Maliye

Nakit Zarf Sisteminin Kullanımı

Harcamalarınızı beklemede sorun yaşıyorsanız, nakit zarf sistemini öğrenmek ve kullanmaktan büyük olasılıkla faydalanacaksınız.

Nakit zarf sistemi, finansmanı yönetmek için harika bir yoldur. Paranızı kontrol etmenizi sağlar ve paranıza nereye gideceğinizi söyleyebilmenizi sağlar. Birçok kişi bu sistemi kullanarak binlerce dolar borcunu ödedi.

Bu makalede, nakit zarf sisteminin nasıl çalıştığını göstereceğim, böylece kendi mali hayatınızda kullanmaya başlayabilirsiniz. Nakit zarf sistemini kullanmak, eşime yardım etmede büyük bir faktördü ve sadece 18 ayda borçlarım 52.000 dolar ödüyor.

Nakit Zarf Sistemi Etkili mi?

Nakit kullanımının bu kadar iyi olmasının nedenlerinden biri de, her harcama kategorisi için belirlediğiniz belirtilen bütçe tutarları dahilinde ve sizin vasıtalarınızda yaşamanızı sağlamanıza yardımcı olmasıdır. Bence bu sistemle yaşamaya ve para ödemeye başladığınızda, paranın yönetilmesi ve servet oluşturmanın çok daha organize bir yolunu bulacaksınız.

Yeni bir alışkanlık gibi, ilk başta belirsiz hissedebilir ve pes etmek isteyebilirsiniz. Basmaya devam et! Yeni bir rutini hızlı bir şekilde geliştirecek ve nakit zarf sistemi, hiçbir zaman ikinci doğa gibi görünecek.

Nakit zarf sisteminin işleyişi şöyle:

Bütçenizle Başlayın

Nakit zarf sistemini kullanmayı öğrenmek bütçenizi gözden geçirerek başlar. Bütçenize bakarak, masrafları vurgulayın değişken (her ay dalgalanan harcamalar).

Ortak Nakit Zarf Kategorileri:

 • bakkaliye
 • Dışarıda yemek yemek
 • Giyim
 • Eğlence
 • Gaz
 • Çeşitli
 • Çocuklar

Bu tür harcamalar her ay değişiklik gösterdiği için, bu alanlara bütçenizden çok daha fazla harcama yapmak kolaydır. Nakit zarf sistemi, değişken harcama kategorilerinizdeki değişiklikler üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Kredi kartınızı ve banka hesabı harcama etkinliğinizi ücretsiz olarak hızlıca analiz etmek için Kişisel Sermayeyi kullanın!

Her Harcama Kategorisinde Etiketli Zarf Yapın

Her değişken harcama kategorisi için bir zarf kapın. Her kategorinin adını ayrı zarflara yazın.

Bazı insanlar ay boyunca her bir işlemin miktarlarını zarflara yazarlar. Bunun faydalı olacağını düşünüyorsanız, deneyin. Paranızın her ay nereye gittiğini tam olarak görebilmeniz sizin için yararlı olabilir, böylece ihtiyaç duyduğunuzda harcamalarınızı düzenleyebilirsiniz.

Bize gelince, zarfta geçen toplam nakit miktarını, her ay oraya ne kadar sürede verileceğine dair hızlı bir referans olarak yazıyoruz. Her iki şekilde de çalışır. Bu, sizin ve para alışkanlıklarınız için en iyi yolu bulmanın bir yoludur.

Zarflardaki Aylık Nakit Tutarlarını Doldurur

Ay için tüm zarfları finanse etmeniz gereken toplam parayı toplayın. Ardından, bankaya gidin ve toplam tutar için para çekme işlemi yapın. Bütçeniz, her bir zarf içine ne kadar para yatırmanız gerektiğini belirleyecektir. Örneğin, bakkaliye 300 dolar bütçeniz varsa, “Bakkal” zarfına 300 dolar koyun. Sonra, oluşturduğunuz farklı zarf kategorilerinin her biri için aynı şeyi yapın.

Bu Kategoride Her Zarftaki Parayı Sadece Kullanın

Bu adım nakit zarf sistemi ile başarının anahtarıdır. Örneğin, eğlence fonları tükendikten sonra filmlere gitmek için bakkal kategorisinden para kullanmak cazip gelebilir. Ancak, muhtemelen ayın geri kalanı için yemek için yeterli paranız kalmayacaktır.

Sistemi başarıyla kullanmak büyük olasılıkla deneme yanılmalarına neden olacaktır. Parayı, zarflarda sadece sizin için belirlediğiniz şey için kullanmak için bazı disiplinler olacaktır.

Belirli bir kategori için belirlediğiniz bütçenin gerçekçi olmadığını fark ederseniz, onu eşinizle tartışın. Bu kategorinin miktarını ayarlamayı düşünün. Eşim ve ben hemen hemen her ay bir çift olarak mali işlerimizi geçmek için bir bütçe toplantısı var ve ben de çok tavsiye ederim.

Bir eşiniz yoksa, bir hesap verebilirlik ortağı bulmayı düşünün. Yolda kalmanıza ve güvendiğiniz kişilere yardım edecek birini bulun. Ardından, mali durumunuzu üstlenmek için ayda en az bir kez onlarla görüşün. Harcama ve hedef başarıda nasıl ilerlediğiniz hakkında konuşun.

Aklında bir hedef var

Zarf sistemini kullanırken, elde etmeye çalıştığınız bir hedefe sahip olmak son derece yararlı olabilir. Eşim ve ben sistemi kullanmaya başladığımızda, paramızı daha iyi yönetmemize yardımcı olacak bir araç olarak kullanıyorduk, böylece 52.000 dolar borcunu ödeyebilirdik.

Hedefimizin bir parçası olarak, ayın sonunda kalan zarfları zarflara koyup hedefimize doğru koyarız: Borcunu ödemek.

Artık tüm tüketici borcunu ödediğimize göre, ipoteğimize ekstra ödeme yapmak için her ay zarfta kalan paraları kullanıyoruz. Bu hedefin akılda tutulması, neden bizden para çekmek istemediğimizi hatırlamamıza ve bize bütçemiz içinde kalma motivasyonunu vermemize yardımcı olur.

Motive kalmak için ipuçları

Hayattaki her şeyin başarılı olması için, hedefinize ulaşmak için motivasyona ihtiyacınız var. Tünelin sonunda ışığı görebiliyor gibi görünmese de, kendiniz için periyodik dönüm noktaları belirlemeye devam edin. İlerleyişinizi kutlayın, bu yüzden şikayetçi olmayın veya pes etmeyin. Sonuçta, hayatın hepsi işe yaramıyor ve oyun yok. Bu konuda, paranızla ve hayatın her yönüyle dengeyi bulmalısın.

İşte emeğinizin meyvelerini alırken sizi maddi olarak motive etmek için bazı fikirler:

 • Her ayın yerine her üç ayda bir "tarih gecesi" geçirin
 • Film kiralamak
 • Her altı ayda bir günlük gezi yapın
 • Aile ve arkadaşlar için bir parti düzenleyin (sadece yapabildiğiniz için!)
 • Yeni bir hobi edin

Zarf sistemi, anında tatmin olmak yerine gecikmiş tatlandırma uygulamanıza yardımcı olur.Harcama zihniyetinizi ayarlamak, eğlence alışkanlıklarınızı tamamen terk etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sadece onları ılımlılıktan zevk almak zorundasınız. Harcama hedeflerinize her birkaç ayda bir girdiğinizde, dışarı çıkıp küçük bir kutlamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Örneğin, eşinizle birlikte tek bir tarih gecesi ayda 100 dolar harcamak yerine, sadece çeyrek dönemde pahalı bir gece gecesi yapabilirsiniz. Diğer aylar boyunca, şehirde kalın ve eğlenin ya da şehirde ücretsiz bir şeyler yapın. Yakında para harcamadan eğlenebileceğinizi göreceksiniz.

Sistem Hakkında Genel Sorular

Anlaşılır bir şekilde, işleri farklı yapmak için sinir bozucu olabilir. Kasa veya kredi kartı kullanmak yerine nakit zarf sistemini kullanmaya başlamak farklı değildir. Burada insanların sistem hakkında sahip oldukları ve cevaplarla ilgili öğrendiklerimiz hakkında bazı yaygın sorular ve korkular var.

Her Harcama Kategorisinde Zarf Gerekir mi?

En iyi sonuçlar için, şu anda nakit, kredi veya banka kartı ile ödediğiniz her harcama kategorisi için bir zarf oluşturmanız gerekir. Kısa bir tazeleme aracı olarak, en yaygın nakit zarf kategorileri şunlardır:

 • bakkaliye
 • Dışarıda yemek yemek
 • Giyim
 • Eğlence
 • Gaz
 • Çeşitli
 • Çocuklar
 • Çevrimiçi Harcama

Çevrimiçi harcamalar için, parayı çevrimiçi harcama zarfınızdan ödeme hesabınıza aktarın. Kredi kartıyla çevrimiçi alışveriş yaparsanız, Debitize, kredi kartı bakiyenizi ödemek için otomatik olarak banka hesabınızdan para çekecektir.

Her insanın farklı bir finansal durumu vardır. Yani, yukarıda bahsetmediğim ek zarflar ekleyebilirsiniz. Bu kategorilerin bazıları, yardım, oto bakım veya aile tatili veya yedek araç gibi büyük tasarruf hedeflerini içerebilir.

Bütçe yüzdelerinizi belirlemenize yardımcı olacak ipuçlarımızı okuyun.

Aşağıdaki kategoriler için zarflar oluşturabilirsiniz:

 • Konut
 • Araçlar
 • Sigorta
 • Vergiler (Serbest meslek sahibi değilseniz ve takvim yılı içinde ödeme yapmıyorsanız)

Bu kadar parayı taşımak tehlikeli değil mi?

Riski en aza indirmek için, belirli bir günde onlara ihtiyacımız olacağını bilmedikçe nakit zarflarımızı evde tutuyoruz. Ya da bir günde o kategoride geçireceğimizi biliyorsak, zarftan küçük bir miktar alırız. Hiçbir kural, tüm paranızı elinizde bulundurmak zorunda olduğunuzu söylemez.

Ayrıca, nakit para, banka kartı veya kredi kartı olsun, sizinle ne kadar değerli maddi varlığınız olursa olsun, güvenlik önlemlerini uygulamak her zaman iyidir. İnsanlar bankanıza ya da kredi kartlarınıza nakit paranızı olduğu kadar kolayca çalabilir, bu nedenle cüzdanınızı veya cüzdanınızı her zaman yanınızda bulundurmanız ve çevrenizden haberdar olmanız önemlidir.

Nakit Zarf Sistemi Kullanmakla Mücadele mi?

Ekleyebiliyorsanız, nakit zarf sistemini kullanabilirsiniz. Çoğu insan, bütçelerinde isteğe bağlı harcamalar için belirledikleri basit dolar tutarlarına sahiptir, bu yüzden matematik bile nakit zarf sistemi için basittir.

Paranızı tek bir yerde harcamak, harcamalarınızı takip etmenin en kolay yoludur. Zarf sisteminin çalışmasını sağlamak için her ay birkaç dakikayı ayırmanız yeterlidir.

Nakit Zarf Sistemiyle Harcamalarımı Nasıl Takip Edebilirim?

Zarf sistemi, her bir harcama kategorisine her ay ne kadar harcadığınızı doğru bir şekilde belirleyene kadar ilk başta bir deneme yanılma sürecidir. Ayın ortasında paranız bitse bile, harcamalarınızı takip etmek hala iyi bir fikirdir. Harcamalarınızı takip etmek, her ay daha az para harcamanıza yardımcı olabilir.

Harcamalarınızı takip etmek için aşağıdaki yöntemlerden birini denemelisiniz:

 • Her satın alımını zarfın üzerine yazın
 • Her işlemin bir para günlüğüne elle kaydedilmesi
 • Bir Microsoft Excel veya Google Dokümanlar e-tablosu oluşturun
 • Bir bütçeleme uygulaması kullanın

Her işlemi kaydetmeniz ve sınıflandırmanız için en kolay seçeneği kullanın. Harcamalarınızı optimize etmek için her bir doları nasıl harcayacağınızı bilmek çok önemlidir.

En yaygın harcamalarınıza para tasarrufu yapmak için düzinelerce yol vardır!

O kadar parayı nereden alacağım?

Normalde takdire bağlı ürünler için bütçenizin olduğu zamanki parayı mevcut maaşınızdan ayırın. Bir kerede büyük miktarda para harcıyormuş gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, parayı başka bir kaynağa aktarmanızdır: zarflarınız.

Bütçelendirdiğimden Fazla Harcamak İstiyorsam?

Bu sistemi kullanmakla ilgili bazı disiplinler var, ama bu yüzden bu kadar başarılı değil mi? Tahsis edilen bütçe tutarlarınızı aşmanız ve banka veya kredi kartınız üzerinden daha fazla kategoriye ayırmanız memnuniyetle karşılanır, ancak bütçelenen tutarların dışındaki ek harcamaların, finansal hedeflerinize ulaşmanızın önüne geçeceğini unutmayın.

Bir kategorideki bütçelenen tutarı sürekli olarak aştığınızı görürseniz, sorunun ne olduğunu belirlemek ve bulmak için iyi bir fikir olabilir. Bu kategori için çok düşük bir bütçeyi bütçelediniz mi, yoksa sadece bir disiplin sorunu mu?

Geldiklerinde bu soruların cevabını bulmak, sizin veya ailenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bütçenize yardımcı olacak ve finansal hedeflerinizi karşılamanıza yardımcı olmaya yardımcı olacaktır.

Nakit Zarf Sistemini Nakit Kullanmadan Kullanabilir miyim?

Daha fazla kişi bu günlerde kolaylık sağlamak için çevrimiçi bankacılık yapıyor, ancak bu nakit zarf sistemini kullanamayacağınız anlamına gelmiyor. Evet, bu sistem, işvereniniz size yerel bankanıza para yatırmanız gerektiğini bildiren bir kağıt kontrolü veriyorsa idealdir. Ancak, çevrimiçi olarak banka hesabınız varsa birkaç farklı seçeneğiniz var.

Çevrimiçi olarak yalnızca bankanıza bindiğinizde, aşağıdaki özelliklere sahip bir banka aramalısınız:

 • Alt Hesaplar (Her bir ödemeyi farklı "dijital zarflara" bölebilirsiniz)
 • Ücretsiz ATM Para Çekme
 • Fatura ödeme

Bazı bankalar, çevrimiçi olan çekleri paranıza kolayca vermenizi sağlar.Ancak, işvereniniz veya çevrimiçi tarafınız, yalnızca doğrudan para yatırmanıza izin veriyorsa, nakit zarf sistemini hala dijital bir dünyada kullanabilirsiniz!

Banka hesabınızda alt hesaplar oluşturmak, dijital zarf oluşturmanın en iyi yoludur. Her depozito ile maaşınızı uygun kategorilere ayırırsınız. Ayrıca, faturalarınızı çevrimiçi olarak ödeme ve kişisel alımlarınız için para çekme işlemleri yapma esnekliğine de sahipsiniz. Sadece şahsi işlemlerinizi kaydettiğinizden emin olun, böylece yanlışlıkla aşırıya kaçmayın.

Çevrimiçi bankanız alt hesap sunmuyorsa, dijital zarflar oluşturmak için Marf'ları da kullanabilirsiniz. Çeşitli çevrimiçi hesaplarınızı bağlayabilir ve sınırsız zarf oluşturabilirsiniz. Marflar ayrıca işlemlerinizi otomatik olarak alır ve hesap bakiyenizi izler, böylece istediğiniz zaman finansal olarak nerede durduğunuzu bilirsiniz.

Değişken Bir Gelir Kazandığımda Bu Sistemi Kullanabilir miyim?

Değişken gelirde bütçeleme can sıkıcı olabilir. Ancak, nakit zarf sistemini kullanarak aslında sizin araçları içinde yaşamak için mükemmel bir yoldur. Her ay eve ne kadar getireceğinizi tam olarak bilmese de, ne kadar harcayacağınıza dair iyi bir fikriniz var.

Nakit zarflar, herhangi bir kategoride fazla harcama yapmamanıza yardımcı olur. Her ay ne kadar harcama yapabileceğinizi belirlemenin en iyi yolu, son altı ila on iki aylık ortalama aylık kazançlarınızı karşılaştırmaktır.

Mümkünse, harcama sınırınızı en düşük aylık kazanç tutarınızın altında tutmaya çalışın. Bu sayede yerleşik bir finansal güvenlik ağınız olacak ve her ay ekstra para kazanacaksınız.

Bu fazla parayı, fazladan borç ödemeleri yapmak için veya yüksek verimli tasarruf hesabınızda, yavaş aylar boyunca sona erdirmek için kullanabilirsiniz.

Hala Zarf Sistemi ile Nakit Ödüller Kazanabilir miyim?

Kesinlikle! Bir ödül kredi kartı, her alışverişte para kazanmanın tek yolu değildir. Marketi her ziyaretinizde market makbuzlarını tarayarak ödüller kazanabilirsiniz. Bazı mağazalar, özellikle de benzin istasyonları, nakit müşterilere indirim sağlıyor çünkü perakendeci kredi kartı işlem ücretlerini ödemek zorunda kalmıyor.

Çevrimiçi alışverişleriniz için, en sevdiğiniz çevrimiçi mağazalarda% 40'a varan oranlarda Ebates gibi bir para çekme uygulaması kullanabilirsiniz. Borç, kredi, PayPal veya dijital çek ile ödeme yaparsanız, Ebates satın alma tutarı için size kredi verir.

Nakit ödemelerinizi çeşitli masraflarınız için kullanabilirsiniz, böylece nakit zarflarınızdan çekmeniz gerekmez. Belki de bu ödülleri tarih gecen için ödemek için kullanabilirsin!

Finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için nakit zarf sistemini kullanmayı düşündünüz mü?

Videoyu izle: MStar Hızlıca Seviye Nasıl Kasılır? Jodyruff

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

GFC 003'e sorun: Cömert bir Payın En İyi Şekilde Kullanımı
Maliye

GFC 003'e sorun: Cömert bir Payın En İyi Şekilde Kullanımı

Bir başka hoşgeldin GFC'ye hoş geldiniz! Cevaplamak istediğiniz bir sorunuz varsa, buradan isteyebilirsiniz. Sorularınız GFC TV'de veya GFC Podcast'da yayınlanıyorsa, en çok satan kitabımın, Maliye Askerliğinin ve 50 ABD doları Amazon hediye kartının bir kopyasının şanslı alıcısısınız. Peki ne bekliyorsun? Sorunuzu şimdi sorun!
Devamını Oku
19 En İyi Tıbbi Sınav Hayat Sigortası Şirketleri
Maliye

19 En İyi Tıbbi Sınav Hayat Sigortası Şirketleri

İşte Well Kept Cüzdan'da, bir hayat sigortası poliçesine sahip olmanın sağlam bir mali plan için kritik bir bileşen olduğuna inanıyoruz. Eğer kendi hesabınıza sigortalı olduğunuz noktadan mali olarak bağımsız değilseniz (yani, paranızda yeterli paranız varsa ve sevdiklerinize maddi olarak maddi olarak katılabileceğinizi düşünürseniz), hayat sigortası bir zorunluluktur. .
Devamını Oku
Bu Adam Sadece Dört Yılda 70.000 $ 'lık Borcunu Ödenemedi
Maliye

Bu Adam Sadece Dört Yılda 70.000 $ 'lık Borcunu Ödenemedi

70.000 dolar borcunu nasıl aldın? Borcumu ödemeye başlamadan önce, tüketici borcunda yaklaşık 70.000 dolar vardı. Borcum 50.000 dolardan fazla kredi kartı borcundan, otomobil kredilerinden ve Jetski finans ödemelerinden oluşuyordu. Oto kredisi oldukça açıklayıcı. Bir arabaya ihtiyacım vardı, bu yüzden onu bir kredi ile aldım.
Devamını Oku
Yaptığınız 5 Kötü Para Bildirimi {Ama Kabul Etmeyebilirim}
Maliye

Yaptığınız 5 Kötü Para Bildirimi {Ama Kabul Etmeyebilirim}

Eğer geleneksel bir ekonomi kursu aldıysanız, insanların maddi durumları hakkında rasyonel kararlar aldıklarını ve en iyi çıkarları olan şeyleri seçtiklerini öğrendiniz. Ancak, özellikle de finans söz konusu olduğunda, insanların rasyonel olmaktan uzak olduğunu gösteren kanıtlar bulmak için etrafınıza bakmak zorundasınız.
Devamını Oku