Bir Blog Başlatma Neden MBA Başlarken Daha İyi

Buna değer bir MBA mi kazandırıyor? Her yıl binlerce öğrenci bu soruyu soruyor, ancak çelişkili tavsiyeleri buluyor.

Kâğıt üzerinde, MBA mezunları daha fazla kazanıyor olsa da (lisansüstü işletme okulları için savunan Mezun Yönetim Kabul Konseyi (GMAC), son bir çalışma, MBA mezunları için medyan başlangıç ​​maaşları lisans dereceleri neredeyse iki kat daha fazla olduğunu gösterdi ), lisansüstü okulun tamamlanması için altı rakam veya daha fazla mal olabilir.

Ve bu, derecenin peşinde koşan iş gücünden harcayacağın zamanı bile saymaz.

Ve gerçekten, tamamen kendi MBA programınızı tamamen farklı bir yolla yaratabileceğinizi söyleyebilirim - ki bu da yılda 100 $ gibi bir maliyete mal olabilir.

Hangi yolu soruyorsun? Bloglama hakkında konuşalım.

Bir MBA Kazanma ve MBA Kazanma

İlk olarak, bir feragatname ile başlayalım. MBA'imi almadım.

Bunun yerine, düzenli bir üniversite diploması kazandım ve finansal danışman oldum. Daha sonra, kariyerime başladıktan sonra daha fazla kolej peşinde koşmak yerine, kendi blogumun İyi Mali Cents'e başlayarak doğrudan girişimciliğe atladım.

Asla bir sınıfa oturmasam da, iş hakkında her şeyi zor yoldan öğrendim - deneme yanılma yoluyla. Örneğin, bloglama bana şunları öğretti:

  • Ağ, şahsen değil, ama çevrimiçi. Çevrimiçi bir alanda ağ oluşturma, geleneksel ağdan tamamen farklı olduğu için, bu zordu. Sonunda, web siteme ziyaretçi mesajları ve geri bağlantılar almak için soğuk e-postalar aracılığıyla diğer blogculara nasıl ulaşacağımı öğrendim.
  • İşleri (web sitem) insanların görebileceği yerlere getirin. Deneme ve yanılma yoluyla, benimle röportaj yapacak ve işime geri dönecek olan gazetecilere ve raporlara bağlanmak için sosyal medyayı kullanmayı öğrendim.
  • Kendimi eğit. İlk başta bloglama hakkında hiçbir şey bilmediğimden, hangi kaynakların arama motoru optimizasyonu (SEO), HTML, WordPress ve kâr amaçlı bloglamanın diğer karışıklıklarını öğrenmeme yardımcı olabileceğini anladım.
  • Para kazanmayı öğrenin. Blogumu müşterilerime kaynak olarak sunmak için başladığım sırada, ben de para kazanmak istedim. Zamanla, para kazanmanın ve bunları kendim nasıl uygulayacağın tonlarca yolunu öğrendim.
  • Erişimi arttır. Finansal web siteleri bir düzine bir düzine ve kendinizi öne çıkarmak için bir yol bulmak zorunda. İnsanların heyecanlanabileceği hareketler yaratarak, diğer blogcuları gemide bularak erişimimi genişletmeyi öğrendim. Örneğin, Roth IRA hareketimle, Roth IRA'nın emeklilik aracı olarak değerini yazmak için 140 blogcu alabildim, sonra bana bağlantı verdim.
  • Web sitemi prezentabl ve böylece daha karlı hale getirin. Hangi tür başlıkların yalnızca göz küreleri getirip getirmediğini öğrenmekle kalmadı, renkleri nasıl test edeceğimi, bağlı kuruluş bağlantı türlerini, reklam yerleşimlerini ve çeşitli reklam ağlarını nasıl öğrendiğimi öğrendim. Birçok yönden bloglama bir sanat eseri gibidir; Her şeyin iyi bir şekilde çalışmasını sağlamak için doğru bileşen kombinasyonunu alır.

Tüm bunları bir sınıf olarak kazanabilir miyim? Tabii ki. Ancak, bir MBA almak ve bir iş kurmak yerine, iş hakkında bilmem gereken neredeyse her şeyi öğrendim. .

Ve şimdi her yıl yüzbinlerce dolarlık MBA kredisi yerine yüzbinlerce dolar kazanan bir blogum var.

Bir MBA Kazanmak veya Blog Başlatmak İstermisiniz?

Bu doğru olsa da durumum tam olarak tipik değil (herkes milyonlarca dolarlık bir blog yapıyor), birçok blogcu tam zamanlı bir gelir elde ediyor.

Örneğin, Jill Stanton'u 9'dan 5'e kadar vidalayın. Jill ve kocası Josh 2011'de bir internet sitesi açtılar, daha sonra bloglarını tam zamanlı kariyerlerine dönüştürdüler. Şimdi çift başkalarının da aynısını yapmasını öğretiyor. Ama Stanton, becerilerinin çoğunu ev ödevi değil, deneme yanılma yoluyla öğrendiklerini iddia ediyor.

“Geleneksel eğitimin hiçbir miktarı, kendi işinizi çevrimiçi yürütmeyi gerçekten istediği için hazırlayamaz” diyor.

Çünkü MBA, 100 dolar MBA podcast'in sahibi olan Omar Zenhom'a göre, büyük bir iş adamı olmayı öğretmek için tasarlanmamıştır. Bunun yerine, MBA'ler “sizi giriş seviyesi yönetimi için hazırlayacak şekilde tasarlanmıştır.” MBA programları size bolca öğretirken, size nasıl etkili bir lider, yenilikçi veya girişimci olunacağını öğretemez.

Flip tarafında, bir blog başlatmak, konuyla ilgili bir fikir geliştirmenizi ve araştırma ve deneyim ile desteklemenizi sağlar. Zenhom, “Yaparak öğreniyoruz” diyor. “Bir blog sizi zorluyor yap bir yayın programı ile. ”

Zenhom'un bir başka kilit noktası şudur: Blogunuzun herkese açık olduğunu unutmayın.

MBA programındaki bazı senaryoları kullanarak iş fikrinizi geliştirmek bir şeydir, ancak blogunuz bir denemeden çok daha fazlasıdır.

“Blogunuzda yarattığınız şey gerçek ve gerçek dünyada” diyor.

Blog veya MBA: Nasıl Karar Verilir

Elbette, blogcular bloglamanın harika olduğunu düşünüyor ve biliyorsun. Ancak bu konunun özüne ulaşmak için, bir yaşam için blog yazan fakat aynı zamanda MBA yapan insanlarla konuşmaya karar verdim.

Michelle Schroeder - Gardner tasarıya uyan bir blogcu; Bir finansal analist olarak iş bulmadan önce finans alanında MBA yaptı. Yol boyunca, ayda 100.000 dolardan fazla para getiren, bin yıllık odaklı bir blog olan Cents Sense'i yapmaya başladı. Bu karlarla artık finansal analist olarak çalışmıyor ve bunun yerine sadece bloglar yapıyor.

Bu herkes için uygun bir yol mu? Michelle hayır diyor.

Blogger, “Bazı insanlar başarılı bir blog başlatmaktan daha kolay olduğunu düşünüyorlar.“Bir web sitesinin yayınlanmasına çok şey var, bunların çoğunun sahnelerin ardında olmadıkça gerçekten göremiyorsunuz.”

Schroeder-Gardner, kendi aralarında uzmanlaşmanız gereken bazı görevler gibi, kaliteli içerik, reklam ve pazarlama araştırması yapıyor. Çok fazla el tutma ihtiyacı olan biri iseniz, bloglama çok iyi çalışmayabilir.

Çoğu MBA programlarının iş teorisiyle birlikte iş dünyasının arka planını öğrettiğini belirtmek de önemlidir. Schroeder-Gardner'ın iş başarısında bu derslerin büyük rol oynadığını söylüyor.

Robert Farrington, The College Investor adında bir blogu başlatan MBA mezunu. Hem MBA programından hem de bloglarından çok şey öğrendiğini söylüyor, ancak blog ile “yapmanın” gerçekliği çok daha derindi.

“MBA deneyimimi reddetmek istemiyorum” diyor ve ekliyor: “Sınıfta veya grupta bir şeyler öğrenmek, dışarı çıkmak ve denemek çok farklı. MBA programım gerçekten deneyimleri vurgulamaya çalıştı, ancak sınıf gerçek dünyayla karşılaştırılamıyor. ”

Farrington bir MBA yapmadan önce YG'nizi anlamanızı önerir. Program, mezun olduğu zaman 80.000 $ 'a ulaşmıştı, ancak şimdi altıdan fazla rakama mal oldu.

“MBA derecenizi bilmeniz gerekiyor” diyor. “Bir burs alabilir misin? İşvereninizden harç geri ödeme alıyor musunuz? Öğrenci kredisi almak zorunda mısın? ”

MBA'inizin karlı olmasını veya en azından haklı olmasını istiyorsanız, tüm bunlar önemlidir.

Adulting.tv'nin arkasındaki blogculardan biri olan Luke Landes, MBA derecesine sahip ancak başarılı ve kârlı bloglar da başlattı. Landes, bloglama başlangıçlarına ve MBA deneyimlerine her birinde farklı dersler alarak pozitif olarak bakıyor. MBA programında, finansal yönetim ve risk yönetiminin daha iyi anlaşıldığını öğrendi - her ikisi de pratik bir işletme sahibi olarak öğrenmesi kolay olmayan dersler.

Öte yandan, bloglama, MBA çalışmalarında öğrendiği “organizasyonel yönetim teorileri ve tekniklerinin gerçek dünya uygulaması” olmuştur.

Bir MBA peşinde değer mi?

Landes, hepsinin kimin ödeyeceğine bağlı olduğunu söylüyor. “Bunun için ödeme yapacak başka birisini bul” diyor, “ya ​​da bunu yapma” diyor. Landes ayrıca, eğer MBA'inizin maliyeti konusunda endişeleriniz varsa, yine de iyi bir aday olmayacağınızı söylüyor.

Nihai ipucu ve bu iyi bir şey: Bir geceyi zengin olacak fikrinle bir blog yazmaya başlama. Landes ve diğerlerinin de belirttiği gibi, blog yazmanın muazzam bir para üreticisi olduğu fikri bugünlerde popüler.

Landes, “Ne yazık ki, orada bir blog başlatarak umut verici bir şekilde hızlı olsun diye umut verici berbatlar var. Acı verici gerçekleri, finansal beklentileri karşılanmadığı zaman sahiplerinden vazgeçen binlerce terk edilmiş blogun bulunduğunu belirtiyor.

“Ve bu beklentiler nereden geliyor?” Diye soruyor Landes. “Başka insanlara bakmanın, ona para kazandırmak ya da yapmama fikrini insanlara satıp satmamaları gibi, işe giden türden bir şey bilmeden başarılı olmaları.”

Blogging ödüllendirici olabilir, ancak bu insanlar bazen bunu yapmak için olsun zengin-zengin-hızlı düzeni değildir. MBA'ler benzer bir meydan okumaktadır; Emin olmak için çok şey öğrenebilirsin, ama yatırım ödeyebilir veya ödemeyebilir.

Hangi yolu seçerseniz seçin, kendinize bir bahis koyun… sonra bunun için gidin.

Videoyu izle: Sabancı Üniversitesi Rektörü Zehra Sayers ile Söyleşi

Popüler Mesajlar

Kategori Iş, Sonraki Makale

Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

Çekirge Gözden Geçirme: Gerçek Bir Müşteriden Düşünceler

İşletmem ilk başladığımda, cep telefonu numaramı işletmem için birincil telefon numarası olarak kullandım. Sorun, insanların cep telefonumu aradığını ve nasıl cevap vereceğimi bilmiyordum. Potansiyel bir müşteri olsaydı, onları profesyonel bir şekilde karşılamak isterdim. Kişisel bir çağrı olsaydı, daha rahat olmak isterdim.
Devamını Oku
Başarılı Bir Serbest Yazar Olmak Nasıl

Başarılı Bir Serbest Yazar Olmak Nasıl

Bu ilk yazı yeni yazarımız Miranda Marquit'im. Miranda bir serbest yazar olma konusunda başarılı olduğu için, ne yaptığıyla başarılı olduğunu nasıl paylaştığından daha iyi bir tanıtım yazısı olmadığını düşündüm. Serbest yazı para kazanmak için harika bir yol olabilir. Biliyorum.
Devamını Oku