Yatırım

Varlık Tahsisine Giriş


Eğer benim gibiyseniz ve varlık tahsisini düşündüğünüzde, bir pasta grafiğini hemen düşünün. Sıkıcı bir pasta grafik yerine, biraz daha davetkar bir şeyle başlayacağımı düşündüm; Yukarıdaki güzel "Elmalı Turta" grafik (en azından elmalı turta olduğunu düşünüyorum). Varlık tahsisi, Amerika'nın en büyük tatlı geleneklerinden birine gönderme yapmaz. Varlık tahsisi, belirli bir hedefi karşılamaya çalışmak için portföyünüzde çeşitli yatırımları değerlendirmenin yolunu ifade eder.

Yatırımlar üç ana varlık sınıfında toplanabilir: Hisse senetleri, tahviller ve para piyasası araçları. Hisse senetleri genellikle en yüksek riske sahiptir, ancak aynı zamanda en yüksek potansiyel getiriye sahiptir. Para piyasası araçları en az riski taşır, ancak en düşük potansiyel getiriye sahiptir ve tahviller ortada bir yere düşer. Seçtiğiniz varlık sınıfları ve yatırımlarınızı her birinize göre nasıl ağırlıklandırdığınız, yatırım zaman çerçevenize, risk rahatlık düzeyinize ve diğer kişisel değerlendirmelere - ve bunların her bir varlık sınıfının risk ve getirileriyle nasıl eşleştiğine bağlıdır. Genel olarak, hayatınızın farklı aşamalarına ulaştıkça ve yatırım hedefleriniz yaşam tarzındaki bu değişimlerle birlikte değiştikçe, varlık tahsisi değişecektir.

çeşitlendirme-Yatırım tahsisi ile çeşitli farklı yatırım türlerinde yapılan yatırımlar, bir yatırımın geri dönüşünün düşmesi durumunda, portföyünüzde bir diğerinin iadesinin artacağı ihtimalini artırarak, varlık tahsisi ile el ele verilebilir.

Günümüzün karmaşık finansal piyasalarında seçebileceğiniz etkileyici bir dizi yatırım aracı var. Her yatırım aynı zamanda yatırımınızı kaybetme riski gibi riskleri de beraberinde getiriyor ve eğer bir tanesini seçiyorsanız, akıllıca seçim yapmayı da önemli hale getiriyor. İyi haber şu ki, sadece bir tür yatırımla uğraşmanız gerektiğini belirten bir kural yok. Aslında, yatırım riskinizi potansiyel olarak düşürebilir ve “varlık tahsisi” yaparak yatırım hedeflerinizi karşılama şansınızı artırabilirsiniz.

Varlık Tahsis Nedir?

Varlık tahsisi, belirli bir hedefi karşılamaya çalışmak için portföyünüzde çeşitli yatırımları değerlendirmenin yolunu ifade eder. Örneğin, hedefiniz büyümeyi sürdürmekse ve bunu yapmak için piyasa riskini üstlenmek istiyorsanız, varlıklarınızın% 20'sini tahvil ve% 80'i hisse senetlerine koymaya karar verebilirsiniz. Seçtiğiniz varlık sınıfları ve her birinize nasıl yatırım yaptığınız, muhtemelen yatırım zaman diliminize ve her bir varlık sınıfının riskleri ve ödülleriyle nasıl örtüştüğüne bağlı olacaktır.

Hisse Senetleri, Tahvil ve Para Piyasaları

Burada büyük varlık sınıflarının risk ve ödül seviyelerine daha yakından bakın:

  • Hisse senetleri - Sıklıkla değerlenen dalgalanmalarla tanınan stoklar, kısa vadede yüksek bir piyasa riski (yatırımınızın değerini satın aldıktan sonra düşme riski) taşır. Bununla birlikte, geçmiş performansın gelecekteki sonuçların öngörüsü olmasa da hisse senetleri tarihsel olarak diğer varlık sınıflarından daha yüksek getiri elde etti. Hisse senetleri, enflasyon ve artan mal ve hizmet fiyatlarını yıl boyunca en yüksek oranda geride bıraktı ve dolayısıyla çok düşük enflasyon riski taşıyor.
  • tahviller - Genel olarak, bu menkul kıymetler stoklardan daha az ciddi kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına sahiptir ve bu nedenle daha düşük piyasa riski sunmaktadır. Diğer taraftan, uzun vadeli getiri potansiyeli de düşük olduğundan, genel enflasyon riski stoklarınkinden daha yüksek olma eğilimindedir.
  • Para piyasası araçları* - Tüm varlık sınıflarının getirileri açısından en istikrarlı olanları arasında, para piyasası araçları çok düşük piyasa riski taşımaktadır. Aynı zamanda, bu menkul kıymetler enflasyonu yıllarca hisse senetleri kadar geniş bir marjla sınırlama potansiyeline sahip değildir.

* Geçmiş performans, gelecekteki bir sonucun güvencesi değildir. Hisse senetlerine, tahvillere ya da başka herhangi bir güvenliğe yapılan yatırımlar, anapara kaybı gibi riskleri içerir.

Çeşitlendirme: Varlık Tahsisi Vakfı

Yatırım hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olacak bir varlık tahsis stratejisini nasıl çalıştırabileceğinizi keşfetmeden önce, farklı türdeki bireysel fonlara ya da menkul kıymetler işlerine yatırım yaparak risklerin azaltılmasına yardımcı olma sürecinin nasıl farklılaştığını anlamanız gerekir. -varlık tahsisi ile. Yatırımlarınızı birden fazla güvenlik arasında çeşitlendirdiğinizde, “tek güvenlik riski” olarak bilinen şeyin azaltılmasına veya yatırımınızın bir holdingin fiyatı ile büyük ölçüde dalgalanma riski altına girmesine yardımcı olursunuz. Bazı varlık sınıfları arasında çeşitlendirme potansiyel olarak, bir yatırımın geri dönüşünün düşmesi durumunda, portföyünüzde bir başkasının geri dönüşünün artabileceği ihtimalini artırır (herhangi bir garanti olmamasına rağmen). Örneğin, 2002 yılında, büyük şirket hisse senetleri% 22,1, uzun vadeli devlet tahvilleri ise% 13,8 oranında değer kaybetti.1 (Geçmiş performansın gelecekteki sonuçları garanti edemeyeceğini unutmayın). Örnek Varlık Tahsisleri

Risk Seviyeleri

Düşük

Orta

Yüksek

Hazine%

30

30

20

10

0

10

% Tahvil

40

30

30

40

30

20

Büyüme Hisse Senedi

30

30

40

30

50

70

% Küçük şapkalar

0

0

0

10

10

0

% Uluslararası

0

10

10

10

10

0

Grafik, örnek portföy varlık tahsislerini göstermektedir: Düşük Risk (yaklaşan veya emekliler); Orta Risk (orta yaşlı yatırımcılar); Agresif Risk (daha genç yatırımcılar).

Varlık Tahsisi Çalışabilir

Yukarıdaki tablo, hayat portföyünüze göre yatırım portföyünüz için uygun bir tahsisat seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, 25 yaşında 40 yıl içinde rahatça emekli olma hedefi ile yatırım yapmaya karar verebilirsiniz. Büyük olasılıkla, yatırım hedefiniz, enflasyonu büyük ölçüde aşacak şekilde büyümeyi mümkün olduğunca büyütmek. Bu amaca ulaşmak için, varlıklarınızın% 70'ini agresif büyüme stoklarına,% 20'sini tahvillere ve% 10'unu para piyasası araçlarına ayırabilirsiniz.Hisse senedi ile gelen geniş dalgalanmaları sürmek için yıllarınız var, ancak aynı zamanda, tahvil ve para piyasası varlıklarınızla riskinizi potansiyel olarak azaltabilirsiniz. Hedefleriniz ve koşullarınız benzersiz olduğundan, ihtiyaçlarınız için bir tahsis stratejisini uyarlamanıza yardımcı olabilecek bir finansal planlayıcı ile konuşmak isteyebilirsiniz. Genel olarak, yaşam hedefinizdeki değişimlere paralel olarak, yatırım hedefleriniz de değiştikçe, varlık dağılımınız hayatınızda farklı aşamalara ulaştıkça değişecektir. 20 yılı aşkın bir süredir emeklilik için varlık tahsis stratejinize agresif bir şekilde yatırım yapıyorsanız ve şu anda emekli olmaktan 10 yıldan az bir süre geçtiyse, yatırımınızın piyasadaki yükseliş ve çıkışlardan ne kazanmış olabileceğini korumak daha önemli olabilir. Bu durumda, bazı hisse senedi tahsisini kademeli olarak tahvil ve para piyasası sahiplerine kaydırmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok finansal uzmanın, stok potansiyelini korumak için her portföy için stokların dikkate alınmasını tavsiye ettiğini unutmayın.

* Varlık Tahsisi, bir kar sağlamaz veya zarardan korunmaz

Basit Bir Süreç, Bazı Dramatik Potansiyel Sonuçlar

Seçtiğiniz varlık ayırma stratejisine ve seçtiğiniz yatırımlara bakılmaksızın, uzun vadede iyi hazırlanmış bir eylem planının, yatırım hedeflerinizi karşılamayı hedeflerken, her türlü değişen piyasa koşullarının değişmesine yardımcı olabileceğini unutmayın.

Videoyu izle: Varlık Tahsis Jetonu - Varlık Tahsisi

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?
Yatırım

Dow Jones Endüstriyel Ortalamada Nasıl Listelenecek?

Dow Jones Endüstriyel Ortalama Dow Jones Endüstriyel ortalaması, otomatik dev General Motors'un iflas etmesiyle beklenen bir değişiklik için yola çıkıyor. Bir zamanlar efsanevi mavi çip stoğunun düşmesiyle, müşterilerimin birçoğu şirketlerin Dow Jones Endüstriyel Ortalama'da nasıl listelendiklerini ve ne zaman değiştirildiklerini sordu.
Devamını Oku
GF ¢ 055: 9 Çocuğumun Bir Milyoner Olmasını Öğreteceğim (Babaları gibi)
Yatırım

GF ¢ 055: 9 Çocuğumun Bir Milyoner Olmasını Öğreteceğim (Babaları gibi)

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_055_9_Life_Lessons_Millionaire_.mp3 Her iyi ebeveyn, çocukları için en iyisini istiyor. Kesinlikle bir istisna değilim. Benim üç oğlum var. Etrafta koşup birbirleriyle oynadıkları zaman, onlara bazı dersler vermeye çalışıyorum. Niye ya? Çünkü çocuklara, milyoner olmak için ayak izlerimi takip etmenin mümkün olduğunu her fırsatta tuttuğumdan emin olmak istiyorum.
Devamını Oku
Çalışırken Hizmet Dağılımı - 401k Rollover
Yatırım

Çalışırken Hizmet Dağılımı - 401k Rollover

401k'ınıza göre çalışırken eski ıslık günlerini hatırlıyor musunuz? Şirketiniz 401k'ınıza çok güzel bir maç yapmıştı. Dengeniz her zaman yüksekte ve emeklilik ufukta olduğu gibi görünüyordu. Sonra 2008 geldi ve ıslık daha çok bir sızlanana dönüştü. Merak etme, ben de sızlanıyordum.
Devamını Oku
Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme
Yatırım

Kişisel Sermaye İnceleme - Tüm Yatırımlarınızı Tek Bir Yere Yönetme

Yatırımcılar için özlem duyduğum bir şey, tüm finansal hesaplarınızı - yatırım portföyünüzü, kontrol hesaplarınızı, kredi kartlarınızı ve diğer kredi hesaplarınızı - tek bir yerde senkronize etmenizi sağlayan ve daha sonra yatırımla ilgili bir analiz sağlayan bir araçtır. tüm portföyünüz. Nane, size sayı vermenin harika bir işidir, ancak herhangi bir finansal bilgi sağlama konusunda yetersiz kalmaktadır.
Devamını Oku