Maliye

Finansal Özgürlük nedir ve oraya nasıl ulaşabilirsiniz?

Günümüz dünyasında nerede bir yaşam süren istediğimiz “şeyler” tüm sahip olarak bize lanse kelimeleri “Mali özgürlük” büyük ölçüde halkın çoğunluğu üzerinde kaybolur.

Birçokları için, mali özgürlük ancak piyango kazanmak ya o $ 500k-artı bir yıl yapmak nadir birkaç söz konusu bir yetişilemez hayalidir.

Ancak, İnternet, finansal özgürlüğe erişmeye çalışan ya da bu konuda çalışan “düzenli” insanları anlatan öykülerle doludur. Bu sıradan insanlardan biri misiniz? Ortalama bir gelire sahip birinin finansal özgürlüğe kavuşması gerçekten mümkün mü?

Bu sorulara cevap vermeden önce, finansal özgürlüğün ne olduğu hakkında konuşmalıyız.

Finansal özgürlük zorunlu değildir:

 • Ne zaman istersen, ne zaman istersen, paranın bitmez tükenmez kaynağı.
 • Sorumluluğun ve kariyerinizin geçersiz olduğu bir zorunlu erken emeklilik

Finansal özgürlük:

 • Ne yapmak istediğinizi, nerede yaşamak istediğinizi ve başkalarına nasıl yardım etmek istediğinizi seçebileceğiniz kadar paraya sahip olmak
 • Gelirinizi bankalara ve kredi kartı şirketlerine ödenmeyen bir şekilde yönetin, bunun yerine sizin için çalışın, daha fazla para kazanın
 • Finansal özgürlüğe sahip olmak, paranızı özgürlüğe izin verecek şekilde yönetmek anlamına gelir: bir işe, bir eve, bir arabaya, bir şehre, vs. bağlı olmamak.

Başka bir deyişle, finansal özgürlük paradan başka şeylere dayanarak karar vermenize izin veren paraya sahip olmakla ilgilidir. Bugünün dünyasındaki birçok insan, faturaları ödemelerine yardımcı olacak kararlara dayanarak karar vermek zorundadır. Gerçek finansal özgürlük, hayat kararlarına barikat atmaktan ve gelir gerekliliklerinden bağımsız olarak kendiniz ve aileniz için en iyi hissettiğiniz şeylerle ilgili kararlar almanızı sağlar.

Eminim ki, paranın endişesi olan bir hayat yaşamanın güzel bir neden olabileceğini düşündüğünüzden milyonlarca kez düşünebilirsiniz, ama bir dakikalığına derinlemesine gitmek istiyorum ve gitmeniz için daha derin bir neden bulmanıza yardımcı olabilecek bazı kalp sorular sormak istiyorum. Finansal özgürlüğü “isteyen” finansal özgürlüğü “almak” dan.

Neden Finansal Özgürlük?

Finansal özgürlüğe ulaşmak işe yarar. Bazıları, fedakarlığı gerektirdiğini söylese de, bildiğimiz kişiler, gerçek istekler için algılanan istekleri ticaretle ilgili olduğunu anlamışlardır. Finans özgürlüğüne ulaşmak, parayı neden gerçek hayallerinize uygun olmayan bir şekilde yönettiğinizi öğrenme ve bu sağlıksız para alışkanlıklarının üstesinden gelmeyi öğrenmeyi de içerir.

Neden yeryüzünde birileri bu zor işin tümünü seçsin? Hayat listeye eklemeden yeterince sıkı çalışma gerektirir, doğru muyum? Size, birinin neden finansal özgürlüğe kavuşması için gerekli olan pratik ve psikolojik zaman ve gayretin sürdüğünü sormaya yardımcı olabilecek birkaç soru sormama izin verin.

Mevcut işinizden hiç memnun kalmadınız, ancak kredi, kredi kartı ve ipotek ödemelerinin sorumluluğu nedeniyle orada sıkışıp kaldınız mı?

Hayalindeki işinizde çalışmak ya da üniversiteye geri dönmek ya da daha az meşgul bir hayat yaşamak nasıl bir şey olduğunu hiç merak ettiniz mi, ancak mali yükümlülüklerden dolayı bunun mümkün olmadığını biliyor musunuz?

Hiç paranın bir kenara bırakılmasının nasıl olacağını merak ettin mi, böylece kararların nasıl yemek yiyip hayatta kalacağını merak etmek zorunda değilsin?

Hiç bir zorluk çeken bir insana veya aileye yardım etmek istediniz, fakat kendi kaynak yetersizliğiniz yüzünden bunu yapamayacak mıydınız?

Hiç başka bir şehri, eyaleti ya da ülkeyi toplayıp taşıyabileceğinizi düşündünüz mü, ama finansal kısıtlamalar yüzünden bulamadınız mı?

Nasıl gittiğiniz hakkında endişelenen saatler, günler, haftalar veya yıllar geçirdiniz mi?

 • Bir sonraki maaşına kadar mı?
 • Yaklaşan faturaları öde?
 • Onarım faturası gibi beklenmedik bir masrafı karşılar mı?
 • Hayattaki en güzel şeyleri hiç elde edebilecek misiniz?
 • Hiç bu kadar dar bir bütçeyle yaşamayı bıraktın mı?
 • Paranın artık bir mücadele olmaması için yeterince para kazanın mı?

Tüm bu sorular, başkalarının neden finansal özgürlüğe kavuşmalarını sağlayan sıkı çalışmaya katılmayı seçtikleridir.

Birçok insan daha fazla gelir para problemlerinin cevabı olduğunu düşünür, fakat gerçek şu ki, para yönetimi hatalarını dışarı çıkaramazsınız. Bir sonraki zam, bir sonraki ikramiye; Finansal özgürlüğün niçin önemli olduğunu ve oraya ulaşmak için neyin gerekli olduğunu anlayana kadar, paranızın geri kalanı gibi uçup gidecek.

Para gerçekten her şey değil, ama özgürlük çok değer. Sadece yaşamak için tek bir hayat olsun. Bu hayatı yaşamak istediğin şekilde mi yaşıyorsun? Yoksa "iş, faturaları öde ve işe geri dön, böylece gelecek ayın faturalarını ödeyebilirsin" sıçan yarışında sıkıştın mı?

Eğer sıçan yarışında sıkışıp kalırsan ve bu hayattan memnun kalırsan, bu harika. Hayatınla ne yapmak istediğini yapmak için Kudos.

Ancak, daha fazlasını istiyorsanız, gerçek finansal özgürlüğe doğru bir yol oluşturmayı düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Gerçek şu ki, finansal özgürlüğü elde etmek için yeterince çalışmak isteyen herkes için ulaşılabilir. Eğer isterseniz, kendi yolunuzu finansal özgürlüğe dönüştürmeye başlamak için atabileceğiniz bazı adımlar.

1. Hayallerinizi Belirleyin

Finansal özgürlüğe giden yolunuz başarılı olacaksa, sizi oraya götürecek yol üzerinde neden sağlam bir fikre sahip olmalısınız. Neden finansal özgürlük istiyorsun? Finansal bağımsızlık kazandığınızda hayat nasıl görünecek ve ne yapacaksınız, hedefinize ulaşmak için harcadığınız çabaya değecektir?

“Neden” inizi bulmak, mali özgürlüğü elde etmenin en önemli adımıdır, bu yüzden “neden” olduğunu anlamak için kendinize zaman ayırmanız önemlidir. Sessiz bir yerde olmak ve gerçekte dürüstçe hayattan ne istediğini belirlemek için birkaç saatinizi ayırın. Nedenlerinizi bir kağıda veya resimlerle bir poster panosuna yazınız. Hayallerinizi kaydedin ve sık sık hatırlatılacağınız bir yere onları belirgin bir şekilde yayınlayın.

Hayal gücünüzü gösteren sayfa ”, kararsız para kararları vermek istediğinizde akıllıca kararlar almanıza yardımcı olacak şeydir. Yolculuğunuzdaki engelleri ve süreksizlik zamanlarını aşmanıza yardımcı olacak şey budur.

2. Borcunuzu Ödeyin

Büyük oğlan / kız pantolonuna koyma zamanı, arkadaşlarım. Borcunuzu boşaltmak işe yarıyor, ama geceleri daha iyi uyumanızı sağlayacak olan iş. Sizin için çalışan bir bütçe yapın. Bir e-tablo oluşturun veya harcamalarınızı takip etmeye başlamanıza yardımcı olacak ve hayallerinizi gerçekleştirmenizi engelleyen masraflardan kurtulabileceğiniz Mint veya Kişisel Sermaye gibi bir izleme sistemi kullanın. Kesim masraflarından borçlarınızı boşaltmaya doğru kaydettiğiniz tüm parayı yönlendirin.

Bu adımı başarılı bir şekilde çalışmak, sizin için neyin önemli olduğunu tekrar değerlendirmek anlamına gelebilir. Bu yeni araba, her ay bunun için ödeme yapmak için harcadığınız saatler arasında mı? Ya da ödeme yapmadan güvenilir bir kullanılmış araba ile mutlu olabilirsiniz, böylece finansal özgürlüğe ulaşmaya daha fazla para koyabilirsiniz.

McMansion'ınız şişirilmiş aylık ödemelere değer mi, yoksa daha fazla para ve daha küçük bir evle daha mutlu olur mu?

Borç ve bolca servet sahibi olmanın getirdiği özgürlüğü ortadan kaldıran premium kablo paketine sahip mi?

Her insanın cevabı farklı olacak ve burada doğru ya da yanlış cevap yok. Yine, uzun vadede sizin için neyin gerçekten önemli olduğunu belirlemekle ilgilidir. Ancak, eğer mali bağımsızlık elde etmek sizin için gerçekten önemliyse, uzun vadede kısa vadede fedakarlık yapmaya istekli olacaksınız.

3. Para Tasarrufu Başlatma

Borcunuz ödendikten sonra, bir şampiyon gibi para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Tasarruf oranınızı ev alım ücretinizin 50, 60 veya hatta yüzde 70'ine çıkarmak için çalışın. Tasarruflarınızı otomatikleştirin, böylece artık borç yükünden ve onunla birlikte gelen aylık faturalardan arınmış olduğunuz ekstra parayı harcamaya çekilmeyeceksiniz.

Hangi yatırımları tercih ettiğinizi seçin ve birikimlerinizi bu yatırımlara yönlendirin. Konfor düzeyinize bağlı olarak, bu bir yatırım fonu, bir CD, bir yatırım amaçlı gayrimenkul veya başka bir yatırım şekli olabilir. Ancak tasarrufunuza yatırım yapmadan önce, 4. adımda çalışmanız gerekir.

4. Servet Binasında Kendinizi Öğrenin

Dünya Çapında Ağ, zenginliği inşa etmede üstün olmayı öğrenmiş ve başarılarını ve hatalarını başkalarının öğrenmesi için paylaşan insanlarla doludur. TV'yi kapatın, akıllı telefonu yere koyun ve serveti başarılı bir şekilde inşa etmenin ne anlama geldiğini öğrenmeye başlayın.

Mali durumunuzu daha güvenli hale getirmek için attığınız her adımda özgürlüğünü arttır. Haftalık X dolara para yatırmak zorunda kalmayan seçimler yapma yeteneğinizi artırırsınız.

Ve paranın bir endişe ve daha fazla bir araç haline gelmesiyle, kendinizi yaşam hakkında farklı düşünmek için bulacaksınız. Daha büyük düşüneceksin. Kendi küçük dünyasının dışına çıkmayı öğrenecek ve dünyayı nasıl daha iyi bir yerde yapabileceğinizi düşüneceksiniz. Hayalleriniz, yiyecek almak için kredi kartı kullanmanıza gerek kalmadan aylık faturaları ödemenin ötesine geçecektir.

İnternette borç dökümü, servet inşa etme ve finansal özgürlüğe ulaşma konusunda var olan eğitim gerçekten sonsuzdur. Ve bir bonus olarak, bedava. Başarıya giden ya da para ile başarıya ulaşmış olanlardan öyküleri ve dikkat çekici fikirleri ve stratejileri okumak, kendi yaratıcı sularınızın akmasını sağlar ve bireysel finansal durumunuzu nasıl daha iyi hale getirebileceğiniz hakkında daha fazla fikir düşünmenize yardımcı olur.

Fikirler akarken, finansal özgürlük yolunuz hızlanacak ve zihniyetiniz değişecek. Zenginlik elde etme hedefinize doğru ilerlerken varlıklı bir insan gibi düşünmeye başlayacaksınız ve bu gerçekleştikçe, hedefiniz daha öncelikli hale gelecektir. Uydu TV'den vazgeçmek ya da yemek yemeye gitmek gibi şeyler artık size neşe getirmeyecek, aksine onları hayalinizdeki bir engel olarak göreceksiniz.

Bu noktada, sizi servet oluşturmaya ve hayatınıza değer vermeyen harcamalardan uzaklaştıracak finansal seçimler yapmak daha kolay hale geliyor. Zaman hayatta uçar ve mali zihniyetinizi değiştirirken geçirdiğiniz zaman da uçar. Günler uzun görünebilse de, aylar ve yıllar uçacak ve bilmeden önce finansal bağımsızlıkta “at” olacaksınız.

Ve sonra eğlence başlıyor. Daha sonra kendi hayatınıza kendi hayatınıza başlayabilir ve hayallerinizi takip edebilirsiniz.

Bu, finansal özgürlüğü elde etmek için çaba harcamayı seçenlerin yaşadığı dünyadır. Para ve faturalarla ilgili düşüncelerin artık alnındaki suyun sürekli olarak damlaması gibi olmayan bir yaşam sürüyorlar. Ve onlara faturalarını nasıl ödeyecekleri konusunda endişelenme özgürlüğü, yaşamı farklı bir perspektiften görmelerini sağlar.

Bir sonraki maaş, bir sonraki zam ya da bir sonraki vergi iadesi hakkında düşünmek yerine, daha fazla olma, daha fazlasını yapma ve dünyayı daha iyi etkileme üzerine odaklanabilirler.

Bu hayat sana nasıl geliyor? Bu soru hakkında düşündüğünüz gibi, içeride yükselmeye başlayan bir ateş mi? Başlar mısın - belki de ilk yıllardan beri - yine rüyamda mı? Kendi kişisel hayallerinizin içinde yer alan gücü hatırlamaya başlıyor musunuz? Eğer öyleyse, finansal bağımsızlık yolculuğuna başlamak için ilk adımı attınız.

Al ve onunla koş. Bu borç başarı hikayelerini okuyarak başlayın. Borcunuzu ortadan kaldırmak için sizi kovacaklar.O zaman, servet inşa etmek zamanıdır. Var mısın? Bana, Deacon'a ve bunun için gitmeyi seçtikleri diğerlerine katılıyor musunuz? Gel hadi Harika bir yolculuk olacak.

Hiç finansal özgürlüğe sahip olmayı düşündün mü? Sizi, finansal özgürlüğe doğru yolculuğunuza başlamaktan vazgeçen nedir?

Videoyu izle: ZENGİN BABA YOKSUL BABA GENİŞ ÖZETİ ROBERT KYOSAKİ

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

“Dolaylı Rollover” nedir? (ve neden dikkat etmelisin)
Maliye

“Dolaylı Rollover” nedir? (ve neden dikkat etmelisin)

Emeklilik hesaplarıyla bağlantılı olarak “rollover” terimini sıklıkla duyarız. İnsanlar çoğu zaman bir emeklilik hesabından diğerine para aktarır. En büyük rollover türlerinden biri, bir kişi işten ayrıldığında ve 401 (k) planını bir IRA'ya devrettiğinde ortaya çıkar (işte Roth IRA'ya 401 bin'lik bir rollover nasıl yapılır).
Devamını Oku
Hemen şimdi 100.000 $ yatırım 6 Pratik Yolları
Maliye

Hemen şimdi 100.000 $ yatırım 6 Pratik Yolları

Herkesin 100.000 dolar civarında oturduğunun farkında değilim, ama eğer şu anda servet oluşturmaya çalışıyorsanız ve hedeflerinize bağlı iseniz - 100.000 TL sizin finansal portföyünüzde sizin düşündüğünüzden daha hızlı görünecektir. Paranın doğru bir şekilde yatırılması, bileşik faiz merakı sayesinde katlanarak büyüyebilme potansiyeline sahiptir.
Devamını Oku
Ev Deposu Çocuk Atölyesi: Ücretsiz Bir Şey Serin Yapın
Maliye

Ev Deposu Çocuk Atölyesi: Ücretsiz Bir Şey Serin Yapın

Çocuklarım daha gençken, onları her ay Ana Depo Çocuk Atölyelerine götürürdüm. Bu atölyeler ücretsizdir ve çocukların kendi elleriyle özgürce serin bir şeyler yapmalarına izin verir. Home Depot atölyeleri geçmişte birçok farklı projeyi içeriyor. Çocuklarımın ürettiği bazı projeler arasında bir alet kutusu, bir periskop ve bir kuş yuvası yer alıyor.
Devamını Oku
Sesli Gözden Geçirme: Neye Gibi - ve Beğenmeyecek
Maliye

Sesli Gözden Geçirme: Neye Gibi - ve Beğenmeyecek

Okumayı seviyorsanız veya okumak için daha fazla zamanınız olsaydı, Audible hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Audible sesli kitaplara abonelik sağlayan bir Amazon şirketidir. İnsanların Sesli İşitmeyi Neden Seçtikleri Hizmetle ilgili gerçekten havalı şeylerden biri, Audible'ın kitap seçimlerinin genellikle iyi bilinen kitap anlatıları, aktörler ve aktrisler tarafından okunmasıdır.
Devamını Oku