Yatırım

Varlık Tahsisine Giriş


Eğer benim gibiyseniz ve varlık tahsisini düşündüğünüzde, bir pasta grafiğini hemen düşünün. Sıkıcı bir pasta grafik yerine, biraz daha davetkar bir şeyle başlayacağımı düşündüm; Yukarıdaki güzel "Elmalı Turta" grafik (en azından elmalı turta olduğunu düşünüyorum). Varlık tahsisi, Amerika'nın en büyük tatlı geleneklerinden birine gönderme yapmaz. Varlık tahsisi, belirli bir hedefi karşılamaya çalışmak için portföyünüzde çeşitli yatırımları değerlendirmenin yolunu ifade eder.

Yatırımlar üç ana varlık sınıfında toplanabilir: Hisse senetleri, tahviller ve para piyasası araçları. Hisse senetleri genellikle en yüksek riske sahiptir, ancak aynı zamanda en yüksek potansiyel getiriye sahiptir. Para piyasası araçları en az riski taşır, ancak en düşük potansiyel getiriye sahiptir ve tahviller ortada bir yere düşer. Seçtiğiniz varlık sınıfları ve yatırımlarınızı her birinize göre nasıl ağırlıklandırdığınız, yatırım zaman çerçevenize, risk rahatlık düzeyinize ve diğer kişisel değerlendirmelere - ve bunların her bir varlık sınıfının risk ve getirileriyle nasıl eşleştiğine bağlıdır. Genel olarak, hayatınızın farklı aşamalarına ulaştıkça ve yatırım hedefleriniz yaşam tarzındaki bu değişimlerle birlikte değiştikçe, varlık tahsisi değişecektir.

çeşitlendirme-Yatırım tahsisi ile çeşitli farklı yatırım türlerinde yapılan yatırımlar, bir yatırımın geri dönüşünün düşmesi durumunda, portföyünüzde bir diğerinin iadesinin artacağı ihtimalini artırarak, varlık tahsisi ile el ele verilebilir.

Günümüzün karmaşık finansal piyasalarında seçebileceğiniz etkileyici bir dizi yatırım aracı var. Her yatırım aynı zamanda yatırımınızı kaybetme riski gibi riskleri de beraberinde getiriyor ve eğer bir tanesini seçiyorsanız, akıllıca seçim yapmayı da önemli hale getiriyor. İyi haber şu ki, sadece bir tür yatırımla uğraşmanız gerektiğini belirten bir kural yok. Aslında, yatırım riskinizi potansiyel olarak düşürebilir ve “varlık tahsisi” yaparak yatırım hedeflerinizi karşılama şansınızı artırabilirsiniz.

Varlık Tahsis Nedir?

Varlık tahsisi, belirli bir hedefi karşılamaya çalışmak için portföyünüzde çeşitli yatırımları değerlendirmenin yolunu ifade eder. Örneğin, hedefiniz büyümeyi sürdürmekse ve bunu yapmak için piyasa riskini üstlenmek istiyorsanız, varlıklarınızın% 20'sini tahvil ve% 80'i hisse senetlerine koymaya karar verebilirsiniz. Seçtiğiniz varlık sınıfları ve her birinize nasıl yatırım yaptığınız, muhtemelen yatırım zaman diliminize ve her bir varlık sınıfının riskleri ve ödülleriyle nasıl örtüştüğüne bağlı olacaktır.

Hisse Senetleri, Tahvil ve Para Piyasaları

Burada büyük varlık sınıflarının risk ve ödül seviyelerine daha yakından bakın:

  • Hisse senetleri - Sıklıkla değerlenen dalgalanmalarla tanınan stoklar, kısa vadede yüksek bir piyasa riski (yatırımınızın değerini satın aldıktan sonra düşme riski) taşır. Bununla birlikte, geçmiş performansın gelecekteki sonuçların öngörüsü olmasa da hisse senetleri tarihsel olarak diğer varlık sınıflarından daha yüksek getiri elde etti. Hisse senetleri, enflasyon ve artan mal ve hizmet fiyatlarını yıl boyunca en yüksek oranda geride bıraktı ve dolayısıyla çok düşük enflasyon riski taşıyor.
  • tahviller - Genel olarak, bu menkul kıymetler stoklardan daha az ciddi kısa vadeli fiyat dalgalanmalarına sahiptir ve bu nedenle daha düşük piyasa riski sunmaktadır. Diğer taraftan, uzun vadeli getiri potansiyeli de düşük olduğundan, genel enflasyon riski stoklarınkinden daha yüksek olma eğilimindedir.
  • Para piyasası araçları* - Tüm varlık sınıflarının getirileri açısından en istikrarlı olanları arasında, para piyasası araçları çok düşük piyasa riski taşımaktadır. Aynı zamanda, bu menkul kıymetler enflasyonu yıllarca hisse senetleri kadar geniş bir marjla sınırlama potansiyeline sahip değildir.

* Geçmiş performans, gelecekteki bir sonucun güvencesi değildir. Hisse senetlerine, tahvillere ya da başka herhangi bir güvenliğe yapılan yatırımlar, anapara kaybı gibi riskleri içerir.

Çeşitlendirme: Varlık Tahsisi Vakfı

Yatırım hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olacak bir varlık tahsis stratejisini nasıl çalıştırabileceğinizi keşfetmeden önce, farklı türdeki bireysel fonlara ya da menkul kıymetler işlerine yatırım yaparak risklerin azaltılmasına yardımcı olma sürecinin nasıl farklılaştığını anlamanız gerekir. -varlık tahsisi ile. Yatırımlarınızı birden fazla güvenlik arasında çeşitlendirdiğinizde, “tek güvenlik riski” olarak bilinen şeyin azaltılmasına veya yatırımınızın bir holdingin fiyatı ile büyük ölçüde dalgalanma riski altına girmesine yardımcı olursunuz. Bazı varlık sınıfları arasında çeşitlendirme potansiyel olarak, bir yatırımın geri dönüşünün düşmesi durumunda, portföyünüzde bir başkasının geri dönüşünün artabileceği ihtimalini artırır (herhangi bir garanti olmamasına rağmen). Örneğin, 2002 yılında, büyük şirket hisse senetleri% 22,1, uzun vadeli devlet tahvilleri ise% 13,8 oranında değer kaybetti.1 (Geçmiş performansın gelecekteki sonuçları garanti edemeyeceğini unutmayın). Örnek Varlık Tahsisleri

Risk Seviyeleri

Düşük

Orta

Yüksek

Hazine%

30

30

20

10

0

10

% Tahvil

40

30

30

40

30

20

Büyüme Hisse Senedi

30

30

40

30

50

70

% Küçük şapkalar

0

0

0

10

10

0

% Uluslararası

0

10

10

10

10

0

Grafik, örnek portföy varlık tahsislerini göstermektedir: Düşük Risk (yaklaşan veya emekliler); Orta Risk (orta yaşlı yatırımcılar); Agresif Risk (daha genç yatırımcılar).

Varlık Tahsisi Çalışabilir

Yukarıdaki tablo, hayat portföyünüze göre yatırım portföyünüz için uygun bir tahsisat seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, 25 yaşında 40 yıl içinde rahatça emekli olma hedefi ile yatırım yapmaya karar verebilirsiniz. Büyük olasılıkla, yatırım hedefiniz, enflasyonu büyük ölçüde aşacak şekilde büyümeyi mümkün olduğunca büyütmek. Bu amaca ulaşmak için, varlıklarınızın% 70'ini agresif büyüme stoklarına,% 20'sini tahvillere ve% 10'unu para piyasası araçlarına ayırabilirsiniz.Hisse senedi ile gelen geniş dalgalanmaları sürmek için yıllarınız var, ancak aynı zamanda, tahvil ve para piyasası varlıklarınızla riskinizi potansiyel olarak azaltabilirsiniz. Hedefleriniz ve koşullarınız benzersiz olduğundan, ihtiyaçlarınız için bir tahsis stratejisini uyarlamanıza yardımcı olabilecek bir finansal planlayıcı ile konuşmak isteyebilirsiniz. Genel olarak, yaşam hedefinizdeki değişimlere paralel olarak, yatırım hedefleriniz de değiştikçe, varlık dağılımınız hayatınızda farklı aşamalara ulaştıkça değişecektir. 20 yılı aşkın bir süredir emeklilik için varlık tahsis stratejinize agresif bir şekilde yatırım yapıyorsanız ve şu anda emekli olmaktan 10 yıldan az bir süre geçtiyse, yatırımınızın piyasadaki yükseliş ve çıkışlardan ne kazanmış olabileceğini korumak daha önemli olabilir. Bu durumda, bazı hisse senedi tahsisini kademeli olarak tahvil ve para piyasası sahiplerine kaydırmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, birçok finansal uzmanın, stok potansiyelini korumak için her portföy için stokların dikkate alınmasını tavsiye ettiğini unutmayın.

* Varlık Tahsisi, bir kar sağlamaz veya zarardan korunmaz

Basit Bir Süreç, Bazı Dramatik Potansiyel Sonuçlar

Seçtiğiniz varlık ayırma stratejisine ve seçtiğiniz yatırımlara bakılmaksızın, uzun vadede iyi hazırlanmış bir eylem planının, yatırım hedeflerinizi karşılamayı hedeflerken, her türlü değişen piyasa koşullarının değişmesine yardımcı olabileceğini unutmayın.

Videoyu izle: Varlık Tahsis Jetonu - Varlık Tahsisi

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

Ortalama Borsa Dönüşü nedir?
Yatırım

Ortalama Borsa Dönüşü nedir?

“Ortalama borsa iadesi nedir?” Bu harika bir soru. Size cevabı vermek için çeşitli kaynaklar kullanacağım. Ama genellikle bu sorunun arkasında bir soru var. Düşünebilir misin? “Borsada zaman içinde neler yapabileceğimi tahmin edebilirim?” Bu genellikle sorulmakta olan sorudur ve ilk bakışta bu iki benzer görünebilir olsa da aslında aslında oldukça farklı bir soru.
Devamını Oku
Aynı Eski Belediyeler, Yeni Puanlar
Yatırım

Aynı Eski Belediyeler, Yeni Puanlar

Herhangi bir televizyon izleyicisi, en son ve en harika ürünleri destekleyen alt simgelere aşinadır. Birçok durumda, ürün yeni bir şey değil, sadece daha iyi yaptığı düşünülen süslü bir büküm veya boşluk yaş polimeri olan mevcut bir ürün. Son sonuç tartışmalıdır. Kaliteli bir orijinal için yeni bir boya katmanı genellikle daha iyi bir alternatif olabilir.
Devamını Oku
20'lerinize Nasıl Yatırım Yapılır?
Yatırım

20'lerinize Nasıl Yatırım Yapılır?

20'li yaşlarındaysanız, bu makaleyi okuyorsunuz ve yatırım yapmak konusunda ciddi davranıyorsunuz, siz sallanıyorsunuz. 20'li yaşlarınızdayken para yatırmaya çalışıyorsanız ve bunu düzenli olarak yapıyorsanız, emekliliğinizin nasıl görüneceğini biliyor musunuz? Tek kelimeyle: harika! Yıllar içinde, bazı büyük yatırımlar yaptım ve bazı fakirler.
Devamını Oku
Risk Toleransı-Finansal ve Duygusal
Yatırım

Risk Toleransı-Finansal ve Duygusal

Yatırımcılar, anlaması gereken en önemli kavramlardan birinin risk toleransı olduğunu biliyorlar. Finansal kararlar verirken - yatırım kararları da dahil olmak üzere - risk açısından neyi başarabileceğinizi bilmelisiniz. Finansal risk toleransının tek sorun olmadığını anlamak da önemlidir; Duygusal risk toleransınızın da farkında olmanız gerekir.
Devamını Oku