Yatırım

Penny Stok Debacle: Nasıl 5.000 $ Kaybettim ve Sen Can (ve Daha İyi!) Bunu Önlemek

O gün hakkında düşündüğümde ve 5.000 $ 'a mal olan hatadan hastalanırım.

Baş parmağımı çekiçle parçalamak arasında, annenin en sevilen Çin parçasını kırmak arasında bir şeyle karşılaştırdım.

Beni sadece hasta eden bir şey.

Aslında biraz ağzımda kustum.

Neredeyse dört yıldır mali danışmanımdım, bu yüzden daha iyi bilmeliydim.

Ama açgözlülük ve hatta daha fazla cehalet sayesinde, arka tarafım gümüş tepside bana teslim oldu.

Günaha

Babamın bir maden şirketi için çalıştığı kızının erkek arkadaşıyla ilgili hikayeyi anlatan bir müşteriyle buluşuyordum.

(Bunun başlamasının ne kadar kötü olduğunu görüyor musunuz? Genellikle böyle hikayeleri bile eğlendirecek insanlarla dalga geçiyorum. Ve işte burada anı yakalandım. Hikayeye dönelim…)

Müşteri bana bu şirketin yeni anlaşmaları nasıl imzaladığını ve başka bir OTC ya da tezgah üstü ince işlem gören güvenlik olarak bilinen bir kuruş stoğu olduğundan bu konuda pek fazla haber olmadığını söyledi. Onun teorisi, bu kuruşunun hızlıca uçabilmesiydi.

(Gerçekten de yatırım konusunda hiçbir şey bilmeyen müşterimden nasıl bir tavsiye aldığımı sevmiyor musunuz? Bir sonraki borsada ne yapacağım konusunda tavsiyesini almayı gerçekten düşünmüyorum? Bu “epik başarısız” var. her tarafında yazılmış.)

Yatırım hesabımda bazı param vardı (şanslıyım!) Bu yüzden bir şans verebileceğimi düşündüm.

(Cidden, bu benim mantığımdı: “bir şans verebilir”. Bunlardan birini tutmalıydım. beni yüzüne yumruklatan danışmanlar.)

Bu hisse senedinin milyonlarca dolar kazandıracağı belli sayıda hisseyi satın almak için ticarete geçtim.

(Hah. Yakın arkadaş bile değil. Uzun bir atışla değil.)

Bir OTC Hisse Alış - Woops

Tezgah üstü bir hisse senedi satın alırken, aksi halde kuruş stokKendinizi korumak ve satın almak veya satmak için bir sipariş verdiğinizde, belirli bir fiyat koyduğunuzdan emin olmalısınız. Ne yazık ki “piyasada” satın almak için bir sipariş verdim.

Tercüme, yani birisinin bana satacağı bir fiyatı satın almak için açık bir emir koyduğum anlamına gelir. Ebay terimlerinde düşünürseniz, fiyattan teklif vermek yerine “Hemen Al” a seçtim ve eğer seçtiyse satıcı fiyatı artırabilirdi.

New York Menkul Kıymetler Borsası veya NASDAQ'da işlem gören daha büyük stoklarda, bu tipik bir sorun değil çünkü piyasa bu fiyatı kontrol altında tutacaktır. Tezgah üstü pazarda, bu farklı bir hikaye. Tamamen farklı bir hikaye.

Vahşi, Vahşi Batı

OTC piyasasını, vahşi, vahşi batı ticareti gibi düşünebilirsiniz. Hisse senedi 0.90 $ 'dan işlem görmesi, bu hisseleri $ .90'dan alacağınız ya da satacağınız anlamına gelmez.

“Piyasada” bir satın alma siparişi koyarsam, bu fiyat 1,90 $, 3.00 $; fiyatları ne olursa olsun. Esasen benim durumumda olan buydu.

2.500 hisseyi (tam sayısını hatırlamıyorum) ve piyasa fiyatının düşünüldüğüm bir kaç 100 adet hisseyi satın almak için bir emir koydum. Ancak, hızlı ve pahalı bir şekilde, birçoğunun, satın almayı planladığım bir fiyatın iki katı fiyatında verildiğini öğrendim.

Sorunları daha da kötüleştirmek için, ticarete karar verdikten sonra fiyatlar başlangıçta ödediğimi düşündüğüm şeyi sergilemekteydi. Özetlemek:

  • “Piyasada” bir kuruş hisse senedinin 2500 hissesi için bir satınalma siparişi verdim ve bunun için $ .90 satın aldığımı düşündüm.
  • Birkaç yüz hisse aldı .90 $. Ama çoğu 3 kez değil, en az 2 kez idam. Bu, 2.250 $ olacağını düşündüğüm şeyin yerine 5.000 dolarlık bir yatırım yaptığım anlamına geliyor.
  • Ticarete karar verdikten sonra, fiyat orijinal fiyatı .90'a geri döndü. O gün satsam hemen büyük bir kayıp olur.

Sistemin nasıl çalıştığını açıklamakla ilgili kötü bir iş yapıyorumsa, neden iş satın alma cezası stoklarım olmadığını gösteren bir başka gösteri. Şansınız bunu okuyorsanız, bu açıklamaya da uyuyorsunuz, bu yüzden royally nasıl battığımı gösterelim.

Yaptığım gibi yapma, ama dediğimi yap

Kendinizi, milyonlarca sterlinlik hisse senedi alıp satmadığınızı düşünmeye başlamadan önce, nasıl mahvolduğumu bir yere not edin ve aşırı güvenim ve düz cehaletimin benim için en iyisini elde etmesine izin veriyorum.

  • Herhangi bir işten tavsiye almadığım birinden tavsiye aldım.. Müvekkilim hisse senedi hakkında hiçbir şey bilmiyordu, kızının erkek arkadaşı ona söylediğinden başka şirket hakkında hiçbir şey bilmiyordu. Birinden yatırım tavsiyesi aldığınızda, kaynağı dikkate aldığınızdan emin olun.
  • Tezgâh üstü piyasanın nasıl çalıştığını hiç bilmiyordum. Bu sistem benim içine giriş yapmak gibi bir şey yapmaz. Scottrade hesabı ve NY borsada bir hisse senedi almak. İspanya'ya seyahat etmek, bir bit pazarına gitmek ve dili konuşmama rağmen bir satıcıyla pazarlık yapmaya çalışmak gibi. Muhtemelen bu durumda olduğum gibi vidalanacağım.
  • Açgözlü her zaman iyi değildir. Gordon Gekko'nun ne dediği umrumda değil, sıkıcı yatırım fonlarımda iyi bir getiri elde etmek için gayet iyiydim, fakat paramı kısa bir sürede dört katına çıkarma şansı benim için en iyisi oldu.

Bu şimdiye kadar aldığım ve tekrar satın alacağım son kuruş stoğuydu. En iyi arkadaşımın amcasının terzisi, başka bir şirkette içeriden biri olan bir adamı tanıyor olsa umrumda değil. Bir daha asla…

Anlamadığın bir şeye para yatırdın mı?

fotoğraf kredisi: photopin cc üzerinden bitzcelt

Videoyu izle: JFK Suikastı Komplo Teorileri: John F. Kennedy Gerçekler, Fotoğraflar, Zaman Çizelgesi, Kitaplar, Makaleler

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?
Yatırım

GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?

Burada, Emekli Planları hakkında, İyi Mali Kuruşlar hakkında çok konuşuyoruz, ama yeterince tartışmayacağımız emeklilik konusunun bir kısmı 401 (k) hak kazanıyor. Bütün planlara sahip değil, ama çoğu var. Bazılarının çok cömert bir işveren eşleşmesi var, bu da 401 (k) 'lık soruyu önemli kılıyor. Bir GFC okuyucusu sorusu şu soruyu sordu: “6 yıllık kademeli bir hakemlik programı olan bir 401 k Plan katılımcısıyım.
Devamını Oku
Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar
Yatırım

Önlemek için 12 yaygın IRA Hatalar

IRA'lar (Bireysel Emeklilik Hesapları) emeklilik planlamasında hayati bir araçtır. Genç yatırımcılar Roth IRA'yı tercih ederken, bebekler geleneksel IRA'yı seçebilir. Emekli olduğunuz zaman, tüm emeklilik varlıklarınızı bir rollover IRA'ya dönüştürmek isteyebilirsiniz. Çok fazla seçenek ve hatta daha fazla seçenek, emeklilik için planlarken doğru IRA'nın seçtiği bir şeyden ötürü birilerini geride bırakabilir.
Devamını Oku
Bir Roth IRA açmak için en iyi yerler
Yatırım

Bir Roth IRA açmak için en iyi yerler

2018 en iyi Roth IRA hesapları sunuyoruz Popüler yatırım firmaları: yatırım Ödünç Kulübü kapalı eller için - - - bütün İyisi etrafında Top Ally Invest En dışı hisse senedi opsiyonları TD Ameritrade E * TİCARET OptionsHouse Motif Firstrade USAA Scottrade Charles Schwab Or Yatırım, bkz bizim En iyi Roth IRA sağlayıcılarının özeti income Gelir vergisi oranınızın gelecekte ne olacağını biliyor musunuz?
Devamını Oku