Freelancerlar için Vergi İpuçları

Vergi mevsimi sona ermiştir, ancak bu önümüzdeki yıl için hazırlanmamanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında, yıl boyunca kendinizi organize ederseniz, gelecek yıl yapacak daha az işiniz olacak ve vergi yükümlülüğünüzü azaltmanıza yardımcı olabilecek krediler ve kesintiler planlamanız daha olası olacaktır. (Tabii ki, herhangi bir vergi hamlesi yapmadan önce, durumunuz için neyin en iyi olabileceğini belirlemenize yardımcı olabilecek bir vergi uzmanına danışmalısınız.) Serbest çalışan iseniz, vergi durumunuzu dikkate almanız özellikle önemlidir. yıl boyunca düzenlenmiştir. İşte serbest düşünenler için bazı vergi ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Kişisel Ayrı İş

Bir tek sahibi olduğunuz, ya da bir tür işletme (LLC veya S-Corp.) Kurup kurmadığınız, bir serbest meslek olarak yapmanız gereken ilk şey, iş ve kişisel arasındaki farkı tanımasıdır. Vergilerinizde bir iş gideri olarak bir şeyden vazgeçmek isterseniz, bunun aslında bir gider. Bunu zamanın bir parçası için kullanıyorsanız, bu bir iş gideri değildir. Bu gerçeğin birkaç istisnasından biri İnternet hizmetinizdir, bu durumda evinizde İnternet saatinin ne kadarının ticari faaliyetler için kullanılacağını tahmin edebilir ve bu yüzdeyi çevrimiçi kullanımla ilgili iş giderinizi hesaplamak için kullanabilirsiniz.

Ticari amaçlar için ayrı bir hesap açmak iyi bir fikirdir. Bazı bankalar, işletme kuruluşu olarak kayıtlı değilseniz, bir işletme hesabı açmanıza izin vermez. Ancak, tek sahibi siz olsanız bile, ikinci bir kişisel hesap açabilir ve iş faaliyetleriniz için kullanabilirsiniz. Serbest gelirinizi geliriniz olarak kullansanız bile, serbest kazançlarınızın önce iş için belirlediğiniz hesaba yatırılmasını ve ardından kişisel hesabınıza (çek veya başka bir havale yazarak) parayı yatırmanız iyi bir fikirdir. İşletme hesabınızı kullanarak sarf malzemeleri, seyahat ve diğer ticari harcamalar için iş alımları yapın ve iş hesabınızı kullanarak kişisel satın alımlar yapmayın.

Bunların hepsini ayrı tutmak, vicdani olduğunuzu gösterir ve bir IRS denetimi gerçekleşirse, iş harcamalarınızı belgelemek daha kolay olacaktır.

Finansal Yazılımı Kullanın

Düzenlenmenin en iyi yollarından biri finansal yazılımı kullanmaktır. Çoğu finansal yazılım programı, birden fazla hesabı takip etmenizi sağlar. İşletme hesabınızdan parayı kişisel hesabınıza nasıl taşıdığınızı izlemek için finansal yazılımı kullanabilirsiniz. Ayrıca, belirli masrafları takip etmenize yardımcı olacak ve C Formunuzun daha kolay doldurulmasını sağlayan kategori etiketlerini kullanabilirsiniz. Burada, Programcılar C'de listelendiği gibi (S-Corp ya da LLC iseniz, başka bir formu kullanacaksanız), Freelancerların karşılaştığı en yaygın gider kategorileri:

  • reklâm
  • Sigorta (sağlık değil)
  • Yasal ve profesyonel hizmetler
  • Gereçler
  • Seyahat
  • Araçlar
  • Tamir ve bakım
  • Diğer giderler

C Programında başka kategoriler vardır; Onlara bakın ve mali yazılımınızdaki harcama kategorilerini vergi formlarındakilerle uyuşacak şekilde ayarlayın. Bireysel sigorta için ödeme yapıyorsanız sağlık sigortası primlerinin, Form 1040'ın önündeki satırın üzerinde düşebileceğini unutmayın. (Eğer net bir kar veya zararı rapor ediyorsanız, 31 numaralı hattı kullanmak yerine sağlık sigortası primlerinizi detaylandırmanız gerekecektir.)

Belgeleri Tek Bir Yerde Tut

İş harcamaları için belirli bir dosya var. Bu dosyadaki makbuzları ve diğer belgeleri, yıl boyunca hep birlikte saklayın. İnceleme yazarsanız ve bir film bileti satın aldıysanız, makbuzu sakladığınızdan emin olun ve ardından deneyimin bir kopyasını ücretsiz çalışmalarınızın bir parçası olarak kullandığınızı göstermek için gözden geçirin. Aynı kurallar, konferansa katılım ve ilgili masraflar için de geçerlidir. Makbuzu yedeklemek için bir şey olduğundan emin olun.

İş harcama belgelerinizi tek bir dosyada saklamak, vergi zamanında almanızı kolaylaştırır ve uygun kesintiler için bir göz atmanıza yardımcı olur. Vergi beyannamesinin doldurulması durumunda, belgelerinizi vergi iadenizin kopyasıyla birlikte saklayın. Hepsini vergi yılıyla etiketlenmiş büyük bir manila zarfına koymayı seviyorum.

Bu bir konuk gönderidir Miranda Marquit, gazetecilik eğitimi almış bir serbest yazar ve evden çalışan profesyonel bir blogcu. Mainstreet.com, Personal Dividends ve diğer birçok siteye katkıda bulunuyor. Miranda LPL Financial tarafından bağlı veya onaylanmamıştır. Bu materyalde dile getirilen görüşler genel bilgiler içindir ve herhangi bir birey için özel tavsiye ve / veya tavsiyelerde bulunmayı amaçlamamaktadır.

* Belirli durumlar hakkında tavsiye almak için lütfen vergi danışmanına danışın.

Videoyu izle: Freelance çalışmalarda ödemeler nasıl alınır?

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Yirmili yaşlarımın çoğunda, yerel bir bankada Aile Hizmetleri Müdürü olarak uzun saatler çalıştım. Hayatımı tek kelimeyle anlatmak zorunda olsaydım, kesinlikle “yorucu” ile giderdim. Sadece sabah saat 5'e kadar yorulmadan çalıştım. her gün, ama üç yaşın altında iki çocuğum vardı. Bunların en önemlisi, sık sık gece, hafta sonları ve tatil günleri çalıştım.
Devamını Oku
David Orr - Kendi Firmasının Kurucusu Olmadan Önce Kurdu

David Orr - Kendi Firmasının Kurucusu Olmadan Önce Kurdu

Yeni bir Girişimcilik konusuna başlamak isteyenler, David Orr'ın daha iyi bir aday olmadığını düşündüm. Büyük ihtimalle David Orr'ı hiç duymadın. David Forbes Top 500 listesinde değil (en azından henüz). Çok milyoner değil (kesinlikle doğru yolda). David, sıradan genç çocuktan hoşlanıyor olabilir. ama ondan çok daha fazlası.
Devamını Oku
Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner olmayı düşündüğün zaman hakkında ne düşünüyorsun? Büyük bir ev ve süslü bir araba satın alma fikrini dört gözle bekliyor musunuz? Bu zenginliklerin, sadece inanılmaz derecede iyi şanslar yoluyla elde edeceğiniz bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Scrooge McDuck gibi para dolu bir kasada yüzmeyi mi düşünüyorsun?
Devamını Oku