Borç

İki Yıl Altında 93.000 $ 'lık Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Bugünün borç başarı hikayesi Kim Anderson ve ailesini içeriyor. Bugün Kim onun ve kocasının ipoteklerini nasıl ödediğini iki yıldan az paylaşıyor.

93.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Yaşadığımız ev için $ 93K, tüm ipotek borcuydu.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

İpotek borcu oldukça yaygın olduğu için oldukça normal hissettim. Sahip olduğumuz borçlardan sadece birinin gerçekten ödeme yapmadığınızı düşündük, çünkü 30 yıldır bir evde kalabileceğimiz ihtimal dışı. Ayrıca 27 yaşından büyükler için 93 bin dolar.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Amortisman tablosu ve bütçemizle ilk kez oynamaya başladığımızda, her ay ana prensiplerimizi artırdığımızda ödememizin 4 yıl süreceğini anladık. Ama başladığımız zaman, itfa tablosu tablosunu her ay takip ederek takıntılı durumdaydık ve bu nedenle bonuslar, hediyeler, vergi iadeleri ve her ay bütçelenen kategorilerimizde kalan paralar dahil olmak üzere borca ​​mümkün olduğunca fazla para atmaya başladık. Şaşırtıcı olmamıza rağmen, 2 yıllık bir gelirden bir gelir elde ettik.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Başlangıçta Dave Ramsey'den ipoteğimizi ödemeyi düşündük. Kredi kartım üzerinde sahte ücretler aldım ve telefonla saatlerce müşteri hizmetleri ile harcıyordum ve kendimi “Ben Sadece Para Kazanın” diye bağırdı ve adı doldu. Kütüphaneye gittim ve Total Money Makeover'ı yakaladım ve kocam işten eve dönmeden önce bütün kitabı okudum. Kitap, borçları tek tek ödemekle ilgili konuştu ve sahip olduğumuz tek borç bizim evimizdi. Bu yüzden kredi kartlarını kestim, nakit zarf sistemini 2 yıllığına kabul ettim, aylık bütçeyi birlikte yaptık ve evden çıktığımızı anlayamadan. Bunu tam olarak Dave'in yapmadık ama mümkün olduğuna dair fikir verdi. Borçsuz hikayelerin bana ilham vermesinden dolayı Dave Ramsey Şovunu olabildiğince dinlemeyi bir noktaya getirdim. Talaat ve Tai gibi müthiş bir borçsuz ilham kaynağı olan His ve O'nun Parası, insanlarla ve borçsuz öyküleriyle müthiş bir iş çıkarıyor. Bu yüzden, kullanıcıların Youtube kanallarına abone olduklarını ve iTunes üzerinden podcast etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum!

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

 Zorluklar çoğunlukla sosyal idi. Arkadaşlarla yemek yemeyi ve 20 kişilik arkadaşlarımızla yaptığımız aktiviteleri yapmayı bıraktık. Etrafımızdaki herkes yeni arabalar, yeni şeyler ve toplumun ihtiyaç duyduğumuz gibi hissettirdiği her şeyi aldığında zordu. İnsanlara neyin peşinde olduklarını söylemedik, bu yüzden her zaman, kendimizi kısıtlamalara soktuğumuzda, insanların maddi meseleler yaptığımızı varsaydıkları konusunda hep endişelendim.

Bu senin evliliğini nasıl etkiledi?

 Çok daha yakınlaştık. Kendimizi “TEAM ANDERSON” olarak adlandırdık ve her bütçeleme seansının sonunda yüksek bir beşle söyleyeceğimiz bir şeydi! Finans ile ilgili aynı sayfada yer almak, para dövüşlerimizi gerçekten durdurdu. Para, 4 sene sonra bile savaşmaya açık olmayan bir konudur.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Kocam bir elektrik mühendisiydi ve ev arkadaşımın evinde bir yazı yazıyordum.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

İnsanlar her zaman, son ödememizi yaptıktan sonra evimize ilk kez girdiğimizi hissettiklerini soruyorlar. Açıkçası ben mutluydum ama normal hissediyordu. Gerçek sihir, ilk kez bir ipotek ödemesi olmadan bütçemizi yapmak için oturduğumuzda oldu, çünkü aniden rüya yapmak için fazladan paramız vardı. Herhangi bir zorunluluğa gitmek zorunda olmayan paraydı. Kocamın yaptığı ilk şey, nakit uçuşu uçuş dersleri ve pilot lisansını aldı ve bunun için nakit para ödedi. Bir arabanın tozu bittiğini anladığımız bir şey vardı, ama iyi oldu çünkü her ayın parasını ödediğimiz bir araba bütçesi satır öğesi vardı, bu yüzden biz sadece aşağı indi ve yeni-bize-kullanılmış araba satın aldık. Ter yok. Paranızın size ait olduğunu ve borç verenin olmadığını bilmek, özgür bir his.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

  • Bütçeyi birlikte yapın. Ne kadar kazandığınızı, ne kadar hayatta kalmanız gerektiğini ve borçlarınızı ödemek için ne kadar para harcayacağınıza karar verin. Başarımızın anahtarlarından biri, her ay prensiplerimize ekstra otomatik ödeme yapmaktı. O zaman düşünmemize gerek yoktu.
  • Para kazanmak için bir oyun yap. Bakkal, gaz ve yemek gibi kategorilerdeki bütçenizden ne kadar harcama yapabildiğinizi görün. Her ay kalan borcunu bırak.
  • Saklanmayı ve sonra kredi kartlarınızı yok etmeyi düşünün. Onları olmadan hayatta kalacağımıza inanmadım, bu yüzden onları 6 ay boyunca kesmedim, sadece onları sakladım. Altı yıl sonra hala onlara hiç ihtiyacım olmadı.

Kim Anderson, ThriftyLittleMom.com'un arkasındaki yazar, blog yazarı ve podcaster. Kim'in amacı, ailelerin günlük yaşamda neşe bulurken sahip oldukları şeyden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmaktır. Kim ve onun borçtan çıktığı yolculuk hakkında daha fazla bilgi edinmek için bloguna gidin.

Not: Bu, Borçlu Başarı Öyküleri adı verilen ve önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip bir dizi. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Ne Zaman Arkadaşlık Olduğunda: Borçsuz Seksidir!
Borç

Ne Zaman Arkadaşlık Olduğunda: Borçsuz Seksidir!

Herkese merhaba, bu Kuyu Cüzdanı için bir katkı olarak yazan Kim Hayes. Biriyle ilk tanıştığınızda, tartışmak istediğiniz son konu paradır. Dürüst olmak gerekirse, neye benziyordu ki? “Hey, bence gerçekten harikasın… ama daha fazla duygusal olarak yatırım yapmadan önce banka hesaplarını görebilir miyim?
Devamını Oku
Borç İskan Şirketleri İle İzlenecekler
Borç

Borç İskan Şirketleri İle İzlenecekler

Bu, Good Financial Cents'ten Jeff Rose ve soldieroffinance.com. Burada başka bir harika röportajım var. Çoğunuzun bildiği gibi ben bir finansal planlamacı olduğumu biliyorum ve insanların paralarını yönetmelerine yardım ediyorum, ki bu çoğunlukla yatırımlar, fakat borç söz konusu olduğunda ve geçmiş borçlara nasıl bakılacağı ya da borç konsolidasyonuna nasıl yardımcı olacağı, işte burası bile kendim Sertifikalı bir Finansal Planlayıcı olarak, bu alanda çok fazla bilgim yok.
Devamını Oku
Kolejden Sonra Öğrenci Kredilerini Yok Etmek İçin Nihai Kılavuz
Borç

Kolejden Sonra Öğrenci Kredilerini Yok Etmek İçin Nihai Kılavuz

Kolej mezuniyeti birçok kişi için bir parti olabilirken, üniversiteden ayrılmak da, öğrenci kredisi borçlarının ezici seviyesine sahip olanlar için yetişkinliğe acı verici bir giriş olarak hizmet eder. 2015 yılı mezunları için ortalama borç seviyeleri 35.000 doların üzerinde seyrederken, birçoğu gelecek on yıla hayatlarını (veya daha uzun) öğrenci kredilerini ödemekle geçirmelidir.
Devamını Oku