Küçük İşletmeler için Finansal Hedefler Nasıl Belirlenir?

En küçük küçük işletmeler bile gerçekçi finansal hedefler belirlemeden gelişemez. Bir dizi finansal hedef, bir şirketin yol haritası gibidir, her zaman işin nereye gittiği ve göründüğü gibi bir referans çerçevesi sağlar. İş sahiplerinin her günkü eylemlerini bağlam içine koymasını ve geniş bir vizyona göre karar vermesini sağlar. Küçük bir işletme kurmaya karar verdiyseniz, finansal hedef belirleme sürecine başlamak için şimdi daha iyi bir zaman yoktur. Ne yazık ki, küçük işletme muhasebesinin görünen zorluğu, pek çok girişimciyi, bunun gerçek ve eksiksiz bir işini yapmaktan alıkoymaktadır.

Aşağıda süreci açıklayacak bazı pratik adımlar bulunmaktadır.

Allot Hedeflerinizi Ayarlama ve Ayarlama için Düzenli Zaman

(Zoutedrop)

Finansal hedef belirlemenin küçük işletme başarısına bariz önemine rağmen, görünüşte daha “acil” olan görevlerin lehine ihmal edilmesi kolaydır. Kapıdan yeni bir ürün almak, büyük bir müşteriyi imzalamak veya şirket atıklarını ortadan kaldırmak, uzak finansal hedeflere göre öncelikli olarak öncelikli olabilir. Bu nedenle, işletme sahiplerinin hem yeni finansal hedefler belirlemek hem de mevcut olanlar üzerindeki ilerlemeyi gözden geçirmek için belirli ve düzenli zaman ayırmaları kritik önem taşımaktadır. Diğer herhangi bir iş görevi gibi, finansal hedef belirleme, tamamlanma tarihi olmadan gerçekleşemez. Bunun özellikle karmaşık bir sistem olması da gerekmez. Her pazartesi iki saat şirket finansmanı yapmayı kabul etmek kadar basit bir şey, küçük işletme ihtiyaçlarınızın karşılanması ve yolda kalması olabilir.

S.M.A.R.T Hedeflerini Belirle

(Jurvetson)

Bununla birlikte, sadece düzenli zamanların etrafında oturmak ve finansal hedefler hakkında teorik bilgi vermek yeterli değildir. Egzersizden en iyi şekilde yararlanmak için, bunun yerine S.M.A.R.T hedeflerini belirlemeye çalışın. Goal-Setting-Guide.com'un açıkladığı gibi, SMART “spesifik, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamanında” bir kısaltmadır. Bu kriterleri kullanarak çok geçmeden “çok para kazanma” gibi belirsiz hedeflerin tamamen yetersiz olduğu ortaya çıkmaktadır. . Aynı durum, “gelecek yaz aylarımın temettülerini çıkarmaya başlamak” gibi hedefler için de geçerli. Bu tür hedefler yararsızdır çünkü ne olacağına dair herhangi bir ayrıntıda belirtmeden, umuyoruz.

Bir S.M.A.R.T hedefi, pratikte, “reklam kopyalarının haftalık olarak bölünmesi ve takip sırasının iyileştirilmesi ile üçüncü çeyrek başından itibaren satışlarımızı ikiye katlamak” gibi bir şey olabilir.

Rakamlarına Bakın

(Horia Varlan)

S.M.A.R.T hedef belirleme, gerçek rakamlarınızın (gelecekteki, “hayal” senaryoları yerine) başlangıç ​​noktası olarak kullanılmasını gerektirir. Nakit akışınız, gelir tablonuz ve bilançonuzun gösterdiği gibi, küçük işletmenizin şu andaki gerçekliğini kabul etmelisiniz. Eğer iş dünyasında yeniyseniz (veya şu ana kadar şirket finansmanını ihmal ediyorsanız), bu belgeler yabancı olabilir. Bununla birlikte, onlar küçük işletme hedef belirleme için kritik öneme sahiptir. MoneyInstructor.com örnek bir gelir tablosu sunarken, AccountingCoach.com örnek bir bilanço sağlar.

Rakiplerinize Kendinizi Mali Olarak Karşılaştırma

(Stopnlook)

Rakiplerin finansal olarak tam olarak nasıl çalıştığını tam olarak bilmek mümkün olmasa da, çoğu işletmenin kar marjlarının, işçiliğinin ve üretim maliyetlerinin genel olarak ne olduğu konusunda genel bir bilgidir. Bu da hedef belirleme sürecine dahil edilmelidir. Şirketinize bir vakumda varmış gibi bakmayın. Rakiplerin şu anda daha karlı olduklarını öğrenmek için göz kırıcı olabilir, ama aynı zamanda neye ve nasıl bu noktaya geldiklerine - ve siz de nasıl yapabileceğinize - dair bir fırsat.

Eylem Planları Oluşturun

(Topgold)

S.M.A.R.T hedef felsefesine uygun olarak, tüm hedeflere nasıl ulaşılacağına dair spesifik, ayrıntılı eylem planları oluşturulmalıdır. Bir hedef belirlendikten sonra, gerekli görevleri tanımlamaya hemen geçin. Eğer yeni reklam kopyasının yazılması gerekiyorsa, sorumlu kim olursa olsun bunun bilincinde olun ve bitirme için bir son tarih belirtin. Müşteri desteği bir darboğazsa, neyin değişmesi gerektiğine, işin büyük kısmını kimin yapacağı ve ne zaman yapılması gerektiğine karar verin. Hedefi belirlemek için hiçbir zaman içerik kullanmayın. Her zaman takip et.

Belge İlerleme

(jen rab)

Eylem planı yürürlüğe girdikten sonra, uygulanmasında yapılan tüm ilerlemeyi belgeleyin. Görev e-tabloları genellikle bu konuda iyi çalışır. Google Dokümanlar'da paylaşılan bir e-tablo veya aşağıdaki başlıklarla benzer bir hizmet oluşturmanız yeterlidir:

  • Görev
  • Gönderim Tarihi
  • sorumluluk
  • Vadesi
  • Bitti?
  • Yorumlar

Şirket mali planlarını yürütmekte rol oynayan herkesin, yaptıkları şeyi kaydetmek için bu elektronik tabloyu kullanması konusunda ısrar et. Bu sayede herkes, bir set yerine bakarak ilerlemeyi okuyabilir.

Rahatsız etme

(Jnyemb)

Son olarak, finansal hedef belirleme konusunda artan bir endişe duymamak için söylenecek çok şey var. Belirli bir finansal başarı seviyesine ulaşıldığında, yeni işletmelerin statükoyla rahat olma eğilimi vardır. Belki de şirket, sağlıklı bir kâr elde ediyor, sahiplerine yakışıklı maaşlar ödüyor ve hiçbir zayıflık belirtisi göstermiyor. Olması gerektiği gibi, hiçbir işletme sahibi uzun süre kayıtsızlık tutumuna sahip olamaz. Finansal hedefler her zaman şirketin şu anda nerede olduğu, sahiplerinin nereye gitmesini istediği ve oraya ulaşmak için hangi eylemlere ihtiyaç duyulduğu üzerinde olmalıdır.

Yazar Hakkında: Robert Steere, Business Owner's Toolkit'te bir personel yazarıdır. İşletme Sahipleri Araç Seti, küçük işletme muhasebesi hakkında bilgi sağlar. Ayrıca örnek bir bilanço gibi küçük işletme sahipleri için yararlı araçlar sağlarlar.

Videoyu izle: FİNANSAL YÖNETİM I - Ünite 6 Konu Anlatımı 1

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

İşletmem ilk başladığımda, cep telefonu numaramı işletmem için birincil telefon numarası olarak kullandım. Sorun, insanların cep telefonumu aradığını ve nasıl cevap vereceğimi bilmiyordum. Potansiyel bir müşteri olsaydı, onları profesyonel bir şekilde karşılamak isterdim. Kişisel bir çağrı olsaydı, daha rahat olmak isterdim.
Devamını Oku
Neden bir yılda 36.000 $ kazandım, bu yüzden yazabilirim….

Neden bir yılda 36.000 $ kazandım, bu yüzden yazabilirim….

Her şey, benim blogum Good Financial Cents'in doğduğu 2008 yılının Temmuz ayında başladı. Ben her zaman yatırım ve finansal planlama temelleri konusunda insanları eğitmek için bir tutkum var ve blog yaratılması ile bu heyecanı yepyeni bir seviyeye taşıdım. Yakın zamanda bağımsızlık kazandığım ve bazı inandırıcılıklardan dolayı şanslıydım, yeni aracı kurumum bana blog yazmaya başlamamı sağladı.
Devamını Oku
Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner gibi düşünmenin 4 yolu

Milyoner olmayı düşündüğün zaman hakkında ne düşünüyorsun? Büyük bir ev ve süslü bir araba satın alma fikrini dört gözle bekliyor musunuz? Bu zenginliklerin, sadece inanılmaz derecede iyi şanslar yoluyla elde edeceğiniz bir şey olduğunu mu düşünüyorsunuz? Scrooge McDuck gibi para dolu bir kasada yüzmeyi mi düşünüyorsun?
Devamını Oku
Küçük Başlangıçlarınızın Büyümesi: Başarılı Olmanız Gerekenler

Küçük Başlangıçlarınızın Büyümesi: Başarılı Olmanız Gerekenler

Büyümeye Başlama Zamanı Küçük bir işletmeye başlamak zor bir tekliftir - sadece başarı oranına bakın: 20'den az insan çalıştırıyorsanız, hayatta kalma şansının% 37'si. Onlara öyle bakarsanız istatistikler çok arzu edilmez. Olsa da iyi haber var - Başarısız olan% 64 ile başarılı% 37 arasında olmanız arasındaki fark, neye dahil olduğunuzu ve buna göre planladığınızı bilmektir.
Devamını Oku