Maliye

İşten Ayrılma Sırasında 35.000 Dolardan Nasıl Para Kazandı?

Bugün ünlü yazar, konuşmacı ve blog yazarı Tiffany Aliche’yi kabul ediyoruz. BudgetnistaBorç ödeme öyküsünü paylaşmak için. Tiffany korkunç bir borç durumu aldı ve sadece borcunu ödemekle kalmadı, aynı zamanda kendi işini kurma deneyiminden edindiği dersleri kullandı. Bugün Tiffany, on binlerce insanın, blog ve onunla para ve yaşamı yönetmeyi öğrenmesine yardımcı oluyor. Canlı Zengin Meydan Okuma Kadınlar için.

35.000 dolar borcunu nasıl aldın? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Yirmili yaşlarımdayken, yatırım yaparak para kazanmak için bir isteğim vardı. Bir arkadaşımı düşündüğüm bir adam bana 20 bin dolar yatırım yapmayı teklif etti ve bana yatırımım için ciddi bir kazanç sağlayacağımı söyledi. Paramı kredi kartımdaki nakit avanslarla aldım. Adam paraya yatırım yapmadı, ancak: Parayı aldı ve gitti. Paramın geri gelmediği gerçeğiyle karşı karşıya kaldığımda, kredi kartlarından gelen ücret ve faizler 35.000 $ 'a kadar yükseldi.

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Ben harap ve korktum. Daha önce hiç borç almadım. Babam bir CFO ve bir muhasebeciydi ve bana parayı düzgün bir şekilde nasıl yöneteceğimi iyi öğretti. Sadece yirmili yaşlarımdaydım, ama peşinattan vazgeçmiştim ve mütevazı bir ev satın aldım ve her ay kredi kartımı ödedim. Şimdi borçla - özellikle de bu büyüklüğün borçlarıyla - uğraşmak zorunda olmak korkutucu oldu.

Borcunu ödemek ne kadar sürdü?

Paranın geri ödenmeyeceği gerçeğine karşı çıktıktan sonra 3 yıldan az sürdü.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Yaptığım en önemli şey, borcun duygusal yönüyle ilgilenmekti. Utanıyorum ve borcumu biriktirdiğimden utanıyorum. Yaptığım ilk şey bir arkadaşa güvenmek oldu. Yükü artık tek başına taşımamak çok rahatlamıştı. İkincisi, beni tutumlu yaşam ve borç ödeme ile devam ettirmek için bir hesap verebilirlik ortağı var.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Oh evet. Bu borcu kendime geri ödemek zorunda kalacağımı ve ödünç vermeyi taahhüt ettiğimi anlayınca, durgunluk nedeniyle bir öğretmen olarak işten atıldım. Orada, bir ipotekle, 35.000 dolar borçla ve işsiz kaldım. Kâr amacı gütmeyen bir organizasyonla yarı zamanlı bir iş buldum, ailemle birlikte taşındım ve evimi kiraladım. Bu süreçte karşılaştığım diğer büyük zorluk, bu “arkadaşım” benden çaldığı için tuttuğum öfke ile uğraşmaktı.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Kâr amacı gütmeyen bir organizasyon için yarı zamanlı çalışıyordum, ama sonunda kendi işimi The Budgetnista ile başlattım. Ayrıca Amazon'da bulunan One Week Budget adlı bir kitap yazdım.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Acı tatlı hissetti. Parayı benden çalmış olan kişiye karşı hala öfke duyuyordum, ama borcunu ödemekten vazgeçmek, kendimi eğitmemek ve ona güvenmemek gibi durumdan sorumlu olduğumu kabul etmemi sağladı. Onu affedebildiğim, kendimi affedebildiğim borcunu ödedim ve başkalarına parayı akıllıca yönetmeyi öğretmeye devam ettim.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

İlk olarak, borçlarınızın duygusal kısmı ile ilgilenin. Olanları değerlendirin, ne olduğunu kabul edin ve ardından devam etmek için bir plan yapın. İkincisi, bir hesap verebilirlik ortağı, sizi hedeflerinize karşı sorumlu tutacak biri olsun. Üçüncüsü, masrafları azaltmak ve tutumlu yaşamakla birlikte, beklenmedik bir parayı (bu UM olarak adlandırıyorum) al ve borca ​​doğru at. Beklenmedik parayı, harcamayı beklediğin ama sonra yapması gerekmeyen para olarak tanımlarım. Örneğin, bir arkadaşla öğle yemeğine çıkarsanız ve sonra faturayı alırsa, harcamayı planladığınız parayı borca ​​yatırın. Aynı şey, bir bakkal faturasından tasarruf ederseniz, satın almayı planladığınız bir şeyde beklenmedik bir indirim alırsanız veya anneniz size 20 dolarlık bir fatura verdiyse de geçerlidir. Borç almak için tüm UM kullanmak borç ödeme planınızı yuvarlayacaktır.

Borçtan uzak kalmak ya da zenginlik oluşturmak için ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Öncelikle, bir işletme sahibi olmanın getirdiği dalgalanan gelirle iyi bütçeleme üzerinde çalışıyorum. Kredi kartlarını asla tekrar hızlı bir şekilde ödemeye yönelik somut bir plan olmadan kullanmam. Ve güvenilir bir finansal danışman buldum ve akıllıca yatırım yapmayı öğreniyorum.

Tiffany'nin yolculuğuna dair daha fazla bilgi edinmek, parayı yönetme konusunda akıllıca ipuçları almak ya da kadınlar için Live Richer Challenge'a katılmak için Tiffany'nin The Budgetnista adlı bloğuna gidebilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: Foto 100 TL, Ederi ise 30 Bin TL

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı
Maliye

13 Financial Adviors Gördüğü En Kötü Mali Hataları Paylaştı

“Ne yapmak istiyorsun?” Bir finansal planlamacı olarak, müşterilerin bazı oldukça hatalı hatalar yaptığını görüyorum. Hayatın üzücü bir gerçeği, finansal hataların bir kalp atışı içinde yapılabilmesidir. Bazen, onlar cahil hatalar olabilir. Diğer zamanlarda, potansiyel sonuçların yerçekimini kavramaksızın bilerek yapılırlar.
Devamını Oku
Facebook ile Para Kazanabilirsiniz 13 Yolları
Maliye

Facebook ile Para Kazanabilirsiniz 13 Yolları

Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya ağıdır. Tam teşekküllü bir işletme sahibi olun ya da sadece bir tane ürün satıyorsanız, Facebook ile para kazanabilirsiniz. Sadece arkadaşlarına mesaj göndermek ve sınavlar yapmak için Facebook kullanıyorsan, bu önerilerin bir kısmının gelirini artırdığını ya da bir yan işe başladığını düşün.
Devamını Oku
2018 yılında ücretsiz Amazon hediye kartları almak için 55 yolu
Maliye

2018 yılında ücretsiz Amazon hediye kartları almak için 55 yolu

Amazon hediye kartları, çevrimiçi yan etkinlikleriniz için en popüler ödeme yöntemlerinden biridir. İhtiyacınız olan her şeyi Amazon'dan satın alabileceğiniz için, özellikle Amazon'a doğrudan ihtiyacınız olan bir şeyi satın almak için ücretsiz Amazon hediye kartları yararlı olabilir. Amazon hediye kartlarını daha da iyi kılan şey, hemen hemen her şeyi yaparak bunları kazanmanızdır.
Devamını Oku
RealtyShares İncelemesi 2018
Maliye

RealtyShares İncelemesi 2018

Bir gün emekli olma hayalleriniz varsa, o zaman paranıza yatırım yapmanın önemini duymuşsunuzdur. Kazanılan paranız için çok fazla yatırım seçeneğiniz var. Yatırım planlarının önemli bir bileşeni olarak çok sayıda emlak gayrimenkul. Emlaka bakmış olabilirsiniz ve bir kiralık mülk satın almakla ilgilenen sermayenin şu andaki fiyat aralığından çıkmasına karar vermiş olabilirsiniz.
Devamını Oku