak, müsadere veya para cezasına neden olabilir, bu yüzden tüm girişlerin kurnazca yapılması gerekiyordu. Okul gününün sonunda, kros veya çapraz ülke uygulamaları olabilir ya da buluşabilir, ama eve varır varmaz, yiyecek bir şeyler alır, küçük bir ev ödevi alır, ardından Fruper.com için bir ürün aramaya başlar.

Fruper'in iyi günleri ve vasat günleri vardı. David'in hedefi günde en az 50 dolar kazanmaktı. Bu hedef neredeyse her zaman karşılandı. Yine de, bazen binlerce dolar onu ayıran günler vardı. Daha başarılı bir günün örneği, Lexar MP3 oyuncuları olan gerçekten iyi buluntularından birini satmasıydı.

Bose, MP3 çalarlarla gelen bazı çok güzel kulaklıklarda özel bir tanıtım yaptı. Bir distribütörün özel olarak çıkmadan önce 550 kulaklık için siparişleri vardı, bu yüzden MP3 çalarlarını sakladı ve Ebay'da bir toptan satış aracı olarak sattı. Kimse teklif vermedi, ama David müzayedeyi yakından takip etti. Bittiğinde satıcı satıcısıyla bağlantı kurdu ve düşük teklif verdi. Yeni MP3'lerin perakende değeri her biri 50.00 dolardı. David 4,00 dolardan az teklif etti. Onun teklifi kabul edildi.

MP3'ler Fruper sitesine gittiğinde, “hit” ler çıldırdı. Birisi anlaşmayı popüler bir forum sitesine gönderdi ve satışlar neredeyse hiç durmadı. David sadece 425'i satış için listelemişti ve birkaç kısa saat içinde 8.95 $ 'lık nakliye ve taşımada satmıştı. Taşıma ücreti ile birkaç saat içinde karı yaklaşık 3,000 dolardı. Para nihayet daha çok ve daha iyi ürünler için mevcuttu. Orijinal günlük anlaşma alanlarından biri olan Fruper, kesinlikle iyi görünüyordu ve yaşanabilir bir gelecek olarak ortaya çıktı.

Bluetooth kulaklıklar, MP3 Icarta tuvalet kağıdı tutucular, dijital tişörtler, uzaktan kumandalı anahtar zincirleri, hafıza kartı okuyucular, lazer yazıcılar, kablosuz klavyeler, canavarlar kablolar, MP3 güneş gözlüğü ve diğer pek çok ürün bu ilk yıllarda takip edilecek. Bodrum çok dolduğunda, David, envanterini tasfiye etmek için bir torba 'Çuval O' Hurda 'teklif ederdi. 6 saat içinde, 1500 Sacks 'Hurdası'nın son teklifleri tamamen satıldı ve banka hesabında sadece 6 saatte 14.000 dolardan fazla artış oldu.. Aile ve arkadaşlar emirleri doldurmak ve paketlemek için montaj hatlarını oluşturmak için gece toplandılar. Posta servisi, tüm paketleri taşımak için Orr garaja fazladan kamyon göndermek zorunda kaldı. Resmi olarak Fruper.com'u bu noktadan en iyi müşterileri olarak nitelendirdiler.

İyi bir fikir durduramıyor

Ne kadar çok fikri vardı. 1500 bireysel sipariş satabilseydi, neden tek bir sipariş olarak 1500 ürün satamadı? Belki de daha az para getirirdi, ama kesinlikle daha kolay bir iş olurdu. Birçok isim markalı iPod kılıfı 2400'lük bir palet olarak satışa sunulduğunda, David belki de 400'den fazla Fruper satabileceğini ve geri kalanını toptan lot olarak tasfiye edebileceğini düşündü. Tüm palet, 300 $ 'ın altına nakliye ile satın alınabilir ve muhtemelen Fruper'de yaklaşık 5 $ -6 $ karşılığında 2 paket satabilir. Kalan 2000 çok tekrar satılacak. Yalnız 2000 yılı kargo ile 860 dolara satıldığında sürprizini hayal et!

Olumsuz mu oldu?

Kesinlikle. USPS ile gerçekleşen gecikmeleri ve müşteriden gelen şikayetleri öğrenmek zordu. Ve her zaman en iyi alımları yapmak her zaman mümkün değildi. 100 yüksek teknoloji tipi yönlendirici satın aldığında olduğu gibi. David, maddelerin yeni ve benzersiz olduğunu biliyordu; Evin hiçbir yerinde kolayca kablosuz internet erişimine sahip olan sistemlerdir. 3000 $ 'lık satın alması, çoğunlukla bir lotta 1200 $' a sattığı zaman pahalı bir öğrenme deneyimi. Ancak, bu noktadan sonra, ürünler 60 dolar civarında bir değer elde ederse ve David'in onları bu fiyatın yarısından biraz daha azına alması durumunda alımlarının sınırlı miktarlarda olması gerektiğini fark etti. Ama sadece bir avuç Fruper'da satışa çıktı. Müşteriler onları anlamadı, bu yüzden bir miktar satın aldı. Sonuçta, fiyat saçma bir şekilde düşük olmadıkça, sorgulanabilirdi.

Onun yolunu öğrenmek

David, negatiflerden öğrenmiş ve daha büyük iş yönlerine doğru ilerlemeye başlamıştır. Nashville, Tennessee'deki bir şirketten birkaç satın alma işleminden sonra, doğrudan şirket sahibi ile konuştu ve kişisel olarak onunla görüşmeyi sona erdi. O henüz süremedi, bu yüzden ailesi Nashville'e beş saatlik yolculukta onu götürmek zorunda kaldı. Sahibi envanterinin büyük miktarını kaya fiyatlandırmasında teklif etti çünkü depoda yer kalmadı. David'in amcası Mike Orr'ın, Nashville'deki Midwest Logistics'e sahip olmasına ve aslında tek bir bölüm olarak bir kamyon taşımacılığına sahip olmasına yardımcı oldu. Ürünler Aingham'ın Effingham, Illinois'deki Toplam Kalite Deposuna gönderildi.

İlk yarısı 12 Nisan 2007'de 24 paletle Griffin iPod ürünleri ile depoya geldi. 4200 iPod kaset adaptörü, her biri $ .24 olan David'e yapılan bir temel maliyetle gönderiyordu. Zamanında nakliye, 2 aylık depolama, Paypal ücretleri ve ilgili maliyetler eklendi, David her vericide 0,67 dolar buldu. Postage, her biri için 1,72 $ 'a başka bir 1.05 dolar daha ekleyecekti. Ebay'daki en iyi toplam fiyatın 9.80 dolar olduğu göz önünde bulundurulduğunda, David'in toplam 3.98 dolar fiyatı oldukça pazarlık ediyordu. Bu fiyattan satış yapması pek olası değildi, ama eğer yapmış olsaydı, tek palet üzerindeki karı 9,492 $ olurdu, ilk sevkiyatta alınan tüm 24 paletin temel maliyetini iki kattan fazla ödeyecek kadardı. Tabii ki, satışlarına başladıktan sonra ülke çapında bu ürünler için pazar fiyatı belirleyecek; O, makul bir fiyatın ne olacağını dikkatlice değerlendirmek zorundaydı, çünkü bu noktadan sonra, asla, miktarı muhtemelen arttıramazdı.

İmparatorluğunu inşa etmek

Fruper'ı kurarak ve toptan bir satış bölümü, dünya çapında nakliye ve bir online mağaza eklerken, David ayrıca bir başka e-ticaret işletmesine de başladı. Fruper'in kardeş sitesi PrimeThreads.com, California'dan iflas etmiş bir tişört şirketi satın almasıyla doğdu. Web sitesini Fruper.com ile yaptığı gibi tasarladı ve başlattı. PrimeThreads'in sadece açılış gününde 12.000'den fazla benzersiz ziyaretçiye sahip olduğunu görmek oldukça başarılı oldu.

David şimdi lisede bir genç ve çoğunlukla da oldukça normal bir çocuk.Bir BMW'yi (Range Rover'da, gaz kilometresinin ne kadar kötü olduğunu anladığında takas) sürdürebilir ve helikopter gezileri için iş adamları ile web sitesi bilgisi alışverişinde bulunabilir, ancak aynı zamanda fizik ve kolej seviyesi gibi sınıflarda onur derecesi notlarını korumak için çok çalışmaktadır. matematik. Son zamanlarda okulunun futbol takımında En İyisi olmak için bir ödül aldı ve hiçbir zaman sınıfını öğrenci konseyinde temsil eden bir yılı kaçırmadı. O hevesli bir koşucu ve aile ve arkadaşlar ile vakit geçirmekten hoşlanıyor. SCORE, Eastern Illinois Üniversitesi, Rotary ve diğer organizasyonlar ona çeşitli etkinliklerde konuşma fırsatı verdi ve son zamanlarda gençler için bir Girişim Kampında açılış konuşmacısı oldu. Memleketi belediye başkanı bile 2008'de Ernst & Young'ın Yılın Girişimcisi ödülüne aday gösterdi.

Fruper bu günlerde oldukça büyük bir operasyon haline geldi, ancak David'in 'ofisi' hala aile evinin Fruper odasında bulunuyor. En son satın alma işlemi, 2008 yılının Eylül ayında, kamyonların toplam Kalite Deposuna gönderdiği yaklaşık yarım milyon yeni iPod ürünü oldu. Göndermeden önce, 16 yaşındaki David Orr, Nashville'e beş saatlik sürüş yaptı. . Anlaşmayı müzakere etti, nakliye için sözleşme imzaladı, ihale ödemesi yaptı ve depolamayı tamamen kendi başına düzenledi. Neredeyse tüm ürünler, Aralık ayı ortası itibariyle (bireysel olarak günlük fiyat olarak veya büyük miktarlarda toptan satış olarak satıldı) satıldı. Eğer tüm alıcılar sözleşmeli olarak ödeme yapıyorsa, yatırımını daha dörtten fazla yapacaklar. 5 aylık dönem. Zayıf ekonomi satış fiyatlarını etkilemedi, ancak satışları tamamlamak için finansman elde edemeyenlerin yanı sıra yavaş paralı alıcılar gördü.

Fruper.com, David için asla nihai iş olmayacak çünkü hedefleri sonsuz görünüyor. Daha fazla Fruper bölümü için planları var ve bir gün toptan satış miktarlarını ve fazlasını satmayı amaçlayan bir işletme sahibi olmayı umuyor. “17: Başarı: Başarılı Genç Girişimci Olmak İçin Rehberlik ve Motivasyon” adını verdiği bir kitabı yazmaya çok zaman ayırıyor.“Ama eğer ona şu anda asıl amacını soruyorsanız, şüphesiz size 2010 yılında liseden mezun olduktan sonra Illinois Üniversitesi'ndeki işletme okuluna girmenin bir yolunu keşfettiğini söyleyecektir!

Girişimcinin Zihniyeti

Bir roket bilim adamının aklının başarıya ulaşmadığı inancına abone olan David, bir kişinin iş dünyasında zirveye çıkması için gerçekten çaba sarf ettiğini söylüyor. O keskin mi? Kesinlikle. Ama eğer David'in fikirleri başarıya dönüşürse, onun yeterince akıllı olması ve onun istediğini gerçekleştirmek için onu zorlamak için onu zorlayan bir itici gücü olduğu gerçeğiyle çok fazla ilgisi olacaktır. Onun kararlılığı takdir edilecek ve onun sabırsızlığı sinirlenecek ve çılgına dönecek, ancak işin istediği gibi yapılmasına kadar devam edecektir.Bu gerçekten başarılı bir girişimci yapan şey… ne yaşları olursa olsun.

Videoyu izle: Nedeniyle başlayın - büyük liderlerin nasıl bir etki yarattığını. Simon Sinek. TEDxPugetSound

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çevrimiçi İş Nasıl Başlanır ve Gerçek Para Kazanma

Çevrimiçi İş Nasıl Başlanır ve Gerçek Para Kazanma

Çevrimiçi işletmeler rock. Niye ya? Size nedenini anlatacağım… Çevrimiçi işinizi istediğiniz yerden çalıştırabilirsiniz ve başlangıç ​​için çok fazla paraya ihtiyacınız yoktur. Bu avantajları övecek çok fazla işletme yok! Ama yine de, çevrimiçi işinize başlamak için biraz zamana ve biraz paraya ihtiyacınız olacak.
Devamını Oku
2013 Yılında Başlayacak En Kârlı Küçük İşletmeler

2013 Yılında Başlayacak En Kârlı Küçük İşletmeler

2013 yılı hala nispeten yeni iken, bununla başa çıkmak için daha iyi bir zaman yoktur ve şu an için uzun zamandır düşündüğünüz küçük işletmelere başlayabilirsiniz. Küçük işletmeler Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin kalbidir ve bağımsızlığa giden bir yoldur. Küçük işletme sahiplerinin tahammül etmesi gereken birçok baş ağrısı ve kalp ağzı var.
Devamını Oku
Küçük İşletme İhtiyaçlarınız İçin En İyi Bankacılık Ürünleri Nasıl Belirlenir?

Küçük İşletme İhtiyaçlarınız İçin En İyi Bankacılık Ürünleri Nasıl Belirlenir?

Bankalar, genel olarak ihtiyaç duyulan “küçük işletmelerin” ürünlerini tanıtmaktan hoşlanırlar. Gerçek bir işletme sahibi olarak, daha iyi bilirsiniz. Bir şey için, iki küçük işletme tam olarak aynı değildir. Aynı sektördeki şirketler bile farklı maliyet yapılarına, nakit akışı durumlarına veya ödeme koşullarına sahip olabilirler - hepsi farklı bankacılık ürünlerini onlar için iyi veya kötü bir anlaşma haline getirir.
Devamını Oku
Girişimci Olmak İçin Neye Sahip Olursunuz?

Girişimci Olmak İçin Neye Sahip Olursunuz?

Neler oluyor? Bu, kişisel finans ve finansal planlama ile ilgili ipuçları verdiğim goodfinancialcents.com'dan yine Jeff Rose'du, ama bugün özel bir muamele edindim. Bugün Entrepreneur Café'nin iş geliştirme direktörü Cavanaugh Grey ile röportaj yapacağım.
Devamını Oku