Maliye

Para Bağış Plazması Nasıl Yapılır

Her hafta, “Birisi nasıl kolay para kazanabilirim?” Diye sorduğum birisini görüyorum. Genellikle, birkaç kişi MLM veya Uber önerileriyle cevap veriyor, ama nadiren birkaç dolar kazanmanın en kolay yolu olduğunu düşünüyorum. : Plazunuzu satmak.

Fakat vücudunuza karışmaya karar verdiğinizde, bunun sonuçları olabilir. Sizin için doğru taraftaki konser olup olmadığını görmek için aşağıyı okuyun.

Kişisel Deneyim Plazma Bağış

Üniversitede kıdemli olduğumda, yerel merkezde plazma satmaya başladım. Büyük bir kolej kasabasında yaşadım ve eminim ki 20 dolar karşılığında bir iğne ile dümen etmeye istekli bir kıtlık olmadığından eminim (bahse girerim ki bu taraf ücretsiz olarak!)

Plaket vermeye başladım çünkü stajyerlik yapmakla meşgul olan ve mezun olduktan sonra ne yapacağımı anlatan tam zamanlı bir üniversite öğrencisiydim. Yarı zamanlı bir iş almak istemedim ve biraz para harcamak için kolay bir şey istedim. Unutma, bu, Uber gibi şirketler için kaydolabilmeniz için geçen günlerde oldu.

Biraz ihtiyatlıydım. Platanızı satmak, bağımlıların alışkanlıklarını desteklemek için para kazanmak için yaptıkları gibi geldi.

Ama hızlı bir şekilde plazma bağışının cazibesini fark ettim. İlk iki saatlik ziyaretten sonra, çoğu randevu bir saat sürdü ve istediğim zaman gidebilirdim. Randevu almak ya da iptal etmek kolaydı.

İlk kez kendimi desteklemeye çalışırken mezun olduktan sonra plazma bağışına devam ettim. Bir çağrı merkezinde yarı zamanlı çalışıyordum ve bir saat uzaklıkta ücretsiz bir staj vardı. Plazma vermek, başka bir yarı zamanlı iş yapmaya çalışmadan biraz para kazanmamı sağladı.

Ne yazık ki sağlık nedenlerinden dolayı durmak zorunda kaldım. Her durduğunuzda hemoglobin seviyenizi kontrol ettirmelisiniz. Yeterince yükseklerse, gitmekte fayda var. Çok düşüklerse, bağış yapmana izin vermezler. Hemoglobin, vücudunuzdaki oksijeni dokulara taşıyan bir proteindir. Hemoglobin belli bir miktarın altına düşerse, o zaman anemiksiniz.

Birkaç hafta sonra, hemoglobin düzeyleri plazma bağışı için izin verilen aralığın altına düştü. Her gittiğimde reddedildim. Demir takviyesi almayı denedim, ama midemle uğraştılar ve beni hasta ettiler. Bir süre sonra plazma merkezine gitmeyi bıraktım. Doktorum anemik olmadığımı söyledi ama benim hemoglobin düzeylerim hala güvenli bir şekilde bağışlamam için yeterince yüksek değildi. Muhtemelen denemeye devam edebilirdim, ama bağışta bulunamadığımı öğrenmek için tüm bu yolu sürmek bir israf gibi görünüyordu.

Neden hala tavsiye ediyorum?

Plazmayı bağışlamanın en iyi nedenlerinden biri, sandalyede otururken başka şeyler yapabilmenizdir. TV okuyabilir, televizyon seyredebilir, ödev yapabilir veya müzik veya podcast dinleyebilirsiniz. Bağışlamaya başladığımda üniversitedeydim ve kendime söylediğimi söylemiş olsam bile, asla üretken olmaya yeterince odaklanamadım.

Belirlenmiş saatlerde yarı zamanlı bir iş alamıyorsanız, plazma bağışları sizin için mükemmel olabilir. Plazma randevumlarımın yanı sıra stajım ve diğer işimin yanı sıra uydurma konusunda endişelenmem gerekmediğini sevdim.

Plazma Bağışı Nedir?

Plazma bağışı, insanların kanlarının plazma kısmını sattığı zamandır. Plazma, ilaç şirketleri tarafından, hemofili gibi hastalıkları tedavi etmek için ilaç geliştirmede kullanılır. Plazmanız antikorlar, enzimler ve diğer proteinleri içerir. Plazmanın daha fazla kullanımı için buraya bakınız.

Acıtır mı?

Kan tahlillerinden nefret ediyorum ve plazma bağışları kesinlikle rahatsız edici bir deneyim oldu. İlk iğne içeri girdiğinde ağrılı değildir. Makine plazmayı kanınızdan elerken, kanı tuzlu bir solüsyona geri koyar. Bazı nedenlerden dolayı, bu saline kan dolaşımına girdiğinde soğuk hisseder, bu yüzden deneyim sırasında çok soğuk hissedersiniz. Size bir ceket veya battaniye getirmenizi öneriyorum.

Uzun vadeli etkiler var mı?

 Plazmanızı bağışlamak için uzun vadeli etkiler yoktur. Bununla birlikte, kısa vadede, susuz hissedebilirsiniz. Bağıştan önce ve sonra daha fazla sıvı içerek bunu kolayca düzeltebilirsiniz. Bazı web siteleri, alkolün bağıştan sonraki 24-48 saat içinde sizi daha fazla etkileyeceğini söylüyor. Bağıştan sonra huzursuz hissettiğimi hatırlamıyorum, ama her zaman bağıştan önce ve sonra yemeyi öneriyorum.

Genel olarak, plazma bağışı inanılmaz derecede güvenlidir. Evet, bazı hoş olmayan karakterlerle aynı odada olabilirsiniz, fakat sağlığınız tehlikede değil. Bazı insanlar plazma bağışına daha fazla tepki gösterebilir, bu nedenle randevunuzdan sonra her zaman olağandışı semptomları izleyin.

Kendimi de dahil ettiğim birçok insanın, birkaç haftalık bağıştan sonra iz işaretleri geliştirdiğine de işaret edeceğim. Bunlar enjeksiyon bölgesinde gelişen küçük yara izleridir. Onlar incitmezler ya da herhangi bir şey yapmazlar, fakat uyuşturucu kullanıcıları bunlarla daha çok ilişkili olduklarından, bazı insanlar ihtiyatlıdır. Kimse, onları işaret etmediğim sürece benimkini farkettim. Bağış yaptıktan sonra en sonunda gittiler.

Plazma bağışlamak için ne kadar ödeme yapabilirsiniz?

Ah, milyon dolarlık soru. Plazma bağışladığımda, bağış başına yaklaşık 20 dolar kazandım. Fakat her merkezin kendi politikası vardır, bu yüzden karar vermeden önce aramayı deneyin. Yaşadığınız şehre bağlı olarak, bazı yerler 50 dolara kadar para ödüyor.

Merkezim, bir ay içinde belirli miktarda bağışta bulunduysanız bonus teklif etti. Bu oldukça standart. Vücudunuzun iyileşmesi için genellikle haftada iki kez en az 48 saat sürebilirsin. Bonuslara hak kazanmak, kazanç potansiyelinizi en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur. Bazı durumlarda, ayda yaklaşık 200 dolar kazanabilirsiniz.

En çok ön ödemeli Visa hediye kartıyla ödeme yaparsınız, böylece parayı çekebilir veya banka kartı gibi kullanabilirsiniz.

Buna değer mi?

Bu soru oldukça özneldir. Bir iğnenin yerinde sinirlenirseniz, 20 $ değerinde olmayabilir.Para kazanmanın kolay bir yolu için çaresiz iseniz, bu olabilir.

Genel olarak, plazma bağışının esnekliği temel özelliğidir. Uber'i sürmek gibi bir şeydir - başka bir şey yapabildiğiniz kadar yapamazsınız, ancak saatleri seçtiğiniz yerde yapabileceğiniz tek şeylerden biridir.

Gereksinimleri nelerdir?

En az 110 kilo ağırlığında, 18-69 yaş arası ve temiz bir sağlık faturasına sahip olmalısınız. Çoğu ayrıca bir eyalet içi ehliyet, bir sosyal güvenlik kartı ve adres kanıtı üretmenizi gerektirir.

Merkez kanınızı hastalıklara karşı test edecek ve ayrıca protein ve hemoglobin seviyenizi de test edecek. Bunlar çok düşükse, o gün bağışta bulunmaya uygun olmazsınız ve geri gelmeden önce belirli bir süre beklemek zorunda kalacaksınız.

Kan bağışında bulunan kişiler, plazma bağışında bulunmak için yaklaşık sekiz hafta beklemelidir.

Bunu kim yapmalı?

Daha fazla paraya ihtiyacınız varsa, ancak perakende satış için veya Uber için araç kullanmanın zorluğunu istemiyorsanız, plazma bağışınız en iyi bahistir. Daha iyi para ödeyen bir şey yapmak istiyorsanız, iyi ödeme yapan ve iğneyle eğilmenizi istemeyen pek çok yan taraf vardır.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Grip aşısı yapmamanın gerçek maliyeti
Maliye

Grip aşısı yapmamanın gerçek maliyeti

Birçok insan, grip aşısı almaktan şüphelenir çünkü sağlıklı olduklarını ve grip hissetmeyeceklerini düşünürler. Çoğu kez, grip aşısının bir kişiye grip nasıl verildiği veya nasıl çalıştığı hakkında hikayeler anlatılır. Sonuçta, grip mevsiminde en çok hangi grip virüsünün olacağı konusunda eğitimli bir hesaplamadır, bu yüzden çekim yapmak insanları% 100 korumaz.
Devamını Oku
" width="370" height="280" alt="Kim Milyoner Olmak ister? J Parası Yapıyor Ve Öyleyse"/>
Maliye

Kim Milyoner Olmak ister? J Parası Yapıyor Ve Öyleyse

FinCon 2013'teyken, St. Louis'de bir finans blogcu konferansında, BudgetAreSexy.com'un kurucusu olan J. Money adında biriyle tanıştım. Şimdi, J. ve onun sitesine aşina olmuştum, ancak dürüst olacağım, FinCon'a gitmeden önce çok fazla zaman harcamamıştım. Bir gün onun blogunu inceliyordum ve Milyon Dolar Kulübüne rastladım.
Devamını Oku
Roth IRA Katkıları Vergi İndirilebilir mi?
Maliye

Roth IRA Katkıları Vergi İndirilebilir mi?

Roth IRA katkıları vergiden düşülebilir mi? Basit cevap hayır. Bununla birlikte, ayrıntılara daha yakından bakıldığında daha nüanslı bir cevap ortaya çıkıyor. Roth IRA'nın katkılarının kendileri de vergiden düşülemez olsa da, eğer uygunsa ve belirli gereksinimleri karşılıyorsanız, bir Roth IRA vergi kredisi talep edebilir ya da bir Roth IRA'da bir hak iddiasında bulunabilirsiniz.
Devamını Oku