Maliye

Sadece 18 Ay İçinde 23.000 $ 'lık Borcunu Nasıl Ödeniyor?

Şu an Orta Batı'da yaşayan 30'ların ortasında bir bekar kadınım. Ondan önce, ilk defa tiyatroda çalıştığım ve daha sonra beşeri bilimler alanında doktora yaptığım doğu sahilinde on yıl boyunca harcadım. İster inanın ister inanmayın, önce açlıktan bir sanatçı ve sonra bir yüksek lisans öğrencisi şöhret ve servet yolu değildir - biliyorum, çoğu insan için bir sürpriz olarak geliyor - bu yüzden yapacak çok şeyim var. 🙂

Borç senede 23697 doları nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Lisansüstü eğitimim sırasında edindiğim öğrenci kredisi borcumda 19000 dolardan biraz daha az param vardı (daha önce lisanslı kredilerim vardı, ancak bunlar zaten ödenmişti).

Neden aldım? Çoğunlukla meyveli olmayanlar. Programım tam olarak finanse edildi ve bana eğitim vermek için bir maaş ödedi ve aynı zamanda 8 yıl boyunca lise öğrencisiyken (diğerlerinden biraz daha fazla) 8 yıl boyunca serbest çalışmaya başladım. üzerinde; Daha güzel bir apartman dairesinde yaşadığımdan, akşam yemeğine daha sık çıkıyorum, her neyse….

Toplam üç krediden oluşuyordu. İlkini çıkardığımda, ING Direct'de (şimdi Capital One 360) CD'deki faiz oranları% 5 civarındaydı. 8500 $ 'lık bir süratli Stafford kredisi aldım, yani hükümet mezun oluncaya kadar faizi ödeyecek.

Akıllı olduğumu düşündüm: Bir dizi CD'ye koydum ve geri ödeme yapana kadar faiz kazanmalarına izin verdim. CD aldım… ama olgunlaştığında yerine harcadım. İç çekmek.

Diğer bir yıl boyunca aldığım 10.000 $ 'lık parayı vermedim. Teknik olarak çoğunlukla bir araştırma gezisini finanse etmek için kullandım, ama yine de daha tutumlu davranarak buna ihtiyaç duymaktan kaçınabildim. Neyse. Ayrıca geçenlerde, hareket eden giderler ile bazı mobilyaların satın alınması arasında 5000 $ 'lık kredi kartı borcunu da aldım (çünkü bu noktada sadece birkaç gece masası ve bir şifoniyer sahibi oldum) ve yaz seyahati. Bu nedenle, mezuniyet tarihim olan Haziran 2013'ten başlayarak resmi olarak 23,697 dolarlık bir borç olarak saydım.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

İlk başta bunun hakkında çok kötü hissetmedim; Gerçekten memnun değildim ya da hiç bir şey olmadı, ama olabildiğince sık yaptığım ekstra ödemeleri yapacağımı hissettim. Yine de, Yeni Yıl 2014'te altı ay oldu ve bazı ödemeler yaptım ama rakamlara baktım ve panik yapmaya başladım çünkü hala ilk sözleşmem olan Temmuz 2014'te bir işim olmadı. Bitti. O zaman gerçekten endişeleniyorum.

İnsanların borçlarının büyük planında “o kadar değil” olduğunu biliyorum - blog dünyasında, yüz binlerce dolar borcu olan insanlarla karşılaştım, ipotek dahil değil! - Ama o zaman hiçbir garanti vermedim o iş bittikten sonra ücretli iş alacağım. Ayrıca 30'ların ortasında, sıfırdan bir şey için kurtarılmıştım - acil durumlar, emeklilik, her neyse. Öyleyse borcum için kendimi tekmeliyordum, çünkü bu sözleşmedeki maaşım oldukça güzeldi ve “Güzel bir tasarruf hesabım olabilirdi ama bunun yerine bu borcunu ödemek zorunda kaldım” diye düşündüm. ” d Temmuz 2014'te işsiz kalmak ya da olmasın ve çok fazla paraya sahip olmak istemedim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Mezun olduktan bir yıl sonra, gerçekten yoğun bir itki (son üç ay boyunca gelirimin% 60'ından fazlasını) yaptım ve Haziran 2014'ün sonunda öğrenci kredi borcunu ödedim. O zamana kadar dizilmiş başka bir işim olduğunu biliyordum, bu yüzden biraz da sakinleştim ve emeklilik fonunda daha ciddi bir şekilde çalışmaya başladım. Kredi kartı borcunun en sonunda kararlı bir şekilde çalıştım (% 0 faiz oranına koyacağım) kart o kadar fazla değildi ki acele ediyordum.) Sonuncusu Aralık 2014'te ödedim. Yani toplamda 18 ay.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Öğrenci borç geri ödemeleriyle ilgili çok fazla korku hikayesi duyuyorum ama aslında hizmetçilerimle iki iyi deneyimim oldu. Web sitelerinin kullanımı kolaydı ve geri ödeme takvimimin çeşitli hareketlerden nasıl etkileneceğini görmek için iyi araçlara sahipti. Muhtemelen her biriyle bir borç almamı sağladı, bu yüzden insanların sık sık yanlış krediye fazladan ödeme yapan bir hizmet verenle karşılaştıkları sorunlar yoktu.

Temmuz 2013'te, yolculuğumun başlangıcında bir Mint hesabı aldım ve bunu, hesap bakiyelerini takip etmek için kullandım, ancak özellikle ilk altı niçin neden olduğunu açıklamaya yardımcı olan, aslında bütçeleme için özellikle yararlı olmadı. aylar çok daha yavaş ilerledi - Bir yıl içinde ödediğim öğrenci kredilerini almak zorunda kaldığım bu belirsiz hedeften başka bir şeyle planlamıyordum. Sonunda, YNAB'ı keşfettim ve bazen insanların kibarca evanjelist olduğunu hissettiğim halde, onu kullanmayı gerçekten çok sevdiğimi söylemeliyim ve bunun tam olarak ne alacağını anlamak için yararlı buldum. A noktasından B noktasına, finansal olarak.

Son ama kesinlikle en az değil: kişisel finans blogları! Borcum hakkında paniğe kapılmaya başlamamdan çok geçmeden, 2014 yılının Şubat veya Mart ayları arasında blog dünyasını buldum ve inanılmazdı. İlk başta, borcu ödeyen diğer insanlar hakkında okumak çok rahatlatıcıydı ve sonra bütçeleme ve planlama hakkında gerçekten bir şeyler öğrenmeye başladım. “En azından tutumlu ve feci durumlara girmemek” den önce, çok fazla finansal eğitim almadım, bu yüzden harikaydı.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Oh evet. Mücadelem # 1 bendim! Borcumu nasıl ödeyeceğime dair net bir planım yoktu, bu da ödeme süresinin ilk yılı boyunca aşırı harcamaya yol açtı.Biraz daha fazla fedakarlık yaptım ya da daha düzgün bir şekilde yayılmış olsaydım, yaymak zorunda kaldığım zamana kadar, gerçekten çok fazla karides alıp * büyük * ödeme yapmak zorunda kaldım.

Yoldaki bir başka çarpışma da Şubat 2014'te oldukça büyük bir vergi faturasıyla vurulduğum ve bu ayki kredilerimin asgari ödemesinden daha fazlasını yapmadığım zamandı. Onları seviyende görmek güzel bir duygu değildi ve gerçekten daha büyük ödemeler yapmak ve yetişmek için önümüzdeki birkaç ay boyunca beni daha çok çalışmaya itti.

Bu sizin evliliğinizi nasıl etkiledi?

Hayır! Bir tane yok my Benim blogumda çok fazla parası olmayan tek bir kişi olarak parayla uğraşmak için çok fazla şey yansıtıyorum - ben artık tamamım okuldan çıkıyorum, ama ben daha az yolum var eğitim seviyem göz önüne alındığında, kurumsal dünyada olsaydım. Ve benim biraz güvenmem gereken bir şey olduğunu bilerek biraz korkutucu olabilir. Aileye ya da arkadaşlara geri dönebilirdim, elbette ama bunu yapmamayı tercih ederim!


Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Yüksek öğrenimde çalışmak. Öğrenci kredilerini bir kolejle bir yıllık sözleşme ile ödedim ve iki yıllık bir sözleşmenin ilk altı ayındaki kredi kartıyla son bir kez daha uğraştım… bunun için ciddi bir ücret kesintisi yaptım. Academia tuhaftır. (Benim şu anki işim, alanım için çok kötü bir şekilde ödüyor değil - öyle değil - ama daha çok, ilk işimle gerçekten çok şanslıydım, ki bu da en çok parayı ödedi.)

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Yaklaşık 3 ay önce ödedim ve aslında biraz uyuşmuş olduğumu söyleyebilirim. Oh, ben kutladı - hatta bazı IRL arkadaşlar bu konuda bile olsa, anlattım - ama yine de bana oldukça kırılgan geliyor ve muhtemelen daha fazla nakit tasarrufu elde etmeyi başardı.

Parayı ödedikten hemen sonra nakit akışını sağlayabildiğim 600 dolarlık bir tıbbi faturam vardı, ama sadece zorlukla. Mint'e bakmak ve hem kredi hem de kredi kartı altında “0 $” görmek kesinlikle muazzam bir rahatlama. Çünkü, eğer bir şekilde yarın işimi kaybettiysem en azından herhangi bir yükümlülüğüm olmayacaktı, ama şaşırtıcı bir şekilde anticlimactic. Tüm ekstra paramı birikime dökmek için dikkatimi açmak zorunda kaldım, böylece bir şey olursa tekrar borçlanmaya tekrar düşmemeye çalışabilirim!

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Zorlayıcı bir ödeme programı kurarak işe başlarım ve maliyetleri düşürmeye ve fedakârlık yapmaya zorluyorsunuz, ama bu kadar sadık bir şey değilsiniz. Bundan 18 ay veya 10 yıl sonra bir bitiş tarihi ayarlayın ve bunu başarmak için “Ayda bir dolar ödeyeceğim” deyin. Daha sonra her ayın başında ya da her ödeme gününden sonra, ya da her neyse - bu ödemeyi önce yapın. Aynı zamanda kira ve diğer temel faturaları ödersiniz. Bu şeyler bittikten sonra, yiyecek ve eğlencede ve diğer her şeyde kalan paranın harcanmasına devam edebilirsiniz.

Mesele şu ki, ay sonuna kadar beklemeyin ve borcunuza “ne kaldıysa” koyun - bu şekilde çok daha yavaş aşağı iner! Başka bir ipucu, sizi zorlayan yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Bir ayda yüzlerce doları kiraya veren bir ev arkadaşıyla birlikte yaşamayı tercih ettim. Bunun versiyonunuz farklı olabilir (belki de kablo kesmek veya gaz çalkantılı otomobili satmaktır), ancak nokta, çok fazla tasarruf edebileceğiniz büyük tekrar eden maliyetler arar. Tabii, senin latte para tasarrufu güzel, ama belki de aylık 100 $, oysa ki kiraya / hizmet maliyetine hergün 400 dolar tasarruf ediyorum. Bütün bunlar finansal hedeflerime konur. Temel olarak büyük kazanın.


Borçtan uzak kalmak ya da zenginlik oluşturmak için ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Emeklilik fonuna yardım etmek için biraz yanaşıyorum. Yine de, normal gelirime gelince, hala borçlarımı ödemeyi sürdürdüğümü öğrendiğimi yapıyorum - önce kendime ödeme yapıyorum. Bütün bu borç geri ödemelerini para yerine tasarruflarıma yatırıyorum.

Acil durum fonum hala çok küçük (sadece 1000 dolar) bu yüzden ilk 403 (b) ile birlikte çalışıyorum. Yukarıda söylediğim gibi, ay başında e-fon katkısını yapıyorum; Önceliği bu yüzden ay için eğlenceli paramı almadan önce ödenir.

Beni motive etmek için bloguma devam ediyorum; Her ay net değer güncellemelerini yayınlamayı çok seviyorum; Hedeflerime iyi bakma ödülüm! E-fon için özel bir birikim hesabım var, bu yüzden harcama paramda bile biraz karışık değil.

Son olarak, tıbbi faturalar ve araba tamirleri gibi şeyler için plan yapmaya çalışıyorum; Ne olacağını tam olarak bilmiyorum ama biliyorum * bir şey * bu yüzden her ay bütçemde bir miktar para ayırdım. Umudum, bu fonların sürekli olarak tüketilmekten ziyade zaman içinde birikmesidir, böylece büyük bir şey olduğunda hazırım!

C ve onun “derinden borç” dan “borçsuz ve bina zenginliğine” kadar olan yolculuğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için blogunu www.thesingledollar.com adresinde bulabilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Amazon'da Para Kazanmak için 15 Yol
Maliye

Amazon'da Para Kazanmak için 15 Yol

Amazon'un kullanılmış kitaplar satan küçük bir site olarak başladığına inanmak zor. Şimdi 602 milyar doları aşan dünyanın en büyük perakendeci, üstel olarak büyümeye devam ediyor ve bazı finansal uzmanlar şirketin yakında 1 trilyon dolar değerinde olacağını tahmin ediyor. Amazon sadece online alışveriş için bir yer değil, aynı zamanda Amazon Stüdyoları aracılığıyla TV şovları ve filmler üretiyor ve 13 milyar dolara, 2017 yılında Whole Foods'ı satın alarak market işinde hak iddia ediyor.
Devamını Oku
Her Yeni Ebeveynin Yapması Gereken 23 $ Finansal Taşıma
Maliye

Her Yeni Ebeveynin Yapması Gereken 23 $ Finansal Taşıma

Yeni bir ebeveyn olduğunuzda, yapılması gereken birçok karar vardır. Çocuğun yatak odası için ne tür bir mobilyaya ihtiyacınız var? Ne tür bir araba koltuğu satın almanız gerekiyor? Kasabadan çıkman gerektiğinde çocuğunu kim izleyecek? Bunlar şu anda ele alınması gereken önemli kararlar gibi görünse de, yapılması gereken diğer önemli bir karar var, ama çoğu insan göz ardı ediyor.
Devamını Oku
Accordia Hayat Sigorta Şirketi İnceleme
Maliye

Accordia Hayat Sigorta Şirketi İnceleme

Hayat sigortasının satın alınması, neredeyse herkesin genel finansal portföyünün önemli bir parçasıdır. Bunun bir nedeni, bu önemli finansal aracın, sevdiklerinizi, beklenmedik hallerde, nihai giderler, borçların ödenmesi ve / veya yaşam giderleri gibi konularda başka varlıklara harcamaktan korumaya yardımcı olabileceğidir.
Devamını Oku
Uygun Devrilme Görgü Görüyor musunuz?
Maliye

Uygun Devrilme Görgü Görüyor musunuz?

Birçoğumuz başkalarından bir tür hizmet almayı sağlayan faaliyetlerde bulunuyoruz. Bununla birlikte, ne kadar bahşiş verileceğini bilmek zor olabilir - ve bahşiş vermenin toplumsal bir gereklilik olduğu düşünüldüğünde. Devrilme görgü kuralları endüstriden sanayiye ve ülkeden ülkeye farklıdır. Çok fazla devrilme genellikle bir problem değildir; Çoğu insanın mücadele ettiği yerde, bunu gerektiren bir durumda yeterince ya da hiç devrilme olmaz.
Devamını Oku