">
Maliye

Bu çift, bir kampçıda yaşayarak 11 ay içinde 50,000 dolarlık borcu nasıl karşıladı?

Borç içinde boğulduğumuz uzun zaman önceydi. Eğer bizim gibi bir şeyseniz, muhtemelen koleje gittiniz ve muhtemelen bunun üzerinde bir konut kredisi olmasa bile bir çeşit araç krediniz var demektir.

50.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Eşim ve ben 2014 yılında evlendiğimizde, öğrenci kredileri, arabalar ve çeşitli tıbbi harcamalardan yaklaşık 50.000 dolar borç aldık.

Biz iken değil Bu şeylerden herhangi birinin kötü olduğunu söylemek için burada, neden borçlarımızı kırmaya karar verdiğimizi ve bunun hayatımızı nasıl son derece olumlu yönde etkilediğini paylaşmak için buradayız.

Her şey eşim ve ben yeni evliler olarak balayımızdan döndüğümüzde başladı. Geri döndükten sonra, normal şeyleri yaptık: hediyelerimizi açtık, tüm dostlarımıza ve ailelerimize teşekkür mektupları gönderdiler ve hayatı normale döndürdüler.

Tek fark şu ki, biz resmen yetişkin olduk, en azından bize böyle görünüyordu. Aklımızda, bir yetişkin olmanın bir parçası, parayı ciddiye almak ve uzun vadeli hedeflerinizi planlamaktır.

Kicker, yeni evli bir çift olarak maliyemizi düşünmeye başladığımızda, gerçekten çok stresliydi! Böylece… para konuşmaları tamamen kaçınıldı.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Birçok açıdan, borç bana kötü bir ilişkiyi hatırlatıyor. Her şeyden önce, ilişkiden kurtulmak isteyen karmaşaya nasıl kapıldığınızdan emin değilsiniz, fakat bunu tam olarak nasıl yapmanız gerektiği belirsizdir.

Çılgın olan, birçok insanın borçla kötü ilişkileri var. Ortalama hane halkı sadece 16.748 dolarlık kredi kartı borcuna sahiptir ve ortalama hanehalkı, ipotek kredileri de dahil olmak üzere toplam 134,64 dolarlık bir borca ​​sahiptir.

Ama… Maliyelerinizden kaçınmak onları daha iyi hale getirmiyor.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Mali durumumuzun iyi olmadığını iddia etmeye devam etmek istemediğimizi biliyorduk. Borçtan çıkmak için bir plan yapmak istediğimize karar verdik.

Mali durumumuzu kontrol altına almak zorunda olduğumuzu biliyorduk, bu yüzden beyaz tahtata gidip “Borçtan Çıkarma Planımızı” oluşturduk. Planımız aşağıdaki adımlardan oluşuyordu: 

ADIM 1: TÜM AŞAĞI YAZIN

Tüm varlık ve yükümlülüklerimizi sıraladık. Kısacası, sahip olduğumuz ve sahip olduğumuz her şey. Ödeme yapmak için neye ihtiyacımız olduğunu anlamak için ne getirdiğimizi ve neyin dışarı çıktığını bilmemiz gerekiyordu. 

2. ADIM: BÜYÜK ÖDEME YAPIN

Mümkün olan en yüksek faiz oranlı krediyi ödemeye odaklandık, bu da bizim için eşimin arabasıydı. Aynı zamanda sahip olduğumuz en küçük kredi de oldu, bu yüzden bunu ilk olarak ödemek mantıklıydı. Her ay tam olarak ödenene kadar 2.000 $ ödeme yaptık. Bu bize motivasyonu sağlamak için bize hız kazandırdı çünkü ilerlemeyi hızlı bir şekilde gördük ve aynı zamanda uzun vadede bize para kazandıran en yüksek faiz oranlı krediyi de elimine ettik.

ADIM 3: DAHA FAZLA TASARLAYIN

En büyük tekrar eden aylık harcamalarımızda tasarruf yollarını bulmaya çalıştık. Gibi şeyler: kira, sigorta, telefon planları ve dışarı yemek. Yeni bir sigorta şirketi bulduk, cep telefonu faturasını işverenlerimiz tarafından ödedik ve para harcaması için ödeme başına 300 dolar ayırmaya karar verdik. Ek olarak, yüksek hızlı internetimizi daha ucuz bir plan için değiştirdik, Netflix, Hulu, Audible ve diğer aboneliklerimizi kestik.

Bu basit adımları izleyerek borcumuza doğru büyük bir ilerleme kaydettik.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Arabamıza 3 ayda ödeme yapmış olsak da, ilerlemeyi daha hızlı yapmak istedik. En büyük tekrar eden ödemelerinizden biri hala ev sahibimizdi. Böylece yaratıcı düşünmeye başladık.

Bir gece akşam yemeğini yerken, hayatı şekillendiren bir tartışma ortaya çıktı.

Karıma, “Neden kredilerimizi ödemeye odaklanmak için bir kampçıda küçülüyor ve yaşamıyoruz?” Dedim.

Her ikisini de güldürüp, peçetenin arkasındaki matematiği kısaca yaptım. “Dokuz ay ve borçsuz olabiliriz” dedim.

Sessizce sebepsizce gülümsedik ve “Hadi yapalım” dedi.

Borçsuz planımız ve serüvenimiz biraz daha heyecanlandı. Bütçemizin içinde yer alan bir kampçı için gece ve gündüz craigslist'i aramaya başladım. Kendimi kampçılarda eğitmek zorunda kaldım çünkü bir çocukken kampta kampa gitmiş olmama rağmen, ihtiyacımız olan kampçı türüyle ilgili hiçbir şey bilmiyordum.

Bir sürü araştırmadan sonra ve Craigslist'deki birçok tuhaf insanla konuştuktan sonra, gelecekteki evimiz vardı. Almak için o sırada yaşadığımız Oklahoma City'nin dışında birkaç saat araba sürmemiz gerekiyordu. Bir çalıntı olan $ 4,000'ın altında bir 1999 TrailManor'u bulduk.

Büyük bir karardı, çünkü bunu yapmak için tasarruflarımızı temelde tasfiye ettik.

Kampçıyı eve götürdükten sonra, bunun için biraz iş yapmak istediğimizi biliyorduk, bu yüzden düzeltmek için gece ve hafta sonlarında çalıştık. İşte önceki resim:

Onu eve çağırmak için yeniden düzenledik. Aşağıda aşağıdaki resim:

Bir hafta sonra dairemizden taşındık, bir ton eşyamızı sattık ve gerisini bir depolama birimine koyduk. Heyecan vericiydi! Sonunda borçlarımızı ve FAST'ımızı ezmek için bir planımız vardı!

Borç ödemek için bir kampçıda yaşamak nasıldı?

İlk başta, deneyim biraz kampa benziyordu. İkimiz de kamp yapmayı sevdiğimiz için, kampçıda yaşamayı çok sevdik! Bu “balayı” evresi diyoruz. Herhangi bir balayı aşaması gibi, uzun sürmedi.

Balayı evresi, insanlara neden bir kampçıda bulunduğumuzu açıklamak için öğrenildi.Bu konuşmayı asla ustalaştırmamıştık, ancak söylediğimiz herkes söylediklerimizin harika olduğunu ve evliliğinin erken dönemlerinde bunu düşünmelerini istediler.

İnternetteki arkadaşlardan, aileden ve rasgele insanlardan olumlu onaylar duymak güzel olsa da, bunun değeri 100 kampçıda yaşamanla ilgili tüm hayal kırıklıklarını giderecek kadar ileri gitmiyor.

Yeni maceranıza başladıktan sonraki dört ay içinde “neden bunu yapıyoruz” aşamasındaydık. Neden bunu yaptığımızı biliyorduk, ancak yağmurda sıcak su ısıtıcımızın pilot ışığını yakmak, sıcak sudan çıkmak ve kışın ortasında soğuk duş almak gibi küçük şeyler vardı ve siyah su tankımızı boşaltıyordu. Bir kampçıda yaşamanın zorluklarını hatırlatan haftalık bir temel.

Bu şeyler ve daha birçokları, borçtan mali olarak özgür olma yolumuzdaki engelleri sundu. Bize değerli bir ders verdiler:

Hayat her zaman, neden yapman gerektiğini bildiğin şeyi yapmamanın nedenlerini sunacaktır. Bu sebeplerin seni geri almasına izin verme.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Bu işler zor olsa da ... ödüller harika oldu!

Bizim için bir kampçıda yaşamak, birlikte olduğumuz en muhteşem yolculuktu! Bu, sonsuza kadar geriye bakacağımız ve gülümsediğimizden ve ne kadar başarılı olduğumuzdan dolayı gülümsediğimiz hikayelerden biri.

Hayattaki en büyük hedefler budur. Her zaman arkana bak ve “Yaptığına sevindim” dedin.

Bizim için en büyük ödül şu ki, borçsuzuz! Bu, sevdiğimizden daha fazlasını yapabileceğimiz anlamına geliyor. Seyahat etmek, ülke çapında aileyi ziyaret etmek ve emeklilik için tasarruf etmek şu anda suçluluk ve endişe verici olabilir. Oysa daha önce? Söylediğim gibi, bu konuşmaları getirdikleri stres yüzünden önledik.

İlgili bir kayda göre, artık borçtan çıkmış olduğumuz için - bu yaz Kanada'daki Banff'a rüya gibi bir tatile gidiyoruz - tam olarak suçsuz parayla ödendi!

Borcumuzu ödediğimizden beri olan en iyi şey, paranın artık konuşmak için FUN olmalarıdır!

Artık yapamadığımız her şeyi temsil etmek yerine yapabileceğimiz şeyin özgürlüğünü temsil ediyor.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Hayatın sana gerçekten bilmen gerektiğini söylediğinde bir şey yapmaman gerektiğini söylemesine izin verme. Borçtan çıkmak kolay değildir ama umarız borcunuzu hızla ödeyebileceğiniz yolları keşfedersiniz.

Hikayemizle ilgili çılgın şey, havalı iken (önyargı tanınır), yapılması zor olan şey değildir. Hikayemiz hakkında yazdığımız ve kişisel finans blog dünyasına takıldığımızdan beri, borçlarını yok etmek için aşırı adımlar atan bir ton insan olduğunu gördük. Bu hikayeler büyük bir ilham kaynağıdır ve onları aramanızı tavsiye ederim.

Well Kept Cüzdan gibi siteler ve FreeUp websitemiz, paranızı daha iyi yönetebilmeniz için en iyi ipuçlarını sunmak için mükemmel yollar sağlar.

Ne yapmaya karar verirseniz verin, planınızı yapın ve ona bağlı kalın. Zorlaştığı zaman pes etme. Hikayemiz gibi, kendinize sormanızı sağlayan zorluklarla karşılaşacaksınız, “bunu neden yapıyorum?”

Unutmayın ki her zaman harika şeyler yapmamanın nedenleri ile birlikte geleceksin, ama en iyi hikayeler zaten bunu yaptığın zamanlar!

Zack, FreeUp'ta bir girişimci, serbest yazar ve kişisel finans blogcudur. Onun blogu kişisel finans ve girişimciliğe odaklanmıştır. Onu Twitter ve Facebook'ta takip edebilir ya da Free 8+ Page Get Out of Bort Guide'dan alabilirsiniz.

Videoyu izle: Çılgın Kamp - Türk Filmi

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

" width="370" height="280" alt="48,000 $ 'lık Gelir İle İki Yıldan Az Bir Zamanda 22.000 $' lık Borcunu Nasıl Ödenmemiz"/>
Maliye

48,000 $ 'lık Gelir İle İki Yıldan Az Bir Zamanda 22.000 $' lık Borcunu Nasıl Ödenmemiz

22.000 dolar borcunu nasıl aldınız? Kocam ve ben 2011 yılında evlendiğimizde 22.000 dolar borçlandık. Kredi kartı borcu olan Dontaj'ın öğrenci kredilerinden bir kısmı kaldı. Geçmişte borç aldım (araba kredileri, öğrenci kredileri, kredi kartı), ama bu noktada, hepsi ödenmişti. O kadar borcunun olması ne hissetti?
Devamını Oku
30 Yıl İpotek Oranı Vs. 15 Yıllık İpotek Kurları
Maliye

30 Yıl İpotek Oranı Vs. 15 Yıllık İpotek Kurları

Ev sahipliğinin gerçek maliyeti nedir? 30 yıllık sabit ipotek oranı veya 15 yıllık sabit ipotek oranı arasında en iyi olana yakından bakın…. Gerçekten kötü bir şey almak istediğin bir durumun oldu mu? Belki de gerçekten çok kötü istediğin bir şeydi, ama gerçekten buna ihtiyacın yoktu.
Devamını Oku
2 Milyon Dolarla Emeklilik Nasıl Yapılır [Vaka Çalışması]
Maliye

2 Milyon Dolarla Emeklilik Nasıl Yapılır [Vaka Çalışması]

2 milyon dolar çok para. Ama bununla yüzleşelim, on yıl önce olduğu kadar değil. Umarım bir emeklinin bana 2 milyon dolar değerinde bir yuva yumurtasıyla yaklaşması ve başarılı bir şekilde emekli olup olmayacağını bilmek istediğinde, birçok kişinin düşündüğü kadar açık bir cevap yoktur. Eşitliğe giren pek çok faktör vardır: Emeklilik hedefleri Harcama alışkanlıkları Bağımlılar İstenen emeklilik yeri Sağlık Yatırım risk toleransı Ve çok daha fazlası Bu, finansal planlamayı zorlaştıran ama aynı za
Devamını Oku
Minnesota Hayat Sigorta Şirketi İnceleme
Maliye

Minnesota Hayat Sigorta Şirketi İnceleme

Satın alabileceğiniz en iyi hayat sigortası kapsamı için alışveriş yaparken, önemli olacak bazı farklı kriterler vardır. Çoğu kişi, bunlardan birinin, borçların ödenmesinden, nihai masrafların ödenmesinden veya ödemeden sorumlu olmasından dolayı sevdiklerinin maddi sıkıntıya girmek zorunda kalmamasını sağlamak için kesinlikle alacağınız sigorta korumasının miktarı olduğunu bilir. diğer parasal yükümlülükler için.
Devamını Oku