Maliye

Bu Profesör, 28.000 $ 'lık Borçtan Nasıl Çıktı?

Bize biraz kendinden bahset

Şu an Midwest’te yaşayan 30'ların ortasındayım. Ticaret tarafından bir muhasebeciyim ve muhasebe ve finans alanında çeşitli üniversitelerde ve üniversitelerde yardımcı olarak öğretmenlik yapıyorum. Kariyeri kazara kişisel finansmanı öğreten bir tutku buldum. Kolejlerimden birinde muhasebe eğitimi almanın tadını çıkarmıyordum, bu yüzden bana pek çok öğrencinin almamış olduğu bir seçmen olduğu için kişisel finansmanı bir tür uzak sınıf olarak verdiler. Finansal okuryazarlığın tartışılmasında aktif kalarak kendime daha iyi mali kararlar verebilmemin yanı sıra, bu sınıfla birlikte paralarıyla insanlara yardım edebildiğimi keşfettim.

Ne kadar borcunuz var?

Borcumu biraz farklı görüyorum. Kredi kartları, otomobil ve öğrenci kredileri alanında borç aldım. Her zaman zamanında her şeyi ödedim ve onları olabildiğince çabuk yok etmek için bir borç kartopu çalıştım. Öğrenci kredi borcumu en uzun süredir büyük olanı olarak görüyorum. Her şeyimi ödediğimde ödememi almak için beni yaklaşık dokuz yıl alan öğrenci kredisi borcumda toplam 50.000 dolar vardı. Büyük itiş son oldu 14 ay sonra 28.000 dolar ödendi.

Borcunla ilgili bir şeyler yapmak zorunda olduğunun farkında mısın?

Beni gerçekten motive eden şey bir eğitimci olmaktı. Kişisel finansmanı öğretiyordum ve öğrencilere finansal hedefler yaratmaya ve onlara yardımcı olmaya yardımcı oluyordum. Öğrencilerimi ne yapmak için öğrettiğimi pratik yapmayan bir kırma finans eğitmeni olmak istemedim.

Kolejde kişisel finans eğitimi, planınıza bağlı kalmanızı nasıl sağladı?

En büyük şey paradan bahsediyordu. Paradan bahsetmek kültürümüzde tabu sayılır, bu yüzden öğrencilerle bu tartışmayı yapmak ve süreçte nerede olduğumla ilgili açık olmak daha kolay hale geldi. Öğrencilerimi sorumlu tutuyorum ve nerede olduğum hakkında çok açık olmakla, borçsuz olma hedefime ulaşmak beni sorumlu tuttu. Derslerimde finansım konusunda daha açık olduğumda, öğrenciler nerede oldukları hakkında daha fazla şey açtılar. Duvarlar sınıfta indiğinde ve insanlar maliyesini açmaya başladığında beni gerçekten daha iyi bir eğitmen yaptı.

Borcunuzu ödemek için ne gibi engellerle karşılaştınız?

İlk başta engel, sayıya bakıyordu. 28.000 dolar çok para. Bütçemi değerlendirdim ve gereksiz harcamaları kesmek için alanlar buldum. Ek ders alarak ek gelir buldum. Hedefe ulaşmak için çok fazla iş, odak ve disiplin vardı. Disiplin zor, çünkü bazı harcama alışkanlıklarını değiştirmem gerekiyordu. Bütçenin her bir satırına geçmek ve bir şeyi kestirmenin yollarını bulmak zorlu bir işti. Faturamı düşürüp düşüremeyeceğini görmek için kablo ve cep telefonu sağlayıcıları ile çalışmak anlamına geliyordu. Bu yardımcı oldu ve ben muhasebe alanında tam zamanlı bir pozisyon buldum o zaman faydaları ile ilgilenen bireysel politikalar ile cebinden ödüyordu. Bu bana ayda birkaç yüz dolar kurtardı. En büyüğü değişken harcama ve yemek kategorisinde idi. Bunu değiştirmek çok zordu çünkü dışarı çıkmanın kolaylığı. Haftada bir kez yemek yemeyi kesiyorum (bazen her iki haftada bir kez bile). Bu değişiklikle ilgili ilginç olan şey, bir öğünün ne kadarını takdir ettiğidir. Ben hızlı yemek almak için gidiyorum ve bir yere biraz daha güzel bir yere gitmek istiyorum.

Cep telefonundan ve kablo faturalarından Cumhuriyet Wireless ve Sling TV'ye geçerek para kazanıp kazanamayacağınızı görün.

Yaklaşık geliri neydi ve borcunu ödemek ne kadar sürdü?

Bu 14 ay boyunca gelirim 28.000 dolar ödediğimde gelirim 65.000 doların biraz üzerindeydi.

Neden planın işe yaradı?

Plan çalıştım çünkü matematik yaptım. Matematik, her ay ne ödemek zorunda olduğumu ve aylık bütçemde bunu belirlemem gerektiğini belirleyerek bunun kolay bir parçasıydı. Her seferinde bir ay bütçeye gitmek şeyleri basitleştirir. Paramı ayın başlamasından önce kâğıda harcadığım zaman paramı kontrol etmemi sağladı. Paramla daha çok kasıtlıydım; Borçtan alabildiğim kadar çabuk borç almak için başvurabileceğim daha fazlasını bulabildim. Birkaç ay iyi bir pozitif çekişe sahip olduğumda, hedef bana ulaşabilirdi ve bunu yapabileceğimi biliyordum. Bunu yapmak için beni daha da zorladı.

Borcunuzu öderken hayat masraflarınız nelerdi?

Borç ödemelerini dahil etmemekle birlikte, aylık ortalama giderim 2,000 dolar civarındaydı. Burada değiştirmeniz gereken anahtar kelime “ekstra nakit” dir. Bu kabul edilebilir bir şart değil. Her dolar bir ödeve ihtiyaç duyar. Anahtar, her dolar, ay başlamadan önce kağıt üzerinde harcıyordu. Size önemli gördüğünüz kategorilerde harcama ve paranızı kontrol etme gücü verir. Her doların bir adının bulunduğu sıfır temelli bütçe anahtardır ve bu yapıldıktan sonra, planladığınız planı takip edersiniz.

Borç olmak istemeyenler için ne tavsiyeniz var?

En iyi tavsiye, hedef oluşturmaktır. Borçla, rakamımız var çünkü biriktirdik. Eğer biriktirmek ve satın almak istediğimiz bir şeyse, neye ihtiyacımız olduğunu anlamak için ödevi yaparız. Bu hedefe ve numaraya sahip olduğunuzda, gerçekleştirmek istediğiniz zaman aralığını belirleyin. Bu size borcunuzu ödemeniz gereken aylık tutarı verebilir veya tasarruf ettirebilirsiniz. Bunu aylık bütçeyle karşılaştırmalı ve uyup uymadığına bakmalısınız. Eğer varsa, bunun için gidin. Aksi takdirde, zaman çerçevesini biraz daha zorlamak veya daha fazla para kazanmak, masrafları azaltmak ya da her ikisini de uydurmak için bulmanız gerekebilir. Bu yüzden her doların bir ismi olmalı.

Dürüst olmak gerekirse, ilk ay ya da iki bunu yaparsınız, mükemmel çalışmayabilir. Bunu yapmak için biraz deneme yapmak ve hata yapmak, böylece ayarlamalar yapabilirsiniz. Unutmayın, bütçe taş değildir. Hayat meydana gelebilir ve ayarlamalar yapılabilir.Bütçe size dolar ve hedeflerinize göre ayarlamalar yapma esnekliğini sunar. Şahsen ben 12 ay içinde öğrenci kredisi borç ödemesine ulaşmayı umuyordum, ancak ayarlamalardan dolayı 2 ay daha fazla zaman geçirdim.

Not: Bu, önemli miktarda borç ödeyebilen insanlara sahip olan “Borç Başarı Öyküleri” adlı bir dizinin bir parçasıdır. Borç Başarı Hikayeniz varsa bunu duymak isterim. Lütfen detayları bana bildirmek için iletişim sayfasını ziyaret edin.

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

United Home Life Sigorta Şirketi İncelemesi
Maliye

United Home Life Sigorta Şirketi İncelemesi

Genel finansal planlama süreci genellikle hayat sigortası satın almadan tamamlanmaz. Bunun nedeni, hayat sigortasının tipik olarak sevilenlerin beklenmedik durumlarda devam edebilmesini sağlamak için gerekli olmasıdır. Bir hayat sigortası poliçesinden elde edilen gelir, duruma bağlı olarak herhangi bir sayı için kullanılabilir.
Devamını Oku
Pro gibi yatırım yapmak için en iyi 10 yatırım sitesi
Maliye

Pro gibi yatırım yapmak için en iyi 10 yatırım sitesi

Bireysel hisse senetlerine yatırım yapmak pek çok yatırımcı için bir hayaltir, ancak yatırım yapma deneyimleri için çok riskli olmasından değil. En iyi yatırım alanları, ortalama yatırımcının bireysel stokları minimum riskle satın almasına izin verir. Bu sitelerle, yatırım yapabileceğiniz ve geniş piyasadan daha iyi performans gösteren uzun vadeli karlar elde edebileceğiniz uzman araştırılmış hisse senedi önerileri alabilirsiniz.
Devamını Oku
P2P Borçlular ve Yatırımcılar için Upstart Yorumlar
Maliye

P2P Borçlular ve Yatırımcılar için Upstart Yorumlar

Upstart, internette bulunan yeni eşler arası (P2P) kredi platformlarından biridir. Ancak bu platform hızla ilerliyor ve hem borç alan hem de yatırımcıların ilgisini çekiyor. Hizmetin neredeyse iki yaşında olmasına rağmen, Upstart, ister borçlu ister yatırımcı olsun, kullanmak için daha iyi P2P platformlarından biri olabilir.
Devamını Oku
Ev Deposu Çocuk Atölyesi: Ücretsiz Bir Şey Serin Yapın
Maliye

Ev Deposu Çocuk Atölyesi: Ücretsiz Bir Şey Serin Yapın

Çocuklarım daha gençken, onları her ay Ana Depo Çocuk Atölyelerine götürürdüm. Bu atölyeler ücretsizdir ve çocukların kendi elleriyle özgürce serin bir şeyler yapmalarına izin verir. Home Depot atölyeleri geçmişte birçok farklı projeyi içeriyor. Çocuklarımın ürettiği bazı projeler arasında bir alet kutusu, bir periskop ve bir kuş yuvası yer alıyor.
Devamını Oku