Yatırım

Penny Stok Debacle: Nasıl 5.000 $ Kaybettim ve Sen Can (ve Daha İyi!) Bunu Önlemek

O gün hakkında düşündüğümde ve 5.000 $ 'a mal olan hatadan hastalanırım.

Baş parmağımı çekiçle parçalamak arasında, annenin en sevilen Çin parçasını kırmak arasında bir şeyle karşılaştırdım.

Beni sadece hasta eden bir şey.

Aslında biraz ağzımda kustum.

Neredeyse dört yıldır mali danışmanımdım, bu yüzden daha iyi bilmeliydim.

Ama açgözlülük ve hatta daha fazla cehalet sayesinde, arka tarafım gümüş tepside bana teslim oldu.

Günaha

Babamın bir maden şirketi için çalıştığı kızının erkek arkadaşıyla ilgili hikayeyi anlatan bir müşteriyle buluşuyordum.

(Bunun başlamasının ne kadar kötü olduğunu görüyor musunuz? Genellikle böyle hikayeleri bile eğlendirecek insanlarla dalga geçiyorum. Ve işte burada anı yakalandım. Hikayeye dönelim…)

Müşteri bana bu şirketin yeni anlaşmaları nasıl imzaladığını ve başka bir OTC ya da tezgah üstü ince işlem gören güvenlik olarak bilinen bir kuruş stoğu olduğundan bu konuda pek fazla haber olmadığını söyledi. Onun teorisi, bu kuruşunun hızlıca uçabilmesiydi.

(Gerçekten de yatırım konusunda hiçbir şey bilmeyen müşterimden nasıl bir tavsiye aldığımı sevmiyor musunuz? Bir sonraki borsada ne yapacağım konusunda tavsiyesini almayı gerçekten düşünmüyorum? Bu “epik başarısız” var. her tarafında yazılmış.)

Yatırım hesabımda bazı param vardı (şanslıyım!) Bu yüzden bir şans verebileceğimi düşündüm.

(Cidden, bu benim mantığımdı: “bir şans verebilir”. Bunlardan birini tutmalıydım. beni yüzüne yumruklatan danışmanlar.)

Bu hisse senedinin milyonlarca dolar kazandıracağı belli sayıda hisseyi satın almak için ticarete geçtim.

(Hah. Yakın arkadaş bile değil. Uzun bir atışla değil.)

Bir OTC Hisse Alış - Woops

Tezgah üstü bir hisse senedi satın alırken, aksi halde kuruş stokKendinizi korumak ve satın almak veya satmak için bir sipariş verdiğinizde, belirli bir fiyat koyduğunuzdan emin olmalısınız. Ne yazık ki “piyasada” satın almak için bir sipariş verdim.

Tercüme, yani birisinin bana satacağı bir fiyatı satın almak için açık bir emir koyduğum anlamına gelir. Ebay terimlerinde düşünürseniz, fiyattan teklif vermek yerine “Hemen Al” a seçtim ve eğer seçtiyse satıcı fiyatı artırabilirdi.

New York Menkul Kıymetler Borsası veya NASDAQ'da işlem gören daha büyük stoklarda, bu tipik bir sorun değil çünkü piyasa bu fiyatı kontrol altında tutacaktır. Tezgah üstü pazarda, bu farklı bir hikaye. Tamamen farklı bir hikaye.

Vahşi, Vahşi Batı

OTC piyasasını, vahşi, vahşi batı ticareti gibi düşünebilirsiniz. Hisse senedi 0.90 $ 'dan işlem görmesi, bu hisseleri $ .90'dan alacağınız ya da satacağınız anlamına gelmez.

“Piyasada” bir satın alma siparişi koyarsam, bu fiyat 1,90 $, 3.00 $; fiyatları ne olursa olsun. Esasen benim durumumda olan buydu.

2.500 hisseyi (tam sayısını hatırlamıyorum) ve piyasa fiyatının düşünüldüğüm bir kaç 100 adet hisseyi satın almak için bir emir koydum. Ancak, hızlı ve pahalı bir şekilde, birçoğunun, satın almayı planladığım bir fiyatın iki katı fiyatında verildiğini öğrendim.

Sorunları daha da kötüleştirmek için, ticarete karar verdikten sonra fiyatlar başlangıçta ödediğimi düşündüğüm şeyi sergilemekteydi. Özetlemek:

  • “Piyasada” bir kuruş hisse senedinin 2500 hissesi için bir satınalma siparişi verdim ve bunun için $ .90 satın aldığımı düşündüm.
  • Birkaç yüz hisse aldı .90 $. Ama çoğu 3 kez değil, en az 2 kez idam. Bu, 2.250 $ olacağını düşündüğüm şeyin yerine 5.000 dolarlık bir yatırım yaptığım anlamına geliyor.
  • Ticarete karar verdikten sonra, fiyat orijinal fiyatı .90'a geri döndü. O gün satsam hemen büyük bir kayıp olur.

Sistemin nasıl çalıştığını açıklamakla ilgili kötü bir iş yapıyorumsa, neden iş satın alma cezası stoklarım olmadığını gösteren bir başka gösteri. Şansınız bunu okuyorsanız, bu açıklamaya da uyuyorsunuz, bu yüzden royally nasıl battığımı gösterelim.

Yaptığım gibi yapma, ama dediğimi yap

Kendinizi, milyonlarca sterlinlik hisse senedi alıp satmadığınızı düşünmeye başlamadan önce, nasıl mahvolduğumu bir yere not edin ve aşırı güvenim ve düz cehaletimin benim için en iyisini elde etmesine izin veriyorum.

  • Herhangi bir işten tavsiye almadığım birinden tavsiye aldım.. Müvekkilim hisse senedi hakkında hiçbir şey bilmiyordu, kızının erkek arkadaşı ona söylediğinden başka şirket hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Birinden yatırım tavsiyesi aldığınızda, kaynağı dikkate aldığınızdan emin olun.
  • Tezgâh üstü piyasanın nasıl çalıştığını hiç bilmiyordum. Bu sistem benim içine giriş yapmak gibi bir şey yapmaz. Scottrade hesabı ve NY borsada bir hisse senedi almak. İspanya'ya seyahat etmek, bir bit pazarına gitmek ve dili konuşmama rağmen bir satıcıyla pazarlık yapmaya çalışmak gibi. Muhtemelen bu durumda olduğum gibi vidalanacağım.
  • Açgözlü her zaman iyi değildir. Gordon Gekko'nun ne dediği umrumda değil, sıkıcı yatırım fonlarımda iyi bir getiri elde etmek için gayet iyiydim, fakat paramı kısa bir sürede dört katına çıkarma şansı benim için en iyisi oldu.

Bu şimdiye kadar aldığım ve tekrar satın alacağım son kuruş stoğuydu. En iyi arkadaşımın amcasının terzisi, başka bir şirkette içeriden biri olan bir adamı tanıyor olsa umrumda değil. Bir daha asla…

Anlamadığın bir şeye para yatırdın mı?

fotoğraf kredisi: photopin cc üzerinden bitzcelt

Videoyu izle: JFK Suikastı Komplo Teorileri: John F. Kennedy Gerçekler, Fotoğraflar, Zaman Çizelgesi, Kitaplar, Makaleler

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Bir Roth IRA Dönüşüm Mali Yardımı Etkiler mi?
Yatırım

Bir Roth IRA Dönüşüm Mali Yardımı Etkiler mi?

Blog'daysanız, Roth IRA 2010 dönüşüm etkinliğinde çok yazdığımı fark ettiniz. Roth IRA'nın vergiden muaf yararlarının tadını çıkarmaya istekli olduğu için, bir tonluk bir ton alıyor. Her şeyde olduğu gibi, komşunuz bunu yapıyor olduğu için, yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Roth dönüşümünün öngörülemeyen bazı sonuçlarına daha yakından baktık ve tüm gerçekleri bilmeden dönüştürdüğünüzde sahip olabileceğiniz bazı potansiyel tuzakları açığa çıkardık.
Devamını Oku
Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?
Yatırım

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Dow Jones Endüstriyel ortalaması, otomatik dev General Motors'un iflas etmesiyle beklenen bir değişiklik için yola çıkıyor. Bir zamanlar efsanevi mavi çip stoğunun düşmesiyle, müşterilerimin birçoğu şirketlerin Dow Jones Endüstriyel Ortalama'da nasıl listelendiklerini ve ne zaman değiştirildiklerini sordu.
Devamını Oku
Wealthfront'a Karşı İyileştirme: Neden İyileştirme Kazandı?
Yatırım

Wealthfront'a Karşı İyileştirme: Neden İyileştirme Kazandı?

Aşağıdaki makale, komisyon kazanmama neden olabilecek bağlı kuruluş linklerini içermektedir. Grevlere yatırım yapmak birçok insanın gönlüne korkuyor. Niye ya? Çünkü onların karmaşık, zaman alıcı ve zevkleri için çok riskli olduğunu düşünüyorlar. Aynı zamanda, bu insanların çoğu geleceğine yatırım yapmaları gerektiğine inanırlar.
Devamını Oku
Bugün Portföyünüze Katılmak İçin Yüksek Getiri Yatırımları 4
Yatırım

Bugün Portföyünüze Katılmak İçin Yüksek Getiri Yatırımları 4

Yüksek getirili yatırımlara veya herhangi bir yatırıma odaklanmadan önce, borçlara yüksek faiz ödemediğinizden emin olmalısınız. Borç faiziyle ilgili daha fazla ödeyecek olursanız, yatırımlarınızdan daha fazla kazanç elde edersiniz, yatırım getirinizi hemen düşüreceksiniz. Başka bir deyişle, borçları azaltarak kazandıracağınız faiz, yatırım yaparak elde edeceğinizden daha yüksektir.
Devamını Oku