Sigorta

Hayat Sigortası Dışlamalarının Farkında Olun

Hiç kimse sigorta poliçesi dokümanlarını okumayı sevmez. Politikalar, uzun, sıkıcı ve ortalama insanı tam olarak neyi imzaladıkları veya kabul ettikleri hakkında kafa karıştıran jargon dolu olabilir. Bu nedenle, tarafsız bir temsilciye sahip olmak çok önemlidir; bir politikayla ilgili her türlü sorunuzu, önyargısız ve adil bir şekilde cevaplayabilirsiniz. Tabii ki, sadece bir ajana güvenmemeniz için de olabildiğince bilgili olmak iyidir. Potansiyel bir politikayı okurken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır ve bunlardan biri de sigorta şirketinin hayat sigortası poliçesine eklenmiş olabileceği istisnalardır.

İstisnalar, hayat sigortası şirketlerinin poliçe sahibinin ölümünden sonra ödenen faydalardan kurtulmak için kullandıkları şartlardır. Politikanıza ne tür istisnaların dahil edildiğini anlamak önemlidir. Böylece, politikayı ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabilir ve ölümün ne zaman kapandığını veya şirket tarafından itiraz edilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Yarışma Dönemi

Bu, sigorta şirketlerinin politikaya itiraz etmek için iki yıl (genellikle) verdikleri bir süredir. İhtilaf dönemi boyunca, sigorta şirketi politikanın yüklenmesini açabilir ve eğer bu bilginin daha yüksek primlere, daha az kapsamaya yol açacağı ya da ilkenin onaylanmasının politikanın durdurulmasına yol açacak bilgilerin saklı veya yanlış yorumlandığını tespit ederse. Politikaya itiraz edebilir, değiştirebilir veya geçersiz kalabilirler. Sigorta şirketi ayrıca, poliçe hamilinin intihar dönemi içinde intihar etmesi halinde ya da ölmüşse ve politikada bir değişikliğe yol açacak eksik bilgi olduğu keşfedildiyse de fayda ödemek zorunda değildir. Bir not, tartışılabilir dönem teknik olarak bir dışlama değildir, ama bizim amacımız için, faydaları ödenmesini engelleyebildiğinden aynı işlevi yerine getirir.

Yasadışı Faaliyet

Bu dışlama maddesi, sigorta şirketini yasaları çiğnerken ölürken faydaları ödemekten korur. Bu mümkün görünmese de, önemsiz görünen konuların aslında yasa dışı olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, bir otoyolda 55mph hız sınırına sahipseniz ve bir araba kazasında öldüğünüzde 60mph'de seyahat ediyorsanız, yasadışı bir faaliyete karışmış olursunuz ve sigorta şirketi ödeme yapmaktan kurtulabilir.

Tehlikeli Etkinlik

Aynı şekilde, yasadışı bir faaliyete katılırken ölmenin de faydaları sona erdirilebilir, aynı şekilde tehlikeli bir faaliyette ölmek de aynı sonuca sahip olabilir. Endişelenmeyin, hangi aktivitelerin tehlikeli kabul edildiğini tahmin etmenize gerek kalmayacak ve sizi kapsamadan bırakabileceksiniz; Özel faaliyetler dışlama maddesi içinde listelenecektir. Daha da iyisi, serbest zamanlarınızda kaya tırmanışından (örneğin) yararlanıyorsanız ve “tehlikeli bir aktivite” olarak listelenirse, genellikle daha yüksek bir prim ödeyebilirsiniz ve tehlikeli aktivitenin bu maddeden kaldırılmasını sağlayın. . Ya da gereken kapsama alanı sağlayamazsanız, yüksek riskli bir hayat sigortası poliçesine bakmanız gerekebilir.

Yaşın yanlış beyanı

EHarmony'nizdeki yaşınız hakkında bir şey ifade etmektir, ancak hayat sigortası poliçenizde bunu yapmak, talebinizi reddetmek için kesin bir yoldur. Sahte yaşınızın sigorta şirketinize fiilen yarar sağlayıp sağlamadığı (sizin daha yüksek primler ödemeniz gibi), yaşınızdaki herhangi bir yanlış bilginin, hak talebinin reddedilmesiyle sonuçlanmasının bir önemi yoktur.

Malzeme yanlış tanıtımı

Bu fıkra, tartışmalı dönem maddesine çok benzemekle birlikte, politikanın tamamı için geçerlidir. Bu, sigorta şirketinin, sizi ilk etapta sigorta ettirmekten alıkoyan bilgileri saklamanız halinde, feshedilebileceği ya da ödeme yapma hakkından tasarruf edebileceği anlamına gelir. Bazı örnekler sigara içilmesi, hipertansiyon veya ailesinin kanser öyküsü olabilir. Bu fıkra, bir hayat sigortası poliçesi alırken dürüst olmanın ve doğruyu söylemenin önemini göstermeye yardımcı olur. Bunu yapmamak, faydalanıcılarınızın ölümünüzde ödeme almamalarına neden olabilir.

Kimse hayat sigortası hakkında düşünmeyi istemese de, fazladan bilgi sahibi olmanız, size doğru soruların sorulmasını sağlamanıza ve yardımlarınızın ödenmesine yardımcı olabilir. Bunlar, karşılaşacağınız en yaygın dışlama nedenlerinden sadece bazılarıdır ve çok sayıda kesinti veya bütçe politikası, sigorta şirketinin ödeme avantajlarından kurtulmasını daha fazla olanaklı kılacak çok daha fazla şey olabilir. Politikayı dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun ve size balık kokan her şey hakkında açıklama isteyin.

Yazar hakkında

Liran Hirschkorn, SelectTerm.com'un kurucusudur ve sigortacılık sektöründe 12 yıllık tecrübesi ile en iyi hayat sigorta şirketleri ile çalışan bir uzmandır.

Videoyu izle: Efendimiz kimseye neşe dolu günler vaadetmedi bilakis ne mutlu gariplere buyurdu

Popüler Mesajlar

Kategori Sigorta, Sonraki Makale

Bir şemsiye sigorta poliçesi nedir?
Sigorta

Bir şemsiye sigorta poliçesi nedir?

Geniş kayıp olasılıklarını karşılamak için yeterli sigorta teminatınızın olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Bir şemsiye sigortası poliçesi, mevcut politikalarınızın üzerine ek bir kapsam sağlamak için hareket eder. Bir şemsiye sigorta poliçesi, mevcut sigorta poliçeleri tarafından karşılanmayan kayıpları alan bir güvenlik ağı gibi davranır.
Devamını Oku
Omaha Hayat Sigortası Firmasının Görüşü
Sigorta

Omaha Hayat Sigortası Firmasının Görüşü

Omaha'nın Karşılaşması, 100 yılı aşkın bir süredir sigorta ve finansal ürünler sunma işinde bulunuyor. Bizim Mutual of Omaha incelemesi, şirketin finansal açıdan güçlü olduğunu ve kendisini “sağlam olmayan değerler” ile aile odaklı olarak görüyor. Şirket, ürünlerini hem adil hem de zamanında hizmetiyle müşterilerine desteklemekten gurur duyuyor. Her seviyede mükemmellik peşinde koşmaya devam ediyor.
Devamını Oku
Erken Yaşta Hayat Sigortası mı Almalısınız?
Sigorta

Erken Yaşta Hayat Sigortası mı Almalısınız?

Yanlış olduğunda hayat sigortanıza mı ihtiyacınız var? Hayat sigortasının olmadığı kaç gence rastladığım gerçeğine hayran kaldım. Hepsinin farklı nedenleri olsa da, duyduğum en yaygın sebep, hayat sigortası hakkında düşünmek için çok erken. Daha fazla katılmıyorum.
Devamını Oku