Maliye

Net Değerinizi Nasıl Belirleyip Takip Edebilirsiniz?

Birçok insan net değerinin ne olduğunu bilmiyor, ancak bu sorunun cevabını bilmek finansal hedeflerinize ulaşmada büyük bir fark yaratabilir.

Investopedia, kişinin net değerini söyledi“Mevcut finansal sağlığınızı değerlendirmenize ve finansal hedeflerinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olabilecek bir finansal rapor kartı olarak görülebilir.”

Net değerinizi bilmek, paranızı nasıl harcadığınızı ve sizin ve / veya aileniz için belirlediğiniz finansal hedeflerinizde büyük bir fark yaratabilir. Bir kişinin net değeri, mevcut finansal durumunun bir anlık görüntüsü gibidir.

Mali durumunuzun her zaman kolayca erişilebilen “büyük bir resmini” görerek, para yönetim sisteminizde finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacak değişiklikler yapmanız gerektiğinde daha kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Öyleyse, kişinin tam olarak “net değerini” oluşturan şey nedir? Net değer, bir kişinin mali durumunun alt dolarıdır.

Net değeriniz nasıl hesaplanır?

 1. Tüm varlıklarınızın bir listesini yapın. Ev sahibi iseniz, ev sahipliğiniz, sahip olduğunuz tüm araçların değeri, tüm emeklilik, tasarruf ve yatırım hesabı bakiyeleri ve tekneler, eğlence araçları vb.
 2. Tüm sorumluluklarınızın bir listesini yapın. Ardından, ev ipoteği, herhangi bir araba veya diğer kişisel krediler, döner ve diğer borçlar dahil olmak üzere tüm yükümlülükleri listeleyeceksiniz.
 3. Yükümlülüklerinizi varlıklarınızdan çıkarın. Aldığınız cevap net değeriniz.

Neden Net Değerimi Bilmem Gerekir?

Net değerinizin ne olduğunu bilmek neden bu kadar önemli olduğunu merak edebilirsiniz. Net değerinizi anlamak için iki önemli neden vardır.

Öncelikle, net değer numaranızı bilmek, mevcut finansal durumunuzun net bir resmini verir. Bu, finansal değerden yararlanan veya net değer numaranızın olmasını istediğiniz kadar yüksek değilse, bazı şeyleri dönüştürebileceğiniz seçimler yapabilmeniz açısından önemlidir.

İkinci, net değerinizi bilmek belirlediğiniz finansal hedeflerin ilerlemesini izlemenize yardımcı olur. Net değerinizi izlemek, büyük resminizin finansal ilerlemesini düzenli olarak görmenize ve yerine koyduğunuz finansal hedeflere ulaşmak için yapılması gerekenleri yapmaya devam etmek için bir motivasyon kaynağıdır.

Net Değerinizi Takip Edin - Basitleştirilmiş

Her ay varlık ve yükümlülüklerinizin her birindeki dolar tutarlarını toplamak zorlu bir görev gibi görünebilir, ama neyse ki Kişisel Varlık adlı ücretsiz bir araç kullanarak net değerinizi değerlendirip izlemenin kolay bir yolu var.

Net değerinizi izlemeye başlamak için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 1. Kişisel Sermaye'ye gidin ve sağ üst köşedeki "Ücretsiz olarak katıl" düğmesini tıklayın.
 2. E-postanızı ve diğer ilgili kişisel bilgilerinizi girmek için komutları doldurun.
 3. Kişisel banka hesabınızı ve yatırım hesabı bilgilerinizi girin. Endişelenme: Kişisel Sermaye, hesap bilgilerinizin her zaman en üst düzeyde koruma ile korunmasını sağlamak için banka düzeyinde askeri dereceli şifreleme kullanır. Ek bir güvenlik önlemi olarak, hiç kimse - siz bile değil - Kişisel Sermaye web sitesinden bir hesaptan diğerine para taşımasına izin verilmez. Site sadece izleme ve izleme bakiyesi içindir.

Bu kadar! Görüntülenebilir olmak ve net değerinizi izlemek için göz önünde bulundurmak istediğiniz tüm hesap bilgilerini girdikten sonra bitirdiniz! Kişisel Sermaye oradan devralınır ve hesaplarınızı düzenli olarak izler, böylece her zaman net değerinizi bilmenizi sağlayacak güncel bilanço bilgisine sahip olursunuz. Kaydolmadan önce daha fazla bilgi isterseniz Kişisel Sermaye incelememize göz atın.

Kişisel Sermaye ayrıca, mali durumunuzun diğer alanlarını izlemenize de yardımcı olur:

 • Yatırım kazançları ve kayıpları
 • Hesap bakiyeleri ve işlemleri
 • Kategorize harcama grafikleri
 • Yaklaşan faturalar
 • Öngörülen yatırım ücretleri
 • Gelir raporları

Net değerinizin ne olduğunu görmek ve hatırlamak için Kişisel Sermayeye göz atın, amaç, finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşabilmeniz için net değerinizi büyütmektir.

Videoyu izle: Kendi Değerini Fark Etmenin 10 Yolu

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

EBM Sınavı'nın Kalbini Nasıl Kesip Bir Muhasebeci Olunur?
Maliye

EBM Sınavı'nın Kalbini Nasıl Kesip Bir Muhasebeci Olunur?

Kıçımı kapatıp CFP® sınavını geçtikten sonra, tekrar başka bir test yapmak istemiyorum. Yok. EBM sınavını almayı düşündüğüm kısa bir an vardı (tam olarak yaklaşık 2 saniye). Sonra gerçeklik devreye girdi ve o zamandan beri geriye baktım. Önceden, Amber'in EBM sınavını nasıl geçtiğine dair kişisel hikayesini paylaştım ve bir muhasebeci oldu.
Devamını Oku
Vantis Life Sigorta Şirketi İncelemesi
Maliye

Vantis Life Sigorta Şirketi İncelemesi

Hayat sigortası kapsamı satın alırken, akılda tutulması gereken çok şey var. Bunlar kesinlikle satın aldığınız tip ve koruma miktarını içerir. Bunun sebebi, ilgilendiğiniz kişilere gitmek için yeterli mali araç olmaksızın ayrılmak istememeniz, bir hak talebinde bulunmaları gerekip gerekmedikleridir.
Devamını Oku
Tüm Zamanların En İyi 100 Para İstatistikleri
Maliye

Tüm Zamanların En İyi 100 Para İstatistikleri

Daha iyi bir insan olmam için beni motive eden alıntılar hakkında bir şey var. Özellikle de benimle ve hayattayken alakalı oldukları zaman. Kişisel finans hakkında blog yaptığım ve yaptığım işin büyük bir kısmı olduğu için, en sevdiğim para tekliflerini paylaşmaya karar verdim. İşte duyduğum para hakkında en iyi elli bir alıntı listesi: 1.
Devamını Oku