Maliye

GFC TV Ep 005: Finansal Malpraktis tarafından Yandı Get Don't

Sahaya göz gezdirdiğim sırada, tam olarak ne yapacağımı biliyordum: Benim kısır Barry Sanders benzeri döndürme hareketlerinden birini kırmaya gidecektim.

Sadece küçük bir problem vardı: Barry Sanders benzeri yeteneklere sahip değilim.

Oh, evet, terbiyeli atletim. Fakat açık alanda böyle bir hamle yapmak benim için değil.

Harekete geçmeye başladığımda, kertenkelelerim yerde tuhaf bir şekilde yakalandı ve düşerek doğrudan kalçama inişimi tamamladım. Oynadığımız alan birkaç çıplak, sert noktaya sahipti ve oraya indiğim yerdeydi. Acıttı.

Kendimi inciteceğimi biliyordum, ama oyunu bitirmeyecek olmanın hiçbir yolu yoktu. Ertesi gün, acımasızca kötü yürüyebiliyordum, bu yüzden acil servise gitmeye karar verdim. Bir röntgen çektikten sonra, sadece çok derin bir kemik çürüklüğüne sahiptim. Bazı ağrı kesici ilaçları reçete ettim ve yoluma gönderildim.

Şimdi, aynı senaryo olup olmadığını düşünün, ama röntgen almadan önce, doktor bacağımı kesmelerini tavsiye etti. Çok fazla şey bilmese de, tıbbi uygulama hatası sayılacağından oldukça eminim.

Tıbbi uygulama hatası ABD'de çok şey oluyor ve hepimiz korku hikayelerini duyuyoruz - ama ne hakkında mali malpraktis? Bu hikayeleri ne sıklıkla duyuyoruz? Daha önce paylaştığım bir blog yazısında, yüzüne yumruk atmak istediğim belirli mali danışmanlar olduğunu açıkladım.

Bunların hepsinin bir tür mali uygulama hatası olduğunu söyleyebiliriz, ancak bu blogdaki okurlarımla ve daha fazla müşteri ile çalışmamla ne kadar çok ilgileniyorum, örneklerle ne kadar çok karşılaştığımı anlıyorum. finansal uygulama hatası. Bu finansal malpraktisayı şöyle tanımlarım:

Finansal malpraktis, finansal danışmanlık sektöründe kabul edilen uygulama standardının altına düştüğü yatırım tavsiyesinin mali bir danışman tarafından harekete geçirilmesi veya ihmal edilmesi ile mesleki ihmaldir ve finansal yaralanmaya veya yatırımcı için büyük bir zarara neden olur.

Bu durumda, bir yatırımcı bazı çevrimiçi araştırmalar yapıyordu. “Kendinize Banka” kavramı hakkında biraz bilgi sahibi olmuştu. Eğer bu kavramı daha önce duymuş olsaydınız, genel anlamda, özsermayeyi evinize götürmeniz ve bunu kullanıp, genellikle bir bütün olarak garanti edilen bir hayat sigortası ürünü satın almanız ve garantili bir getiri oranına sahip olmanız nedeniyle net olmanız gerekir. İpoteğinizde ödediğiniz faizden daha yüksek miktarlar.

Yatırımcı, konsept hakkında daha fazla bilgi edinmek istediler, böylece bir formu çevrimiçi olarak doldurdular ve bir temsilci ile konuştuklarını bildikleri bir sonraki şey. Sadece telefonda kısa bir süre kaldıktan sonra, hattaki ajan hızla hikayelerini değiştirdi. Hayat sigortası yerine, hızla değişti ve sabit endeksli bir rant bırakmaya başladılar. Özellikle, sigorta şirketi Allianz tarafından temsil edilen belirli bir sabit endeksli rant.

Yatırımcıya bu danışmanın ne kadar bilgi verdiğini sorduğumda çok azını söyledi. Tek bildiği, yaklaşık yaşıydı ve ne kadar yatırım yapmak zorundaydı. Söz konusu finansal danışman için bir yatırım ürününü - özellikle sabit endeksli bir yıllık - bu müşteriyle ilgili herhangi bir şey bilmeden konuşturmak için bu maddi malpraktisini düşünürdüm.

Müşterilerini tanımak için zaman ve çaba sarf etmeyen herhangi bir danışman sadece onlara zarar vermekte ve potansiyel olarak daha fazla maddi yaralanmaya yol açmaktadır.

Herhangi bir finansal danışmanla herhangi bir yatırım hakkında konuşmaya başlarsanız ve size bazı temel soruları sormazsanız, koltuğunuzdan dışarı atlayın, arabanıza sürün ve Dodge'dan alın.

Diğer Mali Malpractice Örnekleri

Keşke bunun tek örnek olduğunu söyleyebilirdim ama daha fazlası var.

Bir blog okuyucusu, bir kez benimle iletişime geçti ve bana bir “danışman” ın kendisine 401 (k) para ayırmasını ve parayı endeksli bir evrensel hayat sigortası poliçesine nasıl yatırdığını anlattığını söyledi. Ne dedin? Danışman, parayı bir Roth IRA'ya koymak gibi başka seçeneklerden bahsetmedi! Mali uygulama hatası hakkında konuşun! Bu türden bir hikaye beni kızdırıyor ve sizi de üzdü.

İyi Finansal Cents Facebook sayfasında paylaştığım hikayenin tamamına bir göz atın:

Başka bir örnek için hazır mısınız?

Burada, Facebook sayfamdan komisyonların neler yapabileceklerini öğrenmek için bazı finansal danışmanları nasıl yönlendirebileceğini gösteren bir başka soru daha var. onların En yüksek faiz - müşterilerinin çıkarlarına değil.

Bu hikayede, müşterinin doğru soruyu nasıl sorduğuna dikkat edin:

Finansal Malpraktis tarafından yakılmadan önce bilmeniz gerekenler

Maddi malpraktis'in size gelmesini önlemek için ödevinizi yapmak önemlidir.

Eğer başına gelirse, nasıl cevap vereceğini bilmelisin.

Finansal malpraktis tarafından yakılmadan önce bilmeniz gerekenler. Çok dikkat!

Danışmanınızın Arka Plan Kontrolü Nasıl Yapılır?

Neyse ki, çoğu finanse edilmiş finansal danışmanların arka planına bakabilirsiniz.

Ama talihsiz gerçek şu ki, pek çok insan finansal danışmanlarının geçmişine bakmıyor. Danışmanın bir işi, bir ofisi olduğu ve onlara bir arkadaş tarafından sevk edildiğinden, onların maliyesini yerine getirmek için güvenmesi gereken birileri olduklarını düşünüyorlar.

Bu her zaman böyle değildir.

Bazı danışmanlar maddi malpraktis olduğunu düşündüğüm şeyi yapmış olsalar da, bazen hata değiller - müşterileri için yapabileceği en iyi şey değil.

Kabul edelim. Finansal danışmanlar yaşamak zorundalar. Ama onlar sadece onlar yaşamayı başarmalılar. daha iyi Müşterilerinin hayatları - müşterilerinin hayatlarına zarar vermez.

Müşterilerimin menfaatlerini kendimin üstünde düşünmek için güvenilir bir sorumluluğum var - kalbimin olduğu yer ve müşterileri için çabuk bir paranın karşılığını feda etmeyeceğim.

Finansal danışmanınızın geçmişini kontrol edebileceğiniz çeşitli yollarla ilgili daha fazla bilgi edinin.

Aday Danışmana Sorulacak Önemli Sorular

Siz bu işteyken, bazı zorlu soruları yanıtlamayı düşündüğünüz herhangi bir finansal danışmana mutlaka başvurun.

Örneğin, mali danışmanınız sizi ne hakkında konuştuklarını gösteren birkaç vaka çalışmasına yönlendirebilmelidir. Amacınız emeklilikten tasarruf etmekse, mali danışmanınızdan emeklilik hedefinize ulaşmanıza nasıl yardımcı olacaklarını ve mali durumunuzda nasıl uygun bir şekilde çalışacağını göstermelerini isteyin.

Bazı vaka çalışmaları hakkında soru sormanın ötesinde, nasıl telafi edildiklerini açıkladıklarından emin olun. Finansal malpraktisin yaygınlaştığı yer burası. Hedeflerini hedeflerinizle hizalayacak şekilde ödeme yapıldığından emin olun. Biraz daha sonra bunun üzerine…

İşte, onları işe almadan önce bir aday danışmana sormanız gereken bazı sorular.

Bir Danışmana Karşı Şikayet Nasıl Dosyalanır

İşlerini yapmadığını düşündüğünüz bir danışman tuttuğunuzu varsayalım - finansal uygulama hatası yaptınız. Ne yapmalısın?

İlk olarak, finansal danışmanların ne olduğunu anlamak önemlidir kutu ve yapamam yap.

Finansal danışmanlar kutu Özel yatırımlar hakkında özel tavsiyelerde bulunur - bu nedenle, başlıklarındaki “danışman”. Bu tavsiyelerin - ve çoğu zaman - en iyi ilginiz olması gerekir.

Finansal danışmanlar kutu ayrıca sizin için menkul kıymetler alıp satarsınız. Kontrol sende. Kendini rahat hissetmediğin bir şey yapmıyorlar. Bununla birlikte, bazı sözleşmelerin, satın alma veya satma yetkiniz olmadan mali danışmanların sizin için aldıkları veya sattıkları menkul kıymetler üzerinde kontrol sağladığını unutmayın.

Hatırlamak: Finansal danışmanlar, risk toleransı ve yatırım geçmişinize dayanarak uygun olmayan tavsiyelerde bulunmazlar - ve çoğu zaman bunu yapamazlar. Bir danışman sizi bir yatırımda satmadan önce sizinle röportaj yapmazsa, bu kırmızı bir bayraktır.

Mali müşavirler de tavsiye ettikleri bir yatırımla ilgili yanlış beyanda bulunamazlar.

Finansal danışmanınızın mali hatalardan suçlu olduğunu düşünüyorsanız, şikayette bulunmayı öğrenin.

Finansal Danışmanınızı Ateşlemeniz Gereken Uyarı İşaretleri

Mali danışmanınıza karşı bir şikayette bulunacaksanız, muhtemelen onları da kovacaksınız.

Finansal danışmanınızı ateşlemenizi isteyen yukarıda belirtilenlerden çok daha fazla uyarı işareti vardır.

Örneğin, mali danışmanınız zorlayıcıysa ve yatırımlarınızla ilgili hızlı kararlar almanızı sağlamaya çalışıyorsa, olabildiğince hızlı bir şekilde ters yönde ilerleyin. İyi finansal danışmanlar, müşterilerinin, yaptıkları önerileri neden gerçekleştirdiklerini anlamalarını ister. İstedikleri son şey müşterilerinin karanlıkta kalması!

Finansal danışmanınız sizi hızlı bir karar vermeye zorlayarak sizi karanlıkta tutuyorsa, mümkün olan en kısa zamanda başka bir danışman bulmaya çabuk karar verin.

Finansal danışmanınızın finansal uygulama hatası yaptığını gösteren bir başka uyarı işareti, tüm paranızı bir yatırıma yatırmaktır. Çeşitlendirme, herhangi bir portföyün köşe taşı olmalı ve eğer danışmanınız böyle düşünmüyorsa, devam etmelisiniz.

Finansal danışmanınızı ateşlemeniz gereken daha fazla uyarı işareti var. Biraz daha fazla uyarı işareti alın ve kendinizi mali uygulamalardan koruyun.

Mali Danışmanlar Nasıl Ücretlendirilir?

Finansal danışmanınız var mı? Nasıl ödeme aldıklarını biliyor musun? Yok hayır? Peki, nasıl olduğunu öğrenmenin zamanı!

İşte buradaki şey. Finansal danışmanlar genellikle kendilerinden yatırımlarınızı ödersiniz. Bu konuda yanlış bir şey yok - müşterileri için uygun. Ancak, müşterileri ne kadar ya da ne kadar ödediklerini anlamadıklarında sorun olur.

Örneğin, bazı finansal danışmanlar A Grubu hisseleri satmaktadır. Bunlar, ön yükü olan yatırım fonlarının türleridir - fonları satın almak için bir ücret. Birçok finansal danışman bu şekilde yaşamakta - ancak bir müşteri olarak sizin için doğru mu? Orada daha iyi ödeme düzenlemeleri var.

Başka bir örnek olarak, bazı finansal danışmanlara yönetim altındaki varlıkların yıllık yüzdesi ödenir. Bu ödeme düzenlemesinin güzel tarafı, yatırımlarınız iyi olduğunda, finansal danışmanınızın işidir. Başka bir deyişle, hedefleriniz hizalıdır: hem siz hem de mali danışmanınız portföyünüzdeki fon sayısını artırmak için mali bir teşvikiniz vardır.

Bu çok önemli bir konu, bunun hakkında bir podcast kaydettim. Finansal danışmanların nasıl ödeme aldığını dinleyin!

Neden bir CFP işe alıyor?® Profesyonel Çok Önemli

Bir finansal danışmanı işe almadan önce, kimlik bilgilerine sahip olduklarından emin olun. İşte bu yüzden bir CFP almanız gerektiğine inanıyorum® benim gibi profesyonel!

Son düşünceler

Dinle, mali malpraktis kurbanı olmak zorunda değilsin. Ne kadar çok şey biliyor olursanız, çarpık bir mali “danışman” daha az zarar verebilir.

Müşterilerime yatırımların nasıl çalıştığını açıklamak için gerekli zamanı ayırmayı seviyorum. İyi bir finansal danışman aynı şeyi yapmalıdır.

Ödevini yaptıktan sonra kimsenin rahat etmediği sürece kimsenin parasına dokunmasına izin verme.

Yatırım yapın, ancak aklınıza en çok ilgi duyan bir finansal danışman ile akıllıca yatırım yapın!

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Özel bir partiden kullanılmış bir araba nasıl alınır
Maliye

Özel bir partiden kullanılmış bir araba nasıl alınır

Pazartesi günü karımı yeni bir “kullanılmış” araba aldık. O, yaklaşık 3 yıl boyunca 1998 Honda Accord olan önceki arabasını sürdü ve yerini değiştirme zamanı geldi. İlk elden bilinen bir arabayı satın almanın sinir bozucu olabileceğini biliyorum, bu yüzden süreci daha iyi hale getirmek için bazı ipuçları: Bir Bayiden Kullanılmış Kullanılmış Bir Araba Almayın Çoğu zaman Craigslist üzerinde bir araba bulduğumda, bu konuda heyecanlanırım. .
Devamını Oku
GFC 098: 6 Emekli Olmadan Önce Almak İçin Önemli Adımlar
Maliye

GFC 098: 6 Emekli Olmadan Önce Almak İçin Önemli Adımlar

Http://traffic.libsyn.com/goodfinancialcents/GFC_098_6_Steps_Before_Retirement.mp3 Emeklilik nadiren kaza ile olur. Çoğu insan için, nihayetinde iyilik için işten ayrılmak, yavaş bir tırmanmanın sonucudur - finansal kaynakların yeterli olmasını sağlamak için belirli hareketlerin yapıldığı bir tırmanış - ve güvenli bir yerde saklanmaktır.
Devamını Oku
IRA Konsolidasyonu: “Süper IRA” Stratejisi
Maliye

IRA Konsolidasyonu: “Süper IRA” Stratejisi

Geleneksel IRA ve onun offshoots (SEP, SIMPLE, rollover ve Roth IRAs) milyonlarca ABD vergi mükellefinin emeklilik için yatırım yapmasına yardımcı olarak lider bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, birçok IRA sahipleri, bir “Süper IRA” stratejisi kullanarak çoklu IRA'larını pekiştirmek zorunda oldukları fırsattan habersizdir (en yaygın 401k'lık bir rollover'dir).
Devamını Oku
Perakende Arbitraj ile Para Kazanmak 19 Basit Yolları
Maliye

Perakende Arbitraj ile Para Kazanmak 19 Basit Yolları

Ticaret stokları söz konusu olduğunda hepimiz duyduk; alçak al ve yüksek sat. Bir mağazadan aldığınız ürünlerde para kazanmak için bu taktiği kullanabilirsiniz. Bu perakende arbitrajı ve sizi küçük bir servet haline getirebilir. Pazarlık bularak, daha yüksek bir fiyata satabilirsiniz. Karı, çevrimiçi ve kişisel olarak satın alınan öğelerden cebinize getirebilirsiniz.
Devamını Oku