Yatırım

50.000 TL'ye Nasıl Yatırım Yapılır (gömleğini kaybetmeden)

Sabit kazanılan paranın 50.000 dolarlık yatırımını nasıl belirleyeceğinizi düşünün.

Birçok kişi için bu bir yıllık maaş. Diğerleri için, bu bir yıllık maaştan daha fazla.

Ne kadar para yatırmanız gerektiğini biliyor mu? nasıl yatırım yapmalısınız? Bence de.

Eğer yatırım yapmak için sadece bin dolarınız varsa, kaybedecek çok fazla yeriniz yok ki daha muhafazakar olmak isteyebilirsiniz.

Ancak, büyük bir miktarınız varsa, 500.000 ABD doları, muhtemelen yatırım kanatlarınızı farklı yatırım sınıflarına yaymak isteyebilirsiniz, belki de bazı spekülasyonlar da dahil.

50.000 dolar nasıl yatırım yapmalısınız?

Önemli kararlar vermeniz gereken bir portföy büyüklüğü budur. Yatırımlarınızı harita üzerinde yaymak yeterli değil, ama “kurabiye kavanozu” nun ötesine geçme zamanı kesinlikle yeterli.

Öyleyse, 50.000 $ 'a nasıl yatırım yapacağınız - tüm hayatınızı göz önünde bulundurarak buna bakalım.

Acil Durum Fonu'nu Stoklama ile Başlayın

Yatırım portföyünüz ne kadar büyük olursa olsun, her zaman bir acil durum fonu olmalıdır. Fonun temel amacı, beklenmedik büyük harcamalar ya da gelirinizin geçici olarak kesintiye uğraması için yeterli miktarda likit paranız olduğundan emin olmaktır.

Acil bir fonun en azından yatırımla bağlantılı olarak başka önemli bir amaca hizmet ettiğini düşünüyorum.

Bir acil durum fonunun yatırım açısından temel fonksiyonlarından biri, sizin ve yatırım portföyünüz arasında finansal bir ayrım yaratmasıdır. Demek istediğim, acil bir fona sahip olmanız, acil masrafları karşılamak için yatırımlarınızı tasfiye etmenizi engeller.

Örneğin, paranızın% 100'üne yatırım yapmaya karar verdiğinizi varsayalım - yani bir acil yardım fonu sahibi olmayı bırakmaya karar verdiniz. Bir acil durum gerçekleştiğinde bu durumda ne olur?

İki sonuç düşünebiliyorum ve bunların hiçbiri iyi bitmeyecek:

  1. Ya bir kredi kartı kullanacaksın, ya da
  2. Yatırımları tasfiye etmek zorunda kalacaksınız.

Kredi kartı rotası, borcunuza daha fazla para ödeyeceğiniz ve yatırımlarınızdan daha fazla kazanç sağlayacağınız bir duruma sokma potansiyeline sahiptir.

Ancak, yatırım pozisyonlarını tasfiye etmek zorunda kalırsanız, yatırımları bir kâr yoluyla satabilir ve bu da vergi yükümlülüğü yaratacaktır. Tersine, eğer kaybetme pozisyonlarını satarsanız, bu kayıpları kalıcı olarak kilitlersiniz.

Bu yüzden acil bir fonun iyi dengelenmiş bir yatırım portföyünün kritik bir bileşeni olduğunu düşünüyorum. Bu senaryoların her ikisini de tutar.

Acil durum fonunuza nereye yatırım yapmalısınız?

İşte bu nokta - yapmamalısın. Bir acil durum fonu, para piyasası fonlarından ya da çok kısa vadeli mevduat belgelerinden daha riskli bir şekilde yapılmamalıdır.

Acil bir durumda, müdürün güvenliği ve likidite ile kendinizi endişelendirmeniz gerekir. Yatırım getirisi burada önemli bir faktör olmamalıdır.

Acil yardım fonu ne kadar olmalı?

Konvansiyonel bilgelik, eğer maaşınız varsa en az üç aylık bir yaşam masrafına sahip olmanız ve altı aylık bir işyerine sahip olmanız veya serbest meslek sahibi olmanızdır.

Eğer maaşınız varsa ve yaşam masraflarınızı karşılamak için ayda 2.500 $ 'a ihtiyacınız varsa, 50.000 $' lık portföyünüzün ilk 7,500 $ 'ı acil durum fonunda tutulmalıdır.

Yatırım Tahsisinizi Belirleyin

Bir yatırım portföyü geliştirmeye gelince çok fazla teori var, ama gerçekten zor bir kural yok.

Geleneksel olarak, başparmak kuralı yatırım yapıyordu 100 hisse senedinde eksi. Bu, hesaplanması kolay olduğu için uygundur.

Örneğin, 35 yaşındaysanız, portföyünüzün% 65'i hisse senedi yatırımı yapmalıdır (100 - 35). 65 yaşındaysanız, portföyünüzün% 35'i hisse senetlerine (100 - 65), tahviller ve nakdin bakiyesine yatırılmalıdır.

Hesaplama, daha genç olduğunuzda ve daha uzun bir yatırım süresi ufkuna sahip olduğunuzda daha yüksek bir hisse senedi tahsisine sahip olmanıza ve emekliliğinize doğru daha düşük bir hisse senedi tahsisine sahip olmanıza ve daha az riske sahip olmanıza olanak tanır.

Daha yakın bir zamanda, düşünceniz 100 eksi yaşınızın çok muhafazakâr bir yatırım portföyü oluşturduğudur. Bu nedenle baz numarası artırıldı. Örneğin, 125 eksi yaşınız yeni standartlara daha yakın hale geldi.

Bu yöntemi kullanarak, eğer 35 yaşındaysanız, portföyünüzün% 90'ı stoklarda olmalıdır (125 - 35). 65 yaşındaysanız, portföyünüzün% 60'ı stoklarda olmalıdır (125 - 65).

Bence bu tür bir hesaplama liyakat olarak. Bununla birlikte, kişisel faktörler için de ayarlamanız gerekir. Örneğin, geliriniz daha az istikrarlıysa, daha düşük bir hisse senedi tahsisine sahip olmak isteyebilirsiniz. Ancak geliriniz çok istikrarlıysa, muhtemelen daha yüksek bir hisse senedi tahsisatı alabilirsiniz.

Ayrıca kendi kişisel risk toleransınız için tahsisini de ayarlamanız gerekir. Eğer portföyünüzde özellikle stresli olmak için para kaybetmek istiyorsanız, stok tahsisini tavsiye edilenin altında tutmak isteyebilirsiniz. Ama stres seni rahatsız etmezse, daha da yükselebilir.

Nakit Yatırım Yapmak

Yatırım yapmak için 50.000 $ ile acil durum fonu toplam portföyünüzün büyük bir yüzdesini tüketecektir. Örneğin, 7,500 ABD doları, toplam portföyünüzün% 15'ini temsil edecektir.

Bu durumda, nakit / tahvil tahsisini temsil etmek için acil durum fonunu kullanarak, portföyün geri kalanının tamamını veya tamamını - 42.500 $ - tamamen stoklara yatırmayı düşünebilirsiniz. Ama yine de, her şey kendi risk toleransınıza bağlıdır.

Ancak asıl stok portföyünüzde en az bir ek paraya sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir.Bu, özellikle pazarlık fiyatlarından hisse senedi alabileceğiniz bir piyasa satışından sonra yeni yatırımlar yapmak için size nakit sağlayacaktır.

Portföyünüzün yatırım bölümünde tutulan nakit bir para piyasasında tutulmalıdır. Bu, bir satın alma fırsatının ortaya çıkması durumunda parayı tamamen sıvı halde tutarken biraz ilgi kazanmanızı sağlayacaktır.

Çoğu durumda, yatırım portföyünüzün yaklaşık% 5 ila% 10'una eşit bir nakit ödemeniz gerekir. Yani, portföyünüzde 50.000 $ varsa, 2,500 $ ile 5.000 $ arasında bir nakit nakit formu olmalıdır. Boğa pazarlarında, bu aralığın alt ucunda ve ayı pazarlarında yüksek uçta olmak istersiniz. Düşen piyasalardaki nakit parayı temel indirgemek, stokları indirimden almak, ancak daha güçlü pazarlara daha fazla yatırım yapmaktır.

Mantıklı olmak?

Tahvillere Yatırım

Tahvillere yatırım yapmanın amacı nedir? Tarihsel olarak, stoklara karşı bir denge olarak hareket ettiler. Hisse senetleri daha yüksek getiri potansiyeline sahip olsa da, sermaye değerlemesi nedeniyle bonolar portföyünüze istikrar katar. Bunu, öngörülebilir faiz ödemelerinin bir kombinasyonu ve aynı zamanda yatırım ilkenizin tamamen geri ödenmesi garantisiyle yaparlar.

Bu düzenleme son yıllarda zayıfladı. Çok düşük faiz oranları, tahvilleri hisse senetlerinden daha az ödüllendirdi. Bu, 100 eksi kurala çok daha fazla yaşınız var, yaşınız 125 eksi yaşınıza göre değiştiriliyor.

İkinci kural, hisse senetlerine daha fazla para ve daha az tahvil ve nakit ayırır. Faiz oranları önemli ölçüde artarsa ​​bu durum değişebilir ve bu yüzden tahviller hakkında konuşmamız gerekiyor.

Eğer tamamen stoklanmış bir acil durum fonu varsa, hisse senedi portföyünüzle bir miktar nakit varsa, tahvillere yatırım yapmak isteyebilirsiniz ya da olmayabilir. 100 yaşında daha muhafazakar bir kuralı kullanmanız durumunda bile, eğer 35 yaşındaysanız, portföyünüzün% 65'i stokta olacak ve% 35'i tahvil / nakit kombinasyonunda olacaktır.

Ancak, acil durum fonunuza 7,500 dolar ve hisse senedi portföyünüz için 2.500 dolar nakit paranız varsa, bu tutar nakit / tahvil tahsisinin% 20'sini karşılayacaktır.

Nakit ve tahvillerin bir arada% 35'ine yatırım yapmak istemeniz durumunda, bu sizin% 15'lik veya yaklaşık 7,500 $ 'lık tahvilleri tahsis edecek (% 50,000 X% 15).

Ne tür bir tahvil alırsın?

Yatırım yapmak için sadece birkaç bin dolara sahip olduğunuzda, bireysel tahvillere çeşitlendirmek gerçekten zordur. Şirket, belediye, belediye, ve ABD Hazine bonoları gibi farklı türde tahviller bulunmaktadır.

Çoğu küçük yatırımcı için, tahvillere yatırım yapmanın en iyi yolu tahvil fonlarıdır. Yukarıdaki tahvil türlerinin her birinde uzmanlaşan fonlara yatırım yapabilirsiniz ya da hepsini aynı anda tutan bir tahvil fonuna yatırım yapabilirsiniz.

Hisse Senetlerine Yatırım Yapmak

Bu gerçekten yatırımın ‚múm‚Äù‚Äù getüne girdiğimiz yer. Bu noktaya kadar, tartıştığımız yatırımlar - nakit ve tahviller - hakkında Sermaye korunumu. Her yatırımcının bu tür yatırımlardan en azından bir kısmına ihtiyacı vardır.

Diğer taraftan hisse senetleri öncelikli olarak sermaye takdiri. Sermaye takdiriyle kayıp riski söz konusudur - bu yüzden sermaye koruma yatırımları için çok zaman harcadık.

Ama burada hisse senetleri tartışmaya odaklanalım. Tahvillerde olduğu gibi, tüm farklı hisse senedi türleri vardır. Ortak stoklar ve tercih edilen stoklar var. Enerji, doğal kaynaklar, teknoloji, sağlık ve gelişmekte olan pazarlar gibi “toplayıcı” hisse senetleri olarak bilinenler de vardır.

Çoğu küçük yatırımcı için, hisse senetlerine yatırım yapmanın en iyi yolu fonlar.

Ve daha özel olarak, endeks fonları. Endeks fonlarının faydası, S & P 500 gibi gerçek bir hisse senedi endeksine yatırım yapmalarıdır. Bu, az sayıda hisse senedine veya sınırlı bir marjinal yükleme riskine maruz kalmadan mümkün olan en geniş pazara maruz kalmanızı sağlar. sektörlerin sayısı.

Endeks fonlarının diğer avantajı, tipik olarak borsada işlem gören fonlar veya ETF'ler tarafından tutulmalarıdır. Bunlar aktif olarak alım satmayan düşük maliyetli, yüksüz fonlardır. Bu nedenle, uzun vadeli bir yatırımcı olarak yapmanız gereken, satın alma ve tutma türünde yatırım için mükemmeldir.

Endeks fonları ile piyasayı tahmin etmeyi denemek zorunda kalmazsınız ya da yatırım seçiminde veya portföy yeniden dengelenmesinde çok fazla zaman harcamazsınız. Bu nedenle, endeks fonları hisse senedi portföyün büyük kısmını oluşturmalıdır.

Bunu yaparken rahat hissediyorsanız, hisse senedi portföyünüzün çok küçük bir yüzdesini belirli bireysel hisse senetleri için tahsis edebilirsiniz. Buradaki genel kural, sadece parayla yatırım yapmanız gerektiğidir. kaybetmeyi göze alabilirsin.

Bireysel hisse senetleri, sanayi vardiyaları, düzenleyici değişiklikler ve rekabet dahil her türlü riske tabidir. Bu onları endeks fonlarından daha riskli hale getirir ve bu yüzden sadece stok tahsisinizin küçük bir parçası olmalıdır.

Kendi yatırımlarınızı seçmek ve yönetmek için kendinizi rahat hissetmiyorsanız düşünmek için bir seçenek robo danışmanı kullanıyor. Üst robo danışman platformu Betterment.

Sizin için risk toleransınızı belirlerler, daha sonra sizin için bir portföy tasarlarlar. Portföyünüzün tüm yönetimi, portföyün yeniden dengelenmesi ve temettü yeniden yatırımı da dahil olmak üzere, Betterment tarafından ele alınacak ve size tam otomatik, profesyonelce yönetilen, hands-off yatırım portföyü sağlayacaktır.

Bu noktadan yapmanız gereken tek şey hesabı finanse etmek.

50.000 $ Yatırım Portföyü Neye benzeyecek?

Bu portföyün neye benzeyebileceğinin bir özeti ile özetleyelim, kendi kişisel koşullarınıza ve tercihlerinize bağlı olarak varyasyonları içereceğini unutmayın.

35 yaşındaysanız, portföy böyle bir şeye benzeyebilir:

  • Acil yardım fonu - banka varlıklarında 3 aylık yaşam giderleri - 7.500 $ (% 15)
  • Hisse senedi portföyünüzde nakit para - para piyasası fonları - 2.500 $ (% 5)
  • Tahviller - tahvil fonları - 7.500 $ (% 15)
  • Hisse Senetleri - endeks fonları - 32.500 $ (% 65)
  • Toplam - 50.000 $ (% 100)

Bu, hem yatırım büyümesi hem de sermaye korunmasının sağlam bir karışımı olan 35 yaşındaki bir çocuk sağlayacaktır. Farklı insanlardan farklı görüşler alırsınız, ancak temel fikir, yatırım hedeflerinize ulaşan bir portföy oluştururken, aynı zamanda yatırım yaparken “hayatın gerçekleştiği” gerçeğine de karşılık vermektir.

Popüler Mesajlar

Kategori Yatırım, Sonraki Makale

İyileştirme Gözden Geçirme: Yatırım Yapmayı Otomatikleştirin
Yatırım

İyileştirme Gözden Geçirme: Yatırım Yapmayı Otomatikleştirin

İşleri otomatik hale getirmeyi seviyorum. Fatura ödeme, doğrudan para yatırma, reçete yenilemesi ya da yatırım yapılması, işlerin otomatik hale getirilmesi hayatınızı kolaylaştırır ve bu bizim İyileştirme yatırım incelememizin gerçekleştiği yerdir. Emeklilik planlaması söz konusu olduğunda, çok sayıda çevrimiçi araç ve web sitesi söz ücretleri en aza indirirken dinamik ve karlı bir portföy oluşturmanıza yardımcı olur.
Devamını Oku
Senin 20'ler ve Ramen Noodle Dilemma kaçının nasıl yatırım
Yatırım

Senin 20'ler ve Ramen Noodle Dilemma kaçının nasıl yatırım

Büyüyen bir çocukken, babamın sürekli olarak Strafor bardakta Ramen Noodles'i yediğini hatırlıyorum. Yapmanız gereken tek şey, sıcak su eklemek oldu ve presto, birkaç dakika içinde yemek yemeye hazır olsaydı. Sabırsız bir çocuk için mükemmel! Yaşım ilerledikçe, Ramen Noodles'ın paketinin hala mutfağımızda olduğunu fark etmeye başladım.
Devamını Oku
İyi Finansal Cents Yapan 6 Uzun Vadeli Tasarruf Planları
Yatırım

İyi Finansal Cents Yapan 6 Uzun Vadeli Tasarruf Planları

Federal Rezerv'in bu yılın başlarında yaptığı bir ankete göre, Amerikan yetişkinlerinin yüzde 46'sına kadar acil bir durumu karşılamak için 400 $ 'a fazla parası yok. Bu endişe verici istatistik, kısmen yoksulluk ve düşük ücretlerden kaynaklanırken, zayıf harcamalar ve tasarruf alışkanlıkları da suçlanıyor. Kısa vadede ya da uzun vadede yeterince para biriktirmediğimiz zaman, acil bir ev ya da oto tamir, beklenmedik tıbbi faturalar ya da ortaya çıkan diğer finansal “sürprizler” söz konusu olduğu
Devamını Oku
Stok Online Satın Nasıl
Yatırım

Stok Online Satın Nasıl

Bir süreliğine bir şeyler yapıyorsanız, çoğu zaman verilen şeyleri alma eğilimindesiniz. Potansiyel müşteriden, birkaç yıldır tanıdığım birinden bir telefon aldım. Bana herkesin bildiğini düşündüğüm bir soru sormaya çağırdılar. Mesleğime gelince, böyle bir temel soruydu, dediğim gibi, sadece aldım ve herkesin bunu nasıl yapacağını bildiğini düşündüm.
Devamını Oku