Başarılı Bir Serbest Yazar Olmak Nasıl

Bu ilk yazı yeni yazarımız Miranda Marquit'im. Miranda bir serbest yazar olma konusunda başarılı olduğu için, ne yaptığıyla başarılı olduğunu nasıl paylaştığından daha iyi bir tanıtım yazısı olmadığını düşündüm.

Serbest yazı para kazanmak için harika bir yol olabilir.

Biliyorum.

Kocamın doktorasına devam ederken, beş yıldan fazla bir süredir yazdığım yazıyı aileme destekliyorum. Yazarlar gittiği sürece, makul derecede başarılıyım.

İyi bir para kazanıyorum, haftada 30 saatten fazla nadiren çalışıyorum, kendi programımı ayarlıyorum ve evden çalışıyorum - oğlum için burada olmamı sağlıyorum. Tanıdığım insanlar yaşam tarzımı gördüğünde, birçoğu da başarılı yazarlar olduklarını bilmek isterler.

Başarı, sadece şişirip etrafta dolaşabileceğim bir şey olmasa da, deneyimlerimden toplanan birkaç bakış açısı sunabilirim.

Bildiklerinizi yazın

Aşırı ve klişe gibi geliyor, ama bildiğiniz şeyleri yazdığınızda daha fazla başarı elde ettiğiniz doğrudur. Size bir bilgi tabanı sağlar ve eğer bazı alanlarda tecrübeli iseniz, editörler ve yöneticiler size bir bilgi kaynağı olarak daha fazla güvenmektedir. Özellikle iyi bir şey bilmiyor olsanız bile, bunun hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bir konuyla ilgileniyorsanız ve bunun hakkında yazmak istiyorsanız, araştırmanızı yapın.

İlk freelancing gigim bir fizik web sitesi için muhabir olarak (bu site için hala yazıyorum), çünkü eski bir yaşamda bir fizik majörüydüm. Bilim yazmayı düşündüm ve hatta Discover dergisinin birkaç küçük parçasını bile yaptım.

Ama birisi finans hakkında yazmamı istediğinde (hey, sadece matematik, doğru mu?), Parayla ilgili neler yapabileceğimi öğrenmeye karar verdim. Çalıştım ve neler yapabileceğimi öğrendim. Şimdi yazımın çoğu iş, kişisel finans ve yatırım etrafında dönüyor.

Biraz eğitim al ve pratik yap

Bir serbest yazar olarak yapmak istiyorsanız, bir tür eğitim almanıza yardımcı olur. Gazetecilikte (benim yaptığım gibi) bir M.A.'ya sahip olmak zorunda değilsiniz, fakat yerel kolejde bir yazma kursuna ya da ikisine, cümle yapısının ve dilbilgisinin temellerini öğrenmeye ve becerilerinizi geliştirmeye yardımcı oluyor.

Bir yazışmayı almak için güvendiğiniz birisine yazmanız bile çok yardımcı olabilir. Fakat eğer pratik yapmıyorsanız ve yazınızı geliştirmenin yollarını öğrenmek istemiyorsan, iniş sahneleri zorlaşıyor. Düzenli olarak kaliteli parçalar vermeniz için pratik yapın ve becerilerinizi talep halinde bulacaksınız.

Bulmak, küçük bir ayak işi gerektirir. İster çevrimiçi çalışma tahtalarına bakın, ister aile ve arkadaşlarınızla konuşun, isterse LinkedIn'e üye olun, ağ oluşturma başarının başarısı için çok önemlidir. Hedef müşterilerinizin uğrayabileceği sosyal medya kuruluşlarını dikkatlice düşünün.

Çevrimiçi yazımla, LinkedIn, Twitter, Facebook ve StumbleUpon'da profillerim ile başarı yakaladım (evet, StumbleUpon'dan konser aldım). Çevrimdışı, yerel gazetedeki iki aylık aylık sütunun yanı sıra başkalarıyla etkileşimde bulunma konusundaki istekliliğim, bir dizi fırsat sağladı. Ağ, başkalarına da yardım etmenizi gerektirir. Dön ve dön.

Hangi yardımı sağlayabiliyorsanız, diğerleri lehine dönmeye daha açık olacaktır. Ancak, hatırlayın, bazen, ağ ile yardım etmek, “benimkini çizerseniz, arkayı çizeceğim” şeyden daha çok “ileriye doğru öde” bir şeydir. Ve elbette, profesyonelliklerinizi her zaman koruyacağınızdan emin olun.

Küçük başlamak için istekli olun

Deneyim kazanmak ve portföyümüzü oluşturmak için ilk ya da iki yıldan fazla bir sürü iş yaptım. Hareket etmek istiyorsanız, küçük başlangıçlar yapma ve bu ilk konserlerle iyi bir iş yapma isteğiniz çok önemlidir. Sadece nereye gittiğinize dikkat ettiğinizden emin olun. Daha iyi ücretli işlere yükseltme yapabilmeniz ve nihayetinde kendi oranlarınızı belirleyebilmeniz. Bu nedenle, küçük çalışmaya başlamak için istekli olun, ancak sıkı çalışmanızın daha iyi fırsatlar doğurduğu zaman devam etmeye hazır olun.

Başarı, serbest yazma büyük ölçüde bireyseldir ve sıkı çalışma gerektirir. Ama bu çabayı sarfetmeye istekli olursanız, şansınız size tatmin edici bir kariyer ile ödüllendirileceksiniz.

Videoyu izle: Serbest Planlı Tasarruf Yöntem İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Kendi Küçük Yerde Çalışmaya Başlamak için 15 Küçük Kasaba İş Fikri

Kendi Küçük Yerde Çalışmaya Başlamak için 15 Küçük Kasaba İş Fikri

“Amerika'da küçük bir kasabada hayalini kurduğumdan çok daha fazla iş var.” -Sam Walton İnsanlara nerede olduğumu söylediğimde şaşkın bir bakış atmam asla başarısız olmaz. Tam olarak West Coast-Los Angeles'ta doğdum. Benim yetişkin hayatımın yaklaşık 3 yıl (ve bir çocuk olarak 3) için 405 otoyol, plajlar, smog ve tabii ki - In N Out Burger tarafından çevriliydi!
Devamını Oku
Bir Hıristiyan Rock Yıldızı Altı Şeklinde Çevrimiçi Müzik İşi Nasıl İnşa Edildi?

Bir Hıristiyan Rock Yıldızı Altı Şeklinde Çevrimiçi Müzik İşi Nasıl İnşa Edildi?

1 milyon dolarlık bir blog yazmayı kazanmış biri olarak, yeni bir şey denemek için işlerini bırakan sıradan insanların hikayelerini duymaktan hoşlanırım. Bununla birlikte, bundan daha da fazlası, insanların gerçekten sevdikleri bir şey yapmak için para kazanmanın bir yolunu buldukları zamanları severim. Christopher ve Melanie Greenwood, tutkuyu iş ile birleştirmenin ve bunu yaparken para kazanmanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.
Devamını Oku
Küçük İşletmeler Büyük Para Tasarrufu için 6 Yolları

Küçük İşletmeler Büyük Para Tasarrufu için 6 Yolları

İster kendi banka hesabınızı izliyor olun, ister iş dünyasında olun, ekonomik kriz, paramızı daha önce olduğu gibi harcadığımız yollarla hepimizi daha dikkatli yapar. İnsanlar sürekli olarak para kazanmanın ve aynı zamanda daha az harcama yapmanın meşru yollarını arıyorlar. Genellikle bütçemize ve harcama alışkanlıklarımıza baktığımızda, yaşayacağımıza emin olmak için kontrol ederiz.
Devamını Oku
Gerçek Zenginlik Oluşturma: Küçük Şirket Sermayesi

Gerçek Zenginlik Oluşturma: Küçük Şirket Sermayesi

Bu, başarılı bir girişimci olarak deneyimlerini paylaşan Omie Ismall tarafından harika bir konuk gönderidir. Kendi start-up şirketinizi sıfırdan oluşturmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, bunu okuyun ve not alın. Birkaç yıl önce, gelecek yıl tazminatımı görüşmek üzere Yönetim Kurulu üyelerinden biriyle görüştüm. O gün bana hala yapışan bir şey söyledi, “Biliyorsun, maaşın önemli değil çünkü ondan asla gerçek bir servet inşa etmeyeceksin” diye düşündüm.
Devamını Oku