Maliye

Bir araba finanse etmek ne anlama geliyor?

Bu tamamen tesadüfi, ama asl─▒nda yakla┼č─▒k dört y─▒ld─▒r araba kullanmadan sonra, kullan─▒lm─▒┼č bir araba sat─▒n ald─▒m. Araba kullan─▒lm─▒┼č olmas─▒na ra─čmen, onu hala finanse etmek zorunda kald─▒m.

Bir arac─▒ finanse etmek, bir banka veya finans kurumundan borç para ald─▒─č─▒n─▒z anlam─▒na gelir, böylece arac─▒ bir sat─▒c─▒dan veya özel bir partiden sat─▒n alabilirsiniz. Benim için, bir arac─▒n finanse edilmesi aniden büyük bir borç borcuna ba─čl─▒ kalmak ve bankaya faiz biçiminde daha fazla para ödemek zorunda kalmak demektir. Dürüst olmak gerekirse, finansman k─▒sm─▒ baz─▒ büyük karga┼čalara yol açt─▒.

Bu araba sat─▒n alma yeti┼čkin hayat─▒m─▒n sahibi oldu─čum alt─▒nc─▒ arabaya i┼čaret ediyor, bu yüzden finansman─▒ söyledi─čimde bana güvenin. büyük finansal taahhüt. Bu krediyi birkaç y─▒ll─▒─č─▒na geri ödemeniz gerekecekÔÇŽ her ay. Sadece bu dü┼čünce beni rahats─▒z etti.

Ayl─▒k Ödemelerin Ötesinde Bir Arac─▒n Maliyeti

Bir arac─▒ finanse etmeyi dü┼čünüyorsan─▒z ve yaln─▒zca pe┼činat ve ayl─▒k ödemelere odaklan─▒yorsan─▒z, bir araba sahibi olman─▒n getirdi─či di─čer ek maliyetleri kaç─▒r─▒rs─▒n─▒z. Bunlar ┼čunlar─▒ içerir:

  • Sigorta
  • Gaz
  • Bak─▒m ve onar─▒m (ya─č de─či┼čimi, oto y─▒kama)
  • Beklenmedik maliyetler (düz lastik, park bileti)
  • DMV kay─▒t ücreti

Neden Finans?

Ço─ču tüketicinin, yeni bir araba sat─▒n almak için büyük miktarlarda para yat─▒rmas─▒ gerekmedi─či için, bir banka veya finans kurumunda bir araba için ödeme yapmak için kredi ba┼čvurusunda bulunurlar. Daha sonra, kredi geçmi┼činize ve gelirinize ba─čl─▒ olarak, banka bir faiz oran─▒ belirleyecek ve böylece gelecek 3 ila 5 y─▒l veya daha uzun bir süre için ayl─▒k ödeme yap─▒labilecektir.

Geri ödeme zaman çerçevesi size kalm─▒┼č. Be┼č y─▒l seçtim ama mümkün oldu─čunca erken ödeme yapmay─▒ planl─▒yorum. Kredim için erken geri ödeme cezas─▒ yok. (Bu, araban─▒z─▒ erken ödemek istedi─činizde, sorman─▒z gereken bir ┼čey.)

Bir araçta ödeme yap─▒yorsan─▒z, arac─▒n bankaya ait oldu─ču anlam─▒na gelir, sizin de─čil. Krediyi ödeyene kadar ve araban─▒n ad─▒ olarak da bilinen bir ÔÇťpembe slipÔÇŁ ald─▒─č─▒n─▒zda, teknik olarak gerçek sahibi de─čilsiniz.

Hala bir arac─▒ finanse ediyor ve satmaya karar verirseniz, borcunuzun dengesinin arac─▒n maliyetine dahil oldu─čundan emin olman─▒z gerekir.

Pe┼činat─▒n─▒z için ne kadar var?

Bir arac─▒ finanse etti─činizde, tipik olarak bir pe┼činat ödemesine ihtiyac─▒n─▒z vard─▒r. Ödenen ödeme tutar─▒ ne kadar yüksekse, ayl─▒k ödeme ne kadar dü┼čük olur - bir ev sat─▒n ald─▒─č─▒n─▒z zamanki gibi ayn─▒ konsept.

Kredi verenlerin ço─ču, arac─▒n sat─▒┼č fiyat─▒n─▒n en az yüzde 10'unu veya daha fazlas─▒n─▒ indirmenizi tavsiye eder, bu nedenle ilgilenen araç 25.000 ABD dolar─▒ tutarsa, en az 2,500 dolar yat─▒rman─▒z gerekir.

Vergi ve lisans─▒n da oldu─čunu unutmay─▒n. Bu, arac─▒n ve bulundu─čunuz eyaletin maliyetine ba─čl─▒ olarak birkaç bin dolara mal olabilir. Vergi ve lisans ücretlerim 2.500 dolara ç─▒kt─▒. Bunun için ödeme yapmazsan─▒z, ayl─▒k ödemelerinize alabilirsiniz. Ancak bu, arac─▒n maliyetini art─▒racakt─▒r.

Ayl─▒k Ödemelerinizi Nas─▒l Hesaplayabilirsiniz?

Sat─▒n almak istedi─činiz arac─▒n 25.000 dolar oldu─čunu varsayal─▒m. Pe┼činat için 2.500 $ var, yüzde 3 faiz oran─▒na hak kazan─▒n ve 5 y─▒ll─▒k kredi (veya 60 ay) ile devam etmeye karar verin. Vergi ve lisans ücretlerinin tamam─▒n─▒ ödeyebildi─činizi varsayaca─č─▒z.

Ayl─▒k ödemeleriniz ayl─▒k yakla┼č─▒k 404 dolar olacakt─▒r.

Cars.com hesap makinesinde numaralarla oynayabilirsiniz.

Bayiler bazen baz─▒ otomobiller için s─▒f─▒r pe┼čin ödeme seçene─či sunar. Bu rotay─▒ seçerseniz, ayl─▒k ödemelerinizin daha yüksek olmas─▒n─▒ bekleyin. Ayn─▒ örne─či yukar─▒dakilerden kullan─▒rsak ve hiç para yat─▒rmazsak, ayl─▒k ödemeniz yakla┼č─▒k 449 dolar olur.

Etraf─▒nda Al─▒┼čveri┼č ve Sert Kredi Çeker

Arabalara bakt─▒─č─▒mda, çe┼čitli bankalardan ve borç verenlerden en iyi faiz oranlar─▒ için al─▒┼čveri┼č yapt─▒m. Ancak bu arabadan önce, daima bayilik bankas─▒n─▒n seçimine tak─▒ld─▒m.

Bayilikle i┼čbirli─či yapt─▒─č─▒ banka ile gitmenize gerek yok. Otomobil sat─▒c─▒lar─▒ndan birkaç─▒, faiz oran─▒n─▒n ba┼čka bir yerde al─▒nt─▒land─▒─č─▒mdan daha yüksek olmas─▒na ra─čmen beni kulland─▒klar─▒ banka ile gitmeye te┼čvik etti. Onlar─▒n mant─▒─č─▒, borç verenlerini seçerken ÔÇťdaha ÔÇőÔÇőkolay bir i┼člemÔÇŁ idi.

Elbette, kredinizin çekilmesini sa─člaman─▒z gerekecek. Ancak, kredinizin birden çok kez çekilmesi konusunda endi┼čelenmenize gerek yoktur, bu da puan─▒n─▒z─▒ dü┼čürmenize neden olabilir. Bir araba için al─▒┼čveri┼č yap─▒yorsan─▒z, birden çok kredi puan─▒n─▒z─▒ çekiyor olsa bile, sadece bir kez kredi bir kez çekin olarak görünecektir.

Fark─▒nda olman─▒z gereken tek ┼čey, çe┼čitli kredi kurulu┼člar─▒n─▒n kredinizi çekece─či zaman dilimi. Bu 14 ila 30 gün aras─▒nda de─či┼čmektedir. Bu süre zarf─▒nda sorgulama yap─▒ld─▒─č─▒ sürece sadece tek bir sert çekme olarak say─▒lacakt─▒r.

Bu kural, bir ev için al─▒┼čveri┼č yapan ve kredilerini birden çok kredi verenlerden alma ihtiyac─▒ duyan ki┼čiler için de geçerlidir.

─░pucu: Bir araba için al─▒┼čveri┼č yap─▒yorsan─▒z ve krediniz en iyi ┼čekilde de─čilse - yar─▒ prime sahipseniz veya 550-620 aral─▒─č─▒nda bir kredi puan─▒n─▒z varsa, bunu daha önce 600'lerin veya 700'lerin en dü┼čük seviyesine getirmeyi dü┼čünün. al─▒┼čveri┼č yapmak. Böylece bankalardan daha dü┼čük faiz oranlar─▒na hak kazanabilirsiniz. Bu, kredinin ömrü boyunca daha az para harcanmas─▒ anlam─▒na gelir.

Ön Onayl─▒ Olmal─▒ m─▒?

Fiyatlar s─▒k ÔÇőÔÇős─▒k dalgalan─▒r, bu nedenle, bir bankadan ön onay alman─▒z mant─▒kl─▒ olabilir. Bu ön onay durumu, faiz oran─▒n─▒z─▒ kilitler ve sat─▒n alma konusunda ciddiye ald─▒─č─▒n─▒z sat─▒c─▒y─▒ gösterir.

Önceden onaylanana kadar, bankalar sadece bir teklif verebilir. Bu sadece ne kadar hak kazand─▒─č─▒n─▒za dair bir tahmindir.

Seçmek için Hangi Lender

Faiz oranlar─▒ için al─▒┼čveri┼č yapt─▒─č─▒mda, sadece say─▒lara bakmad─▒m, ayn─▒ zamanda geldi─či bankay─▒ da dü┼čündüm. Bu kadar önemli görünmese de önemli.Bir sonraki avuç için bu ┼čirketle ilgileneceksin.

Belli bir banka için mutlaka bir tercihim olmamas─▒na ra─čmen, di─čer borç verenlere bakmadan önce, kulland─▒─č─▒m iki bankaya gitmek mant─▒kl─▒yd─▒. Chase ve Ally Bank'─▒ kullan─▒yorum ama maalesef, oranlar─▒ Capital One Auto Finance kadar rekabetçi de─čildi. Ben kullan─▒lm─▒┼č bir araba için oldukça rekabetçi olan yüzde 3,4 oran ile sona erdi.

Yeni ve Kullan─▒lm─▒┼č Araçlar ve Faiz Oranlar─▒

Sat─▒n ald─▒─č─▒m araba kullan─▒ld─▒, bu yüzden yüzde 3,4 faiz oran─▒ yeni olsayd─▒ ödemeyi bitirdi─čimden biraz daha yüksek oldu.

Baz─▒ bayiler, kredinin ömrü boyunca s─▒f─▒r yüzde finansman─▒ gibi yeni araçlara yönelik teklifleri gerçekten cezbediyor. Volkswagen'den y─▒llar önce yeni bir araba sat─▒n ald─▒─č─▒mda seçti─čim kesin anla┼čma buydu.

Bir araba sat─▒n almak için sadece senin seçenek finanse mi?

Kesinlikle hay─▒r. Mükemmel bir dünyada, para biriktirmek için para biriktirmek için para biriktirirdim. Daha ucuza gidebilirdim ve 10,000 dolar ya da daha dü┼čük bir araban─▒n içinde bir araba sat─▒n alabilirdim. Çok daha yüksek kilometrelerce olurdu. Ama yapmad─▒m çünkü tamir ve bak─▒m ile u─čra┼čmak istemedim.

Bu bir takast─▒. Mali durumumla ilgili en bilgili karar verebilmek için art─▒lar─▒ ve eksileri tartt─▒m.

E─čer finanse edip sat─▒n almay─▒ dü┼čünüyorsan─▒z, seçim sizin. Ancak, ayl─▒k ücret ödemenizin üstündeki tüm di─čer maliyet faktörlerini (sigorta, bak─▒m) dikkate ald─▒─č─▒n─▒zdan emin olun. Alt puan─▒n─▒z varsa kredi puan─▒n─▒z─▒ yükseltin ve en iyi faiz oran─▒ için al─▒┼čveri┼č yap─▒n.

Videoyu izle: Yeni Bir Araba Al─▒rken Yanl─▒┼čl─▒k Yapmam─▒z 10 Hata

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Apple hisse senedi nas─▒l al─▒n─▒r
Maliye

Apple hisse senedi nas─▒l al─▒n─▒r

Muhtemelen bildi─činiz gibi, Apple Inc., iPhone ve iPad gibi d├╝nyan─▒n en ├╝nl├╝ elektronik cihazlar─▒n─▒n arkas─▒ndaki teknoloji ┼čirketidir. Neredeyse bakt─▒─č─▒n─▒z her yerde bir Apple ├╝r├╝n├╝nde bir ┼čey ararken birini g├Ârebilirsiniz. Apple iPhone gibi iyi bilinen bir ├╝r├╝n genellikle iyi bilinen bir yat─▒r─▒m f─▒rsat─▒ sunar.
Devam─▒n─▒ Oku
Yak─▒n─▒mdaki Anahtarlar─▒ Almak ─░├žin En ─░yi 22 Yer
Maliye

Yak─▒n─▒mdaki Anahtarlar─▒ Almak ─░├žin En ─░yi 22 Yer

Bir anahtar─▒n kopyas─▒n─▒ alman─▒z gerekti─činde nereye gidebilece─činizi hi├ž merak ettiniz mi? Ara├žlar─▒n─▒zdan biri i├žin ekstra bir anahtar seti veya eviniz veya garaj─▒n─▒z i├žin yedek bir sete ihtiyac─▒n─▒z olabilir. ┼×ans eseri, anahtar teslimi hizmetler, yak─▒n─▒n─▒zdaki ├že┼čitli yerlerde olduk├ža kolay bir ┼čekilde kullan─▒ma haz─▒rd─▒r. Birka├ž hafta ├Ânce bir anahtar teslim almak i├žin yerel b├╝y├╝k kutu ma─čazam─▒za girdi─čimde ┼ča┼č─▒rd─▒m.
Devam─▒n─▒ Oku
" width="370" height="280" alt="Mortgage OLMADAN B─░R EV ALINIR"/>
Maliye

Mortgage OLMADAN B─░R EV ALINIR

Bence her ay bir ev ├Âdemesi yapman─▒n bana kat─▒laca─č─▒n─▒ kabul edersin. Yakla┼č─▒k 6 y─▒l ├Ânce, ipote─či olmayan bir ev sat─▒n alman─▒n m├╝mk├╝n olmad─▒─č─▒n─▒ bile d├╝┼č├╝nmemi┼čtim. Ev sahibi olman─▒n tek yolunun bor├ž para almas─▒ oldu─čunu d├╝┼č├╝nd├╝m. Adam─▒m yan─▒lm─▒┼č─▒m. Bankalara ├Âdedi─čim faizin t├╝m├╝ne bakmak beni hasta ediyor.
Devam─▒n─▒ Oku
Emeklilik Tasarruflar─▒n─▒ Nas─▒l Y├Ânetiriz?
Maliye

Emeklilik Tasarruflar─▒n─▒ Nas─▒l Y├Ânetiriz?

Emeklilik birikimleriniz, g├╝nlerinizin geri kalan─▒ i├žin rahat├ža ya┼čamak i├žin yeterli paraya sahip oldu─čunuzdan emin olmak i├žin aktif olarak y├Ânetilmelidir. ├ço─ču insan emeklilik ya┼č─▒na geldi─činizde, t├╝m ├žal─▒┼čmalar─▒n─▒z─▒n arkan─▒zda oldu─čunu d├╝┼č├╝n├╝rken, alt─▒n y─▒llar─▒na giren ya da birka├ž y─▒l i├žinde kemeri olan herkes size ba┼čka t├╝rl├╝ s├Âyleyecektir.
Devam─▒n─▒ Oku