Yatırım

Çocuklarınız için Hisse Senedi Nasıl Alabilirsiniz

Bir ebeveyn olarak, çocuğunuza, özellikle para söz konusu olduğunda, mümkün olan en iyi başlangıcı vermek istemesi doğaldır. Çocuklarınıza iyi para alışkanlıklarını öğretmek ve onlara finansal olarak başarılı olmalarını sağlayacak iyi uygulamalar geliştirmek istiyorsunuz. Çoğu durumda, bu sadece bütçelemeyi 101 öğretmekten ve kredi kartı borcundan nasıl kaçınılacağından ibaret değildir. Birçoğumuz da, çocuklarımıza yatırımın insiyatiflerini öğrenmelerine yardımcı olmak istiyoruz.

Çocuklarınız için Stoklar Alış

Çocuklarınıza yatırım yapmayı öğretmek istiyorsanız, onlar için hisse senedi satın almak iyi bir fikir olabilir. Küçükler stokları satın alamazlar, bu yüzden onların adına yapmak zorunda kalacaksınız. Çocuklarınız için bir hesap açarken iki seçeneğiniz var:

  1. Guardian Hesabı: Hesabın sahipliğini elinde tutuyorsunuz ve kazançlar orantılı olarak vergilendiriliyor.
  2. Emanet Hesabı: Kontrole sahip olsanız bile, çocuk sayıma sahiptir. Kazançlar çocuğun vergi oranında vergilendirilir. Çocuk 18 veya 21'e ulaştığında (bulunduğunuz yere bağlı olarak), varlıklar kendi kontrolüne girer.

Çocuğunuz için en uygun hesap türüne karar verebilirsiniz. Bir emanet hesabı seçerseniz, çocuğunuzun parasını idare edene kadar gelen kısıtlamaları anlamak önemlidir.

Çocuğunuz için ne tür bir hesap açacağınızı belirledikten sonra, yatırım hesabını kurmanın zamanı geldi. Scottrade gibi çevrimiçi aracı kurumlar da dahil olmak üzere birçok aracı kurumda genellikle bir vasi ya da vasiyet hesabı açabilirsiniz. Bir hesap açarken asgari gereksinimlerin neler olduğunu öğrenin ve çocuğunuz adına bir hesap açmak için ihtiyacınız olabilecek diğer bilgileri ve belgeleri bulun.

Çocuğunuzun Hisse Senedi Seçmesine Yardım Etmek

Bir hesap oluşturduktan sonra, çocuğunuzun yatırımları seçmeyi öğrenmesine yardımcı olma zamanı. Çocuğunuzun Disney veya Coke gibi ilgi duyabileceği şirketlere bakabilirsiniz. İyi bir yatırım yapan şey hakkında konuşun ve farklı seçenekleri tartışın. Çocuğunuz bir genç ise, kar payı stoklarının değerlerini de tartışarak gelir yatırımı hakkında öğrenmeye başlayabilirsiniz. Bazı şirketler tarafından sunulan Doğrudan Satın Alma Planlarını da arayabilir ve bazı durumlarda işlem ücretlerinden tasarruf etmenizi sağlar.

Fonları da düşünün. Bir gencin endeks fonları ve borsada işlem gören fonlar kavramına girdiği hiçbir şey yoktur. Bazı durumlarda mevcut olabilecek anlık çeşitliliğin yanı sıra fonlarla ilgili maliyetler hakkında konuşun.

Çocuğunuz bir pratiğe devam edebilir, istersiniz. Varsayιlan bir portföyü bir araya getirip performansιnι izlemenize olanak veren birkaç web sitesi ve akıllı telefon uygulaması vardır. İsterseniz, çocuğunuzu, nasıl yapıldığına dair bir fikir edinmek için ilgilendikleri yatırımları takip etmeye teşvik edebilirsiniz. İlgilenen şirketlere ilişkin bilgileri okuyun ve çocuğunuzu, hisse senedi fiyatlarının nasıl yükselip düştüğüne dair teknik yönlere ek olarak çeşitli temel faktörleri dikkate almaya teşvik edin.

Çocuğunuz daha emin olduğunda, çocuğunuz adına hisse senedi alımlarına başlayabilirsiniz. Kötü bir kararın sonucu olarak bazen kayıpların olduğunu öğrenmek ya da görmek, öğrenme sürecinin bir parçası olabilir, ancak katılımınız büyük yatırım hatalarını önlemeye yardımcı olmalıdır.

Benden not al…

Şirket Üzerinden Hisse Al

İlk oğlumuzu aldığımızda, doğrudan aracılık firmamla birlikte bir emanet hesabına kendim için bir miktar hisse senedi almaktan heyecan duyuyordum. Ona bir Nike ve Under Armor'dan bir tane aldım ve sertifikanın bana gönderilmesini isteyebiliyordum. Bunu ikinci oğlumuz için tekrar yapmaya hazırlanıyordum, ama firmamızın (ve diğerlerinin) artık bunu yapmadığını öğrendim. Şirketin bekçisini (popüler olan Bilgisayar Paylaşımı) aramak ve mevcut stok olup olmadığını görmek zorundasınız.

Farklı bir hisse senedi satın almak istiyorum (Google veya Apple'a bakıyordum) Arka ofisimden iletişim bilgilerini alabiliyordum. İlk seçimim olan Apple'ın artık hisse senedi vermemesi beni hayal kırıklığına uğrattı - boo! Öyleyse, benim gibi bir Apple hayranıysanız ve sevdiklerinize sertifika almak istiyorsanız, şanstan kurtulmuş olursunuz. Biliyorum. Ben de üzüldüm. 🙁

Hala ne satın alacağımı bulmaya çalışıyorum. Seni yayınlamaya devam edeceğim…

Videoyu izle: ERGİN AİLESİNİN LİRALIK GELİRİ NASIL LİRA OLDU?

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?
Yatırım

GFC 032'ye sorun: Nasıl 401 (k) Yelek Çalışıyor?

Burada, Emekli Planları hakkında, İyi Mali Kuruşlar hakkında çok konuşuyoruz, ama yeterince tartışmayacağımız emeklilik konusunun bir kısmı 401 (k) hak kazanıyor. Bütün planlara sahip değil, ama çoğu var. Bazılarının çok cömert bir işveren eşleşmesi var, bu da 401 (k) 'lık soruyu önemli kılıyor. Bir GFC okuyucusu sorusu şu soruyu sordu: “6 yıllık kademeli bir hakemlik programı olan bir 401 k Plan katılımcısıyım.
Devamını Oku
Evinizi Ödeme Altına Nasıl Yatırırsınız? - Yatırım Zamanı Ufku
Yatırım

Evinizi Ödeme Altına Nasıl Yatırırsınız? - Yatırım Zamanı Ufku

Yatırım Zamanı Ufku Bu misafir yazısı, haftalık kısa ve basit yatırım gönderileri sunan yeni yatırımcılar için yeni bir site olan Yatırımlar ABCs tarafından yazılmıştır. Öğrendiğim en önemli para yönetimi bilgisinden biri yatırım zamanı ufku kavramıdır. Yatırım süresi ufkunun arkasındaki temel fikir, uzun vadede (yani emeklilik ve genç olmanız) yatırım yapıyorsanız, yatırımlarınızın bir kısmını veya tamamını hisse senedi veya hisse senedi gibi daha riskli menkul kıymetlere yatırmayı düşünebilirs
Devamını Oku
TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?
Yatırım

TÜFE'ye Karşı Çekirdek Enflasyonu: Nedir ve Ne Yapmalı?

Enflasyonla ilgili son zamanlarda çok konuşuldu. Enflasyon, en temelde, fiyatlarda bir artış olmasına rağmen, ölçüldüğü şekilde farklılıklar vardır. Enflasyona dikkat etmelisiniz, çünkü satın alma gücünüzün aşınmasını temsil eder. Ancak, politika yapıcıların enflasyonu nasıl gördüğünü bilmek yardımcı olur.
Devamını Oku
Hamurun Artırılması
Yatırım

Hamurun Artırılması

Kim iyi bir gol atmayı sevmez ki? Yılan Gözler vs Fırtına Gölge Han Solo vs Boba Fett Mike Tyson vs Evander Kutsal Hulk Hogan vs Andre Dev Kanye West vs Taylor Swift, Jimmy Kimmel, Zappos CEO'su ve tüm dünya… Bunlar en iyi bazıları tarihteki atımlar! Eh, en azından benim için.
Devamını Oku