">
Maliye

40.000 $ 'lık maaşıyla 30.000 dolar nasıl para yatırdı?

30.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

30 bin dolarlık borcumun tamamı kredi borcuydu. Borç yükümü düşük tuttuğum üniversite mezunuyumdan oldukça fazla burs almak için şanslıydım. O zaman aptalca bir fantezi, “marka” lisansüstü okuluna katılmak için bir sürü para ödünç aldım.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Korkunç! Göğsümde dev bir gorilin oturduğunu hissettim ve nefesimi yakalayamadım. Muhtemelen biraz dramatik geliyor ama doğru! Her ne kadar borç yüküm nispeten, “akranlarım ile kıyaslandığında“ düşük ”olsa da (100 bin dolar veya daha fazla ödünç aldım) borcumda mutsuzdum. Paycheck'imin kendim gibi hissetmemesinden nefret ettim. Her ay bir öğrenci kredisi şirketime elektronik olarak ödeme yaptığımda, birkaç yıl daha tasarruf etmek ve okula nakit para ödemek yerine krediler almaktan kendimi öfken hissettim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Yaklaşık iki yıl boyunca (lisans ve lisansüstü okullar arasında) 5.000 $ ödeme yaptım ve daha sonra lisansüstü okulu bitirdikten ve 2 yıl içinde kalan 25.000 $ 'lık parayı ödedikten sonra düştüm.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Arkadaşlar, aile ve akıl hocaları. Ailem, borcumu ödememe kararımı gerçekten destekledi ve yol boyunca beni eğlendirdi. O sırada kişisel finans bloglarının bile mevcut olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Bummer, değil mi?

Borç Kartopunu 18 ayda 52.000 dolar borç ödemek için kullandık!
ŞİMDİ FORMU İNDİR

Borç Kartopu Formu


Borç Kartopu Formu'nu nereye göndermemi istersiniz?

Başarı! Şimdi aboneliğinizi onaylamak için e-postanızı kontrol edin.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Her gün bir meydan okumaydı, fakat borcunuzu ödetirken “fedakârlık” oyun kurbanıdır. Borcumu ödemenin ortasında olduğumda, birkaç pahalı acil olayım oldu. Bölünmüş bir saniye için asgari ödememi ödemeye geri dönmek ve geri dönmek gibi hissettim. Ama acil durumlarla uğraştım ve borca ​​takılmaya devam ettim ve sevindim.

Borç, evliliğinizi nasıl etkiledi?

Evli değilim, ama Eric (erkek arkadaşım) ve ben borcumdan ödeme yaparken bir arada yaşayıp beraber yaşıyorduk. Borçsuz olma yolculuğum boyunca inanılmaz derecede destekleyiciydi. Gerçekten düzgün olan şey, ilerlememi izleyerek ilham aldı ve aynı zamanda kendi öğrenci kredilerini de ödedi!

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Bu harika bir soru. Bazı insanlar, önemli miktarda borç ödemek için gerçekten muhteşem bir gelire sahip olmanız gerektiğini düşünüyor. Bu benim için böyle değildi! Borcumu ödediğimde çoğu zaman evsiz bir sığınakta sosyal hizmet uzmanıydım. Daha sonra ajansın içinde terfi ettirildim, fakat 2 yıl boyunca öğrenci kredilerimi ödüyordum ve 40 bin doları aştım.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Olağanüstü! Bu hissi kelimelere dökmek aslında çok zor. Bu son elektronik ödemeyi yaptığımda o kadar özgür hissettim ki sanırım birazcık sinsice.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

  • Sizin için neyin işe yarıyor? Kişisel finans topluluğunda aşırı bir deyiş olduğunu biliyorum, fakat “kişisel finans kişiseldir”. Benim için işe yarayan şey senin için çalışmayabilir.
  • Başarısızlıktan korkma. Büyük bir borç miktarına bakmak ve bunalmış hissetmek kolay. Ben “uyandım” ve öğrenci borcumda 30 bin dolara sahip olduğumu fark ettiğimde, tamamen bunaldım. Her seferinde bir güne bir şeyler atın ve büyük hedefinizi daha küçük, daha yönetilebilir hedeflere ayırın. Borç ödeme yolculuğunuzda bir aksaklık varsa, kendinizi yenmeyin, parçaları toplayın ve ilerlemeye devam edin.
  • İşlemle sabırlı olun. Muhtemelen bir hafta içinde ciddi borçlara girmediniz ve bir hafta içinde çıkmayacaksınız. İyimser olun, ancak sizin için neyin yönetilebilir olduğuna dair gerçekçi olun.
  • Yardım isteyin. Yardım istemek bir güçtür, zayıflık değildir! Tuttuğunuz şirkete dikkat edin ve borcunuzu düşürme kararınızı destekleyen kişilerle kendinizi kuşatın. Sadece “olumsuz” sözleri olan “hainleri” ve “nafile edenleri” görmezden gel.

KK ve onun borcundan çıktığı yolculuk hakkında daha fazla şey öğrenebilir ve onun sitesinde, Öğrenci Borç Hayatta Kalma Alanında servet oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

2018'de Kendinize Yatırım Yapmanın En İyi Yolu
Maliye

2018'de Kendinize Yatırım Yapmanın En İyi Yolu

Harika bir işin var, bir ev aldın, emeklilik için gayretli bir şekilde tasarruf edin, şimdi kendinize odaklanmak ve bir insan olarak nasıl büyümek istediğinizi düşünmek için harika bir zaman. Kendinize yatırım yapmak, emeklilik hesaplarını açmaktan ve geleceğe ne kadar ihtiyaç duyacağınızı hesaplamaktan daha fazlası anlamına gelir (bu önemli de olsa).
Devamını Oku
İnternette Arama Yapmanın 4 Yolu
Maliye

İnternette Arama Yapmanın 4 Yolu

Araştırmanızı yaparsanız, internette para kazanmanın birçok yolu olduğunu göreceksiniz. Bazıları kolay, bazıları ise biraz zor olabilir. Para kazanmanın en iyi yolunu anladığınızı düşündüğünüzde, göz açıp kapayıncaya kadar değişebilir. Teknolojideki hızlı artışlar nedeniyle, internette her gün para kazanmanın yeni yöntemleri ve teknikleri var.
Devamını Oku
Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri
Maliye

Finansal Hedefler ve Emeklilik için Tasarruf Önerileri

Bu hafta Sally P.'den bir soru aldım. Diyor ki: 32 yaşındayım, serbest meslek sahibi ve yılda 400.000 dolar kazanıyorum. Bir ev satın almak için 100.000 dolar biriktirdim ama bir apartman dairesine indirilmek üzere toplam 200.000 dolar tasarruf edene kadar beklemek istiyorum. Para şu an için yüksek getirili bir tasarruf hesabında oturuyor. Emeklilik hesabım yok ve kefalet için para biriktirmeye ek olarak bir tane de para yatırmam gerekip gerekmediğini merak ediyorum.
Devamını Oku