Maliye

3 yıldan az bir sürede 600,000 dolar borçtan nasıl kurtuldu?

600.000 dolar borcunu nasıl aldınız? Bu borç ne türden oluşuyordu?

Borcumda 571.817.68 dolar vardı ve üç yıldan az bir sürede parasını ödedim.

Ocak 2009'da - en düşük seviyeye kadar olan borçlarım:

$ 385,452.12 - Evimin ipoteği
$ 146,191.47 - Kiralık mülkümde ipotek
$ 12,550.75 - Konutta eşitlik çizgisi
10,412,01 $ - United Mileage Plus kredi kartı
$ 9,831.32 - MBNA kredi kartı
7,380,01 $ - Subaru'ya araç kredimi

O kadar borcunun olması ne hissetti?

Dürüst olmak gerekirse, parayla olan ilişkiden çok uzak kaldım, borçlu olmak benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Borçlanmak için up Ä up up up up knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew knew I I I but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but but Borcunu, aslında ödemek için ne anlama geleceği ile eşitlemedim. Bu nedenle, borçta olmayla ilgili gerçek bir ‚fe hissetti. Hayatımın geri kalanında bir miktar borçla yaşamak için kendimi istifa ettim. Borcun sadece yetişkin hayatının bir parçası olduğunu sanıyordum. Sadece aylık ödemelere odaklandım ve 2009'a kadar faturalarımı kolayca ödeyebildim. Paranın ne anlama geldiğine dair hiçbir fikrim yoktu - sadece ayda ne getirdiğimi ve ayda ne ödediğimi biliyordum. Parayla çok uzak bir ilişkim vardı, bu yüzden borçtaki 10 dolar ya da borda yarım milyon dolar olmak, 2009'un mükemmel fırtına gelene kadar hiçbir fark yaratmadı.

2009'da beni uyandıran ve borcumun gerçekten ne anlama geldiğini anlamama yardımcı olan üç şey oldu. Birincisi boşanmak ve konut balonu patlamasından sonra mallarımızı satmak zorundaydı. Faturalarımı her zaman ödedim ve her zaman taahhütlerimi tuttum, ama emlak piyasası düşüyordu ve varlıklarım büyük borçlar oldu. Şu anda açık görünüyor, ama o zamanlar sadece ipoteğimi aylık fatura olarak düşündüm. Ancak, satış fiyatını, mallarıma yatırdığım 200 bin dolarlık borcunu kaybettikten sonra borcumu ödemek için 50k $ 'dan gelmem gerekiyordu. evimi satabilirdi.

2009 yılının ikinci dersi de boşanmanın bir yan ürünüdür. Bu noktaya kadar, koçluk kariyerim durdurulamadı. Oprah’da bulundum, bir kitap anlaşması hazırlamanın ortasındaydım - hayat güzeldi. Ve sonra hayat ayrı düştü ve ben de ayrı düştüm. Koçluk kariyerim neredeyse hiçbir şeye düşmedi, krizdeydim ve müşterilerime ve öğrencilerime sunacak hiçbir şeyim yoktu.

2009'un üçüncü dersi daha önce bir iş sattım ve krediyi kendim taşıdım. Finansal kriz alıcıyı çok zorladı ve kredi ödemeye devam edemedi. Nominal bir ücret aldık ve o yıl almayı umduğum balon ödemesini yazdım.

Yani, gayrimenkulde büyük zaman kaybetmek, mevcut gelirimin önemli bir parçasını kaybetmek ve iş satış gelirimi kaybetmek arasında, kendimi gerçek bir numara olduğu için ilk defa borçlu olduğumu ve fark ettiğim şeylere doğrudan bakarken buldum. Geri ödemek zorunda olduğum gerçek bir paraydı. O noktaya kadar, temelde sadece borçları dolaşıyordum. Harcamadığım ya da kazandığım şey için hala sorumluluk almadım. Bazı zor seçimler yaptım - ama tamamen borcum olmamaya veya nakit bazlı bir hayat yaşamaya karar vermemiştim.

2009'un sonuna kadar, kendime yaptığım şeyi gerçekten fark ettim ve uzun yıllar boyunca benim aracılığımın ötesinde yaşamın büyüklüğünü fark ettim. Sonunda parayla olan ve en aza indirgeme, haklı çıkarma ve taklit etme alışkanlığımla karşılaştığım işlev bozukluğu hakkındaki gerçeği anladım.

Evimin her ikisinde de kıçımı kaybetmek, bir yıl boyunca kırılmak, bir balon ödemesiyle kurtarılmayı beklemek ve daha sonra gitmiş olduğunu farketmek. Borçlu olduğum şeyin gerçekliği ve mali hayatımı nasıl döndürdüğümün neye mal olacağı bana çarptı.

Yemin ettim. Kredi kartlarını kullanmayı bırakmayı, paramın kesilmesini engellemeyi, araçlarımda yaşamaya ve borçlarını ödemeyi taahhüt ettim. Bu sefer gerçek için. Borcumdan kurtulmak için kendime bir taahhütte bulundum ve asla geri dönme.

İlk ay her zaman en zorudur. Kiralanmış (aka: kredi kartı) parayı kullanmayı tamamen bıraktım ve geçmişim ve hediyem için para ödemeye başladım.

Radikal Borç Eradikasyon planım gerçekleşti. Ben satabileceğim her şeyi sattım. Mobilya, el çantası, giysi, mücevher vb. Ve paramı borcuma yatır. 3 işte çalışmaya başladım ve borcum ödenene kadar çılgın bir kadın gibi çalışmaya devam etmek için bir taahhütte bulundum.

Giderimi, aylık harcamalarımdan olabildiğince ortadan kaldırarak düşürdüm. Money Love kitabımda yazdığım araçları kullanarak paramla olan ilişkimi tamamen değiştirdim.

Emeklilik hesabımı tasfiye ettim, vergi cezasını ödedim ve geri kalanını borcunu ödemek için kullandım. Bakiyelerin geri kalanı için, maaşları ödenene kadar ayda 3000 ila 5000 dolar ödeme yaptım. Bunu her ay yaptım. Tropik bir tatil için bir tatil yapabilirdim ya da yeni bir MacBook Pro satın alarak geçirdiğim parayı, geçmiş benliğimin sorumsuz seçimlerini temizlemeye çalışarak harcayabilirdim.

Ne kadar zamandır onu ödeyeceksin?

Üç yıl.

Bu süreçte size yardımcı olmak için hangi kaynakları kullandınız?

Başlamanıza yardım eden Ramsey'in kartopu yöntemini kullandım. En büyük kaynağım kendi araştırmamdı ve çalışmalarımı müşterilerim ve okurlarımla paylaşarak öğrendiklerimdi. Kendim için araçlar yarattım ve bunları müşterilerimle paylaşmaya başladım ve sonunda Money Love denilen deneyime dayanan bir kitap yazdım.

Yol boyunca herhangi bir zorlukla karşılaştın mı?

Göz korkutucu göründüğü aylar vardı. Belki de imkansız veya hiç bitmez. Öngörülemeyen büyük harcamaların ortaya çıktığı aylar vardı.Bir araba motoru patladı ve müteakip 3 aylık bir tamirhanede kaldı. Velayet savaşı. Avukatın ücreti. Önceden yanıp sönmeden şarj edeceğim şeyler.

Ancak bu sefer kredi bir seçenek değildi. Ve bu seçenek olmadan, kendimi daha önce kendime verdiğimden daha güçlü ve daha becerikli olduğumu keşfettim. Hustledim. Kıçımın dışında çalıştım. Yeminime sadık kaldım. Taahhütlerime sadık kaldım ve işe yaradı. O borcun her bir kısmını ödedim.

Borcunu öderken bir yaşamda ne yapıyordun?

Öncelikle başkalarına koçluk yaptım ve blog yazarak para kazandım. Ben de piyano öğrettim ve Apple ile bir iş buldum.

Paranı ödedikten sonra nasıl hissettin?

Kasım 2011'den beri borcum var. İlk başta, komikti. Kendimi alışkanlıkla düşünmeye devam ettim “Bunun için ödeme yapmak zorundayım. Bunu ödemek zorundayım. ”Son birkaç yıldır yaptığım gibi kafamdaki hesaplamaları çalıştırıyorum. Sonra gülümsedim ve zaten herşeyi ödediğimi farkettim. Bitmişti.

Yaklaşık 20 yıldır bir çeşit borçtaydım. Ve sonra hayatımın üç yılı boyunca radikal borçların yok edilmesine adanmıştım. O zaman fark etmedim - ama borç bebeğim gibiydi. Sürekli düşündüm. Her zaman nasıl ödeyeceğimi stratejim. Kafamdaki sayıları kullanırdım. Para harcadığımda ya da fazladan para kazandığımda her zaman bir hesaplama yaptım. Ben takıntılıydım.

Bu mutlaka kötü bir şey değildi. Beni tutkulu tuttu. Beni odaklı tuttu. Momentum ve motivasyon sağladı. Yıllarca. Ve sonra aniden bitmişti.

Borçsuz olmak hayal ettiğim gibi hissetmiyordu. Hiçbir şey kalmamıştı. Çözülecek daha fazla para problemi yoktu. Artık hiçbir şey borcum olmadı. Böyle bir yabancı rahatlama duygusu vardı. Ve aynı zamanda, bir kafa karışıklığı hissi var - neredeyse kimlik eksikliği.

Borçların diğer tarafında bu deneyimi beklemiyordum. Büyük bir rahatlama bekliyordum. Bolluk ve özgürlük duygusu. Ve beni yanlış anlamayın: Onlar da vardı, ama gerçekten hissettiğim şey ... muhteşem bir yolculuk için varış kapısına yeni indim. Ve valizlerimi kaybettim.

Her şeyin gitmesi konusunda bir heyecan var. Her şeyi yeni parlak ve parlak şeylerle değiştirebileceğimi bilmek. Eski soluk stellerin yerini alabilirim. Ve kayışların üstündeki topuklu ayakkabılar. Yıpranmış kazakı değiştirebilirim. Çok fazla yıkanmış ceket.

Ancak, garip bir kayıp hissi var. Artık istemediğin şeyleri kaybettiğinde bile. Bu şeyler beni tanımlamıştı. Uzun zamandır benim hikayemdiler. Ve sonra gitmişlerdi, ve onları amacına göre kaybettim.

Yeni bir hikaye bulmak için kendimi serbest bırakmıştım. Kendi hayatımı seçmek için özgür.

Bu valfe ihtiyacım yoktu ... Onu bile istemedim. Sadece onu taşımak için kullanmıştım. Ve ilk kez - onu yere bıraktım. Geride bırak. Ve geleceğime doğru yürü.

Ne farkettim: Valizlerimi kaybettim. Bilerek. Ve eski shoddy geçmişim olmadan seyahat etmekte özgürüm. Yeni şeyler seçmek için özgürüm. Yeni hikayeler seçmek için özgürüm. Bagajsız seyahat etmekte serbestim. Ve bu tatlı özgürlük.

Borcunu ödemek isteyen insanlar için ne gibi pratik ipuçları var?

Parayla etkileşim şeklinizin, yaşamın kendisiyle ilgili temel inançlarınızdan ayrılmaz olduğuna inanıyorum. Para ile ilişkiniz sevgi, korku, öfke, amaç, bolluk, yaşam, değer ve hatta Tanrı hakkındaki duygularınızı yansıtır. Öyleyse, para işinin sizi en derin tarafına götürdüğünü anlamak önemli. Bu önemli bir iş. Bu manevi çalışma. Sadece fatura ödeme ile ilgili değil. Bundan çok daha fazlası. Kendinizle olan ilişkiniz ve kendi deneyiminiz hakkındaki farkındalığınız hakkında. Eğer yapabiliyorsanız, bir koçu işe almanızı veya burada sunduğum program gibi para ile ilişkinizi anlamanıza yardımcı olacak bir do-it programı çalıştırmanızı tavsiye ederim.

Meadow hakkında daha fazla bilgi için, meadowdevor.squarespace.com adresine gidebilirsiniz.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Videoyu izle: 972 Spirit Catcher Ko Hsuan, Çoklu altyazılar

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Bu Adam Kredi Puanını 200 Puanın Üzerinde Nasıl Arttı?
Maliye

Bu Adam Kredi Puanını 200 Puanın Üzerinde Nasıl Arttı?

Tim T. her zaman finansal olarak sorumlu olmaktan gurur duymuştu. Faturalarını zamanında ödedi, borç bakiyelerine bir kapak tuttu ve yapabileceği yerde para biriktirdi. Ama bazen her zaman kontrolünüzde olmayan şeyler olur. Tim zorlu dönemlerden geçtikten sonra, korumak için çok sıkı bir şekilde çalıştığı kredi notu, kredi notları dünyasında “kötü” olarak nitelendirilen yaklaşık 500'e yakın bir düşüş gösterdi.
Devamını Oku
Amerikan Tüketici Görüşü İncelemesi
Maliye

Amerikan Tüketici Görüşü İncelemesi

İnternette milyonlarca ve milyonlarca dolandırıcılık var. Hemen hemen hepsi kredi kartı bilgilerinizi veya kişisel bilgilerinizi almak için arıyoruz. En popüler dolandırıcılıklardan biri size para kazandırmayı vaat eden web siteleridir ve yapmanız gereken her şey parayı almak için bilgi girmektir. Bilgisayarınızın arkasından biraz daha fazla para kazanmak istiyorsanız, herhangi bir programa katılmanız, dolandırılma veya kişisel bilgilerinizin çalınması korkusuyla karşı karşıya gelebilirsiniz.
Devamını Oku
Para Hakkında Top 5 Youtube Videoları
Maliye

Para Hakkında Top 5 Youtube Videoları

Seni bilmiyorum ama daha çok örnek buluyorum. Bir videoda veya filmde oynanan bir senaryoyu gördüğümde, bana daha çok etki ediyor ve sonra bir kağıda yazıyor. İşte burada parayla ilgili en iyi 5 Youtube videomın listesi: 1. Bütçeleme üzerine Bill Cosby Bu kadar doğru, gençken, paranın değerini gerçekten kavramıyoruz.
Devamını Oku