Maliye

'Her Zaman Kalite Satın Almayı Öneren 3 Problem

Ucuza alın ve size mal olacak.

Şüphesiz bu tavsiyenin bir versiyonunu daha önce duymuştunuz. Teorik olarak mantıklı. Ucuz hurda satın almak yerine, zaman ve zamanı tekrar değiştirmeniz gerekir; bu pahalı ve savurgandır, kalıcı olacak kaliteli ürünler alırsınız. Uzun vadede tasarruf edersiniz.

Bu tavsiye teoride mantıklı olsa da, uygulamada bu kadar basit değildir. “Kaliteyi daima satın al” tavsiyesinde battaniye tavsiyesi ile ilgili birkaç sorun var.

Her zaman kaliteyi karşılayamıyoruz

Bir Terry Pratchett romanından alınan aşağıdaki alıntı, çoğunlukla kalite için dava açmak için kullanılır:

“Elli dolar alabilen bir adam, on yıl içinde hala ayaklarını kuru tutacak bir çift botu varken, sadece ucuz botlar alabilen fakir adam aynı zamanda botlara yüz dolar harcayacaktı. ve hala ıslak ayak olurdu. ”

Pratchett'in çizgi romanından harika bir alıntı. Silahlı adamlar. Ancak Pratchett'in (“Sam Vimes 'Çizmesi' Sosyoekonomik Haksızlık Teorisi” olarak adlandırdığı) eseri, pek çok insanın kaliteden ödün veremeyeceği yönündedir.

Bu, bateri tavsiyesinin gözden kaçırma eğiliminde olduğu önemli bir derstir. Yüksek kaliteli ürünü almak için kısa vadeli nakit paraya sahip olmayabilirsiniz. Bu bizi bir sonraki probleme getirir.

Harcama için bir mazer olabilir

Lisede, bir çift Doc Martens'e 100 dolar harcadım. O sırada yarı zamanlı bir işte saat başına 5,35 dolar kazandım, bu yüzden bu ayakkabılara para yetmedim.

Benim gerekçem? “Doc Martens kaliteli. Sonsuza kadar onlara sahip olacağım! ”Aslında alabileceğim daha ucuz bir bot satın almak yerine, yüksek kaliteli bir kredi kartına bu kaliteli botları koydum. Onları hiç giymedim, ama yıllarca kredi kartından para harcadım (sonraki kötü harcama kararları sayesinde).

Mesele şu ki, “kaliteyi alıyorum” seçeneğini aşırıya kaçmak için bir bahane olarak kullanmak çok kolay. Evet, Kitchenaid mikseri yıllarca sürecek sağlam ve kaliteli bir araçtır. Bu mutlaka demek değildir. sen Bire 300 dolar harcamak gerekiyor.

Ucuz her zaman ucuz anlamına gelmez

Kaliteye daha fazla harcama önerisi, daha ucuz bir şey alırsanız daha pahalı bir sürüm kadar sürmeyeceğini ima eder. Bu her zaman doğru değildir. Sadece bir şeyin maliyeti daha az olduğu için kalitesinden yoksun olduğu anlamına gelmez.

Güneş gözlüğü harika bir örnektir. Tabii, bir çift yeni gözlük için 520 dolar harcayabilir ve bu bir “yatırım” olduğuna ve sonsuza kadar bu çerçevelere sahip olacağına ikna edebilirsin.

Gerçekte The Wall Street Journal, bu gözlüklerin aynı şirket tarafından, muhtemelen aynı fabrikada, daha ucuz sürümleri ile yapıldığını buldu. Bir göz doktoru ve araştırma direktörü dediği gibi, “Ödediğiniz şeyin önemli bir parçası, lenslerin kalitesi değil, marka.”

Alt satır: fiyat her zaman kalitenin bir göstergesi değildir.

Tamam, anladın. “Satın al kalite”, basitleştirilmiş tavsiyedir. Kaliteyi satın almaya ne zaman değdiğini nasıl anlarsınız ve eğer kalite kalemi bütçenizin ötesinde ise, bunu nasıl karşılarsınız? Burada harcadığınızda göz önünde bulundurmanız gereken birkaç soru var.

Öğeyi ne sıklıkla kullanacaksınız?

Bu Kitchenaid mikserinde savurganlık yapacaksanız, aslında onu kullanacağınızdan emin olun. Hatta kullanım başına maliyetinizi hesaplamanıza yardımcı olabilir.

Öğeyi ömrünün üzerinde kaç kez kullanacağınızı tahmin edin, ardından maliyeti bu sayıya bölün.

Diyelim ki mikser, önümüzdeki on yıl boyunca haftada iki kez kullanacaksınız. Bir mikser için 300 $ 'da, kullanım başına 28 kuruş - kötü değil. Öte yandan, yılda sadece üç kez kullanırsanız, bu, kullanım başına maliyetinizi 10 TL yapar. Büyük bir anlaşma değil.

Ucuz versiyonu iyi mi?

Yine, sadece bir şey ucuz olduğu için ucuz olduğu anlamına gelmez, bu yüzden çevrimiçi yorumları ve karşılaştırmaları okuyun. Ayrıca, birçok popüler markanın daha düşük maliyetli alternatifleri var (Think Gap ve Banana Republic).

Bunlar temelde aynı öğelerdir, sadece daha pahalı marka adları eklenmez. Bu, birçok jenerik, özel markalı mağaza markası için geçerlidir. Çoğu zaman, aşina olduğunuz büyük, ulusal markalara aittir. Yani daha az parayla aynı kalitede ürün elde edersiniz.

“Kaliteyi” ne düşünürüm?

Kalite, sadece uzun sürecek bir şey anlamına gelmez.

Örneğin, etik kaynaklı ürünler, özellikle giyim, genellikle biraz daha pahalıdır. Bu yüzden, 25 dolarlık bir çift kot pantolonun muhtemelen 100 dolarlık bir çiftin olduğu sürece devam etmesine rağmen, bu kot pantolonun yapımına giden emek gibi başka faktörler de var. Sizin için önemli olan diğer “kalite” faktörleri düşünün.

Kalitede indirim alabilir miyim?

EBay veya Craigslist'te kullanılan kaliteli öğelerin kullanılmış sürümlerini bulabilirsiniz. Kaliteli ürünler ikinci el satın alabileceğiniz diğer yerler: high-end konsinye mağazaları ve hatta garaj satışı.

Profesyonel ipucu: Ocak ayı, bu eşyaların alışverişini yapmak için en uygun zamandır, çünkü birçok kişi bayramlarını tatilden sonra boşaltabilir veya istemeyebilecekleri hediyeler verebilir.

Her şekilde, mümkün olduğunda kalite satın alın. Sadece tavsiyeyi zihnen takip etme. Paran için çok çalışıyorsun. Harcadığın şeyler biraz daha düşünmeyi hak ediyor.

Her zaman satın alma kalitesi hakkında düşünceleriniz nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın!

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Medicare Ek Planını Anlama N
Maliye

Medicare Ek Planını Anlama N

Son 20 yılda (veya hatta) doktora gittiyseniz, muhtemelen bu gezilerin ne kadar pahalı olabileceğini biliyorsunuzdur. Sağlık hizmetlerinin artan maliyeti hakkında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur, ancak kendinizi bu büyük harcamalardan koruyabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Medicare'e göre, sağlık sigortası kapsamına giren milyonlarca yaşlı var ki, aksi takdirde karşılayamayacaklar.
Devamını Oku
2018 yılında ücretsiz Amazon hediye kartları almak için 55 yolu
Maliye

2018 yılında ücretsiz Amazon hediye kartları almak için 55 yolu

Amazon hediye kartları, çevrimiçi yan etkinlikleriniz için en popüler ödeme yöntemlerinden biridir. İhtiyacınız olan her şeyi Amazon'dan satın alabileceğiniz için, özellikle Amazon'a doğrudan ihtiyacınız olan bir şeyi satın almak için ücretsiz Amazon hediye kartları yararlı olabilir. Amazon hediye kartlarını daha da iyi kılan şey, hemen hemen her şeyi yaparak bunları kazanmanızdır.
Devamını Oku
Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları
Maliye

Eviniz ile Para Kazanmak için 11 Benzersiz Yolları

İnternet sayesinde parayı yan yatırmak ve evde ekstra para kazanmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yalnızca on yıl önce uygulama yapma parası bile yoktu. Artık bir dizüstü bilgisayar veya akıllı telefon ile para kazanabilirsiniz. Ama daha fazla para kazanmak için evinizi nasıl kullanabileceğinizi düşündünüz mü?
Devamını Oku
IRA Konsolidasyonu: “Süper IRA” Stratejisi
Maliye

IRA Konsolidasyonu: “Süper IRA” Stratejisi

Geleneksel IRA ve onun offshoots (SEP, SIMPLE, rollover ve Roth IRAs) milyonlarca ABD vergi mükellefinin emeklilik için yatırım yapmasına yardımcı olarak lider bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, birçok IRA sahipleri, bir “Süper IRA” stratejisi kullanarak çoklu IRA'larını pekiştirmek zorunda oldukları fırsattan habersizdir (en yaygın 401k'lık bir rollover'dir).
Devamını Oku