Maliye

Kötü Kredi Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Borç ve bina zenginliklerini ödemek söz konusu olduğunda birçok insan için ilk adımlardan biri, kötü krediyi temizlemek için ne gerektiğini öğrenmektir. Gecelik bir kredi raporunun olması bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak borçtan ve bina zenginliğinden kurtulma sürecinin hayati bir parçası.

Bugün, kredi puanınızı iyileştirmek için gereken adımları ve kötü bir kredi raporunu temizlemenin yararlarını gözden geçireceğiz.

Kredinizi Neden Temizliyoruz Önemli?

Kötü kredinizi temizlemeye başlamadan önce, kredi raporlama sistemini ve borçlanmayı, kiralamayı ve hatta iş avcılığını nasıl etkilediğini anlamak önemlidir.

Bu gün ve yaşta, bir kişinin kredi raporu başka bir şey için kullanılır, bunun yanında bir şirketin size borç verip ödemeyeceğini belirlemesine yardımcı olunur.

İlgili Podcast

Krediniz Çekileceği Zaman

Potansiyel bir müşterinin kredibilitesinin olup olmadığının belirlenmesine rağmen, kredi raporlarının kullanılmasının asıl nedeni hala, bir kuruluşun kredi raporunuzu çekmesinin başka nedenleri vardır. Zaten bilmemeniz gereken üç neden var.

1. Mülkiyet Kiralama

Çoğu kiralama yönetimi şirketi, bir ev veya daire kiralamak için onay sürecinin bir parçası olarak kredi raporlarını çeker. Bir kişi, kredi hesaplarını sorumlu bir şekilde ele alırsa, kirasını zamanında ödeyeceklerinden de emin olabilir.

Kaliteli bir ev veya daire kiralamak istiyorsanız, temiz bir kredi raporunun olması önemlidir.

2. Bir İş Başlarken

Bugünlerde pek çok işveren, kredi başvurusu ile ilgili sorumluluk seviyelerini kontrol etmek için başvuru sahibinin kredi raporunu da çekmektedir. Buradaki varsayım, bir kişi faturalarını zamanında öder ve kredilerini iyi yönetirse, aynı zamanda sorumlu ve değerli bir çalışan olacaktır.

Tersine, kredi kaydınızda kötü işaretler varsa, potansiyel bir işveren sizin sorumlu olmadığınız varsayılabilir. İstediğiniz bir işi kaçırmak üzücü olurdu çünkü kredi kaydınız sizi yanlış tanıttı.

Kötü kredi nedeniyle harika bir iş fırsatını kaçırmayın. Bunun yerine, kredi raporunuzu pırıl pırıl temiz hale getirmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanın. Böylece, sahip olduğunuz değeri yansıtır.

Kredi kaydınızın, hayatınızı engelleyerek size daha fazla maliyet getirerek iyi şeyler getirmesine izin verin.

3. Otomatik Sigorta

Bu doğru; otomatik sigorta şirketleri otomatik sigorta için ayda ne kadar ödediğinizi belirlerken kredi puanınızı etkileyebilir. Gördükleri yol, sahip olduğunuz kredi puanı ne kadar düşük olursa, sizi sigortalarken aldıkları risk o kadar yüksek olur.

Kredi büronuzda olumsuz işaretler varsa, daha yüksek sigorta primleri ödemeniz gerekebilir. Kötü kredinin temizlenmesi, daha düşük otomatik sigorta oranlarına neden olabilir.

Kötü Kredi Anlık Görüntüsü

Kredi raporları, şu anda sahip olduğunuz veya geçmişte sahip olduğunuz birçok fatura hakkında bilgi içerir. Kredi kartı faturaları, taşıt kredileri, ipotek kredileri, hatta tıbbi yardımlar ve diğer faturalar genellikle bir kredi raporunda yer almaktadır. Bir tüketicinin kredi raporunda kötü krediyi gösterebilecek bazı şeyler şunlardır:

 • 30 gün geç yapılan ödemeler
 • Faturanızın size ait olmadığını bilmese bile, ödeme yapılmaması nedeniyle bir tahsilat dairesine devredilen faturalar
 • zamanında ödenmemiş bir başkası için birlikte imzaladığınız krediler
 • toplam kredi limitinin% 70-80'ini aşan kredi kartları
 • yüksek kredi kartı toplamı

İyi bir kredi puanı nedir?

Yukarıdaki mermi noktası faktörleri, bir tüketicinin kredi puanını etkileyebilir. Kredi raporunuz, FICO puanı olarak adlandırılan ve 300 ile 850 arasında bir sayıya sahip olan bir numara içerir. Aşağıda, FICO numaranıza dayalı olarak alacağınız kredi analiz tahminlerinin bir dökümünü görebilirsiniz:

 • Mükemmel Kredi: 760-850
 • Çok İyi Kredi: 700-759
 • İyi Kredi: 660-699
 • Adil Kredi: 620-659
 • Kötü Kredi: 580-619
 • Kötü Kredi: 580 Altı

* Kaynak: //www.equifaxcreditscore.org/credit-score-ratings/

Kötü Bir Kredi Puanını Nasıl Temizlersiniz?

Kötü kredi olarak işaretlenirsiniz. FICO puanınız 580'in altındaysa. Ancak, “kötü” ve “adil” FICO puanları bile, kredi ödünç alma, kiralama uygulamaları ve iş fırsatları için onaylanıp onaylanmadığınızı etkileyebilir. Kötü bir kredi raporunu temizlemek için atabileceğiniz beş adım.

1. Kredi raporunuzu çekin

Kredi raporunuzda ne olduğunu bilene kadar kötü krediyi temizleyemezsiniz. Her yıl kredi raporunuzun ücretsiz bir kopyasını kanunen alabilirsiniz. Ücretsiz kredi raporu genellikle gerçek FICO numarasını içermez, ancak ek ücret karşılığında FICO numaranızı isteyebilirsiniz.

Kredi raporunuzun bir kopyasını almak, başkalarının kredi raporunuzu ne zaman çekeceklerini gördüklerini görmenizi sağlar ve her yıl tüketiciye sunulan ücretsiz kredi raporu, rapor edilen tüm kredileri içerir.

2. Raporu iyice analiz edin

Doğruluğu kontrol etmek için bildirilen her bir maddeye bakın. Kredi raporları bazen ödenmemiş olarak ödenen faturaların ödenmesi ve alacaklıya ait olmaması nedeniyle faturaların bildirilmesi gibi hatalar içermektedir. Bazen bu faturalar sadece bir hata nedeniyle kişinin kredi raporundadır, ancak diğer zamanlarda yanlış kredi hesapları dolandırıcılık göstergesi olabilir.

Bu nedenle, raporda listelenen tüm hesapların size ait olduğundan emin olmak için kredi raporunuzu kapsamlı bir şekilde okumanız önemlidir. Bu raporlar, ödeme şeklinin doğru raporlanması, doğru ödeme raporları vb. ödenmeyen tahsilat durumuna geçmiş faturalar.

Eski, ödenmemiş hesaplar not edin, size ait olduklarından emin olun ve ödeme almanız için bir plan yapın.

3. Yazılmış veya koleksiyonlarda bulunan öğeleri not edin

Kredi raporunuzda “yazılan” yazan bir rapor varsa, bu, borcun ödenmesini beklemediği anlamına gelir. Esasen, ödemenizi ve vazgeçmenizi sağlayan tüm kaynakları tükettiklerini bildiriyorlar.

Bu alacaklılarla iletişime geçmek, faturaları ödemek ve faturayı ödediğinizi belirtmek için raporu değiştirmelerini istemek önemlidir. Tahsilat durumuna giren tüm faturaları ödemek de önemlidir.

Bu faturaları tam olarak ödemek için paranız yoksa, alacaklı veya tahsilat dairesiyle ödeme planı içeren bir sıfır toplam bütçe oluşturun.

Kişisel Sermaye gibi bir çevrimiçi araç da kullanabilirsiniz. Ardından, kredi raporunuzun söz konusu faturalarla ilgili tatmin edici bir rapor gösterdiğinden emin olmak için faturaların tamamı ödentiğinde takip edin.

4. Limitin% 20'si dahilindeki kredi kartı bakiyelerini not edin.

Daha önce de belirtildiği gibi, limiti% 20-30 oranında dengeleyen kredi kartları, bir kişinin kredi notunu olumsuz yönde etkileyebilir. Erişim kredisinde sınırına yaklaşan kredi kartlarınız varsa, bunları mümkün olan en kısa sürede ödemenizi sağlamak için çalışın. Bu, FICO puanınızı yükseltir.

5. Herhangi bir hata veya anlaşmazlığı çözme

Kredi raporunuzda yanlış olan veya yalnızca size ait olmayan bir öğeyi (veya öğeleri) görüyorsanız, listelenen alacaklıya veya koleksiyon ajansına başvurun ve hatayı gidermek için onlarla birlikte çalışın.

Kredi raporunuzun hileli bilgi içerdiğini veya kimliğinizin çalındığını tespit ederseniz, yerel polis departmanınıza başvurun ve / veya sahtekarlık girişimlerini durdurmak için saygın bir dolandırıcılık çözümü şirketi ile çalışın.

Kredinizi temizlemek işe yarayabilir, ancak iyi bir kredi raporuna sahip olmanın getirdiği faydalar çabaya değer olacaktır. Bugünün dünyasında iş yapmak söz konusu olduğunda itibarınız önemlidir. Bir kişinin kredi raporu genellikle bir kişinin itibarının işletme sahiplerinin gözünde doğrudan bir yansımasıdır.

6. Kredinizi oluşturmak için araçlar kullanın

Bina kredisi biraz zaman alabilir, özellikle borçtan kaçınmaya çalışırken sorumlu bir şekilde oluşturursanız. Self Lender gibi araçlar bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Self Lender, çeşitli şekillerde iyi kredi oluşturmanıza yardımcı olabilir. İlk olarak, Self Lender kredi puanınızı ücretsiz olarak izlemenizi sağlar.

İkincisi, Self Lender müşterilere “Kredi Oluşturucu” hesabı dedikleri şeyi sunar. Kredi Oluşturucu hesabı, kaydettiğinizde iyi bir kredi puanı oluşturmanıza olanak tanır. İşte nasıl çalıştığına dair bir örnek.

Bir yıl içinde 12 kez ödenen 545,00 dolarlık bir kredi oluşturucu hesabı aylık 48,00 dolar, yıllık% 10,69'luk bir Yıllık Pay Oranı olacaktır.

Her ay zamanında ödediğinizde, ödemelerinizi üç kredi bürosuna bildirir. Bu raporlama süreci, zamanında “kredi” ödemeleri yapma geçmişi oluşturmanıza yardımcı olur.

Yaptığınız ödemeler 12 ay boyunca depozito (CD) hesabında saklanır. CD'de saklanan fonları ve ayrıca 12 ay sonra elde edilen faizi alacaksınız. Yani öz olarak, Self Lender para biriktirmenize ve aynı zamanda kredi oluşturmanıza yardımcı oluyor.

Kendinden Borç Veren Hakkında Daha Fazla Bilgi

Self Lender hakkında bilmek isteyebileceğiniz diğer bazı gerçekler.

 • Kendini borç veren düzenli bir borç veren gibi çalışır. Eğer 89 $ 'lık ödemenizi geciktirirseniz, size kredi bürosuna geç olarak bildirirler.
 • Geç ödemeler, ödeme tutarının% 5'ini geç ücrete tabidir. Ödemeniz, vadesinden sonra 16 gün veya daha fazla bir süre geçmesi durumunda geç kabul edilir.
 • Hesabınızı erken kapatmanız gerekiyorsa, 1 veya daha düşük bir erken para çekme ücreti alırsınız.

Bir yıllık süre dolmadan “kredi” nizi her zaman ödeyebilir ve paranızı erkenden geri alabilirsiniz. Ancak, bu tür bir amacı yener. İyi bir kredi biriktirmek zaman alır, bu yüzden paranızı Self Lender ile bırakmanız size yardımcı olacaktır. Ve bir bonus olarak; Bir yıllık planınızı bitirdiğinizde ekstra 1.000 $ tasarruf edeceksiniz.

Borçlanma Olmadan Bina Kredisi

Self Lender gibi şirketlerle kredi oluşturmak çok güvenlidir çünkü gerçekten borç almıyorsunuz. Sadece sizin adınıza onlara ödeme yapıyorsunuz. Yine de, kredi bürolarına bildirdikleri için, tasarruf ettiğinizde iyi bir kredi oluşturuyorsunuz.

Daha fazla borç almıyorsunuz, ancak kendinizi daha iyi bir kredi oluşturmaya yardımcı oluyorsunuz. Bu, güvenli bir kredi kartının nasıl çalıştığına benzer. Güvenli kredi kartlarının kendilerine bağlı tasarrufları vardır. İlk olarak, parayı bir tasarruf hesabına yatırırsınız. Daha sonra, size tasarruf hesabı bakiyenizle eşleşen bir sınırlama koordine kredi kartı verir.

Güvenli kredi kartını kullandığınız için, her ay ödeme yaparsınız. Minimum ödemeleri yapabilir veya bakiyeyi tam olarak ödeyebilirsiniz. Herhangi bir sebepten ötürü ödemeyi durdurursanız, şirket tasarruf hesabınızdan dolayı bakiyeyi alır.

Ancak, Self Lender sistemi aslında güvenli bir kredi kartından daha iyidir çünkü bir bakiye tahakkuk ettirmeniz için kredi kartı yoktur. Sadece tasarruf edersiniz; asla harcama.

Tasarruf Sağlayarak İyi Kredi Tasarrufu

Tasarruf yoluyla iyi kredi oluşturmak, kredi kartı bakiyesi biriktirmek için asla endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Evet, tasarruf hesabınızın eşleşmesi nedeniyle bakiye güvenlidir, ancak tehlikeli olabilecek bir alışkanlıktır.

Kredi kartı bakiyeleri tahakkuk ettirmek zorunda olmadığınız para harcama alışkanlığı, araçlarınızın üzerinde yaşamanızı teşvik eder. Self Lender gibi şirketler, tasarruf ederek ve harcama yapmadan kredinizi oluşturmanıza yardımcı olur. Kredi büronuz hesabınızı kredi olarak görür, ancak ödünç aldığınız kendi paranızdır.

Self Lender'ın anlaşmadan nasıl kurtulduğunu ve ne kadar tutacağını merak ediyor olabilirsiniz. İşte bu kısmı nasıl çalışıyor.12 aylık idari ücreti artı 12 ay boyunca ayda 89 dolar ödersiniz. Bu 1080 $ eşittir. 12 ayın sonunda 1000 dolar artı faiz alacaksın.

Self Lender kalanını alır. Maliyetlerini karşılamaya ve personelini ödemeye yardımcı olur. Hala hesap bakiyeniz 1.000 dolar artı CD'nizin tutulduğu bankada kazandığı ilgiyi alıyorsunuz.

Kredi raporunuzu ücretsiz almanın yasal yolları

Kredi raporunuzu yılda en az bir kez kontrol etmiyorsanız, bunu yapmanızı kesinlikle öneririz. Kredi raporunuzu ücretsiz olarak buradan kontrol edebilirsiniz.

Yıllık kredi raporu

Adil Kredi Raporlama Yasası, her yıl Experian, TransUnion ve Equifax olan üç ana raporlama ajansından tüketicilere bir adet ücretsiz kredi raporu alma hakkı veren bir yasadır. Yıllık Kredi Raporu, kredi raporunuzu ücretsiz olarak kontrol etmek için üç farklı raporlama kurumundan seçim yapmanızı sağlayan bir şirkettir.

Web sitelerine www.annualcreditreport.com adresinden ulaşabilir, bu sayede her üç rapor veren kurumun bürosuna her defasında kimliğinizle ilgili bilgileri doldurarak erişebilirsiniz.

Ücretsiz Kredi Puanınızı Alma

Yıllık Kredi Raporundan aldığınız ücretsiz kredi raporları, kredi raporunuzda neler olduğunu size gösterecektir. Ancak, gerçek kredi puanınızı bilmek istiyorsanız ücret alırlar. Kredi puanınızı ücretsiz olarak almak isterseniz, istediğiniz zaman kredi puanınıza erişmek için Credit Susam gibi bir şirket kullanabilirsiniz. Kredi Susam, insanların kredi puanlarını iyileştirmelerine yardımcı olan bir şirkettir. Hiçbir ücret ödemeden kredi puanınıza düzenli erişim sağlarlar. Ayrıca bu puanı artırmak için ipuçları paylaşıyorlar.

Kredi puanınızı Credit Karma kullanarak ücretsiz olarak alabilirsiniz. Credit Karma, finansal durumunuzu daha iyi hale getirmek için kullanabileceğiniz ürünler hakkında tavsiyelerde bulunan bir hizmettir.

Bir Hata Bulursanız Ne Yapmalı?

Kredi raporunuzun kopyasını ücretsiz aldığınızda, tüm bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için ayrıntılı bir şekilde incelemeniz önemlidir. Kredi raporunuzda listelenen tüm ödenmemiş borçlardaki bakiyeleri kontrol edin. Bilgilerin, borç kaydınız olduğunu bildiğiniz şeylerle hizaladığınızdan emin olun.

Kredi raporunuzda herhangi bir tutarsızlık veya potansiyel olarak hileli etkinlik bulursanız, bireysel büro (lar) ile takip etmeniz gerekir. Tutarsızlıklar veya sahtekarlıklarla ilgili daha fazla bilgi edinin ve bunları temizlemek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Unutmuş olabileceğiniz veya farkında olmadığınız uzun süredir devam eden ya da yazılan faturalarla ilgilenmek istersiniz. Ödemelerini almak veya ödeme düzenlemeleri yapmak için gerekli çağrıları yapın. Bu sayede kredi kaydınızı aldığınızdan ve temiz kaldığından emin olabilirsiniz.

İyi bir kredi puanına ve temiz bir kredi raporuna sahip olmak, bir ev ya da araba satın almak gibi bir satın alım yapmak istediğinizde size yardımcı olur. Mümkün olan en iyi faiz oranını elde edecek ve kredinizi hızlı ve kolay bir şekilde alacaksınız.

İster bir iş için başvuruyor olun, ister bir kredi için en düşük fiyatı almaya çalışıyor olun, kredi kaydınız önemlidir. Kredi raporunuzu ciddiye almak ve sizin sorumlu kişiyi yansıttığından emin olmak için çalışmak önemlidir.

Kredi raporunuzu düzenli olarak kontrol ediyor musunuz? Eğer öyleyse, deneyiminizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın.

Videoyu izle: Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? ()

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Allstate Hayat Sigortası Şirketi İnceleme
Maliye

Allstate Hayat Sigortası Şirketi İnceleme

Hayat sigortası almaya karar verdiğinizde ortaya çıkan bazı değişkenler var. Bu önemli ürün, genellikle eksiksiz ve iyi tasarlanmış bir finansal planın anahtar bileşenidir. Bunun nedeni, bir hayat sigortası poliçesinden elde edilen gelirlerin, sevdiğiniz ve önemsediğiniz kişilerin, günlük yaşam masraflarıyla ya da ödenmemiş - bazen de aşırı - borçlanma endişesi olmadan devam edebilmelerini sağlamaya yardımcı olabileceğidir.
Devamını Oku
Swagbucks İnceleme
Maliye

Swagbucks İnceleme

Ekstra parayı kim geri çevirecek? Kimse! Herkes ayın sonunda fazladan para harcamayı çok isterdi, ama hepimiz fazladan bir iş bulmaya zamanımız yok. Neyse ki, boş zamanlarında ekstra para alabilmeniz için düzinelerce farklı yol var. İnternet sayesinde, para kazanmak için binlerce fırsat var, ancak en popüler olanlardan biri anket programına katılmak.
Devamını Oku
Yeni Başlayanlar İçin Kuponlama: Başlamanız Gereken Her Şey
Maliye

Yeni Başlayanlar İçin Kuponlama: Başlamanız Gereken Her Şey

Kuponla nasıl başlayacağınızı hiç merak ettiniz mi? Kuponlama size büyük para kazandırabilir. Öğrenme Kanalının Aşırı Kuponunun bir bölümünü izlediyseniz, ne hakkında konuştuğumu biliyorsunuz. Şovda yer alan çocuklar ve baylar, genellikle bir marketten, bakkalla dolu bir marketle ve hemen hemen ücretsiz olarak yürürler.
Devamını Oku
Swagbucks gibi 19 En İyi Site
Maliye

Swagbucks gibi 19 En İyi Site

Çeşitli günlük çevrimiçi görevleri tamamlayarak para kazanmayı seviyorsanız, Swagbucks'ı tanıyabilirsiniz. Swagbucks gibi anketler almak, oyun oynamak, video izlemek ve sadece birkaç aktivite için çevrimiçi alışveriş yapmak için para ödemeniz gereken başka birçok site var. Çevrimiçi gelirinizi artırmak için Swagbucks gibi bu alternatif siteleri kullanmayı düşünebilirsiniz.
Devamını Oku