Maliye

Ortalama 401k İade: Nasıl Karşılaştırılır?

401 (k) planları, birçok Amerikalının emeklilik yuvalarını planlamak için kullandıkları ortak bir yoldur. Muhtemelen emeklilik planınızın bir parçası olarak 401 (k) kullanan milyonlarca kişiden birisiniz. Aslında, emeklilik fonunuzun çoğunun bir 401 (k) planında sindirilmiş olabilirsiniz.

Yatırım Şirketi Enstitüsüne göre, 54 milyon Amerikalı, 2015 yılında 401 (k) planına aktif olarak katılmıştır. Bu, bu olağan emeklilik hesaplarında birikmiş milyarlarca Amerikan dolarına eşittir.

İpucu: Size verecek Blooom'a göz atın401k’deki yatırımlarınızın ücretsiz analizi.

Birçoğumuz zor kazanılmış paramızı bu hesaplara koymamıza rağmen, çoğumuz ortalama geri dönüşlerde tamamen güncel değiliz. 401 (k) hesabınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, emekliliğinizi daha etkili bir şekilde planlamanıza yardımcı olabilir. Bu yazıda, 401 (k) dönüşlerine daha yakından bakacağız.

İşveren sponsorluğunda 401k nasıl çalışır?

İşverenler genellikle çalışanlara sağlanan fayda paketinin bir parçası olarak 401 (k) planını sunmaktadır. Çoğu şirketin, bir çalışan olarak seçilmesi kolay bir otomatik kayıt programı bile vardır. Bir gün emekli olmak istediğinizi biliyorsanız, özellikle tercih etmek kolaydır.

Kayıt olmak çok kolay olduğu için neredeyse herkes 401 (k) seçeneğini kabul ediyor. Katkıda bulunmak istediğiniz maaşınızın yüzdesini ayarlayabilirsiniz.

Ne kadar katkıda bulunmalısınız? Şirketinizin bir maç teşviki sağlaması mümkündür. 401 (k) katkılarınızla eşleşen bir şirkette çalışıyorsanız, en azından işvereninizin uyuşacağı miktarı yatırmalısınız. Paranın karşılığı paradır. Hepimiz özgür parayı seviyoruz!

Bir yüzdeye karar verdikten sonra, banka hesabınızı girmeden ödemeler 401 (k) 'ye gider. Sürecin kolaylığı, çok fazla düşünmeden emekliliğe tasarruf etmeyi kolaylaştırır. 401 (k) tasarruf planının otomatik yönü harika çünkü neredeyse paradan tasarruf etmenizi sağlıyor. Zaten normal kontrol hesabımdayken para biriktirmenin daha zor olduğunu biliyorum. Dedikleri gibi, akıldan çıkma.

Neden bu kadar çok kişi 401 (k) planına kaydolur?

Birçok kişi, işverenleri tarafından sunulan 401 (k) standardına kaydolur ve bir daha asla düşünmez. Finansal geleceğini ilgilendiren birçok şeyde olduğu gibi, sadece bir şeyleri ayarlamak ve sonra unutmaya devam etmek çok kolay olabilir.

Tamamen anladım! 401 (k) benim orijinal ayarları ile çok uzun süre oturup izin vermekten suçluyum. Ayrıca, hayat kısa, telaşlı ve paranı çok fazla endişelendirmeden zamanının tadını çıkarmak istiyorsun.

Ancak, gelecekteki kendiniz geleceğiniz için sağlam bir mali temel oluşturmaya zorlandığınız için size daha sonra teşekkür edecektir. 401 (k) iadenizi en üst düzeye çıkarmak için çok fazla zaman almaz.

Sadece 401 (k) 'nizi yalnız bırakmaya istekli olmanızın nedenleri, finansal okuryazarlık eksikliğini, standart ortamlarda borsada en iyi ya da korkuya göre çalışmak için bir güveni içerebilir. Bu korkuları aşmanız ve 401 (k) 'ye daha yakından bakmanız çok önemlidir. Birkaç ufak ayar yapmak bankada daha fazla para çekmenize yardımcı olabilir.

401 (k) planınıza yatırdığınız paranın tamamı için planınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini biliyor musunuz? Şimdiki ortalama getirilere bir göz atalım.

Ortalama 401k Plan İade

401 (k) 'lik bir plana yatırım yapan bir çok Amerikalı ile, bir 401 (k) planının ortalama getirilerinin piyasa ortalamasından daha yüksek olmasını umuyoruz.

Ne yazık ki, durum böyle değil.

Motley Fool tarafından yapılan 2016 araştırmasına göre, 2015 yılında ortalama 401 (k) dönüş% -4 idi. Emekliliğe doğru yolumuza çalışanlarımız için bu çok düşük bir rakam.

Bu sayılara bakarak ve “2015'te% -4 gibi geri dönüşlerle nasıl emeklilik kazanacağım?” Diye düşünüyor olabilirsiniz.

% -4'lük getiri 2015 yılında gerçekleşse de, Motley Fool'a göre ortalama getiri oranı değildir. Son beş yılda, 401 (k) 'lık ortalama geri dönüş oranı% 7 değil,% 4 idi.

% 7'lik bir getiri oranı% -4'den daha yüksek iken, iki sayı arasındaki fark şaşırtıcıdır. Emeklilik birikimimiz boyunca ne tür bir geri dönüş beklemeliyiz? Geleneksel olarak, emeklilik planlayıcıları 401 (k) planları için her yıl ortalama% 5'lik bir büyüme oranı kullanmaktadır.

Investopedia'ya göre,% 5, son 20 yılda ortalama% 7'lik geri dönüşten daha küçük bir sayıdır. Bununla birlikte, yıllık% 5'lik bir geri dönüş için planlama, altın yıllarınızda ekstra bir yastıklamaya izin verebilir.

Neden tahminlerle temkinli olmalısınız?

Benim görüşüme göre, emeklilik planlarınıza gelince dikkatli olmanız daha iyi olur. Paranın bitmesi acımasız olur ve yaşlılıkta çalışmaya geri dönmeye zorlanır.

Emeklilerin işe geri dönmek zorunda olduğunu düşünmüyorsan, o zaman yanılıyorsun. Emekli maaşlarının yaklaşık üçte biri Federal Rezerv Kuruluna göre tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışmaya geri döner. Umarım onlardan biri olmayacaksın!

Düşük getiri oranı sizi korkutmuş olabilir, ancak 401 (k) için geri dönüş oranını en üst düzeye çıkarabileceğiniz birkaç yol olduğundan korkmayın.

Aktif 401k Planı Aktif Olarak Yönetiliyorsa Daha Yüksek mi Dönüşüyor?

Mantıken, 401 (k) hesabınızda daha aktif bir roll atarsanız, iadelerinizin artacağını varsayabiliriz. Bu mantığın tersi doğru gibi görünmektedir, aktif olarak yönetilen bir plan aslında pasif olarak yönetilen 401 (k) planlarından daha iyi performans göstermektedir.

Aktif olarak yönetilen fonlar pasif yönetilen fonları bir yıldan fazla geride bıraksa da, aktif olarak yönetilen bir fonun pasif olarak yönetilen bir fondan tutarlı bir şekilde daha iyi performans göstermesi pek olası değildir.Unutmayın, aktif olarak yönetilen fonun, pasif yönetilen fondan yıllarca ve on yıl boyunca daha iyi performans göstermesi gerekecektir.

Muhtemelen uzun yıllardır emeklilik için tasarruf edeceğinizden, pasif yönetilen fon daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Hesabınızı aktif olarak yönetmeyi tercih ederseniz şanslı olabilirsiniz, ancak pasif yönetilen bir planla büyüme daha öngörülebilir olacaktır. Daha az tahmin edilebilir kazançlar alanında çalışmayı rahat hissetmediğiniz sürece, pasif yönetilen bir 401 (k) planına bağlı kalmak muhtemelen daha iyidir.

Ortalama 401k Neden bu kadar düşük?

401 (k) üzerindeki düşük getiriler için bir anahtar faktör, planla ilişkili ücretlerin yüzdesidir. Evet, planınıza eklenen ücretlerin sayısı, bu kadar kötü bir performansa neden olan şeydir.

Kulağa çılgınca gelebilir, ancak 401 (k) ile ilişkili ücretler geleceğiniz üzerinde muazzam bir etkiye sahip olabilir. Yakın tarihli bir SEC raporunda, 100.000 $ 'lık bir portföy ve yalnızca% .75'lik bir ücret farkı olan bir örnek, 20 yıllık bir yatırım dönemi boyunca 30.000 $' lık bir açıklığa neden oldu. 30.000 dolar emeklilik tarihinizi önemli ölçüde etkileyebilir!

Şimdi, daha büyük bir yatırım portföyüne, yatırım yapmak için daha büyük bir zaman dilimine veya daha büyük bir ücret yüzdesine sahip olabileceğinizi düşünün! Emeklilik hesabınızda güvende olmanız gereken binlerce dolar, hatta yüzbinlerce dolar kaçırıyor olabilirsiniz.

Aslında, sadece% 1'lik bir ücret indirimi emeklilik gelirinize 10 yıl daha eklenmesine yardımcı olabilir! Gizli ücretlere dikkat edilmeye değer! Sadece ücretlerinizi düşürmek için çaba harcamanız 401 (k) hesabınızın büyümesini önemli ölçüde artırabilir.

Efekt ücretleri iadeler üzerinde

Bu ücretlerin emeklilik fonunuz üzerinde gerçekten bir etkisi olacağını ikna edemezsiniz, ancak yapacaklardır. Emekli birikimlerinize yavaş yavaş vurarak ücretleri fark etmeyebilirsiniz.

Neler olduğunu anlayabilmeden önce binlerce doların üzerinde kayboldun. Bu yaygın sorunu durdurmanın anahtarı, ücretleri erken bulmak ve bunları ortadan kaldırmaktır.

Ne tür ücretler ödüyorum?

Gizli ücretlerin ağırlığının, 401 (k) 'nın büyümesi üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Tüm iyi baskılara bakmadan kaydolabilirdiniz, ancak paranız ve 401 (k) planlarınızdan genel olarak büyüyebileceğiniz çeşitli farklı ücret türleri vardır.

Planınıza eklenmiş olabilecek gizli ücretlerden bazıları yönetim ücretleri, bireysel hizmet ücretleri ve yatırım ücretleri gibi temel şeyleri içerir. Satış masraflarını, 12b-1 ücretlerini ve paranızı yatırmaya karar verdiğiniz yatırım fonuna bağlı olarak başkalarını da içeren daha yaratıcı bazı sinsi planlar var.

Eğer üniversiteyi hatırlarsanız, bu planlardan bazılarının nikel yapmaya ve sizi kurtaramaya çalıştığı okulda olduğunuz gibi hissedebilirsiniz. Mezuniyet ücretleri, sağlık harçları, belgelendirme ücretleri gibi her şeyin bir ücrete tabi tutulduğu son sınıfın son ayağına benziyor, liste hiç bitmedi. Aslında, 4 yıl ve binlerce dolar yeterli olmamış gibi, diplomamı toplamak için de bir ücret ödemek zorunda kaldım.

22 yaşındayken, o zamanlar ezici miktarda ücrete çaresiz kaldım. Sadece ücretlerin dünyanın nasıl çalıştığını düşündüm. Ancak, emeklilik planlarınızdaki ücret yükünü azaltmaya yardımcı olacak yollar var.

Peki bu Gizli Ücretler Hakkında Ne Yapmalısınız?

Artık biliyorsun ki, her yerde gizli ücretler var, sorun hakkında ne yapabilirsin?

İlk önce neye karşı olduğunu bilmelisin. Aslında 401 (k) planınızla kaç ücret ilişkilendirilir? Bazı 401 (k) planları diğerlerinden daha fazla ücrete sahiptir, ancak 401 (k) planınızın en azından bazı ücretleri eklendiğinden bahsetmeye hazırım çünkü sülük benzeri ücretler her yerde saklanıyor.

401 (k) planınızın ekli herhangi bir ücreti olmadığını düşünebilirsiniz. Bu varsayımda yalnız olmasa da, bu doğru değildir. Aslında, CNBC'ye göre, Amerikalıların% 67'sinden biri, 401 (k) planlarıyla ilgili herhangi bir ücret olmadığını düşünür. Sadece 401 (k) 'ınızın ücrete tabi olmaması olası değildir.

401 (k) planınızla ilişkili herhangi bir ücret bulunmadığına inanmak, bir bisikletin pedallar olmadan çalışacağına inanmaya benzer. İstediğimiz kadar doğru olabilir, sadece gerçekleşmeyecek.

Sadece ücretlerinizi en aza indirerek tasarruf edebileceğiniz miktardan şok olacaksınız.

Sadece ücretleri azaltmak için planınızı ayarlayarak binlerce dolar tasarruf edebilirsiniz.

Tüm bu ücretlerin kesilmesi harika geliyor, değil mi? Ama planını ayarlaman için buna değeceğini nasıl biliyorsun? Artı, kendinize ücret karşılığı para biriktirmek için hangi planları değiştirmelisiniz?

Bu soruların cevapları durumunuza göre değişecektir. Mümkün olduğu kadar ücretleri kesmek istiyorsanız, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir, ancak sadece bunun için oluşturulan Blooom adlı ücretsiz bir araç vardı! Ücretlerinizin maliyetini analiz etmenize ve ücretlerin kesilmesinin yollarını bulmaya yardımcı olur.

Ücretlere yardımcı olacak araçlar

Mevcut ücretlerinizin uzun vadeli maliyetini nasıl analiz edeceğinizden emin değilseniz, Blooom'u kontrol etmenizi tavsiye ederim. Şirket, 401 (k) hesabınızla (veya hesaplarınızla) ilişkili ücretlerin gerçek maliyetini görmenize yardımcı olacak ücretsiz bir ücret analiz aracı sunmaktadır.

Yararlı çıktılar, ücretlerinizin size ne kadar pahalı olduğunu kolayca anlamanıza yardımcı olacaktır. Kan emici ücretlerinin emekliliğinizden ne kadar almak istediğini öğrenmek sizi şaşırtacaktır.

Dürüst olmak gerekirse, size hiç kimsenin bu ücretlerden bahsetmemesi sizi biraz kızdırır. Maalesef, saati geri alamazsınız ancak 401 (k) ile ilişkili ücretleri en aza indirmek için planlarınızın detaylarını değiştirebilirsiniz.

Ücretlerin azaltılması, 401 (k) dönüş artışınıza yardımcı olacak garantili bir yoldur. 401 (k) 'nızın büyümesine katkıda bulunan pek çok diğer faktörü kontrol edemeseniz de, geri alma ücretleri, emeklilik hesabınızın kontrol edilebilir bir yönüdür.

Ücretleri kaldırmak, hesabınızın size daha iyi getiri sağlamasına yardımcı olur, çünkü daha az ücret, emeklilik hesaplarınızda daha fazla para demektir.

Blooom'a nasıl üye olunur

Blooom'a kaydolmak çok kolay. Sadece birkaç dakika sürecek olan dört adımdan geçmek zorundasınız. Blooom'dan birkaç dakika harcayarak buna değmez gibi geliyorsa, o zaman sadece Blooom ile harcadığınız zamanın emekliliğinize yıllarca katkıda bulunabileceğini unutmayın!

Öncelikle, yaşınız, hedefleriniz vb. İle ilgili bazı temel soruları yanıtlamanız gerekir. Ardından, bilgilerinizi korumak için bir şifre oluşturun.

Ardından 401 (k) hesabınıza giriş yapın. Blooom analizine birden fazla hesap türü bağlayabilirsiniz. 401 (k) 'ye ek olarak, 401 (a), 403 (b), 457 veya TSP'yi de ekleyebilirsiniz.

Son olarak, aracı ücretlerinizi analiz edin. Bu son bölüm en kolay olanıdır, sadece aletlerinin hepsini yapması için birkaç saniye beklemeniz gerekir.

Analiz Sonuçlarıyla Ne Yapmalısınız?

Program mevcut planınızın bir parçası olan tüm yatırımları ve ücretleri indirecektir. Bundan sonra, Blooom 401 (k) hesabınızı istekleriniz ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için nasıl geliştireceğinize dair bazı öneriler sunacaktır. Bu önerileri kendiniz uygulayabilirsiniz ya da bu önerileri yerine koymak için Bloom ile birlikte çalışabilirsiniz.

Analiz ve tavsiye tamamen ücretsizdir ve araçlarını kullandıktan sonra Bloom ile çalışma zorunluluğunuz yoktur. 401 (k) planınızla ilişkili ücretlere daha yakından bakmak için bu ücretsiz aracı kullanmanızı tavsiye ederim. Ücretlerden ne kadar tasarruf edebileceğinizi merak edebilirsiniz.

Çok şanslıysanız ve zaten düşük bir ücret yüzdesine sahipseniz, çok fazla ayar yapmanız gerekmeyebilir. Ancak, bu bilgiye sahip olduğunuzda daha kolay dinleneceksiniz.

401 (k) ücretini ortadan kaldırmak için Blooom'u kullanmamamızın neden bir nedeni yok. Dürüstçe, bu paranın emeklilik hedeflerine daha erken ulaşmamıza yardımcı olabileceği durumlarda ücret ödemekten zevk aldığımızı söyleyebilir miyiz? Kesinlikle yapamam ve eğer hala okuyorsanız, paranızı ücretlere vermek istediğinizden şüpheliyim.

Neden 401k Planlarınız Hakkında Daha Fazlasını Öğrenmelisiniz?

Emeklilik planlarınız ve hesaplarınız hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. 401 (k) planınızın detaylarını henüz bilmiyorsanız, şimdi kendinizi eğitme zamanıdır.

401 (k) planınız hakkında daha fazla bilgi edinmenin yanı sıra, sahip olduğunuz diğer emeklilik planlama araçlarına daha yakından bakın. Daha büyük 401 (k) ve IRA'lar dahil olmak üzere emekliliğinizi finanse etmeye yönelik çeşitli başka yatırımlarınız olabilir.

Bu hesapların ücretlerin düşürülmesi ve diğer ince baskının kontrol edilmesiyle de maksimize edildiğinden emin olun. Bu alanlarda da geri dönüş oranınızı artırabilirsiniz.

Ücret kesintisi, emeklilik hesaplarınızın sağlığını iyileştirmek için harika bir yoldur, ancak planınızın en önemli yönü, finansal bilgi birikiminiz olmalıdır.

Finansal Okuryazarlığın Önemi

Finansal okuryazarlık alt edilemez. Ne kadar çok şey biliyorsa, sağlam bir finansal geleceği planlarken bu kadar etkili olursunuz.

Kişisel finansmanı öğrenmenin sonunda size yardımcı olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak eğitimin 401 (k) performansını artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Bir 2010 araştırması, finansal okuryazarlığı olan bireylerin, 401 (k) planlarında, daha az finansal okuryazar bireylerden daha yüksek ortalama bir geri dönüşe sahip olduklarını göstermiştir. Finansal okuryazar bireyler ortalama% 1'in üzerinde bir getiri elde ettiler. Ücretlerle gösterdiğimiz gibi,% 1 emeklilik tasarruflarınızda büyük bir fark yaratabilir!

25 veya 30 yıl boyunca emekliliğiniz için tasarruf edeceksiniz, ücret kesintisinin birleşik çabaları ve paranızla ilgili temel bilgiler ile tasarruf edebileceğiniz para miktarını hayal edin.

Fark, hayatınızda büyük bir etki yaratabilir! Bilgiyi biriktirmek ve kendiniz ve aileniz için güçlü bir finansal gelecek yaratmak için zaman ve enerjiye yatırım yapmaya değer.

Finansal Okuryazarlık Nasıl Artırılır

Finansal okuryazar olma fikri göz korkutucu gelebilir, ancak düşündüğünüzden çok daha kolay. Sadece temelleri öğrenmekle başlayın. Öğrenilecek kaynaklar zaten mevcut; Sadece onları kullanmak için biraz zaman ayırmanız gerekir.

Kişisel finans konusunda uzman olmanıza gerek yoktur, ancak kendiniz için mümkün olan en iyi geleceği oluşturmak için mevcut araçları kullanmayı öğrenmeniz gerekir.

Kontrol etmeniz gereken ilk araçlardan biri olan Blooom. Aksi halde bulamayacağınız gizli ücretleri ortadan kaldırmak için ücretsiz analizlerini ve tavsiyelerini kullanın. Unutmayın, bu büyük yatırım şirketlerinin çoğu kendileri için kârlı işletmeler kurmaya çalışıyor.

Ücret aldıkları ücretler, hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olur, ancak hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. En iyi mali geleceğini oluşturmaktan sadece siz sorumlusunuz. En iyi ilgi alanlarınıza dikkat edin ve fark etmeden, geleceğini tam anlamıyla çalacak gizli ücretlere düşmeyin.

Diğer bazı yararlı araçlar arasında Billshark ve Ebates bulunur. Biri aylık faturalarınızı azaltmanıza yardımcı olacak, diğeri ise online alışveriş yaptığınızda paradan tasarruf etmenize yardımcı olacak.

özet

Tüm bu tavsiyeler çok zor görünebilir, ancak artı taraf zaten doğru yoldasınız. Bu makaleyi okuyarak, finansal geleceğinize önem verdiğinizi kendinize göstermiş bulunuyorsunuz. Geleceğinizi önemsediğinizden beri, finansın önemli temellerini öğrenmeye biraz zaman ayırmaya hazırsınız.

Parayı öğrenmek, zamanınızı geçirmenin en göz alıcı yolu gibi görünmeyebilir. Hepimizin yoğun yaşamları var, ancak finansal okuryazarlığınızı geliştirmek için çaba sarf ediyoruz. Temel finans becerilerinizi geliştirerek finansal geleceğinizi daha iyi bir şekilde tamamen dönüştürebilirsiniz. Bu yüzden bilginizi geliştirmeye devam edin ve öğrendiklerinizi eyleme geçirin.

Uzun ve mutlu bir emeklilik birikiminde başarılı olabilirsiniz.

Videoyu izle: Shlomo Benartzi: Yarın, yarın için tasarruf

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

IRA'ya 401 Ayarlı Rollover ile Emekli Hesaplarını Konsolide Edin
Maliye

IRA'ya 401 Ayarlı Rollover ile Emekli Hesaplarını Konsolide Edin

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Amerikalıların 18 ve 42 yaşları arasında yaklaşık 10 kez iş değiştirdiğini tahmin etmektedir. İş değiştirenlerin bu pozisyonların sadece yarısında bir 401 bin hesabına sahip olsaydı, önemli bir para yönetimi sorununu temsil ederdi: birden fazla yatırım portföyü ve hesap ekstrelerini ve yatırım belgelerini sıralamak için bir dağ.
Devamını Oku
Yakezie Karnavalı
Maliye

Yakezie Karnavalı

Yakezie'ye aşina olmayanlarınız için, web'in en büyük kişisel finans ve yaşam tarzı blog ağıdır. Her hafta, blogcuların en yeni makalelerini başka bir blogcu web sitesinde öne çıkarmaları için gönderdikleri bir “Karnaval” olarak adlandırılan bir fırsat sunuyorlar. İşte bu hafta için seçimler Yakezie karnaval: Kâr Payı Büyümesi Yatırımcı @ Kâr Payı Büyüme Yatırımcı, Kâr Payına Yatırım Yapıyor - Bilime Karşı Bilişim - Başarılı temettü yatırımını tanımlama süreci, bilimden daha çok sanattır.
Devamını Oku
Frugal İnsanların 10 Alışkanlığı ve Buna Değer mi?
Maliye

Frugal İnsanların 10 Alışkanlığı ve Buna Değer mi?

Birçok insan bugünlerde nezakete yöneliyor gibi görünüyor. Büyük Buhran sırasında, meyveli bir yaşam tarzı haline gelmek zorundaydı. Birçok insanın para biriktirmek için yaptıkları eylemler, günümüz dünyasında genellikle çılgın kabul edilir. Yüzde yirmi beş işsizlik ve yüzde 50'ye yaklaşan haciz oranı sırasında insanlar para biriktirmek için ellerinden geleni yaptılar.
Devamını Oku
ProOpinion İncelemesi
Maliye

ProOpinion İncelemesi

İnsanlar internette para kazanmayı düşündüklerinde, çoğu insan anket almayı düşünüyor. Anket siteleri, boş zamanlarınızda ekstra harcama yapmak için en popüler yollardan biri haline gelmiştir. Katılabileceğiniz düzinelerce ve düzinelerce farklı anket web sitesi var. Her birinin farkında olmanız gereken farklı avantajları ve dezavantajları olacak.
Devamını Oku