Maliye

401k'mda ne kadar yerim var?

401k'de ne kadar paran─▒n olmas─▒ gerekti─čini merak ediyorsan─▒z, beklemeniz bitti. Emeklilik birikimleri bugünün ki┼čisel finans dünyas─▒ndaki konu┼čman─▒n büyük bir bölümünü olu┼čturmaktad─▒r.

Ki┼čisel finans merakl─▒lar─▒ her yerde ortalama Joe'nun emeklilik tasarruf durumunun korkunç s─▒k─▒nt─▒lar─▒ hakk─▒nda konu┼čuyorlar.

Emeklilik birikimleri konusunda pek çok ki┼činin yeterince haz─▒rl─▒ks─▒z oldu─ču do─čru olsa da, ac─▒ma partisini b─▒rakal─▒m ve bunu de─či┼čtirmek için i┼če ba┼člayal─▒m.

─░pucu: Size verecek Blooom'a göz at─▒n401kÔÇÖdeki yat─▒r─▒mlar─▒n─▒z─▒n ücretsiz analizi.

Mevcut emeklilik tasarruf durumunuz ne olursa olsun, emeklilik için biriktirdi─činiz para miktar─▒n─▒ art─▒rmak için yapabilece─činiz ┼čeyler vard─▒r ve ayn─▒ zamanda emekli olman─▒z için gereken para miktar─▒n─▒ da azalt─▒n.

Ancak emeklilik birikimlerinizi artt─▒rmak için bir plan haz─▒rlamak için - e─čer gerekliyse - ┼čimdiki 401k de─čerinizin yeterli olup olmad─▒─č─▒n─▒, ya da emeklilik y─▒llar─▒n─▒zda finansal olarak k─▒sa süreli de─či┼čme potansiyeli ta┼č─▒yor olsayd─▒.

Emekli Olmak ─░çin Neden Yeterince Yeterli Olman─▒z Gelece─činiz ─░çin Hayati Önemlidir

Emeklilik y─▒llarca hatta on y─▒llarca sürdü─čü zaman, ┼čimdiye kadar hayal etmek zor buldu─čunuz bir zaman dilimi için tasarruf etme motivasyonunu bulmak zor olabilir.

Belki de emeklilik birikimindeki bu eksiklik hikayesi, daha fazla tasarruf için ilham alman─▒za yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

Chris Hogan'─▒n Retire Inspired adl─▒ kitab─▒nda, finansal eylemlerini gerçekle┼čtirmekle ilgilenmeyen tüm finansal mü┼čterilerinin hikayesini payla┼čt─▒ - ciddi bir uyand─▒rma ça─čr─▒s─▒ yapana kadar.

Çift, paralar─▒n─▒ nas─▒l daha iyi yöneteceklerini ö─črenmek için Chris ile bir toplant─▒ya gelmi┼čti, ancak Hogan'─▒n nakit paralar─▒n─▒ nas─▒l yöneteceklerine dair gerçek bir de─či┼čiklik yapmaya haz─▒r olmad─▒klar─▒n─▒ aç─▒kça belirtti.

Tavsiyesine çok fazla dikkat etmediler ve finansal durumlar─▒yla ilgili ad─▒m atma konusunda ciddi görünmediler.

─░lk görü┼čme bitti─činde, Chris'in çiftle yapaca─č─▒ de─či┼čikliklerden herhangi birine inanmak için çok az sebebi vard─▒.

Ancak k─▒sa bir süre sonra, çift tekrar Chris'i arad─▒ ve onunla ikinci bir toplant─▒ için yalvar─▒yordu.

Onlara bu ikinci toplant─▒da yard─▒mc─▒ olarak, bir ┼čeyin de─či┼čti─čini ve ┼čimdi paralar─▒n─▒ ak─▒ll─▒ca yönetmek konusunda çok ciddi olduklar─▒n─▒ söyleyebilirdi.

Bak─▒┼č aç─▒s─▒nda böyle büyük bir de─či┼čikli─če neden olan ┼čeyin ne oldu─čunu sorduktan sonra, kocas─▒ bu hikayeyi anlatt─▒ (paraphrased):

Ya┼čl─▒ günlerimi teyzem ziyaret ediyordum, gelip bahçemi biçmek isterdim. ─░┼čin bir parças─▒ olarak, ─▒s─▒dan kurtulmak için evine gittim ve buzdolab─▒nda sandviç ya da küçük bir ┼čeyler yemek için arama yapt─▒m.

┬áBuzdolab─▒ bo┼čtu. Yani dolaplar vard─▒. Birkaç kutu köpek mamas─▒ için bekleyin.

┬áAdam─▒n konu┼čtu─ču bir sonraki sözler Chris'in akl─▒nda sonsuza kadar kalaca─č─▒n─▒ söyledi.

┬áChris, halam─▒n köpe─či yok.

Evet, Dave Ramsey'in emekli s─▒ras─▒nda Alpo'dan kaçmak zorunda oldu─ču uyar─▒s─▒ bu adam─▒n teyzesi için gerçek oldu ve onu aptalca korkuttu.

Kar─▒s─▒ ve e┼činin emekli ki┼čilerle ayn─▒ kaderi ya┼čamas─▒n─▒ istemedi ve o da kötü bir ┼čekilde onun sevgili teyzesini çok yard─▒m edece─či mali bir durumda olmad─▒─č─▒n─▒ hissetti.

Böylece, hem borçlar─▒n─▒ ödemek hem de emeklilik için daha fazla para biriktirmek konusunda ciddi zaman─▒n geldi─čini biliyordu.

Emeklilik y─▒llar─▒n─▒z─▒ dü┼čündü─čünüzde, temel ihtiyaçlar için günlük mücadeleleri öngörmedi─činizi tahmin ediyorum.

Bunun yerine, ailenizle daha fazla zaman geçirme, seyahat etme, ba┼čkalar─▒na yard─▒m etme ya da üniversite diplomas─▒ almak gibi uzun süredir kay─▒p hayallerini gerçekle┼čtirme özgürlü─čüne sahip oldu─čunuz bir hayat─▒ hayal ediyorsunuz.

Hayalinizdeki emeklilik hayat─▒n─▒z─▒n CAN olabilece─čini bilin - e─čer ┼ču an yeterince tasarruf etti─činizden emin olmak için ad─▒mlar atmaya haz─▒rsan─▒z.

Ola─čanüstü rahat bir emeklilik ya┼čaman─▒n yolunu takip edip etmedi─činizi belirlemek için ya da bu konforlu emeklilik hayat─▒n─▒z─▒ gerçekle┼čtirmek için oyununuzu h─▒zland─▒rman─▒z gerekiyorsa a┼ča─č─▒daki 401 bin tasarruf gerçeklerine göz at─▒n.

─░lgili Podcast

401k Temelleri: ─░┼čte Bilmeniz Gerekenler

─░┼čvereniniz 401 binlik bir plan sunuyorsa, bundan yararlanmak ak─▒ll─▒ca bir fikirdir. 401k para, emeklilik plan─▒n─▒za vergi matrah─▒n─▒ azaltan vergi öncesi primlerdir.

─░┼čvereniniz, katk─▒da bulundu─čunuzla ilgili olarak 401k'─▒n─▒za ek para ekleyece─či bir e┼čle┼čme program─▒ sunabilir veya sunmayabilir.

Baz─▒ i┼čverenler, yüzde 100'e kadar yüzde alt─▒l─▒k bir oran gibi, vergi öncesi gelirinizin belirli bir yüzdesine kadar yüzde 100'lük bir e┼čle┼čmeye katk─▒da bulunurlar.

Di─čerleri, katk─▒da bulundu─čunuzla ilgili olarak daha az miktarda, belki yüzde 25'lik bir e┼čle┼čme veya yüzde 50'lik bir e┼čle┼čmeye katk─▒da bulunur.

Her iki durumda da bir maç ÜCRETS─░Z parad─▒r ve bundan yararlan─▒lmal─▒d─▒r. Örne─čin, i┼čvereniniz, gelirinizin yüzde altm─▒┼č─▒na kadar yüzde elli bir pay─▒ kat─▒yorsa, vergi öncesi gelirinizin en az yüzde alt─▒s─▒n─▒ 401k hesab─▒n─▒za yat─▒rmal─▒s─▒n─▒z.

2017 y─▒l─▒ itibariyle, 401 bin kat─▒l─▒mc─▒ için 401 bin katk─▒ limiti y─▒lda 18.000 ABD Dolar─▒ olarak belirlenmi┼čtir. Elli ve üzeri ya┼čtakiler için yakalanan katk─▒lar 401 bin kat─▒l─▒mc─▒ için y─▒lda 6.000 $ 'd─▒r.

2018 için plan, emeklilik için daha da fazla tasarruf etmenizi sa─člayan 401 bin dolarl─▒k katk─▒ pay─▒n─▒ 18.500 dolara ç─▒karmak.

Mümkünse, y─▒ll─▒k katk─▒ limitine kadar tasarruf etmek iyi bir fikir olabilir, ancak birçok alt ve alt orta s─▒n─▒f gelirli aileye uygulanamayaca─č─▒n─▒n fark─▒nday─▒m.

Neyin yeterli tasarruf sa─člayabilece─činden bahsetmeden önce, mevcut medyan emeklilik birikimlerini ya┼ča dayal─▒ olarak payla┼čan yeni bir rapordan bahsedelim.

401kÔÇÖnizde ne oldu─čunu bilin

401kÔÇÖn─▒n gerçekte nas─▒l yat─▒r─▒m yapt─▒─č─▒n─▒ biliyor musun? De─čilse, size verecek Blooom'u kontrol edin. Yat─▒r─▒mlar─▒n─▒z─▒n ücretsiz analizi.

Size nas─▒l yat─▒r─▒m yapt─▒─č─▒n─▒z─▒ göstermenin yan─▒ s─▒ra size yard─▒mc─▒ olacaklar ücretleri ke┼čfetmek ve azaltmak Böylece, daha fazla kazan─▒lan paran─▒z─▒ daha fazla tutabilirsiniz. Ayl─▒k 10 $ 'l─▒k bir netflix aboneli─či var, ancak ┼ču an bunu denemek için bir ay ücretsiz deneme alabilirsiniz.

─░lgili Podcast

Ya┼ča Göre Ya┼čanan Emeklilik Tasarrufu Dengesi nedir?

Ne yaz─▒k ki, pek çok ki┼či mali aç─▒dan emekliye ayr─▒lmaya haz─▒rd─▒r. Burada, Amerikal─▒lar─▒n ya┼člar─▒na göre mevcut emeklilik tasarruf dengelerine ili┼čkin baz─▒ istatistikler yer almaktad─▒r.

  • 32 ila 37 aras─▒nda ailelerin emekli emeklilik tasarrufu: $480
  • 38 ve 43 aras─▒nda ailelerin emekli emeklilik tasarrufu:$4,200
  • 44 ve 49 aras─▒nda ailelerin emekli emeklilik tasarrufu:$6,200
  • 50 ila 55 aras─▒nda ailelerin emekli emeklilik tasarrufu:$8,000
  • 56 ve 61 aras─▒nda ailelerin emekli emeklilik tasarrufu:┬á$17,000

Kaynak: Her Ya┼čta Emekli Olmak Üzere Ortalama Ailenin Ne Kadar Kaydetti─či

Gördü─čünüz gibi, emeklilik için çok az tasarruf edilen çok say─▒da aile var. Bu rapordaki ortalama ortalamalar rakamlar─▒ önemli ölçüde art─▒rmaktad─▒r, yani her kategoride az miktarda emek gücü tasarrufu sa─člayan az say─▒da güç tasarrufu vard─▒r. Bu rapordaki ortalama say─▒lara bakal─▒m.

  • 32 ve 37 aras─▒nda ailelerin ortalama emeklilik tasarrufu:$31,644
  • 38 ve 43 aras─▒nda ailelerin ortalama emeklilik tasarrufu:$67,270
  • 44 ve 49 aras─▒ndaki ailelerin ortalama emeklilik tasarrufu:$81,347
  • 50 ile 55 aras─▒nda ailelerin ortalama emeklilik tasarrufu:$124,831
  • 56 ve 61 aras─▒nda ailelerin ortalama emeklilik tasarrufu:┬á$163,577

Yine, ortalama ortalamalar, emeklilik için önemli ölçüde tasarruf eden bir kaç ki┼činin oldu─čunu gösteriyor, ki bu iyi bir ┼čey - onlar için. Peki ┼čimdiki ya┼č─▒n─▒za göre emeklilik için ne kaydetmeliydin? Hadi Konu┼čal─▒m.

401k ya┼č─▒mda kaç ya┼č─▒nda ya┼čad─▒m?

Bir insan─▒n ya┼člar─▒na göre 401 bin ki┼čiye ne kadar tasarruf etmeleri gerekti─či konusunda birkaç farkl─▒ dü┼čünce okulu vard─▒r.

Her finans uzman─▒ farkl─▒ bir görü┼če sahiptir. Do─čru numaran─▒n sizin için ne oldu─čuna karar verirken, ak─▒lda tutulmas─▒ gereken bir ┼čey daha azdan daha çok kaydedilmi┼č olman─▒n daha iyi oldu─čunu dü┼čünüyorum.

Emeklilik sonras─▒ potansiyel bir bütçe olu┼čturmak, emekli olduktan sonra ne kadar para harcayaca─č─▒n─▒z─▒ belirlemenize yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

─░deal bir dünyada, emekli oldu─čunuz ve minimum konut ve di─čer masraflar─▒n─▒z oldu─čunda tamamen borçsuz kalacaks─▒n─▒z. Normal emeklilik giderlerinin yan─▒ s─▒ra beklenmedik t─▒bbi faturalar─▒ ve di─čer masraflar─▒ da kar┼č─▒lamaya haz─▒r olmak istersiniz.

De─či┼čim araçlar─▒ için para ay─▒rman─▒z gerekece─čini de unutmay─▒n.

Aç─▒kça, bir ki┼činin gelir ve giderleri, her bir aral─▒kta ne kadar tasarruf etmeleri gerekti─či konusunda bir fark yaratabilir, ancak burada baz─▒ genel kurallar vard─▒r.

Emekli oldu─čunuz zamana göre daha fazla veya daha az tasarruf etmeniz gerekip gerekmedi─čini ö─črenmek için öngörülen emeklilik sonras─▒ bütçenizle birlikte bu yönergeleri kullan─▒n.

30 Ya┼č─▒na Göre

Otuz ya┼č─▒n─▒zdayken, 401kÔÇÖnize kaydedilen en az bir y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n (tüm denklemler için geçerli maa┼č─▒n─▒z─▒ kullan─▒n) olmas─▒ gerekir.

Üniversiteden ç─▒kmaya ba┼člarsan─▒z, bu hiç de gerçekçi olmamal─▒d─▒r. E─čer yirmili ya┼člar─▒n sonuna kadar ya da erken otuzlu y─▒llara kadar kaydetmeye ba┼člamad─▒ysan─▒z, baz─▒ kat─▒l─▒m paylar─▒ yapman─▒z gerekebilir.

35 Ya┼č─▒na Göre

Otuz be┼če ula┼čt─▒─č─▒n─▒z zaman, 401k'─▒n─▒za iki y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n ödenmesi gerekir. Otuz ve otuz be┼č ya┼č aras─▒ndaki bile┼čik faizin be┼č y─▒l─▒ ve devam eden katk─▒lar─▒n─▒z bunu mümkün k─▒lmal─▒d─▒r.

40 Ya┼č─▒na Göre

K─▒rk zamana kadar, 401kÔÇÖda üç y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n olmas─▒ gerekir. Daha geç tasarruf etmeyi ba┼čarabilirseniz, otuzlu ya┼člar─▒n ortas─▒nda oldu─ču gibi, yakalama katk─▒lar─▒ hayati önem ta┼č─▒r.

45 Ya┼č─▒na Göre

K─▒rk be┼č ya┼č─▒na geldi─činizde, dört y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n kay─▒tl─▒ olmas─▒ gerekir. Yine, kaydetmeye ba┼člad─▒─č─▒n─▒z ya┼č, bu noktada ne kadar tasarruf etti─činizi daha iyi ya da daha kötü bir etki yaratabilir.

50 Ya┼č─▒na Göre

Bu iyi bir kontrol noktas─▒d─▒r ve y─▒ll─▒k elli ya┼č─▒ndan be┼č ya┼č─▒na kadar y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n olmas─▒ gerekir.

E─čer yapmazsan─▒z, ┼čimdi bu yakalama katk─▒lar─▒n─▒ yapmaya ba┼člamak ve Roth ya da Geleneksel IRA gibi di─čer emeklilik araçlar─▒nda tasarruf yapmaya ba┼člamak için iyi bir zaman olacakt─▒r.

Ayr─▒ca, ipotek borcu da dahil olmak üzere bu noktada ödenen tüm borcu almay─▒ ciddi olarak dü┼čünmelisiniz.

Borç ödemeleri, rahat bir emeklilik ya┼čant─▒s─▒na ciddi bir engeldir.

Bir yanda, Deacon'un Erken Emekli Senesi olan yeni kitab─▒, pelü┼č bir emeklilik hayat─▒ yaratma konusunda çok de─čerli bilgiler içeriyor.

E─čer emekliye ayr─▒lma konusunda ciddiysen ya da sadece rahatça emekli olmakla ilgili ise, bu bilgi verici ve ilham verici bir okumad─▒r.

Ya┼č─▒ 55

Bu noktada, y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n alt─▒ kat─▒na sahip olman─▒z gerekir. Yine, arkada kal─▒yorsan─▒z yakalama katk─▒lar─▒ hayati önem ta┼č─▒r.

Tipik emeklilik ya┼č─▒na kadar sadece on y─▒l ile, istedi─činiz kadar tasarruf yapmad─▒─č─▒n─▒z takdirde emeklili─činizi büyük bir önceli─če dönü┼čtürmek isteyeceksiniz.

401 bin ve di─čer emeklilik birikimlerinizi, her harcata de─čecek bir hedefe ula┼čmak için büyük bir zaman ay─▒rmaya çal─▒┼č─▒n: az ya da hiç para kayg─▒s─▒ olmayan rahat bir emeklilik.

60 Ya┼č─▒na Göre

Altm─▒┼č ya┼č─▒ndayken, y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n yedi kat─▒na sahip olman─▒z gerekir. Bu noktada bile┼čik falan mucizeler sizin lehinize ciddiyetle çal─▒┼čmal─▒d─▒r.

65 Ya┼č─▒na Göre

Altm─▒┼č be┼č ya┼č, emekli olmayan ço─ču insan zaten rahat bir emeklili─če kayma konusunda ciddi dü┼čünüyor.

Bu noktada, y─▒ll─▒k maa┼č─▒n─▒z─▒n en az sekiz kat─▒ tasarruf etmi┼č olman─▒z gerekir. Yani, y─▒lda 70.000 dolar kazan─▒yorsan─▒z, 401k hesab─▒n─▒zda en az 560.000 ABD dolar─▒ olmal─▒d─▒r.

Geride Dü┼čmü┼čseniz Emekli Tasarruflar─▒n─▒ Art─▒rmak için Uzman Stratejileri

─░deal bir dünyada herkes emeklilik için do─črudan kolejden tasarruf etmeye ba┼čl─▒yor ve tüm çal─▒┼čma kariyerine devam ediyor.

Bununla birlikte, hayat birçok insan─▒n yoluna giriyor ve 401k'l─▒k bir tasarruf, ço─čunlukla bir öncelik de─čil ya da bir olas─▒l─▒k de─čil.

Daha dü┼čük gelirliler, özellikle destekleyecek bir aileleri varsa, paray─▒ daha da zorla┼čt─▒r─▒yorlar.

Emekli birikimlerinizde geride kal─▒yorsan─▒z, emekli olmaya haz─▒r oldu─čunuz zamana sahip olmak istedi─činiz yere ula┼čmak için emeklilik birikimlerinizi art─▒rmak için daha fazla nakit bulmak için baz─▒ ipuçlar─▒n─▒ okuyun.

1. Bütçede Ya┼čamaya Ba┼člamak ve Giderlerinizi Takip Etmek

Gerçek ┼ču ki, her ay paran─▒z─▒n nereye gitti─čini ö─črenene kadar emeklilik birikimine para ay─▒rmak için zor zamanlar geçireceksiniz.

Deacon'un Ba┼člang─▒ç ÔÇőÔÇőBütçe Formu ve Finansal Oyun Plan─▒ formu için ─░yi Kept Cüzdan'─▒n Kaynak Sayfas─▒'n─▒ görün. Her ikisi de iyi korunmu┼č cüzdan okuyucular─▒ için ücretsizdir.

Her ay paran─▒z─▒n nereye gitti─čini bulmak ve takip etmenin bu kadar önemli olmas─▒n─▒n nedeni, gereksiz harcamalar─▒ tan─▒mlamak ve sizin için daha önemli olan nedenlere yönlendirmektir.

Birçok ki┼či, 5 $, 10 $ ve 20 $ art─▒┼člarla (ve hatta daha da fazla) para harcad─▒klar─▒n─▒, çok fazla olmad─▒─č─▒, ancak her ay yüzlerce ya da binlerce dolara ekledikleri tahminlerini takip etmeye ba┼člad─▒klar─▒n─▒ fark eder.

Kocam ve ben, 2013 y─▒l─▒nda masraflar─▒ takip etmeye ba┼člad─▒─č─▒m─▒z zaman, giderlerimizi ayda yakla┼č─▒k 1000 dolar azaltt─▒k ve o zamanlar y─▒lda 100.000 $ '─▒n alt─▒nda bir performans gösteriyorduk.

Market harcamalar─▒n─▒ azaltarak, e─člence maliyetlerini dü┼čürerek ve her bir al─▒mda daha dikkatli olmakla, harcamalar─▒m─▒zda çok fazla at─▒k bulduk - at─▒klar─▒m─▒z─▒ ödemek gibi çok daha önemli ┼čeyler için kullanabilece─čimiz at─▒k.

2. Gerekirse Gelirinizi Art─▒r─▒n

Kimi zaman emeklilik birikiminde eksiklik, yanl─▒┼č yönetilen gelirden kaynaklan─▒r. Günlük anlams─▒z harcamalara yakalan─▒p, zarars─▒z gibi gözükse de, y─▒llar boyunca büyük tasarruf aç─▒klar─▒na neden oluyor.

Di─čer zamanlarda, bir ki┼činin emeklilik için tasarruf edememesine neden olan gerçek bir gelir eksikli─či vard─▒r. Bu senin durumundaysa; Paran─▒z─▒ iyi yönetiyor ve israf─▒ en aza indiriyorsunuz, ancak emeklilik için biriktirmeniz gerekenleri saklamak için yeterince para kazanm─▒yorsunuz - gelirinizi artt─▒rman─▒z gerekebilir.

Neyse ki, orada bunu yapmak için birçok seçenek var. Yar─▒ zamanl─▒ bir i┼č bulabilir, i┼č yerinde fazla mesai saatlerini isteyebilir veya düzinelerce yan hareket seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Ayr─▒ca, sahip oldu─čunuz ┼čeyleri satarak ve ihtiyaç duyman─▒z gerekmeyerek gelirinizi art─▒rabilir ve daha sonra bu paray─▒ alarak ve 401k veya di─čer emeklilik hesaplar─▒n─▒z─▒ finanse etmek için kullanabilirsiniz.

Ancak, gelirinizi artt─▒rd─▒kça, bu ekstra paray─▒ ald─▒─č─▒n─▒zdan ve emeklilik tasarruflar─▒na do─čru hedefledi─činizden emin olman─▒z gerekti─čini unutmamak önemlidir.

Tatiller ve yeni ve parlak ┼čeyler gibi e─členceli ┼čeyler için kullanmak özellikle cazip gelebilir - özellikle uzun bir süre için s─▒k─▒ bir bütçeyle ya┼č─▒yorsan─▒z.

Bu hatay─▒ yapma. Bunun yerine, tüm ekstra geliri 401k veya di─čer emeklilik hesaplar─▒n─▒za yat─▒rmak, sadece be┼č y─▒l veya on y─▒l gibi belirli bir süre için olsa bile.

Bu süre doldu─čunda, emeklilik birikimlerinizde önemli bir art─▒┼č oldu─čunu görürsünüz, bu da sonraki y─▒llarda ya┼čaman─▒z için çabalamayaca─č─▒n─▒zdan emin olman─▒za yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

3. Sadece yap

Eski Nike ÔÇťJust Do ItÔÇŁ reklamlar─▒n─▒ hat─▒rl─▒yor musunuz? Bunun amac─▒, tüketicilerin Nike tenis ayakkab─▒lar─▒n─▒ giyip, oraya gitmeleri ve egzersiz yapmalar─▒yd─▒.

ÔÇťSadece yapÔÇŁ ti┼čörtler ve i┼čaretler Nike y─▒llar─▒nda ve Nike tenis ayakkab─▒lar─▒ kullanan herkesin yan─▒ndayd─▒.

Emeklilik birikimlerinizde geride kal─▒rsan─▒z, ÔÇťJust Do ItÔÇŁ tutumuna sahip olman─▒z gerekir. Emeklili─činizin ne kadar zorlu olursa olsun emeklilik tasarruflar─▒n─▒z─▒ art─▒raca─č─▒na karar vermelisiniz.

401 bin katk─▒n─▒n vergi öncesi olmas─▒, muhtemelen maa┼č çekincenizdeki fark─▒n ço─čunu fark etmeyeceksiniz.

Ve ço─ču insan, ev alman─▒n ne zaman daha basit bir maa┼č almas─▒yla yüzle┼čti─čini, ba┼čka bir seçene─či olmad─▒─č─▒ için daha az─▒n─▒ yapmay─▒ ö─črenmeyi ö─črenir.

Bu arada, 401 bin katk─▒n─▒z sizin ad─▒n─▒za sessizce çal─▒┼č─▒yor, büyürken ve uyurken yemye┼čil bir emeklilik fonu yaratmak için büyüyor.

Emeklilik birikimlerinizi bir maraton ko┼čusu veya nakit parayla ev sat─▒n almak veya in┼ča etmek için tasarruf etmek olarak dü┼čünün.

Her gün küçük ad─▒mlar atacaks─▒n─▒z. Belki eBay'de bir ┼čey satars─▒n─▒z ve 401k hesab─▒n─▒za ba┼čka bir 100 dolar ekleyebileceksiniz.

Ya da bakkal faturan─▒z─▒ bir ay 50 dolar azaltacak ve bu paray─▒ bir IRA'ya koyabileceksiniz. Çekti─činiz her ad─▒m, özellikle emeklilik birikim ihtiyaçlar─▒n─▒zda gerçekten çok gerisindeyseniz çok fazla etki yaratacak gibi görünmeyebilir.

Ancak, bile┼čik faizin gücü ile birle┼čti─činde katk─▒lar─▒n─▒z─▒n artmaya ba┼člayaca─č─▒n─▒ göreceksiniz. Ve büyümek. Ve büyümek!

On y─▒l ya da daha uzun bir süre boyunca, 401 bin ve di─čer emeklilik hesap bakiyelerinizde, emeklilik tasarruflar─▒na kar┼č─▒ daha fazla paraya neden olacak küçük de─či┼čiklikler yapmak istiyorsan─▒z, daha iyi bir de─či┼čiklik görebilirsiniz.

Borç ve Emeklilik Hakk─▒nda Bir Kelime

Bu günlerde insanlar─▒n kredi kart─▒ bakiyesi, araç kredisi, ö─črenci kredisi veya ki┼čisel kredi gibi bir çe┼čit tüketici borcunu veya yukar─▒dakilerin bir bile┼čimini bir arada bulundurmalar─▒ oldukça yayg─▒n.

Bir çok ki┼či için bir ipotek kredisi ta┼č─▒mak da yayg─▒nd─▒r.

Asl─▒nda, Value Penguin taraf─▒ndan yap─▒lan 2016 ara┼čt─▒rmas─▒, 65-69 ya┼člar─▒ndaki ortalama bir ki┼činin 6,876 dolarl─▒k ortalama kredi kart─▒ borç bakiyesine sahip oldu─čunu göstermektedir.

Bu New York Times'─▒n Kas─▒m 2016 tarihli makalesinde, 65 ya┼č üstü ev sahiplerinin 82.000 $ 'l─▒k bir ortanca mortgage dengesi oldu─ču belirtildi.

Bu tür borç ödemeleri, emeklinin ayl─▒k ya┼čam giderlerine kolayca bin dolar veya daha fazlas─▒n─▒ ekleyebilir.

Ya┼čam giderleri çok daha yüksek olan 401 bin ve di─čer emeklilik bakiyelerinin de daha yüksek olmas─▒ gerekiyor.

E─čer emeklilik birikimlerinizde oldu─ču gibi geride kal─▒yorsan─▒z, emeklili─činize borç ta┼č─▒may─▒ planl─▒yorsan─▒z daha fazla dikkat çekeceksiniz.

Öte yandan, daha fazla borçlanmamaya devam ederseniz, bir acil yard─▒m fonu içinde birkaç ayl─▒k ya┼čam giderlerini biriktirirseniz ve emekli oldu─čunuz zamana kadar borçtan ar─▒nm─▒┼č bir plan olu┼čturursan─▒z daha az ya┼čayabileceksiniz. Emeklilikte.

Bu, emeklilik birikimlerinde geride kalman─▒z durumunda, yakalama katk─▒lar─▒n─▒z─▒n büyük olmas─▒ gerekmedi─či anlam─▒na gelir.

özet

Mevcut 401k ve di─čer emeklilik hesap bakiyeleriniz ne olursa olsun, emeklilik birikimlerinizi artt─▒rmak ve ya┼čamak için daha az ihtiyaç duydu─čunuz bir duruma kendinizi koymak için ┼ču anda yapabilece─činiz ┼čeyler var.

Halklar─▒n emeklilik tasarrufu durumu üzerinde k─▒yamet ve kasvet konu┼čan ┼čeytanlar─▒ dinlemeyin. Bu olumsuz mesajlar gerçekleri tasvir ederken, de─či┼čim gerçekten mümkün.

Ancak, mevcut harcama al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒z─▒ de─či┼čtirece─činiz ve i┼čleri farkl─▒ ┼čekilde yapt─▒─č─▒n─▒z için, emeklilik birikimlerinizi olmas─▒ gereken yere ula┼čt─▒rabilirsiniz.

Bu de─či┼čikliklerden baz─▒lar─▒n─▒n korkutucu olabilece─čini biliyorum. Ve bireysel durumunuza ba─čl─▒ olarak, emeklili─če yetecek kadar tasarruf etmek, evinizi küçültmek veya daha yüksek ücretli bir i┼č aramak gibi ciddi de─či┼čiklikler yapman─▒z gerekti─či anlam─▒na gelebilir.

Bunlar gibi büyük ya┼čam de─či┼čiklikleri stresli olabilir, ancak de─či┼čikliklerin, hem ┼čimdi hem de gelecekte kendiniz için daha finansal olarak güvenli bir durum yaratma amac─▒na yönelik oldu─čunu unutmamak önemlidir.

Daha küçük ev, daha iyi i┼č, ÔÇť┼čeylerinÔÇŁ feshedilmesi, her ┼čeyin sizin istedi─činiz yere ula┼čman─▒za ve maddi olman─▒z─▒n gerekmesine yard─▒mc─▒ olacakt─▒r.

Hayat─▒n─▒z─▒ ÔÇťher zaman para için mücadele etmektenÔÇŁ bir daha asla para vermeyecek ┼čekilde de─či┼čtirmenize yard─▒mc─▒ olacak çünkü paran─▒z─▒ yönetme ┼čeklinizi de─či┼čtirerek kendinizi güvenli bir duruma soktu─čunuzu biliyorsunuz.

Yani, panik ya da pes etmek için herhangi bir cazibe atmak ve sadece bitirmek olsun. Bunu ald─▒n!

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

A┼čk ve Para: Yeni evliler i├žin Finansal ─░pu├žlar─▒
Maliye

A┼čk ve Para: Yeni evliler i├žin Finansal ─░pu├žlar─▒

Onunla y├╝zle┼čelim evlilik ├žok b├╝y├╝k bir ad─▒md─▒r. Bir ili┼čki ├žal─▒┼čmas─▒ yapmaya giden bir ├žok ┼čey var ve finans genellikle bir ├žiftin a┼ča─č─▒s─▒na inebilir. Bu y├╝zden para meselesi hakk─▒nda ├Ân planda olmak ├Ânemlidir. Bir├žo─ču i├žin, mali y├Ânetim ayr─▒ ayr─▒ s├╝p├╝rme stresinde en mant─▒kl─▒ se├žim gibi g├Âr├╝n├╝yor, ama asl─▒nda, bu sorunu tahri┼č edebilir.
Devam─▒n─▒ Oku
Bu Aile Sadece 22 Ay ─░├žinde 62.000 ABD Dolar─▒ Borcunu Nas─▒l ├ľdeniyor?
Maliye

Bu Aile Sadece 22 Ay ─░├žinde 62.000 ABD Dolar─▒ Borcunu Nas─▒l ├ľdeniyor?

62.000 $ 'dan fazla borcu nas─▒l elde ettiniz? Bu bor├ž ne t├╝rden olu┼čuyordu? Bu benim ve kocamdan toplam kombine bor├ž oldu. Bunun ipotek veya ├Â─črenci kredisi borcu oldu─čunu s├Âyleyebilseydim, ama ne yaz─▒k ki kredi kartlar─▒n─▒ ve kredileri k├Ât├╝ye kullanman─▒n neden oldu─ču en k├Ât├╝ ┼čeydi. Yasal olarak 18 ya┼č─▒ndan sonra kredi almaya hak kazand─▒─č─▒m─▒z andan itibaren borca ÔÇőÔÇőgirdik, ├ž├╝nk├╝ basit├že basit├že kar┼č─▒layamad─▒─č─▒m─▒z ┼čeyleri istedik.
Devam─▒n─▒ Oku
├ťcretsiz Hediye Kartlar─▒ Verece─čim 32 En ─░yi Uygulamalar
Maliye

├ťcretsiz Hediye Kartlar─▒ Verece─čim 32 En ─░yi Uygulamalar

─░ster hobilerimizden ister g├╝nl├╝k al─▒┼čkanl─▒klar─▒m─▒zdan, ister nakit isterse en iyi e┼čde─čer, hediye kartlar─▒ olsun, biraz fazladan para kazanmay─▒ seviyoruz. ├ťcretsiz hediye kartlar─▒ kazanmak i├žin bu uygulamalardan birini kullan─▒yor musunuz? Aksi takdirde, zaten ├ževrimi├ži yapt─▒─č─▒n─▒z etkinlikler i├žin ├Âdeme almaya ba┼člayabilirsiniz. Zaten yapt─▒─č─▒n─▒ yapmak i├žin ├Âdeme alma d├╝┼č├╝ncesi ├žekici geliyorsa, bu uygulamalara g├Âz atman─▒z gerekiyor!
Devam─▒n─▒ Oku
" width="370" height="280" alt="Amazon ├Â─črenci vs Amazon Ba┼čbakan: Nas─▒l farkl─▒?"/>
Maliye

Amazon ├Â─črenci vs Amazon Ba┼čbakan: Nas─▒l farkl─▒?

Amazon'da paradan tasarruf etmenin pop├╝ler bir yolu, ├╝cretsiz iki g├╝nl├╝k g├Ânderim, s─▒n─▒rs─▒z medya ak─▒┼č─▒ ve ├Âzel indirimler al─▒rken Amazon Prime'a abone olmakt─▒r. ├ťniversite ├Â─črencisi iseniz, bu Prime avantajlar─▒ndan yar─▒ fiyat─▒na yararlanabilirsiniz. Ke┼čfetti─činiz gibi Amazon ├ľ─črenci ve Amazon Prime ├╝yelik planlar─▒ aras─▒nda birka├ž fark var.
Devam─▒n─▒ Oku