Maliye

Ortalama Borç Ödeme Öyküsü Değil

Bir yıldan uzun bir süredir kişisel finans topluluğuna blog yazdıktan sonra, borç yolculuk hikayelerinin adil payını kesinlikle gördüm. Öyleyse, borç maaş hikayem hakkında yazmam istendiğinde biraz şaşırdım. Kesinlikle okuduğum tipik hikayeye sahip değilim, ama yine de borç blogcuları ile kesinlikle alakalıyım.

Kendi blogumda paylaştığım gibi, neredeyse on yıl boyunca, Joneses'a ayak uydurmaya çalışırken yaşam tarzı enflasyonunu kucakladım. O zaman, kredi kartı borcumu her zaman ödediğim için harcama problemim olmadığımı rasyonelleştirdim. Her ay tam olarak ödememiş olabilirim; ancak zamanla parasını ödedim.

Bir yatırım bankası için çalışmak, büyük bir maaş vardı; Ancak, bonusum her zaman tazminatın büyük bir bölümünü oluşturdu ve bu bonusu genellikle Şubat ayında aldım. Bu nedenle, bu bonusu öngörerek Kasım ve Ocak ayları arasında kredi kartı bakiyeleri oluşturma konusunda kötü bir alışkanlık yaşadım.

Yıllar boyunca, kredi kartları harcamalarımı yıl sonunda, bazen her şubatta tam olarak sadece 15.000 $ 'a kadar çıkaran bir miktar artırdım. Hiç borç problemim olmamış gibi hissettim, çünkü bonus çekimi tamamlandıktan sonra kredi kartımdan her zaman paramı ödedim.

Ardından 2008 yılında mali kriz gerçekleşti ve bonus yapısı tamamen değişti. Şubat ayında nakit olarak ödenmek yerine, şirkette bazı nakit ve çoğunlukla hisse senedi opsiyonları aldık. Bu yeni ödeme yapısı, abartılı yıl sonu harcama alışkanlıklarını ciddi biçimde sarstı.

Neyse ki benim için ilk sene, kartlarımdan ödeme yapmakta sorun yaşamadım. Ancak, görünüşte aynı şekilde yaptığım ve Şubat nakitleriyle borçlarını tamamen ödeyemeyen pek çok işçiyi tanıdım. Bu benim için bir yıl boyunca uyanma çağrısı başlangıcı oldu. Sadece meslektaşlarımın içinde bulundukları durumlardan kaçınmakla kalmayıp, aynı zamanda hayattan daha fazlasını istediğimi farkettim ki, sadece borçları sarmak ve her yıl ödemek zorunda kaldım.

Yıllar boyunca harcadığım tüm parayı düşünmeye başladım, bir sorunum olmadığını düşünüyorum çünkü borçlarımı ödeyebilirdim. Evet, borçlarımı ödedim. Ancak, daha fazla tasarruf yapma fırsatını kaçırdım. Geriye baktığımda, muhtemelen kredi kartı harcamaları için 50.000 $ 'a yakın harcadım. Diğerleri gibi bir köle haline geldim, ancak bunun sürdürülemez bir model olduğunun farkına varmak için bir bonus yapıya dönüştüm.

Tüm bunlar boyunca kendimi bir sorun olarak görmediğimi düşünmeme şaşırıyor. Aslında sorumlusu olduğumu düşündüm çünkü yıl boyunca borcum yoktu. Sadece bonusu beklerken yılın sonuna doğru harcadım. Harcama probleminiz olduğunda ne yapabileceğinize dair inanılmaz bir şey.

Yıl sonu borç harcamalarımın çılgınlığını durdurduğumdan beş yıl geçti ve bu tuzaktan kaçınmak için değiştirdiğim bazı davranışlar var. Yine de başarımın en büyük anahtarı param için bir amaç bulmak. Para amacımı vermeden önce onu harcamak ve kaçırmamak çok kolaydı. Şimdi biliyorum ki, işimi desteklemeyi, oğlumun koleje gitmesini ve en kısa zamanda koca gücümle finansal özgürlüğün tadını çıkarmasını istiyorum.

Kredi kartı harcama günlerimin bu hedeflere ulaşmamdan daha fazla geri adım attığına üzüldüm. Ancak, dersinizi değiştirmek için asla geç kalmadığını öğrendim. Kursumu değiştirmedim, şimdi müvekkillerim de derslerini ayarlamasında yardımcı oluyorum, çünkü değişen finansal davranışlarım kendi işimi finans danışmanı olarak işe başlamamı sağladı. Değişim mümkündür, ancak ilk adım bir sorun olduğunu fark etmektir ve ne kadar çabuk yaparsanız, mali hedeflerinize ulaşmak için ne kadar çabuk geçebilirsiniz.

Shannon hakkında daha fazla bilgi için blogunu Financially Blonde'da bulabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: Elindeki Değil, Belindeki Kamçı; Borç / Muhammed Emin Yıldırım (8. Ders)

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Conseco.com Hayat Sigortası İncelemesi
Maliye

Conseco.com Hayat Sigortası İncelemesi

Hayat sigortası için alışveriş yapmak, bir akşam geçirmek istediğiniz yol değildir. Kimsenin oturmak ve onun ölümünü düşünmek istemediğini biliyorum, ama bundan kaçınamazsın. Geçtiğiniz için planlama, sevdikleriniz için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Mükemmel bir hayat sigortası planı aramaya başladığınızda, tüm seçeneklerde boğuluyormuş gibi hissedebilirsiniz.
Devamını Oku
Tasarruf Hesabınızı Oluşturmanın 7 Yolu
Maliye

Tasarruf Hesabınızı Oluşturmanın 7 Yolu

Yeni yıla yakın bir köşede, önümüzdeki yıl tasarruf hesabınızı oluşturmanın yollarını düşünmek için sana biraz yiyecek vereceğimi düşündüm. Herkesin listesindeki kararlardan biri gibi görünüyor, 1 Ocak, borçlarını ödemek, daha fazla para biriktirmek ya da emeklilik tasarruflarını artırmak olsun, onların maliyesiyle daha iyisini yapmak.
Devamını Oku
Bir LLC On Line Nasıl Kurulur
Maliye

Bir LLC On Line Nasıl Kurulur

Kendi işinizi kurmaya hazırsanız veya hazırlıyorsanız, şirketinizi bir LLC olarak belirlemeyi düşünmelisiniz. Bir LLC kurduğunuzda, kişisel varlıklarınızı yasal olarak iş varlıklarınızdan ayrı tutmanıza izin verir. Bir LLC'nin oluşturulması kişisel sorumluluk koruması sağlar ve finansal varlıklarınızı ve finansal sorumluluklarınızı daha kolay ayırmanıza olanak tanır.
Devamını Oku