Maliye

Bütçeleme nedir ve neden bir bütçe önemlidir?

“Bütçelendirme” kelimesi aklınızda olumsuz düşünceler getirir mi? Yoksa bütçeyle yaratma ve yaşama düşüncesinde biraz bilgisiz misiniz yoksa göz korkutuyor musunuz?

Burada bir yargı yok. Ben de aynı şekilde hissetmiştim.

Bütçelemeyi okurken veya düşündüğümde bu düğümü midemde bulabilirim. Hayatımın geri kalanı için pirinç ve fasulye üzerinde yaşama vizyonları olurdu. Sonra bütçelemenin bu kadar önemli olmasının gerçek nedenlerini öğrendim.

Şimdi bütçem ve ben BFF'lerim. Bu şeyi seviyorum ve ayda birkaç kez ziyaret ediyorum. Niye ya? Bütçelemenin birkaç sırrı olduğu için, siz de yaşamayı sevmenize yardımcı olabileceğini bilemeyebilirsiniz ve bunları sizinle bugün paylaşacağım.

Bütçeleme nedir?

Bütçenin ne olduğu hakkında konuşarak başlayalım. Basitçe söylemek gerekirse, bir bütçe paranız için bir plandır. Bu kadar! Gününüzü planladığınız gibi, yapmanız gereken aktiviteleri ve görevleri planlarken paranızı da planlayabilirsiniz.

Ve bütçelemenin ezici olması gerekmiyor. Aslında, İyi Korunmuş Cüzdan, ilk bütçenizi oluşturmanıza yardımcı olabilecek harika bir başlangıç ​​bütçesine sahiptir. Ya da, kişiselleştirilmiş bütçenizi basit bir Excel elektronik tablosunda veya yaptığım gibi bir not defterinde oluşturabilirsiniz.

Bütçenin önemli olmasının birkaç nedeni var ve şunu söyleyebilirim: hatta eğlenceli olabilir! Bir bütçenin finansal hayatımı nasıl değiştirdiğini ve bir bütçeyle yaşamanın size nasıl teklif edebileceğini söyleyeyim.

Bütçelendirme, Paranın Kontrolünde Sizleri Sunuyor

Tamam, bu benim bütçelemenin mutlak favori kısmı - ve hayır, ben bir kontrol manyağı değilim. 😊 Bütçeleri, kontrolünü kaybetmenin bir yolu olarak kullandım - satın alabileceğim ve satın alabildiğim zaman üzerindeki kontrol.

Ama aslında, bütçeleme, paranız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlayan tek araçtır. İşte nedeni.

Bir bütçe oluşturduğunuzda, gelirinizin her bir dolarını nasıl harcayacağınıza karar verirsiniz. “Her dolara bir iş ver” terimini duydunuz mu? Bütçeleme, gelirinizin her bir dolarını her ay bir işe atamanıza yardımcı olur.

Paranızı 900 dolara kiralamaya ve paranızdan 300 dolara eğlence amaçlı isteğe bağlı harcamalara yönlendirebilirsiniz. Gelirinizin her bir dolarını atadığınız işler tamamen size aittir.

Her ay bir bütçe yaratmanın harcamalarımın kontrolünü ele geçirmeme yardımcı olduğunu fark ettiğimde, bütçeleme korkum dağılmaya başladı. Paramın nereye gittiğini kontrol etme fikrini beğendim.

Bütçeden önce bana paramın kaybolduğuna benziyordu. Hiç param olmadı, ama nedenini anlamadım. Gelir listemi ve faturalarımı kağıda döktüğümde, etrafta dolaşacak kadar çok şey vardı, ama ayın sonunda hep kısaydım.

Her ay param için bir plan yapmaya başlamamıştım ki ... ... o kara paranızı kapatabilirim. Tüm ekstra fonlarımı bir daha gözden kaybolmak için yok olan bir huni içine emerdi.

Şimdi her bir doların her ay nereye gittiğini biliyorum ve söylediğim yere gider.

Bütçeleme Aşırı harcamaları tanımlar

Bu beni bir sonraki noktaya getiriyor. Bütçeleme, aşırı harcama için bir rocktar çözümüdür. Bütçenize göre, her ay ne kadar para kazandığınıza dair net bir görüş elde edersiniz ve bu nedenle her ay bu paranın nasıl çıktığını daha iyi belirleyebilirsiniz.

Bütçelemeye başlamadan önce sadece uygun gördüğüm gibi harcadım. Bunun en büyük sorunu… .ummm… taktik… Her ay yaptığımdan daha fazlasını harcıyordum - ve bu süreçte borçları daha da derinleştiriyordum.

Ve nedenini anlayamadım. Sorunun gelirim olduğunu sanıyordum, ama gerçekte sorun aşırı harcama yaptığım ve bunu bilmediğimdi.

Her bir doların her ay nereye gittiğini belirleyen bir bütçe oluşturduğunuzda, aşırı harcama modellerini keşfedebilir ve fethedebilirsiniz.

Benim durumumda, aşırı harcamalarımın büyük bir kısmı, koşular ve diğer yemek gezileri yoluyla sürmeye yöneliyordu. Aklınıza takılmayın, bunlar aile ve arkadaşlarla zaman geçirmekten zevk almak için geziler planlamıyordu.

Bunun yerine, fast-food'a giden küçük geziler, büyük kutu market snack bar, vb. Onlar, her ay boyunca büyük paralar eklediler, çünkü hemen hemen hepsi dört çocuğumu dahil ettiler.

Bütçelemeye başladığınızda, yaptığım gibi yapabilir ve her ay bu tür harcamalara tahsis edilecek belirli dolar miktarlarını ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, her bir alanda harcama yapmak istediğinizi harcıyorsunuz ve harcama yapmak istediğinizden daha fazla harcama yapmıyorsunuz.

Bütçeleme, Harcamalarınızı Önceliklendirmenize Yardımcı Olur

Bu, bütçelemenin bir başka büyük faydasını da beraberinde getirir: Bütçeleme, harcamalarınıza öncelik vermenize yardımcı olacak harika bir yoldur. Aylık kaç yüz dolarlık yemek yaptığımı fark ettiğimde, atıştırmalık bar gezileri için harcadım ve koşular arasında giderken kendime bir soru sormam gerekti:

Her ay bu eşyalara harcadığım para tutarı, bana bunu kazanmama zaman harcıyor mu?

Cevap net bir “hayır” idi ve bu da bana bu harcamaları yeniden düşünmemizi ve o alandaki harcamaları azaltmamı sağladı.

Bütçeleme benim için hangi harcamaların önemli olduğunu ve hangilerinin bulunmadığını keşfetmeme yardımcı oldu. Paranızın sizin için huzur ve neşe getirecek şekilde çalışmasını istiyorsanız, bu çok önemli bir adımdır.

Bütçenizi her ay yaptığınız gibi, kendinize basit bir soru sorun: Bu masraf benim için ne kadar önemli?

Eğer buna değer ise, masrafı koruyun. Eğer değilse, onu azaltmanın veya ortadan kaldırmanın bir yolunu bulun, böylece bu parayı hayatınızda daha büyük bir önceliğe sahip olan bir şeye harcayabilirsiniz. Buna değer bazlı harcama denir. Değer bazlı harcamalar, paranızı sizin için önemli olan şeylere harcadığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Bütçeleme, değer bazlı bir harcama programını uygulamanıza yardımcı olacak harika bir yoldur.

Bütçeleme, Finansal Hedeflerinize Ulaşmanıza Yardımcı Olur

Diğer katma değerli faydalar, bu değer tabanlı harcama programı hayatınıza ne katacak? Peki, bütçenizle birleştirildiğinde finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur.

Sadece bir soru: Hiç finansal düşüncenizin ne olduğu konusunda biraz düşündünüz mü? Eğer öyleyse, harika! Muhtemelen finansal hedeflerinizi belirlemenin faydalarından daha önce faydalandınız.

Eğer yoksa, kaçırıyorsun dostum. Benjamin Franklin bir keresinde şöyle dedi:

“Planlamayı başaramazsan, başarısız olmayı planlıyorsun.”

Bu alıntı bana sesler anlatıyor ve kişisel finans alanında kesinlikle doğru. Aslında, hedeflerinizi yazmak, üssel olarak katlanma şansınızı arttırmak için gösterilir - bununla ilgili daha fazla bilgi için bu makaleyi Forbes'a göz atın.

Finansal hedeflerinizin neler olduğunu belirledikten ve bunları yazdıktan sonra, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için bütçenizi kullanabilirsiniz.

Örneğin, önümüzdeki beş yıl içinde 25.000 $ 'lık bir ev için peşinat olarak tasarruf etmek istediğinizi varsayalım. Bu hedefe ulaşmak için tek yapmanız gereken bir bütçe yaratmaktır. Evinize yapılan ödemeyi hedefleyen bir tasarruf hesabına ayda 417 dolar koymanıza izin verdiğinden emin olun. Ardından önümüzdeki 60 ay boyunca bunu yapmaya devam edin. Nasıl göründüğünü görüyor musun?

Sahip olduğunuz her finansal hedefle, bu sayıları yalnızca aylık bütçenize ayırarak da yapabilirsiniz. Bu, diğer alanlardaki harcamaları azaltmanızı gerektirebilir, ancak değer tabanlı bir harcama programı kullanıyorsanız, sorun yoktur.

Örnek olarak, bir kablo TV aboneliği için harcadığınız ayda 120 $ 'lık bir yeni-bir araba için nakit ödeme hedefiniz olarak sizin için önemli olmayacağınıza karar verebilirsiniz. Yani, kablo aboneliğinizi iptal edersiniz. Ardından, bütçenizi, yeni araba tasarruf fonunuza ayda 120 ABD doları yeniden yerleştirmek için kullandığınız diğer parayla birlikte yeniden kullanırsınız.

Bu, harcamalarınıza öncelik vermenize ve finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Bütçeleme, Sizi Barış Hissediyor

Bütçelemenin birçok yönü gerçekten hayat değiştirebilir. Ancak, benim kişisel favorilerimden birinin bütçelemenin getirebileceği inanılmaz bir rahatlık olduğunu söylemeliyim.

Beş yıl önce bütçeye başladığımdan beri, sahip olduğum huzur her ay artıyor. Daha fazla kontrolde paramın üstündeyim (bütçem sayesinde) finansal hedeflerime daha yakınlaşıyorum ve daha fazla huzur duyuyorum.

Bütçelemeye başlamadan önce, sürekli olarak para hakkında endişeleniyorum - neredeyse günlük olarak. Şimdi bu korku büyük ölçüde param için her ay sağlam bir plan uygulamam sayesinde.

Maliyeleriniz hakkında gönül rahatlığıyla karşılaşırsanız, bütçelemeye başlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Bütçenizin bana yardım ettiği kadar yardım edeceğine inanıyorum.

Harcama Takibi Hakkında Bir Kelime

Harcama takibi hakkında konuşmadan bütçeleme hakkında konuşamam. Bu kız kardeşin bütçelemesi sadece harcadığınız her bir doların belirli kategorilere yazılmasını içerir; yani bakkal, eğlence, ulaşım, konut, kıyafet, hediyeler vb.

ÜCRETSİZ olan Kişisel Sermaye gibi, harcama takibinde size yardımcı olabilecek birkaç çevrimiçi program vardır. Ama ben sadece eski moda bir Excel e-tablosunu kullanıyorum.

İzlemeyi sizin için ne yapacak? Tüm paranızın nereye gittiğine dair net ve gerçek zamanlı bir resim sunar. Ayrıca, ay boyunca ne kadar harcadığınızı görebilirsiniz. Bunun yararı, belirli bir alanda istediğinizden daha fazla harcadığınızı fark ettiğiniz anda harcamalarınızda değişiklik yapabilmenizdir.

Örneğin, eğlence harcamaları için ayda 200 dolar bütçelendiğinizi varsayalım. Ayın 20'sine harcama izleme sayfanıza bakarsanız ve eğlence için 197 ABD doları harcadığınızı görüyorsanız, şu anda harcayabileceğiniz tam 3 dolara sahip olduğunuzu bilirsiniz. Ayın geri kalan günlerinde ev eğlencesini veya diğer ücretsiz aktiviteleri planlamaya başlamanız gerektiğini bileceksiniz.

Harcamalarınızın bu gerçek zamanlı değerlendirmesi, harcama önceliklerinizi doğrultusunda ve mali hedeflerinizi yolda tutmanıza yardımcı olur.

Bonus: Harcamalarınızın yıllar içinde nasıl değiştiğine dair size bir değerlendirme sunar. Yıllar boyunca geriye bakmayı ve yılın her kategorisinde neler geçirdiğimi görmeyi seviyorum. Ve bu arkadan bakış açısı, önümüzdeki yıl için hedeflerimi belirlememe de yardımcı oluyor.

İzlemeyi harcamak için çok fazla avantaj var, hepsini bile sayatamıyorum. Kazandığınız her bir doların gerçek zamanlı olarak görebilmeniz için tüm harcamalarınızı takip eden en az bir ay geçirmenizi önemle tavsiye ederim.

Aslında, harcama takibi ile harcanan bütçeleme, ailemin bakkal harcamalarını neredeyse yarıya düşürmeme yardımcı oldu: ayda 900 dolardan ayda 500 doların altına, hatta dört çocuğa bile!

özet

Daha güvenli ve finansal olarak istikrarlı bir varoluş istiyorsanız, bütçenizi tavsiye ederim. Paranızın kontrolünü ele geçirmenin ve bu hedeflerin nasıl göründüğüne bakılmaksızın finansal hedeflerinize ulaşmanın bir yolu.

Sağlam bir plan ve kararlı aksiyon adımları ile birleştirilen hedeflere ulaşılma şansı çok daha yüksektir. Paranızı bugün yapın ve kendiniz için bir bütçe oluşturun. Para planınızın her yönüne ulaşmak için bu adımı atmanıza yardımcı olacaktır.

Bir ev satın almak, bir sonraki arabanızı nakit ile satın almak, bir kez olsun tüketici borcunuzdan kurtulmak ya da mali bağımsızlık elde etmek için, bir bütçe oraya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Paranızı yönetmek için bir bütçe kullanıyor musunuz? Eğer öyleyse, ne tür bir sistem kullanıyorsunuz ve sizin için çalışıyor mu? Eğer değilse, seni ne engelliyor? Aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaş.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Şimdi Para Gerekir? Bugün Para Kazanmak İçin 21 Yasal Yol
Maliye

Şimdi Para Gerekir? Bugün Para Kazanmak İçin 21 Yasal Yol

Bazen sadece hızlı bir şekilde paraya ihtiyacınız var - TODAY'ta olduğu gibi. Belki de beklenmedik bir araba tamircisine sahipsin, çünkü şanzıman çıktı ya da lastiği patlattın. Ya da belki de evinizdeki su ısıtıcısı, buzdolabınız, iklimlendirme sisteminiz ve İnternet'iniz ile birlikte üç günlük bir sürede tamire ihtiyaç duyuyordu.
Devamını Oku
İlk işinizde GFC 012 - Emeklilik Planlamasını sorun
Maliye

İlk işinizde GFC 012 - Emeklilik Planlamasını sorun

Kariyerlerine yeni başlamış olan insanlar emeklilik birikimlerini elde etmenin önemini fark ettikleri zaman, doğru yönde ilerliyorlar. Fakat mekanik olarak nasıl yapılacağı, soruların devreye girdiği yerdir. Daniil: “Merhaba Jeff, son üniversite mezunuyum ve önümüzdeki hafta yeni bir işe başlıyorum.
Devamını Oku
Küresel Test Piyasası Değerlendirmesi
Maliye

Küresel Test Piyasası Değerlendirmesi

Herkesin cebinde biraz fazla para olması ister. Boş paraya sahip olmak her zaman güzeldir, ancak herkes yarı zamanlı bir iş yapamaz. Çoğu insan daha fazla iş için ayırmak için fazla zamana sahip değildir. İnternet sayesinde, biraz daha fazla para kazanmak için düzinelerce saatinizin olması gerekmiyor.
Devamını Oku
Medicare Ek Planını Anlama K
Maliye

Medicare Ek Planını Anlama K

Çoğu insan için sağlıkları arka brülöre itilme eğilimindedir. Yaşlandıkça, doktora ve sağlık bakım ihtiyaçlarımıza harcadığımız paradır. Bir kıdemli olarak, sağlık sigortasının en büyük kısmı Medicare'dir. Hükümet programı, Amerika Birleşik Devletleri genelinde milyonlarca kişiye milyonlarca insan için sağlık hizmeti sunmuştur.
Devamını Oku