Borç

Sadece 10 Ay içinde Borç Verme 20.000 $ Nasıl Ödeme

Borcunuz neyle ilgili?

Öğrenci kredileri ve tıbbi faturalar.

Borcumun büyük kısmı, birinci sınıf üniversitem için ödeme yapmak için kullanıldı.

Eminim ki bir çok insan birbiriyle ilişki kurabileceğinden, benim için kolej, ailemle yaşama ve kendi başıma olmak arasında bir dönüm noktasıydı. İlk defa cep telefonu faturası ve sağlık sigortası hariç her şeyden sorumlu olacaktım.

Yani, onlarla yaşamaya devam etmek istemediğim sürece. Ailem beni evde kalmamıza ve toplum kolejine gitmekten veya bir devlet okuluna gidip gelmekten mutluydu, ama başka planlarım vardı.

Ben güreşmek istedim ve beni işe alan kolejler devlet dışına çıktı.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Boğuluyordu.

Borcumun orantısız bir miktarının neden birinci sınıftan geldiğinin büyük bir kısmı, hiç gelmediğim koşullar ve masraflar için hazırlandığımdı.

Kolejimin ilk yılı ilk defa - ve son kez - gerçekten çok genç olduğum için çalışmaya gitmeyecektim. Bahçedeki satış sezonunda Kool-Aide'yi sattığım bir çocukken bile, her hafta komşuların bahçelerini biçtim ve olabildiğince çok tuhaf işler alabiliyordum.

Lisede her zaman en az bir yarı zamanlı iş vardı. Ancak, benim için oldukça tipikti, bir haftada birkaç farklı işte çalışmak. Para kazanmak ve arkadaşlarımla birlikte yapmak istediğim bir şeyle birlikte güreş kampları ve turnuvaları için yoluma para harcamıştım.

Yine de koleje gitmeye hazırlanırken, bir öğrenci sporcusu olarak ders işinde ve eğitimimde yaptığım büyük sıçrama konusunda uyarıldım.

Çalışmamda ya da güreşimde geride kalmadığımdan emin olmak için, üniversitede iken çalışmama kararı aldım. Bu karar, öğrenim masraflarının yanı sıra eğitim için de borç para almaya dayanıyordu.

Bu plan beklediğim şekilde dışarı fırlamadı. Kısmen telafi ettiğim için.

Lisede iken ödediğim pek çok şey için ödemek zorunda kalacağımı bilerek çok fazla deneyimim yoktu - bakkaliye ve diğer gerçek yaşam harcamaları - ne kadar olduğumu tahmin ettim d yaşamaya ihtiyacım var.

Eninde sonunda, bu masrafları karşılamak için ihtiyaç duyduğumdan daha fazla para kazandım ve daha fazla borç aldım.

Kendimi parayı ödünç almaya ikna etmek çok zaman aldı ve babamı kefaret etmeye ikna etti. Kendimi kağıtları imzalamaya ikna etmeyi başarsa da, kararımın ağırlığını hemen hissettim.

Kendimi kolejde bulduğum tüm boş zamanlarla daha da ağırlaştığımı hissettim. Güreş pratiği ve antrenmanları, üniversite seviyesinde kesinlikle daha yoğun ve zaman alıcıydı ve hatta tam bir sınıf yüküyle bile, kendimi sınıflar arasında çok fazla boşta kalma süresiyle buldum.

Belki de en akademik olarak titiz bir okula gitmedim çünkü belki de her zaman çalışan bir lise öğrencisi sporcusu olarak zamanımı idare etmek için çok fazla pratik yapmıştım, ama kolej zorlu bir şekilde ben de çıkmadı. bekliyordum.

Takımdaki en başarılı başarılı güreşçilerin arasında yer aldım ve güreş salonunda dalga geçiyordum. Ama borcumun ağırlığı doruğa ulaştığında, hayatımın o bölgeleri bile acı çekmeye başladı.

Kendime bir delik açtığım ve çalışmama nedeniyle sorunu çözmek için hiçbir şey yapmadığım gerçeğiyle dikkatimi dağıttım. Yeni bulduğum duruş süremiz, bana bu fikir üzerinde durmak için bana daha fazla fırsat verdi.

Önceliklerini yeniden değerlendirirken, üniversiteden mezun olmanın geleceğim için yapabileceğim en önemli şey olduğunu belirledim. Gördüğüm kadarıyla, borçlu olduğum her bir dolar, bir üniversite mezunu olarak kazanmayı umduğum büyük gelirden çıkarılacak bir dolardı. Bu şekilde düşündüğümde, borcumu arttırmak sadece benim elde ettiğim eğitimin değerini azaltmaya hizmet etti.

Sonuçta, hayatımda her zaman sabit olan bir şeyden uzaklaşmam gerektiğine karar verdim. Güreşten uzaklaşmam gerektiğine karar verdim, böylece öğrenci borcunun bir üniversite eğitiminin sağlayacağı avantajlardan kan kaybetmesini engelleyebilirim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

On ay içinde 20.000 dolar ödeyebildiğimi söylemekten gurur duyuyorum.

Toplamda, 30.000 dolardan fazla para ödemeyi başardım, ama bana, yaklaşık 20.000 dolar daha hızlı bir şekilde basmamı sağlayan bilgi ve odağı bulmak yaklaşık iki yıl sürdü.

Dört sene içinde lisansımı bitirmeye karar verdiğimde, 2011 yılına kadar okula başladığımdan itibaren öğrenci kredileri biriktiriyorum. Borçları bir sorun olarak belirledim, ancak birinci sınıftan sonra çok az borç aldım.

Birkaç yarı zamanlı işi bir araya getirerek ve her hafta ders programımın etrafındaki 40 ila 60 saatlik çalışmayı düzgün bir şekilde yerine getirerek yaşam masraflarımı ve eğitimimin iyi bir kısmını karşılamayı başardım. Bir noktada Salı ve Perşembe günleri bütün derslerimi planladım, böylece çalışmak için daha fazla zamanım olacaktı.

2012 yılında mezun olduktan sonra sadece kredilerime karşı minimum ödeme yaptım. Ancak ilk yıl içinde aileden parasal bir hediye ile kutsanmıştım. Kredi prensibine karşı büyük bir ödeme yapmak için özel olarak ayrılmıştı. Bu parayla ve ilk tam zamanlı işimden bir bonus çeki ile borcumun büyük bir kısmını alabiliyordum, ama bu tek seferlik bir anlaşmaydı.

Bankamın tahmin ettiği 17 yıllık dönemden daha erken borçlarımı ödemeye yönelik hiçbir planım yoktu. Yani, oğlum Ağustos 2014'e kadar.

Babam olmanın sorumluluğu, borçlarımın ağırlığının geleceğini, çocukluk deneyimini, kolej özlemlerini ve daha sonra yaşamını nasıl etkileyebileceğini düşündüğümde beni gerçekten sarstı.

2015 yılının Nisan ayı ortasına kadar öğrenci borcuma eşlik etmek için bazı tıbbi faturalar biriktirdim. Tümü hala delikte 20.000 dolar olduğunu söylemişti, ama o zamandan beri de borçsuz olmak için bir plan hazırlamış ve taahhüt etmiştim. 10 ay sonra 3 Şubat 2016'da son ödememi yaptım.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Beni borç-kartopu üzerine çeviren Dave Ramsey'di. Sonuçta borcumu ödemek için kullandığım sistem.

İlgili Podcast

Her ay tıbbi faturalarıma yaptığım 25 dolar, 75 dolar ve 100 dolarlık ödemeler ilk gelenlerdi. Her biri ödenmiş olduğu için, kalan en küçük borç bakiyesine doğru daha büyük ödemeler yapmak için gelirimi yeniden tahsis edecektim.

Elbette, bir şeyi nasıl yapacağınızı bilmek ve kendinizi takip eden noktaya karşı hesap verebilir olmak iki farklı şeydir.

Dave Ramsey Show ve The Well Cept Wallet Podcast'i, okuma ile birlikte düzenli olarak dinliyordu. MONEY Master Oyunu Tony Robbins tarafından Kırık Sistemin Kırılması Chandler ve Seth Bolt'ın yanı sıra, beni internette gezdiren bloglarda sayısız borçsuz hikayeler okudum.

En sevdiğim İyi Korunmuş Cüzdan bölümlerinden bazıları şunlardır:

  • Bölüm 68: Nick Loper ile Yan Hustle Nasıl Bulunur
  • Bölüm 72: Erin Chase ile Yarım Bakkal Bütçenizi Nasıl Keseceksiniz?
  • Bölüm 79: Chad Carson ile Yaş 37'da Finansal Olarak Nasıl Bağımsız Olunur?

Bu tür programlar ve kitaplar, borçtan kurtulmanın sadece mümkün olmadığını, ailem ve kendim için istediğim hayatı yaşamanın bir zorunluluk olduğunun bilincinde oldu. Borç olmak serbest oyun değil, sadece başlangıç.

Aylık borç ödemeleri ücretsiz olmak bana acil durumlar için para koyma fırsatı verdi. İleriye taşınmak Emekliliğe, çocuk eğitimlerime ve işime daha çok yatırım yapacağım.

Kişisel finans konusunda kendimi eğitmeye devam etmek, bir acil durum fonu, bir tasarruf hesabı ve çok gerçek yatırım yapma gibi şeyler yaptı. Zamanla masrafları azaltma, bütçeme sadık kalma ve borçlarını ödeyememe sürecine katlandıkça kendi hayatım için olasılıklar oldular.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Mali işlerimi düzenlemek için ne kadar önemli olduğunu bana uyandırmanın bir parçası, oğlumun annesiyle birlikte bir ebeveynlik planı oluşturma süreciydi. Çocuğunuzun doğum zamanına romantik olarak katılmadığınızda, stresli ve pahalı olabilir.

Genç bir çocuğun bakıma vereceği yeni harcamaları karşılamaya ek olarak, avukat ücretleri ve mahkeme harçlarının ek masrafları da vardı. Bizim durumumuzda, bu harcamaların bana açıklanmasından birkaç ay önce borçsuz kalmayı taahhüt ettim.

Bu şeylerin borçsuzluğa girmenin önünde büyük bir engel teşkil etmesine izin verebilirdim, fakat bunun yerine, mali refahımı ele almak için attığım eylemin önemini pekiştirmek için kullandım.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

2012'den beri mühendislik ve inşaat şirketleri için satış ve iş geliştirme alanlarında çalıştım. BrendanBarrett.com veya LinkedIn profilim, bununla ilgili daha fazla bilgi almak için iyi yerlerdir.

Zaman zaman satışta çalışan değişken gelir bir nimet oldu, çünkü borçlarıma bir kerede çok önemli ödemeler yapmamı sağladı. Ayrıca, diğer insanların yapabileceklerinden daha uzun bir süre boyunca masrafları planlamamı istedi.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Kilo aldırılmış gibi. Telefonumdan son ödeme yaptığım zaman mutfağımda küçük bir dans bile yaptım.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

NEDENİNİ Bilmeyin - Borcunu ödemek çok güzel bir şeydir, ancak borçsuz olmanın neden bu kadar büyük olduğunu bilmezseniz, planınızı gerçeğe dönüştürmek için disiplinli kalmanız çok daha az olasıdır.

Rakamlarını Bilin - Bütçeler kötü bir isim alır çünkü insanlar bütçeye bağlı olduklarında özgürlükten vazgeçmiş gibi hissederler. Gerçek şu ki, kendi bütçenizin sorumluluğunu üstlenerek kontrolü ele alıyorsunuz. Bu kontrol, elde etmek istediğiniz finansal hedefleri karşılamak için bütçenizi ayarlayabileceğiniz anlamına gelir.

Ama hangi paranın geldiğini, paranın nereye gittiğini ve ne kadar harcandığını bilmiyorsanız, hedeflerinizden hiçbirini gerçekleştiremeyebilirsiniz.

Tıkanmış Olun - Planına yapışmanın çok hoş olmadığı zamanlar vardır. Farklı fikirlere sahip insanlardan oluşan bir topluluk bulmak, zaten bildiğiniz ilkeleri, hedeflerinize ulaşmanıza yol açacak şekilde pekiştirecektir. Destekleyici topluluğa bağlı kalmak, kursta kalmanıza yardımcı olur.

Kişisel finans söz konusu olduğunda, şahsen veya çevrimiçi olarak tanışan bu gibi toplulukları bulabilirsiniz. Ayrıca, bir podcast veya blog gibi ortak bir dayanak etrafında dolaşabilirler. İyi Korunmuş Cüzdan podcast ve blog kişisel finans hedeflerimi takip ettiğimden, kaldıracağım topluluklardan sadece biri.

Ancak Facebook, sık sık sıklaştığım toplulukların merkezindedir.

Tavsiye ettiğim Facebook Grupları

Side Hustle Nation: WKW ile Deacon ile yaptığı röportajda Nick Loper ve The Hustle Show podcast'i açtım. İnsanlara borç sıkıntılarını sadece daha fazla para kazanmaya odaklanarak düzeltmemeye özen gösterirken, mali bağımsızlık iki bölümden oluşan bir formüldür ve daha fazla para kazanmaya yardımcı olur. SHN Facebook grubu, kendi işlerinin gelirini tamamlayan para kazanma konusunda yardımcı olmaya çalışan başarılı bir topluluktur.

Nasıl Para Kazanırım: Bu Derek Olsen tarafından oluşturulan başka bir tomurcuklanma topluluğudur. Mali bağımsızlık elde etmenin farklı aşamalarında birbirlerine yardım eden insanlarla dolu.Bu grup hakkında en çok sevdiğim şey, - Facebook'taki WKW Twitter'da Deacon'un izlenmesi gibi - bu grup kişisel finans hakkındaki bilginizi ilerletmenize yardımcı olacak harika bir hakemli içerik topluluğunu bir araya getiriyor.

Balınızı Para Kazanın: Grubun yaratıcısı olan Amanda Abella'nın kolaylaştırdığı konuşma muazzam derecede yardımcı olur. Bir erkek olmak, bu ağırlıklı olarak kadın topluluğundan aldığım en büyük bilgiler, param hakkında diğer önemli kişilerle nasıl konuşulacağıdır. Amanda aynı zamanda grup üyeleri arasında birbirlerine tavsiyede bulunabilecek bağlayıcılar oynamak için harika bir iş çıkarmaktadır.

Brendan Alan Barrett, öğrenci-borçsuz kariyer başarısı misyonuna adanmış bir blog olan www.StartInPhx.com'da mesleki gelişim hakkında yazıyor. Brendan aynı zamandaOKUYUN YAZIN Profesyonel Gelişim ve Kariyer Başarı Özet KitabıHer zaman istedikleri kariyere devam etmeye hazır insanlar için yazılmış bir kitap.

Not: Bu, Borçlu Başarı Öyküleri adı verilen ve önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip bir dizi. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: Şansımı Seveyim - Ödesene Borcunu

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

GFC 004'e sorun: İflasın En İyi Şeklini Nasıl Kullanıyorsunuz?
Borç

GFC 004'e sorun: İflasın En İyi Şeklini Nasıl Kullanıyorsunuz?

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın, Maliye Askerliğinin ve 50 ABD doları Amazon hediye kartının bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!
Devamını Oku
Neden PayDay Nakit Kredileri Önlemek gerekir
Borç

Neden PayDay Nakit Kredileri Önlemek gerekir

Kötü PayDay nakdi kredilerin ne kadar olduğunu her zaman duydum. “Dolandırıcılar” ve “ripofflar” olarak adlandırıldılar. Şahsen ben, yakın zamana kadar onlarla hiç karşılaşmadım. Finansal olarak çalışarak zor bir zaman geçiren 60 yaşından büyük bir kadınla tanıştım. Halen çalışmakta ve zor zamanlarında adil payı olan yaşlı oğluna bakmaya çalışmaktadır.
Devamını Oku
Mali hataların geçmişini hayal kırıklığına uğratma
Borç

Mali hataların geçmişini hayal kırıklığına uğratma

Bu, Kişisel Kredileri Keşfetmek adına tarafımdan yazılan ücretli bir yazı. Bütün görüşler benim. Ticaretin finans danışmanıyken, bu her zaman mükemmel olduğum anlamına gelmez. Ailemle yaşadığım hayat, başkalarınınkine benzer - ödüllendirici ve şaşırtıcı ama aynı zamanda bazen kusurlu ve hatta stresli.
Devamını Oku
Paranızda Master Siz Will: Finansal Jedi Ustası Nasıl Olunur?
Borç

Paranızda Master Siz Will: Finansal Jedi Ustası Nasıl Olunur?

Uzakta bir galakside çok uzun zaman önceydi… Evrendeki adaleti ve barışı korumak için tam anlamıyla eğitilmiş mistik bir şövalyelik düzeni vardı. Kendilerine Jedi diyorlardı. Bugün sana paranı nasıl finanse edeceğinizi öğreteceğim - bir Jedi gibi. Endişelenme, akıllısın. Başaracaksın. Öyleyse eopie'ye atlayın - ya da tercih ederseniz tauntaun - ve kendinizi uzun bir yolculuğa hazırlayın.
Devamını Oku