Zenginlik Kurmak İçin 9 Strateji (Finansal Danışmanınızın Size Söyleyemeyeceği)

Beni tanıyanlar Roth IRA'yı ne kadar sevdiğimi biliyorlar.

Onu çok seviyorum çünkü karımı üçüncü oğlumuza “Roth” olarak adlandırmaya ikna etmeye çalıştım. Ha, ha, şaka yapıyor olabilirim…

Herzaman genç bir yatırımcıyı kendi Roth IRA'larını başlatmaya teşvik edebilirim, beni kovdu. Roth IRA'ya giderken ayda sadece 50 ila 100 dolar görebilirler, ancak emekli olduklarında artık nüfusun% 99.9'undan daha fazla finansal olarak güvende olacaklarını biliyorum.

Sadece düşünmek için goosebumps verir. Bileşik faizin gücü kesinlikle hayret verici.

Bir fotoğrafçılık işine sahip olan iyi bir arkadaşım, benimle kendi Roth IRA'sına yatırım yapmaya başlamak istediğinde, onun için heyecanlandım. Emeklilik yıllarımızı, daha gençken yatırım yapmaya başladığımız zaman nasıl revize edeceğimizi hemen düşündüm. Gelecek sonuç mu? Yüz binlerce kişi - milyonlarca dolar - değilse.

Bu yüzden bana bir gün geldiğinde şok geçirdim ve bana onun Roth IRA'sını kapatacağını söyledi. Onun mantığı, yıllar boyunca biriktirdiği 1.000 $ 'lık ya da öylesine onun fotoğraf stüdyosu için ekipman satın almak için kullanılacağıydı.

Kamerası, kamera lensleri ve ayrıca stüdyolarında üzerinde çalıştığı portre çalışmaları için bazı doğal arka planlarını güncellemeye ihtiyacı vardı. Bana yaptığı açıklamada, işine yatırım yapmak için daha fazla yatırım getirisi (yatırım getirisi) elde edeceğini, onun Roth IRA'sına alabileceğini düşündüğünü söyledi.

İlk başta konuşamadım. Roth IRA'yı paraya çevirerek kendi finansal geleceğini nasıl mahvetmeye cüret edersin! Kendisine ne kadar mal olduğunu görmedi mi?

O zamanlar bir W2 çalışanıydım ve sınırsız gelir kavramını anlamasam da, ne yapmaya çalıştığıyla ilgili bir ilişki kuramadım. Aklımda hemen reddettim.

Bir şeyler yaptığını sanıyordum Kocaman hata.

Birkaç yıl sonra, “aha anı” sahibi olduğum bir işletme sahibi olduğum zamana kadar yoktu - anladım. İşinize yatırım yapmak için ne anlama geldiğini anladım - üstel geri dönüşü görmek için. Arkadaşıma hiç bir hata yaptığını düşünmedim demedim. Ben onun Roth IRA'sını kibarca ödüllendirdim ve işine yatırım yapmak için ona şans diledim.

Geriye baktığımda onun haklı olduğunu ve yanıldığımı biliyorum.

O zamanlar genç bir finans danışmanıydım ve insanlara Roth IRA'ya nasıl yatırım yapılacağını ve uzun vadede yatırım fonlarına nasıl yatırım yapılacağını göstermek için eğitildim. Ne yazık ki, birçok finansal danışman, aynı inançlara bağlı kalıyor - yatırım sadece borsa yoluyla yapılmalıdır.

Açık olalım. Bu makalenin amacı, kesinlikle bir 401 (k), Roth IRA, yatırım fonu, ETF, hisse senedi veya başka bir yatırıma yatırım yapmanız gerektiğini söylemez. Eğer serveti hızlı bir şekilde inşa etmek istiyorsan - Gerçekten mi hızlı - o zaman Roth IRA gibi bir araçta yatırım yapmak sizi oraya götürmeyecek.

Daha gençseniz ve gelir sınırlarınız izin veriyorsa, bir Roth IRA'yı açın. Yatırım fonlarına ve ETF'lere yatırım yapın. Acil durum fonunuzda yeterli paranız olduğundan emin olun. Finansal hayatınıza bu iyi alışkanlıklarla başlamak, zenginlik oluşturmakta başarılı olmanıza yol açacaktır. Tamam, peki nasıl servet oluşturuyorsun? Hadi bir bakalım.

Çılgın Gibi Yaşam Giderlerini Bırak

Biliyorum, bu çok heyecan verici değil, ama bu zenginlik tanımıdır. FinancialMentor.com'dan Todd Tresidder'ın dediği gibi, “Büyük servet kurucuları hem tasarruf etmek hem de daha fazla para kazanmaya odaklanıyorlar.”

Burada yatan Todd, giderleriniz ile geliriniz arasındaki farktır. Giderler daima gelirinizden daha düşük olmalıdır. Daha büyük olan bu boşluğu, daha fazla servet biriktirebilirsiniz.

Bununla yüzleşelim, yatırım yapmak için paranız olmadıkça yatırım yapamazsınız. Şu anda sizin vasıtanızın ötesinde yaşıyorsanız ve sizin için işe yarayacak ek paranız yoksa, asla servet inşa etmeyeceksiniz.

1. Taşıtlara Kaydet

Halen üniversitede olduğumda bu dersi aldığım için çok şanslıydım. Bu bana tamamen ödenen bir 1998 Chevy Lumina sürdü, çünkü ben ölen anneannemden miras aldım.

Araba ödememe sahip olmamama kendime yatırım yapmamı sağladı, Roth IRA'm ve 401 (k).

Forbes'den Jason Fogelson'a göre: “Bir otomobil alıcısının özellikle İnternet çağında yapabileceği en büyük hata, önce araştırma yapmadan bir araba satın almak. Bazı alıcılar, araç satın alma sürecini, araç güvenilirliği, fiyatlandırma ve finansman konusunda ellerinden geleni yapmaları için zaman ayırmadıkları için çok hevesli. ”

Katılıyorum. Ama bir dakika için finansman bölümüne odaklanalım. Araç kredileri, hiç kimsenin nakliye almamak için ödemesi gereken saçma faiz oranları ile gelir. Araba kredileri, birçok Amerikan hanesinin en yüksek maliyetli borçlarından biri olabilir.

Çok fazla kişi araba ödemesini “normal” olarak görür. Elbette normaldir, ancak “normal”, zenginlik üretmenize yardımcı olmaz dostum. Bunun yerine, yaptığım şeyi yapmayı ve tam olarak sahip olduğunuz bir arabayı sürmeyi düşünün. Uzun vadede cüzdanınızda daha kolay olacak - söz veriyorum.

2. Barınaktan Koru

Buna ek olarak, eşim ve ben birlikte olduğumuz ilk yıl için bir ev kiraladık. İpotek ödemesine sahip olmamak, acil yardım fonumuzu oluşturmamıza ve emekli olmamız için tasarruf etmemize izin verdi.

Ama eğer kira ipotek ödemesinden daha pahalı görünüyorsa? Forbes'e göre Beth Braverman'a göre: “Kiralar çok daha fazla esneklik sunuyor. Bir ev satın almak genellikle 30 yıllık bir ipoteğe bağlı olmak demektir. Çoğu insan, o zamana yakın bir yerde bir evde kalmaz, ama bir evden ayrılmak ve kiralamaktan çok daha zordur. ”

Ve bir iş değişimi veya başka bir sebepten dolayı hareket etmeniz gerektiğinde evinizi satamazsanız ne olur? Sadece satamayacağınız ev için değil, taşındığınız ev için de çok para ödersiniz.

Esnekliğe ihtiyacınız varsa, kira ödemesini, mortgage ödemesi ile karşılaştırılabilir bir evden daha yüksek olsa bile, yaptığımız gibi kiralamayı düşünün.

3. Crap almayın

Son olarak, ihtiyacımız olmayan şeyleri almadık.

Gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu sorun ve gerçekten ihtiyacınız yok. Gerçekten milyon düz ekran televizyona ihtiyacınız var mı? Hayır, yapmazsın!

4. Gelirinizin Yüzdesini Kaydedin

Eşim ve ben gibi koruyucular kesinlikle azınlıktalar. Çok az insan gelecek için önemli bir miktar tasarruf ediyor, ancak azınlıkta olduğumuzu düşünüyorsanız, gelirinizi% 30 ile% 50 arasında tasarruf etmeniz gerektiğini savunan MrMoneyMustache.com'dan Pete'i kontrol edin. Bu kesinlikle şeylerin aşırı tarafındayken, Pete bunun nasıl yapılabileceğinin sadece bir örneğidir.

Verilmiş, daha büyük bir yüzdeyi daha fazla kazanabilirsiniz. Buradaki nokta, bazı dik kurbanlar yapmak, böylece zenginliğinizden daha fazlasını sizin için uygun yatırımlara yöneltebilirsiniz.

Çok Kazanın Çok Daha Fazlası

Eski dediği gibi: “Para kazanmak için paranız olmalı.” Ne düşündüğünüzü biliyorum ama:

“Peki Jeff, hiç param yok, param yoksa para kazanabilir miyim?”

Öncelikle bir şeyleri ele alalım. Hiç paranız olmadığını ve buna inandığını söylediğinde, kendini başarısızlığa hazırlamışsın demektir. Zihninizi değiştirmeli ve daha fazla para kazanmanın bir yolunu bulabileceğine inanmalısınız.

5. Şimdi Zor Çalışın

Kariyeri nasıl geliştirebileceğimi düşündüğümde, beni işe almayı sona erdiren aracı kurumda ücretsiz bir stajyer olduğumu hatırlıyorum. Bir stajyer olarak, haftada 12 ila 15 saat çalışıyordum, göstermem, giyindim ve etkilemeye hazır olduğum zaman gösteriliyordu. Görevlerimin çoğunluğu önemli belgeleri, dosyalama ve diğer temel idari görevleri parçalamaktaydı.

İş sıkıcı olsa da, benden ve yukarıda sorduğum her şeyi yaptım. İş ahlakım ve sürücüm kendi adına konuştu. Bu yaz stajından sonra tam zamanlı bir pozisyon teklif edildi.

Eğer bir işin varsa, bu işi beğenmese de, sahip olduğun her şeyi ona ver. Çalıştığınız şirkete, sahip olduğunuz gibi davranın.

O zaman CEO olduğunuzu hayal edin..

Hattında daha fazlası varsa, günlük görevlerine nasıl farklı bir şekilde yaklaşırsınız?

Harika fırsatlar bulmak gerçekten zor. Bu mümkün, ama kolay değil. Şimdilik, çalışmayı yoğunlaştırmanızı öneriyorum. Çevrenizdeki insanlar fark etmeye başlayacaklar.

Tıpkı tam zamanlı bir pozisyon teklif ettiğim için, stajyer olarak çalıştım, işinizi verdiğinizde, size fırsatların kapılarını açacaksınız.

6. Eğitiminize Yatırım Yapın

Daha fazlasını yapabilmenin bir başka yolu da eğitiminize yatırım yapmaktır. Bu sizin derecenizi almak, MBA almak ya da özel bir atama almak olabilir. Benim için SERTİFİKALI FİNANS PLANNER sertifikamı almak, yıllar boyunca binlerce dolar gelir elde etti.

Sertifikam için sınavı ilk kez geçtiğimde, birçok kişi bana “Tebrikler, bu bir zam aldığınız anlamına mı geliyor?” Diye sordu. Benim için hemen finansal bir fayda yoktu. Hayatımın dışında bir yıl oldu, kıçımı inceledim, ama bu atamanın bana eğitimden ve yarışmayı kendimden ayırmak için bana kimlik vereceğini biliyordum.

Herhangi bir finansal fayda göremedim, birkaç yeni müşterinin yanı sıra, Jeff Rose, CFP olduğum gerçeğine birçok medya fırsatını da ekleyebilirim.®. Sertifikasyonunuzu da alabilirsiniz!

7. Kendinize ve Pazarlamaya Yatırım Yapın

Bunun üzerine kendime yatırım yaptım. İlk başladığımda çok param yoktu, ama parçalara ihtiyacım olduğunu biliyordum, bu yüzden taze gömlekler, kravatlar, takım elbiseler satın aldım - kendimi daha profesyonel gibi görebilmem için yapabileceğim her şey. Kendimi buraya koymak için kişiselleştirilmiş broşürlere, seminerlere ve diğer pazarlama materyallerine de yatırım yaptım.

Kendime yatırım yapmanın bir başka yolu da Stratejik Koçluk için yıllık 7,900 dolar ödeyerek, atölyeler, program danışmanları ve benzer düşünen girişimcilerle koçluk programı. Stratejik Koç Dan Sullivan, işim için çok faydalı bulduğum bir program yarattı - işim onun çalışmaları sonucunda büyüdü. Bu gibi tırnakların çoğu bir yumruk atıyor:

Bir şirketin 10 kat büyüyebilmesi için ihtiyacı yok sen yönetmek - kendi kendini yönetme ihtiyacı var.

Her zaman, kendimi karşılayabildiğimden daha fazla harcama yaptığım yere aşırı uzanmadığından emin oldum. Kazandığım bir sürü para, büyük ekran televizyonlar gibi ya da üst düzey restoranlarda yemek yemeye çıkmak gibi anlamsız şeylere yönelmiyordu. Bunun yerine para, kendime ve işime yatırım yapmaya gitti.

Girişimciliğe Giriş

Girişimciliğe girerek servet oluşturmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bir girişimci olduğumda, servet inşa etme yolculuğum gerçekten işe yaradı. Birkaç yıl önce kitabı okudumZengin Baba Fakir Baba. Bu kitapta yazar Robert Kiyosaki, nakit akışı çeyreği kavramını tanıtıyor.

Dört farklı varlığa bakıyor: çalışan, serbest çalışan, işletme sahibi ve yatırımcı. Kitabı okuduğumda, çalışan kadranın altına düştüm, ama eğer ciddi bir para kazanmak istiyorsam, doğru tipte kadroya girmem gerektiğini biliyordum - ya işletme sahibi ya da yatırımcı çeyrek (yatırımcı çeyrek aslında en iyisi).

Finansal danışman olarak ilk başladığımda, hala bir çalışanım. Kendi saatlerimi yapma ve işimi olabildiğince büyütme yeteneğim vardı, ama çok fazla kısıtlama da vardı.

İlk adımım serbest meslek sahibi olmaktan geçiyordu. Sadece bu vardiyayı yaparak, ilk yılımda gelirde% 30'luk bir artış gördüm. O zamandan beri bir işletme sahibi oldum - ve şimdi kendimi de bir yatırımcı olarak görüyorum. Bir işletme sahibi olarak, varlık yönetimi şirketimin sahibi benim. Blogum GoodFinancialCents.com’a sahibim ve hepsinin bana gelir getirdiği birkaç online mülküm var.

Evet, bloglama çok kazançlı olabilir - bloglamadan 1.097.757 dolardan fazla para kazandım. Aslında, blogumu neredeyse bir yatırım olarak düşünebilirim; Bloglar biraz bakım gerektirirken, finansal planlama pratiğimde ihtiyaç duyulan bakımın neredeyse tamamını gerektirmezler.

Çevrimiçi olarak çok fazla para kazanan tek kişi ben değilim. Steve Chou'nun karısı, 100.000 dolarlık gelirini bir çevrimiçi mağaza ile değiştirdi, böylece evde kalması için bir anne olabilirdi. Fikrini yerine koyarsan yapabileceğiniz şey inanılmaz.

İster çevrimiçi bir iş kurmayı, ister tuğla ve harç işinizi büyütmeyi düşünüyorsunuz, her şey şimdi çok çalışmaya devam ediyor. Ama sen ne biliyorsun? Sıkı çalışmalısın doğru şeyler ya da sadece tekerleklerini dönüyorsun.

Mevcut işlerim, çalışmayan çeşitli ticari girişimlerin sonucudur. Çok katlı pazarlamayı birkaç kez denedim. Gayrimenkul denedim. Bir solo 401 (k) işini denedim. Bunların hiçbiri benim için çalışmadı. Bazılarında çok para kaybettim. Diğerlerinde, sadece zaman kaybıydı. Ama bütün bu deneyimlerimde bir şey öğrendim… mantrayı benimsemeniz önemlidir: “Kazan veya öğren, asla kaybetme.”

9. gayrimenkul deneyin

Emlaktan bahsetmişken, benim için işe yaramadı ve herkes için doğru olmasa da, kesinlikle başkaları için işe yaradı. BiggerPockets.com'dan Brandon Turner'a emlak yatırımcılığının bireylerin servet oluşturmasına ne kadar çabuk yardım edebileceğini sordum. İşte söylemesi gereken şey:

Gayrimenkul yatırımı sizi bir gecede zengin yapamaz, ancak diğer geleneksel yatırımlardan daha kısa bir sürede net değerinize sıfırlar ekleyebilir. Örneğin, bir düzeltici üst evin satın alınması, mülkün yeniden ele alınması ve daha fazla satılması, doğru bir şekilde yaparsanız, önemli bir düşme neticesini netleştirebilir. Sadece düşük al, akıllı rehabilitasyon ve hızlı sattığınızdan emin olun. Bu süreç denir gibi, ev saygısız, büyük ölçüde bir matematik oyunu ve meydan okumaya istekli olanlar tarafından önemli karlar yapılabilir.

Gayrimenkul yoluyla zenginlik katmanıza yardımcı olabilecek bir başka strateji, önemli aylık nakit akışı üreten çok faktörlü mülk satın almaktır. Bu nakit akışı, gayrimenkul portföyünüzü katlanarak büyütmenize izin verecek bir domino efekti yaratarak daha fazla anlaşmaya dönüştürülebilir ve yeniden yatırılabilir.

Daha fazla bilgi için, BiggerPockets.com'dan Gayrimenkul Yatırımına Başlayan Ultimate Başlangıç ​​Kılavuzu'nu okuyun.

Sonuç Düşünceleri

Zenginliği gerçekten hızlı bir şekilde inşa etmek için, bir Roth IRA'ya ayda 50 ila 100 dolar yatırım yaparak oraya gitmeyeceksin. Evet, uzun vadeli bir strateji olarak harika, kısa vadede bir fark yaratmayacak. Konuştuğum birçok finans danışmanı, şimdi bu riski almanızı teşvik etmek istemiyor. Heck, birkaç yıl önce bu finansal danışmanlardan biriydim.

Tüm servet oluşturma seçenekleri hakkında bilgi sahibi olmamakla birlikte, mali uygulama hatası değildir, finansal danışmanınız size finansal hesaplarınıza dayanan çeşitli seçenekler sunsa bile kesinlikle daha iyi olur. Onlar için neyin işe yaradığını görmek için birkaç profesyonel yatırımcı ile konuşmak her zaman iyi bir fikirdir. Herhangi bir finans profesyoneline sorabileceğiniz en iyi soru, paralarını nasıl yatırdıklarıdır - hacimleri konuşacaktır.

Bir an için geri çekilelim. Düşünüyor olabilirsiniz: “Bütün bu şeyleri nasıl öğrenebilirim ve yapabilirim? Mümkün mü? ”

Her şeyi yapman gerektiğini düşünmeyin. Bunun yerine, birkaç şeye odaklanın ve bunları iyi yapın. Her şey kendine yatırım yaparak başlar. Podcast'leri dinleyin, kitap okuyun, öğle yemeği için milyoner alın (evet, satın alın).

Lewis Howes: The Greatness Podcast Okulu tarafından mükemmel bir podcast'e abone olabilirsiniz. Orada, kendiniz ve zenginliğiniz hakkında farklı düşünmek için donanımlı olacaksınız. O fantastik.

Kendinizi daha iyi bulmanın yollarını bulmak için bir alışkanlık haline geldikçe, zenginlikleri her zamankinden daha hızlı inşa etmek için yeni potansiyel yollar da bulacaksınız. Herkes bunu farklı yapar ve kimse aynen sizin gibi yapmayacaktır. Sen eşsizsin ve bir yolunu bulacaksın. Sadece kendine bir şans ver! Kendime başarı şansı verdiğime çok sevindim. Sen de olacaksın.

Bu gönderi aslında Forbes.com'da yayınlandı.

Videoyu izle: İstila, Açlık, Fırtına ve Zenginlik - Planetbase - Türkçe - S2 Bölüm 9

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Çevrimiçi Yazar Olarak Nasıl Bir Yaşam Kazandığım (Ve Nasıl Olabilir)

Yirmili yaşlarımın çoğunda, yerel bir bankada Aile Hizmetleri Müdürü olarak uzun saatler çalıştım. Hayatımı tek kelimeyle anlatmak zorunda olsaydım, kesinlikle “yorucu” ile giderdim. Sadece sabah saat 5'e kadar yorulmadan çalıştım. her gün, ama üç yaşın altında iki çocuğum vardı. Bunların en önemlisi, sık sık gece, hafta sonları ve tatil günleri çalıştım.
Devamını Oku
7 Çoklu Gelir Akışı Nasıl Kazanırım

7 Çoklu Gelir Akışı Nasıl Kazanırım

Girişimcilikle ilgili birçok hikaye okursanız, muhtemelen girişimcilerin çoğunun birçok gelir kaynağına sahip olduğunu fark etmişsinizdir. Çoğunlukla tasarımcılar, iş sahiplerinin her yönden gelen paralarının olduğundan emin olmak için ellerinden geleni yapıyorlar - ya da bazılarının dediği gibi, “yumurtalarının hepsinin bir sepet içinde olmadığından emin olmak.
Devamını Oku
Zenginlik Kurmak İçin 9 Strateji (Finansal Danışmanınızın Size Söyleyemeyeceği)

Zenginlik Kurmak İçin 9 Strateji (Finansal Danışmanınızın Size Söyleyemeyeceği)

Beni tanıyanlar Roth IRA'yı ne kadar sevdiğimi biliyorlar. Aslında onu çok seviyorum aslında karımı üçüncü oğlumuz “Roth” olarak adlandırmaya ikna etmeye çalıştım. Ha, ha, şaka yapıyor olabilirim… Herzaman genç bir yatırımcıyı kendi Roth IRA'larını başlatmaya teşvik edebilirim. . Roth IRA'ya giderken ayda sadece 50 ila 100 dolar görebilirler, ancak emekli olduklarında 99'dan daha fazla mali olarak güvende olacaklarını biliyorum.
Devamını Oku
Haftalık Ofis Saatlerimi 40-artı 8'den Azına Nasıl Düşürdüm

Haftalık Ofis Saatlerimi 40-artı 8'den Azına Nasıl Düşürdüm

Bir CEO Çalışması Haftada 8 Saat Olabilir mi? Evet, ve İşte Nasıl Yaptım? İşyerinizi yok etmeye hazır masanızda oturun. Bir fincan kahve hazırladınız, takviminizi kırıp en önemli görevinize daldınız. Ve sonra olur. Telefon çalıyor ya da bir meslektaş “hey” demek için durur. Belki patronunuz bu TPS raporlarını sormaya devam eder.
Devamını Oku