">
Yatırım

10 Korkunç 401 (k) Hayır-Hayır Önlemek gerekir

Ben mi: “401 (k) 'daki parayı seçmene kim yardım etti?

müşteri: “Ummm… Sadece birkaç seçeneği çok hızlı seçtim.

Ben mi:  “Ne seçtiğini araştırmak için ne kadar zaman harcıyorsun?

müşteri:  “Ben yapmadım.”

Ben mi:  

Bu tür bir değişim, olması gerekenden daha sık gerçekleşir. Çoğu yatırımcının farkında olmadığı şey, bir noktada, 401'inizin (k) büyük olasılıkla sahip olduğunuz en büyük gelir getirici varlık olacaktır. Elbette ev daha fazla olabilir, ama; Evini en son kontrol ettiğinde, emekli olduğunuzda size aylık bir çek göndermiyor.

401 (k) 'nın bu kadar çok insan için anlamlı olmasının birkaç nedeni vardır. Ama 401 (k) 'den faydalanmanızın temel sebebi, bir kez kurulduktan sonra yapacak daha fazla bir şey kalmamasıdır (tartışacağım zamanki inceleme dışında).

401 (k) tutarınız, işinizde kazancınızı kullanarak otomatik olarak finanse edilebilir - katkı yapmayı hatırlamanız gerekmeyecek.

Ancak, bazı 401 (k) hayır-hayır var bence kaçınmalısınız. Ve üzücü olan kısım, birçok insanın bu hataları yapmasıdır… bunlardan biri olma.

1. 401 (K) 'da hiç kaydedilmiyor

Sizin için bir 401 (k) varsa ve bundan faydalanmadıysanız… neden olmasın? Yine, bir kez kurduktan sonra yapacak çok şey kalmadı.

Bir 401 (k) 'ye yatırım yapmak, hiç düşünmeden emeklilik için otomatik olarak tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Harcama maaşınızdan maaşınızdan bile önce 401 (k) katkınız olacak. Tereyağından kıl çeker gibi.

Emeklilik için yatırım yapmaya başlamalısın. Tabii ki, Sosyal Güvenlik ödemelerinde yaşama fikrini beğenmediğiniz sürece (bu korkutucu bir ihtimaldir). Zengin olsanız bile, neden gelecek için daha fazla tasarruf etmiyorsunuz?

2. Sadece Maç Kazanmak İçin Yararlanmak

Bazı işverenler, katkılarınızın belirli bir yüzdesine kadar bir eşleşme (401 (k)) sunar. Bu kesinlikle kullanmanız gereken harika bir avantajdır - ama orada durmamalısınız.

Şansınız, emekliliğinize 401 (k) değerinizde uyuşacak olandan daha fazla para yatırmanız gerekir. Emekli olmak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu ve sürekli olarak bu miktara katkıda bulunmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmek iyi bir fikir olacaktır.

3. Maç Yok, Tasarruf Yok

İşverenlerin 401 (k) katkı payınızı karşılaması gerekmez. Eğer işvereniniz katkılarınızı karşılamıyorsa, sadece 401 (k) 'ya yatırım yapmıyor musunuz?

Hayır tabii değil!

Unutmayın, 401 (k), emekliliğe otomatik olarak katkı sağlamak için harika bir yoldur. Paranızı yatırmak için bu süper kolay yoldan yararlanın. Yine de buna değer.

4. Hedef Tarih Fonlarına Tamamen Yatırım Yapmak

Hafifçe söylemek gerekirse, hedef tarih fonlarından hoşlanmamayı tercih ediyorum. Çoğu zaman, hedef tarih fonlarını 401 (k) 'daki seçenekler olarak görürsünüz.

Hedeflenen tarih fonları genellikle adının sonunda bir yıl olan paralardır - emekli olmak isteyebileceğiniz yıl. Buradaki fikir, emekli olmak istediğiniz yılı hedefleyen, o fona yatırım yapan ve portföyün agresif bir stratejiden muhafazakar bir stratejiye geçişini izleyen bir hedef tarih fonu seçmenizdir.

Bu kulağa hoş geliyor, ama sorun şu ki bu hedef tarih fonlarındaki yatırım fonları genellikle oldukça kaba. Nasıl yani? İşte sık sık göreceğiniz iki downside:

  • Yüksek ücret - Yatırım fonları, yatırım yapmak için harcayabileceğiniz paranızı alacağınız yüksek ücretlere sahiptir.
  • Zayıf performans - Yatırım fonları diğer yatırım fonları veya piyasa kriterleri ile karşılaştırıldığında oldukça zayıf.

Forbes.com'a katkıda bulunan William Baldwin şunları yazdı:

Kim (hedef emeklilik) fonlarını satın alırsa, dahilik seviyesinde olmaz. Yırtıldıklarını anlayamadılar.

401 (k) 'ya yatırım yaptığınızda, ödevinizi yapın ve yatırım seçenekleriniz hakkında bilgi edinin - işvereninizin varsayılan seçiminin iyi bir seçenek olmadıkça (muhtemelen değil) sizin seçiminiz olmasına izin vermeyin.

5. 401 (k) Yatırımlarınızı Seçerken Profesyonel Yardım Alma

Pekala, eğer 401 (k) 'deki yatırımları seçmeniz gerekiyorsa, hangisini seçeceğinizi biliyor musunuz? Bir profesyonel işe almak en iyisi.

İyi bir mali müşavir, 401 (k) 'daki yatırımların ayrıntılarını inceleyebilir ve portföyünüzü iyileştirmenin yollarını gösterebilir ve size veba gibi kaçınmanız gereken fonları gösterebilir.

Yalnız gitme. İyi yardım alın ve daha fazla tasarruf edersiniz ve daha fazla kazanırsınız.

6. 401 (k) Yatırım Seçeneklerinizi Seçerek İş arkadaşlarınızdan Yardım isteyin

İş arkadaşlarınızın çoğunun 401 (k) içindeki fonlara çok fazla düşünce vermediğinden emin olabilirsiniz. Günde günlük olarak yatırım yapmayan ve nefes almayanların tavsiyelerini değil, profesyonel yardım alın.

Ne yazık ki, ihtiyacınız olduğunda işiniz sırasında 401 (k) 'daki yatırımları seçmek için kendinizi baskı altında bulabilirsiniz. Çalışmauzun vadeli geleceğiniz hakkında karar vermemek.

Bunun yerine, işlerini bilen bir mali danışman ile oturup çalışmak için biraz zaman geçirin.

7. 401 (k) Planınızı Sürekli Olarak Gözden Geçirme

401 (k) planı, katkı paylarının doğrudan maaşınızdan çıkarak sağlandığından emin olmak için harika bir yol olsa da, bu, arkanıza yaslanıp rahatlayabileceğiniz anlamına gelmez ve 401 (k) 'yı tamamen unutursunuz.

Bunun yerine, 401 (k) planınızı düzenli olarak gözden geçirmeniz gerekir.

Yeni fonlar 401 (k) 'ınızda kullanılabilir hale gelirse, bunları öğrenmek ve yatırımlarınız için potansiyel olarak daha iyi seçenekler olarak değerlendirmek istersiniz. Emekliliğinize yaklaştıkça yatırım karmanınızın oynaklığını da göz önünde bulundurmak istersiniz.

8. 401'inden Borçlanma (k)

401 (k) 'den borç almak kesinlikle hayır. Bunu iki nedenden dolayı söylüyorum:

  • Daha az para kazanacaksın - Para yatırılmayan para, para kazanmayan paradır. 401 (k) paranızdan para almak, ilk başta oraya koymanızın sebebini yitirir!
  • Kendinizi fazladan para ve vergi ödeyerek bulabilirsiniz. - 401 (k) kredinizi zamanında geri ödemek için yeterli paranız yoksa, ödenmemiş bakiyeniz bir dağıtım olarak kabul edilecektir. Bu, yüksek gelir vergisine ek olarak% 10 cezaya bakacağınız anlamına gelir.

Forbes.com'a katkıda bulunan John Wasik şöyle yazar:

Benden sonra tekrar et: Benim 401 (k) bir kumbara değil, ne de iyi bir nakit kaynağıdır.

401 (k) 'den ödünç almayın. Acil durumlar için bir acil durum fonu olmalıdır.

9. 401 (k) Yatırımlarınızla Piyasa Zamanlaması

401 (k) büyük bir uzun vadeli bir yatırım aracıdır - ancak piyasa dalgalandıkça etrafta oynamanız gereken bir şey değil.

Bir profesyonelin yardımıyla doğru kaynakları bulun, paranızı zaman zaman yeniden değerlendirin, fakat ne yaparsanız yapın, duygularınızın yatırım kararlarınızı belirlemesine izin vermeyin.

10. İşinizden Çıkarken Korkunç 401 (k) Kararlar Vermek

İşinizden çıktığınızda, ne yaparsanız yapın, 401'inizi (k) ödünç almayın. 401 (k) kredisi alır ve geri ödeme yapmazsanız bu cezaları ve vergi etkilerini hatırlayın. Eh, aynı şey burada geçerlidir.

Ancak, işinizden ayrıldıktan sonra 401 (k) ile bir Roth IRA dönüşümü düşünmenizi tavsiye ederim. Bu sadece eski işvereninizden daha fazla yatırım seçeneği sunmayacak, aynı zamanda süreç boyunca yatırımların nasıl işlediğine dair çok şey öğreneceksiniz. Ancak, dikkate alınmaya değer olsa da, yapılması gereken her zaman doğru değildir. Bir Roth IRA dönüşümünün sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için bir mali danışmanla konuşun.

401 (k) s, tüm bu no-no'ları engellediğiniz sürece harika bir yatırım seçimidir. Araştırmanı yap, niyetle yatırım yap ve iyi olacaksın.

Bu gönderi aslında Forbes.com'da yayınlandı.

Videoyu izle: Yararlılık: Crash Course Philosophy # 36

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Firstrade İnceleme - Basit ve Düz Ticaret
Yatırım

Firstrade İnceleme - Basit ve Düz Ticaret

İlk online yatırım aracılık platformlarından biri olan Firstrade, birinci sınıf hizmet sunmaktadır. İhtiyacınız olan tüm kaynakları kendi kendine yatırım yapan bir yatırımcı olarak sağlarlar. Bu, daha iyi bir yatırımcı olmanıza yardımcı olacak araçlar, hesap makineleri ve eğitim videoları ve makalelerini içerir. Platform aynı zamanda endüstrideki en düşük seviye olmasa da, daha popüler aracılık hizmetlerinin çok altında olan saldırgan bir ücret yapısı sunuyor.
Devamını Oku