Maliye

Kredi Kartı Dolandırıcılığı Kurbanı Olduğunuzda Kredinizi Nasıl Tamir Edebilirsiniz?

Yasal Uyarı: Bu yazı Lexington Law tarafından desteklenmektedir

Ocak 2017'de Brian Shell, Michigan'ın Ann Arbor'daki evine döndü ve hırsızlığa uğradığını keşfetti. Onun dehşetine, değerli eşyalarını sakladığı kasa çalındı.

Kasada bir Macy's kredi kartı vardı. Aynı akşam, hırsızlar üçlüsü Macy'nin kartında bir alışveriş yapıp, alışveriş merkezinde bir alışveriş çılgınlığı yaşadı.

Shell kartı derhal iptal etti, ancak hasar zaten yapıldı. Hırsızların kartında yer alan 1.000 dolarlık borcu, kredi notuna 800'den 700'e düştü.

Shell ayrıca yakın zamanda düzenli bir gelir kaynağı bırakmıştı ve bu yüzden de her ay faturalarını almak için kredi kartlarına başvurdu. Bu da skorundaki düşüşe katkıda bulunmuş olabilir. Ancak kimlik hırsızlığı kurbanı olmaktan kaynaklanan artan borç yükü işleri daha da kötüleştirdi.

Ne yazık ki, Shell'in deneyimi benzersiz değil. Federal Ticaret Komisyonu'na (FTC) göre, kredi kartı sahtekarlığı en yaygın kimlik hırsızlığı formudur. Ve dolandırıcılık bildiren 1,1 milyondan fazla insanın yüzde 21'i 905 milyon dolardan fazla kaybetti. Kesinlikle çene bırakan bir istatistik.

Gördüğünüz gibi, kredi kartı sahtekarlığı kredinize ciddi zararlar verebilir. Bu gönderide, kredi kartı sahtekarlığının kredinizi nasıl etkileyebileceğini, kredinizi nasıl yeniden yapılandıracağınızı ve mağdur olduktan sonra kendinizi nasıl koruyabileceğinize dair adımları tartışıyoruz.

Kimlik Hırsızlığı Kredi Puanınızı Nasıl Etkiliyor?

Lexington Hukuk Bürosunda Direktör Vekili John Heath, kimlik hırsızlığının yaygın bir biçiminden taviz verilmiş bir hesaptır. Bu bir kredi kartı, banka numarası veya banka bilgileriniz olabilir.

Hırsızlar, bir çöp tenekesini kazarak ve kredi kartı bilgilerinizi eski bir faturada bularak kredi kartı bilgilerinizi alabilir. Ya da çevrimiçi bir güvenlik ihlali yoluyla bilgilerinizi elde eden gizli internet korsanları olabilirler.

“Bir hırsız kredi kartı bilgilerinizi ele geçirirse, borçlarınızı kolayca yönetebilir ve kredi puanınızın yüzde 30'unu oluşturan kredi kullanımınıza zarar verebilirler” diyor Heath.

Tam olarak kredi kullanımı nedir? Kredi kullanımı, kartlarınızdaki toplam bakiyenin toplam kartlarınızdaki maksimum bakiyesidir. Yüzde olarak ifade edilir. Ve kredi kullanım oranınız arttıkça, puanınıza daha fazla zarar verir. Diğer bir deyişle, kredi kullanımınız ne kadar düşük olursa, krediniz o kadar iyi olur.

Ve bir hırsız kredi kartı bilgilerinizi çaldığında ve üzerinde büyük bir denge kuruyorsa, krediniz ciddi şekilde etkilenebilir.

Kredinizi Onarmaya Yönelik Adımlar

Fair Credit Reporting Act, sahtekâr kredi faaliyetlerinin kredi geçmişinizden kaldırılması gerektiğini belirtiyor, diye açıklıyor Heath. “Öncelikle, herhangi bir hileli aktiviteye hemen müdahale edebilmek için kredi raporunuzu kontrol etmelisiniz” diyor.

Kredi kartı şirketine sahtekarlık suçlamalarına itiraz edebilirsiniz, ancak bu ücretlerin hesabınızdan çekilmesi ve paranızın geri ödenmesi gerekebilir. Ve bu yüksek denge, sizin sorumlu olduğunuz bir şey olmasa da, ücretler kaldırılana kadar kredi geçmişinizde kalır.

Gelecekteki kimlik hırsızlıklarını önlemek için hesabınıza bir kredi dondurma koyun. Bunu yapmak, herhangi birinin bankayı, kredi kartı hesabını açmasını veya adınıza bir kredi başvurusunda bulunmasını engelleyecektir.

Kredinize bir dondurma koymak için, üç büyük tüketici kredisi bürosu Experian, TransUnion ve Equifax ile iletişime geçin. Yaşadığınız yere bağlı olarak, her bürodan dondurma için bir ücret alınır. Ama kimlik hırsızlığı kurbanı olsaydınız, bu ücret feragat edilebilir.

Kredinizi artırmak için en iyi genel uygulamaları unutmayın. Suistimal edilen masrafların çözülmesini beklerken, zamanında ödeme yaptığınızdan emin olun ve gereksiz satın alımlarla borç yükünüzü artırmayın.

Ayrıca, bakiyenizi ödemede tutarlı olun.

PassionHero.com'un yazarı Shell, “Tutarlılık bir kredi skorunu yeniden inşa ediyor” diyor. “Ekonomik güven oluşturuyor.”

Ayrıca bir kredi raporu siparişi verebilirsiniz. Üç ana kredi bürosunun her birinden bir yıl ücretsiz yararlanmaya hak kazanırsınız.

Krediniz kimlik hırsızlığından ciddi hasara uğradıysa veya kredinizi yeniden inşa etmek için elinizden geleni yapmaktan endişeleniyorsanız, Lexington Hukuk'taki ekibiyle iletişime geçin. Kimlik hırsızlığıyla kredinizi düzeltmenize yardımcı olacak yasal tavsiyelerde bulunabilirler.

Kendinizi Kimlik Hırsızlığından Korumaya Yönelik Acil Adımlar

Sahip olduğunuz kimlik hırsızlığı veya şüphelinin mağduru olsaydınız, kendinizi korumak için harekete geçin:

1. Sosyal Güvenlik kartınızı güvenli bir yerde saklayın

Sosyal Güvenlik kartınızı asla yanınızda taşımamalısınız. Güvenilir olmayan bir kişinin buna erişebileceği herhangi bir yere yazmamış da. Ve eğer Sosyal Güvenlik numaranızı içeren bir e-posta üzerinden bir form iliştirmeniz gerekiyorsa, belgeyi bir parola ile şifreleyin.

2. Şifrelerinizi değiştirin

Bu, şifrelerinizi yalnızca kredi kartlarınız için değil, banka hesaplarınız, çevrimiçi perakende hesaplarınız vb. İçin değiştirmeyi içerir.

Şifrelerinizin güçlü olduğundan emin olun. Sayıların, büyük ve küçük harflerin ve simgelerin bir birleşimini kullanmak isteyeceksiniz. Kimlik hırsızlığı kurbanı olup olmadığına bakılmaksızın, şifrelerinizi düzenli olarak güncellemek iyi bir fikirdir.

3. Kredi izleme için kayıt olun

Kredi takibi sizi kimlik hırsızlığından koruyamasa da, şüpheli etkinlik için gerçek zamanlı uyarılar sağlayabilir. Örneğin, birisi adınıza bir hesap açmaya çalışıyor.

4. Bir kredi tamir servisi düşünün

Ek olarak, ücretli bir kredi raporu onarım hizmetini değerlendirmek isteyebilirsiniz.Bu hizmet, kredi sağlığınızı korumak için sürekli dolandırıcılık uyarıları sağlayabilir.

Kredi kartı sahteciliğinin kurbanı, korkutucu ve bunaltıcı olmakla birlikte, doğru adımları atmak suretiyle kredinize verilen zararı azaltabilirsiniz. Tek gereken bilgi ve eylem biraz. Zamanla, kişisel bilgilerinizi ve mali hesaplarınızı korumak için iyileşir ve daha iyi bir yerde olursunuz.

Kimliğinizi korumanın en iyi yolları nelerdir?

Videoyu izle: Kredi Kartı Dolandırıcılığı 08504331444

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Yaşamınızı Kırpmadan Bütçenizi Kesin
Maliye

Yaşamınızı Kırpmadan Bütçenizi Kesin

Eğer benim gibi bir şey varsa, paradan nasıl tasarruf edeceğini söyleyen insanlardan bıkmışsın. Bence hepimiz bu ifadeye alışkın olduğumuz için, “Eğer doğru olmak için iyi geliyorsa, muhtemelen öyle.” Bu yüzden para biriktirmek için çok basit, pratik yollar sunarım; . Genellikle insanların paraya çevirdiği alanlar, kendi takdirine bağlı harcamalarındadır ve hayatta kalmanız için gerekli olmayan öğeleri ifade eder.
Devamını Oku
ISurvey Dünyası incelemesi
Maliye

ISurvey Dünyası incelemesi

Çevrimiçi para kazanmanın yollarını aradıysanız, birkaç anket panosuna rastladınız. Bu anket web siteleri, anketleri doldurmak isteyen hedef kitlelerinde tüketicilerle müşteri görüşleri arayan işletmelerin bağlantı kurmasına yardımcı olur. Bu bir kazan-kazan durumu, işletmeler cevaplarını alıyor ve tüketiciler zamanları için ödüllendiriliyor.
Devamını Oku
Yaşlı Veli Bakımı
Maliye

Yaşlı Veli Bakımı

Çocukken, düştüğünüz zaman anne babanızın sizi alması için daha fazla rahatlık olmaz. Ama rol tersine döndüğünde ne olur ve şimdi yaşlı ebeveynlerinin bakıcısı oluyorsunuz? Ebeveynlerin çoğu hiçbir zaman kendi mallarını takip etmek için yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmeyeceklerdir. Yardım almak, yaşlılık çağına girme ve boyun eğmeye işarettir ve birçok yaşlı için yutulması zor bir hapdır.
Devamını Oku