Borç

Taktik Bütçeleme Nasıl Yapılır?

Editörün Notu: Nereden konuştuğumu kontrol et.taktik bütçelemeMaliye Blog'umda.

Taktik bütçeleme veya bazen bilindiği üzere stratejik bütçeleme, yoğun bir finansal planlama türüdür.

Birçok şirket, en uygun karı elde etmek için finansal kaynakların ve yatırımların nereye tahsis edileceğini belirlemek için taktiksel bütçeleme kullanır.

Kısa ve uzun vadeli finansal hedefleri karşılamak için aynı şeyi aile bütçenizle de yapabilirsiniz.

Başlamak

Bir şey yapmadan önce, mali durumunuzun net bir resmini almanız gerekir. Tasarruf, yatırım ve borçlarda ne kadar sahip olduğunuzu belirlemek için her mali beyanı toplayın. Bu rakamlara sahip olduğunuzda, aylık geliriniz ve aylık harcamalarınızı tahmin etmek için aynı ifadeleri kullanın. Giderleriniz gelirinizi aşarsa, sonraki üç aşamaya özel dikkat göstermelisiniz.

Giderlerinizi İnceleyin

İki temel harcama türü vardır: sabit ve değişken. Kira, ipotek veya araba ödemeleri de dahil olmak üzere sabit giderler genellikle aydan aya kadar aynı kalır. Değişken harcamalar sıklıkla değişmektedir. Değişken harcamalara örnek olarak bakkaliye, hediyeler ve eğlence ya da yeme maliyeti dahildir. Her iki kategoriyi de dikkatli bir şekilde incelemeniz ve makul ölçüde azaltılabilecek ya da tamamen ortadan kaldırılabilenler tarafından not almalısınız. Giderleri incelemenin en kolay yolu, bir çeşit bütçeleme çizelgesi yapmaktır.

Kısa Vadeli ve Uzun Vadeli Hedefleri Belirleme

Taktik bütçelemenin büyük bir kısmı stratejik planlama gerektirir. Paranla ne yapmak istediğine karar vermelisin. Borçları ödemek zorunda mısınız? Emeklilik ya da çocuğun eğitimi için tasarruf etmeye mi çalışıyorsunuz? Yakın zamanda bir ev, araba veya başka bir büyük eşya almak ister misiniz? Bunu düşünün ve birkaç kısa vadeli ve uzun vadeli hedefleri yazın. Bu fikirler, sonra ne yapacağınızı belirleyecektir.

Giderlerinizi buna göre ayarlayın


Bütçeleme basit bir matematiktir. Eğer bir finansal hedefiniz varsa ve x tutarına ihtiyacınız varsa, gelirinizi artırarak veya masraflarınızı ayarlayarak x'i bulmanız gerekecektir. Giderek artan gelir her zaman bir seçenek olmadığı için, harcadığınız tutarı azaltmak ekstra para kazanmanın en kolay yolu olabilir.

Giderlerinizi ve notlarınızı gözden geçirin ve ihtiyacınız olmayan şeyleri ortadan kaldırmak için çaba sarf edin. Bu sigara, alkol, latte, yemek, kablo masrafları ve diğer lüksleri içerebilir.

Ayrıca, sigorta şirketlerini değiştirerek, daha ucuz bir İnternet sağlayıcısı bularak, kredileri yeniden finanse ederek, kuponları keserek ve kağıtsız faturalandırma gibi küçük şeylerden ve masrafları düşürmek için tasarlanmış diğer programlardan yararlanarak, ihtiyaçlarınızda ödediğiniz tutarı da azaltabilirsiniz.

Borcunu Öde

Giderlerinizi düzenledikten sonra, borcunuzu ödemek için kullanılabilecek ekstra paraları büyük olasılıkla keşfedeceksiniz. Borçtan kurtulmak neredeyse her zaman borcunuz pahalı olduğu için daha fazla para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Çok az borç, faizsizdir ve borcun uzun vadede size mal ettiği daha fazla parayı ne kadar çok ödersiniz.

Borcunu ödemek için iki temel yol vardır. Kartopu yöntemini kullanabilir ve daha büyük borçlara geçmeden önce en küçük borçları ortadan kaldırabilirsiniz. Ya da ikinci, daha yaygın bir yöntem kullanabilir ve en yüksek faiz oranına sahip borçlara öncelik verebilirsiniz. Her iki yöntem de çalışır ve neredeyse benzer sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olur. Hangi yöntemin sizi daha fazla kurtaracağını görmek için, internette bulunabilecek birçok serbest borç hesaplayıcısından birini kullanabilirsiniz.

Ekstra Parayı Ayırma

Çok fazla borcunuz yoksa veya yeni bir araba veya ev tasarrufu yapmak gibi borçları ödemekten ayrı bir hedefiniz varsa, geldiğinizde yapacağınız ekstra parayı nasıl ayıracağınıza karar vermeniz gerekecektir. aydır. Paraya yatırım yapabilir ya da bir tasarruf hesabına koyabilirsiniz. Ne yapmaya karar verirseniz verin, tüm seçeneklerinizi değerlendirmek ve eylemlerinizin potansiyel sonuçlarını araştırmak için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Herkes gemide olsun

Çoğu hanehalkının esas olarak finanstan sorumlu bir kişi olmasına rağmen, taktik bütçeleme herkes aynı sayfada olduğunda en iyi şekilde çalışma eğilimindedir. Evin tamamı hem uzun hem de kısa vadeli hedeflerin farkında olduğunda, harcama ve tasarruf konusunda daha az tartışma ve daha verimli tartışmalar vardır. Maliyeyi yöneten tek kişi sizseniz, yükü paylaşmayı ve başkalarına katılmayı düşünün, böylece hedefinize daha hızlı ve daha az güçlükle ulaşabilirsiniz.

Videoyu izle: Kişisel Finans Yönetimi. 5 Para Tavsiyesi

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Kolejden Sonra Öğrenci Kredilerini Yok Etmek İçin Nihai Kılavuz
Borç

Kolejden Sonra Öğrenci Kredilerini Yok Etmek İçin Nihai Kılavuz

Kolej mezuniyeti birçok kişi için bir parti olabilirken, üniversiteden ayrılmak da, öğrenci kredisi borçlarının ezici seviyesine sahip olanlar için yetişkinliğe acı verici bir giriş olarak hizmet eder. 2015 yılı mezunları için ortalama borç seviyeleri 35.000 doların üzerinde seyrederken, birçoğu gelecek on yıla hayatlarını (veya daha uzun) öğrenci kredilerini ödemekle geçirmelidir.
Devamını Oku
Borç Konsolidasyon Kredisi Yapmalı mıyım?
Borç

Borç Konsolidasyon Kredisi Yapmalı mıyım?

Borcunuz derinse ve bir çıkış yolu bulmak için uğraşıyorsanız, probleminize bir çözüm olarak borç birleştirme kredisi de düşünebilirsiniz. Birden fazla borcu ve bakiyeyi yeni bir kredi ürününe birleştirerek, her ay birkaç ödeme yapma, hayatınızı basitleştirme ve hatta aylık cepten harcamalarınızı azaltma ihtiyacından kurtulabilirsiniz.
Devamını Oku
Tıbbi Borçta Boğuyorum. Yardım et! (Reader Q & A)
Borç

Tıbbi Borçta Boğuyorum. Yardım et! (Reader Q & A)

Daha gençken, kredi kartı ve kredi borçlarını ödeyerek, kimsenin işi gibi olmayan öğrenci kredileriyle uğraştım. Sempatiyi istemedim çünkü mali durumum için suçlanan kişi bendim. Önlemek için şanslı olduğum bir borç tıbbi borçtur. Bir finansal tahliye tıbbi borcun ne kadar olduğunu fark edenlere.
Devamını Oku