Yat─▒r─▒m

10 Y─▒lda 10 Parasal Tercihiniz

ÔÇťTek yapmam gereken formu ─░K departman─▒m haline getirmekti.ÔÇŁ
Basit bir görevdi, ama bize at─▒lan en önemli ┼čeylerle ba┼ča ç─▒kmak için tarafa itilen bir görevdi.

Form bir 401k kay─▒t firmas─▒yd─▒ ve müvekkilim, ilk kullan─▒ma sunuldu─čunda ne yazm─▒┼č olabilece─čini merak ediyordu.

Hepimiz benzer kararlarla kar┼č─▒la┼čt─▒k.

Baz─▒lar─▒ hakl─▒. Baz─▒lar─▒ neler yapabilece─čimizi merak ettik ve meli olmu┼čtu.

10 y─▒la kadar kendinizi tekmeleyece─činiz baz─▒ finansal kararlara bir göz atal─▒m.

Yapma onlar─▒!

1. Bütçenizi çok geç bir ┼čekilde ba┼člatmak

Bütçeden nefret etti─čimi ilk itiraf edece─čim. Yine de, e┼čim ve ben her ikisi de bir bütçeye sahip olman─▒n önemini kabul ediyor.

Ço─ču insan bütçelemeyi istedi─činiz ┼čeylere para harcamamak olarak görüyor, ancak gerçekler oturmakta ve bir bütçe yapmak serbest bir al─▒┼čt─▒rmad─▒r. Sizi özgür b─▒rak─▒r çünkü ya┼čam─▒n─▒zdaki alanlar─▒, sizin için önemli olmayan ┼čeylere para harc─▒yorsunuz.

Kolay bir örnek, verdi─činiz verilerle tüm dakikalara ihtiyaç duymayaca─č─▒n─▒z zaman bir cep telefonu paketinde para harc─▒yor olabilir. Bu ekstra paray─▒ bir tatil fonu ya da çocu─čunuzun kolej e─čitimine yard─▒m edebilir misiniz? Bu paray─▒, daha az umursayabilece─činiz bir harcama yerine daha çok arzu edilen bir ┼čey için kullanmak, paran─▒z─▒ daha iyi kullanacak.

Bütçeye ba┼čl─▒yorsan─▒z, ba┼člang─▒ç ÔÇőÔÇőzaman─▒. Dün ba┼člaman─▒z gerekti─čini unutun, bugün ba┼člay─▒n ve bütçelemenin inan─▒lmaz faydalar─▒n─▒ ke┼čfedin. Bu faydalar─▒n bir k─▒sm─▒ hayat─▒n─▒z─▒n di─čer alanlar─▒na da maliyeniz boyunca uzanacakt─▒rÔÇŽ

Örne─čin, bir bütçeye sahip olman─▒n i┼č orta─č─▒n─▒zla ili┼čkinizi geli┼čtirdi─čini görebilirsiniz. Evli iseniz, muhtemelen para kavgalar─▒n─▒n üstesinden gelmek için ne kadar zor olabilece─čini biliyorsunuzdur. Biliyor musun?

Bir bütçe, para anla┼čmas─▒n─▒ azaltmaya yard─▒mc─▒ oluyor çünkü bir anla┼čma yap─▒yorsunuz önce paray─▒ harc─▒yorsun Sürpriz yok, kavga yok.

2. Her ay kredi kartlar─▒n─▒z─▒ ödememek

Bu, babam─▒n u─čra┼čt─▒─č─▒ bir ┼čeydi ve ilk olarak mezun oldu─čum üniversite ile u─čra┼čt─▒m. Kredi kartlar─▒n─▒ sa─ča sola al─▒p kendime daha sonra bir ödeme yapabildi─čimi söylemeye devam ettim.

Eh, benim için, daha sonra hiçbir zaman olmad─▒ ve kredi kart─▒ borcum beni y─▒─čmaya ve bo─čmaya ba┼člad─▒. En sonunda yüzlerce dolar gereksiz faiz ödendikten sonra anlad─▒m.

Ne yaz─▒k ki, pek çok ki┼či ne kadar faiz ödeyeceklerini anlamaya zaman ay─▒rm─▒yor. Ancak, e─čer ke┼čfettiler, muhtemelen kredi kartlar─▒n─▒ çok çabuk ödemek isterlerdi.

Kredi kartlar─▒n─▒z─▒ çabucak ödemek için çaba gösterin. Bunu yapman─▒n güzel taraf─▒, baz─▒ büyük kredi kart─▒ ┼čirketlerine vermek yerine, cüzdan─▒n─▒zda daha fazla para tutman─▒z─▒ sa─člayacak olmas─▒d─▒r. Onlar─▒ h─▒zl─▒ bir ┼čekilde ödeyemezseniz, o zaman 0 apr kredi kartlar─▒ndan birini aç─▒n, böylece ilginizi s─▒f─▒ra indirebilir ve daha h─▒zl─▒ bir ┼čekilde ödeyebilirsiniz.

Baz─▒ insanlar kredi kart─▒ harcamalar─▒n─▒ kontrol edemez. E─čer siz buysa, kredi kartlar─▒ndan tamamen uzak kalmak en iyisidir. Ödülleri kaç─▒r─▒rken, daha iyi olacaks─▒n─▒z.

3. ─░lk önce soru┼čturma olmadan bir finansal ürünü sat─▒n almak

H─▒zl─▒ bir arama yapabilmek için birçok yat─▒r─▒mc─▒n─▒n paralar─▒n─▒ yat─▒r─▒m ürünlerine yat─▒rd─▒─č─▒n─▒ ve nas─▒l çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ anlamamas─▒ beni ┼ča┼č─▒rt─▒yor. Hayat birikimlerinin büyük bir k─▒sm─▒n─▒ bir arkada┼č─▒na ya da kom┼čusuna aç─▒klayamayacaklar─▒ bir ┼čeye yat─▒r─▒m yapan onlarca yat─▒r─▒mc─▒yla konu┼čtum.

Ödevini yap, ikinci bir görü┼č al ve bu yat─▒r─▒m─▒n nas─▒l çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ anlad─▒─č─▒ndan emin ol. Sana ne kadar mal olacak? Teslim alma masraflar─▒ var m─▒? Bunlar bilmeniz gereken cevap türleridir.

De─či┼čen y─▒ll─▒k ücretler için 3.500 $ 'dan fazla ödeme yapan ve bunu bile bilmeyen bir kad─▒n tan─▒yorum. Bunun senin ba┼č─▒na gelemeyece─čini dü┼čünme.

Birisi size bir yat─▒r─▒m veya sigorta ürünü sat─▒yorsa, paran─▒z─▒ yat─▒rmadan önce ödevinizi yapt─▒─č─▒n─▒zdan emin olun.

4. Acil durum fonunuzu arka yak─▒c─▒ya koymak

Acil yard─▒m fonlar─▒ sizi kaç─▒n─▒lmaz olanlardan korur. Mesele ┼ču ki, herkesin bir noktada büyük mali bir aciliyeti var. Bu yüzden haz─▒rlanmal─▒s─▒n.

Fona ayda pek çok ay harcama yapmak harika bir fikir. Baz─▒ insanlar üç ay var, di─čerleri 12 ya┼č─▒nda. Bence 8 ayl─▒k bir zamana sahip olmal─▒s─▒n, ama senin durumun için anlaml─▒ olan bir miktar seçmelisin.

Örne─čin, bekarsan─▒z ve bir i┼činiz varsa, muhtemelen acil durum fonu için daha fazla para isteyeceksiniz. Evliyseniz ve hem siz hem de e┼činiz çal─▒┼č─▒yorsa, muhtemelen acil durum fonunuzda daha az parayla kaçabilirsiniz.

Acil durum fonu paran─▒z─▒ koymak için bir çok yer var. Unutmay─▒n, acil durum fonu paran─▒z─▒, sermayenizde çok fazla risk almadan oldukça h─▒zl─▒ bir ┼čekilde alabilece─činiz bir yere yerle┼čtirmelisiniz.

Böyle bir yer bir online tasarruf hesab─▒. Bir fiziki bankada veya kredi birli─činden daha fazla ilgi çeken bir dizi harika çevrimiçi tasarruf hesab─▒ vard─▒r.

Ayr─▒ca, genellikle standart bir online tasarruf hesab─▒ndan para almakla ilgili herhangi bir ceza yoktur (e─čer ba┼čka yerler varsa).

Bu, acil durum fonu paran─▒ nerede saklayabilece─činize dair tek bir fikir. Okuman─▒z─▒ tavsiye ederim Paran─▒z ─░çin En ─░yi 11 K─▒sa Vadeli Yat─▒r─▒mlar GoodFinancialCents.com'da daha fazla yer ö─črenmek için acil durum fonu paran─▒z─▒ tutabilirsiniz. Ama sadece orada durmay─▒n - ö─črendikleriniz üzerine hareket edin ve acil durum fonu do─čru yönde hareket ettirin!

Unutmay─▒n: E─čer acil durum fonunuzun uçuruma girmesine izin verirseniz, kendinizi daha fazla borçla ba┼ča ç─▒kabiliyorsunuz. Tekrar doldurdu─čunuzdan emin olun!

5. Ödeyemeyece─činiz yepyeni bir araba sat─▒n almak

Ta┼č─▒tlar birçok ki┼či için önemlidir, ancak bunlar─▒n takdire ba─čl─▒ bir sat─▒n alma sürecine dönü┼čebildi─čini unutmay─▒n. Onlar─▒ kar┼č─▒layamayaca─č─▒n─▒z zaman tüm zilleri ve ─▒sl─▒klar─▒n─▒ sat─▒n almay─▒n.

Bir otomobil ödemesinin sonuçlar─▒, otomobilin fiyat─▒n─▒n mali etkisini çok a┼čar, ve emeklili─činizi harcamadan harcayabilece─činiz kadar para kazanabilirsiniz.

Dinle, eski bir araba sürmenin nas─▒l bir ┼čey oldu─čunu biliyorum. Bir anneannenin sürece─či bir ┼čey olan bir '98 Chevy Lumina Sedan 'vard─▒. ┼×imdi, muhtemelen bir ┼čeyler sat─▒n ald─▒m ya da araba satmadan önce satm─▒┼č olabilirdim, ama bunun yerine, bir araba ödeme yapman─▒n harika olmad─▒─č─▒na karar verdim. Ama kesinlikle böyle dü┼čünmedim.

Bir finans dersinde profesörümü hat─▒rl─▒yorum çünkü o bir araba ödemesine sahip olmad─▒─č─▒ için istedi─či zaman bir sürü tatile ç─▒kaca─č─▒n─▒ i┼čaret ediyor. Ve biliyor musun? Hakl─▒yd─▒. Finans profesörümün hayat─▒mdan bir fark ç─▒karmas─▒ bana bir ┼čeyleri ö─čretti, ve bana tamamen maddi de─čeri vermeyi ö─čretti. Bu dersi de ö─črenebilir ve muazzam sonuçlar─▒ görebilirsiniz.

Ve lütfen, lütfen çocu─čunuza üniversitede çocuk için yepyeni bir araba almay─▒ dü┼čündü─čünüzü söylemeyin.güvenilir ula┼č─▒m.ÔÇŁ

Yepyeni araçlardan çok daha uygun olan, sat─▒n al─▒nabilecek güvenilir, ikinci el otomobiller var. Ve üç ila be┼č ya┼č─▒nda bir araba ile yepyeni bir araba aras─▒ndaki farklar─▒n ne oldu─čunu biliyor musun? Ço─ču durumda pek bir ┼čey yok. Peki neden ekstra para harc─▒yorsun?

6. Yapt─▒─č─▒n─▒z ┼čey hakk─▒nda hiçbir fikriniz olmad─▒─č─▒ zaman bir DIY yat─▒r─▒mc─▒s─▒ olmaya çal─▒┼č─▒yorum.

E─čer bir finansal profesyonel de─čilseniz veya finansal e─čitime maruz kalmad─▒ysan─▒z, bir finansal dan─▒┼čman yard─▒m─▒yla bunu yapm─▒yorsan─▒z gerçekten yat─▒r─▒m yapmamal─▒s─▒n─▒z.

Bunun en büyük zarar─▒, ya┼čl─▒ bir çift emekli oldu─čunda ve kocan─▒n ço─čunlukla çiftin yat─▒r─▒mlar─▒ndan sorumlu oldu─ču zaman gelir. Ço─ču zaman, kar─▒s─▒, gerçekte yat─▒rd─▒klar─▒ ┼čey için clueless olurlar ve beklenmedik bir ┼čekilde kocan─▒n ba┼č─▒na gelirse, nereden ba┼člayaca─č─▒n─▒ bile bilmez. ─░kinizle görü┼čebilecek bir finansal dan─▒┼čman─▒ i┼če al─▒n. Daha sonra e┼čin bir ┼čey olmas─▒ durumunda güvenmesi gereken biri var ve süper önemli.

Finansal dan─▒┼čmanlar ayr─▒ca yat─▒r─▒m stratejinizin durumunuza uygun olmas─▒n─▒ sa─člaman─▒z için size zaman ve paradan tasarruf sa─člayabilir. Bu de─čerli hizmet olmadan gitmeyin.

7. Önemli sigorta poliçelerini topal olarak görmek

E─čer ┼čimdi ölecekseniz, aileniz maddi aç─▒dan iyi olur mu? E─čer de─čilse hayat sigortas─▒na ihtiyac─▒n─▒z var.

Ve bu sadece bir örnek. Yerle┼čtirmede geciktirmemeniz gereken bir dizi önemli sigorta poliçesi vard─▒r: sakatl─▒k sigortas─▒, belki 60 ya┼č─▒n üzerindeyseniz uzun süreli bak─▒m sigortas─▒ ve belki de ┼čemsiye sigortas─▒.

ÔÇťBunu yapmaya çal─▒┼čaca─č─▒m.ÔÇŁ Bunlar, kar─▒s─▒n─▒n ve iki çocu─čunun arkas─▒nda kalan bir kocan─▒n son sözleriydi. Ne yapmak için u─čra┼čmak bir hayat sigortas─▒ poliçesi yapmakt─▒. Asl─▒nda, süreci ba┼člatm─▒┼č ve hayat sigortas─▒ seçeneklerinden geçmi┼čtir, ancak uygulamay─▒ hiçbir zaman imzalamad─▒ ve politikan─▒n aktif olmamas─▒ için hiçbir ┼čekilde bir ödeme göndermedi.

Ba┼čka bir durumda, büyük bir anla┼čma olmazd─▒, ama bu durumda, kocas─▒ bir hafta sonu dönü┼čü için motosikletini ç─▒kard─▒ ve e┼čini bir dul b─▒rakan bir çarp─▒┼čmaya kar─▒┼čt─▒. Bir mali yard─▒m (hayat sigortas─▒ poliçesi) ne olabilirdi ki art─▒k stres ve dul bir dul için endi┼če (aileye en çok ihtiyaç duydu─ču zaman fonlar─▒n yoklu─ču) eklenir. Ayr─▒ca kocas─▒n─▒ ve iki çocu─čunun babas─▒n─▒ kaybetti─či gerçe─čini de ele almak zorunda.

Sigorta, sizi, mali sorumlulu─čunuzdan korurken, acil durum fonu ile tek ba┼č─▒na güvence alt─▒na alamazs─▒n─▒z. Onu ihmal etme.

8. Emeklili─činizi uzaktaki ikinci bir kuzen gibi tedavi etmek

Finansal dan─▒┼čman olarak yapt─▒─č─▒m ilk toplant─▒lardan biri, ya┼č─▒m─▒n neredeyse iki buçuk kat─▒ olan bir çiftle bulu┼čtu─čum zamand─▒. Yak─▒nda emekli olmay─▒ umuyorlard─▒ ve emeklilik umudu olmak için beni arad─▒lar.

Finansal belgeleri ile ilgilenmeye ba┼člad─▒─č─▒mda, erken emekli olman─▒n onlar için bir seçenek olmaya bile yak─▒n olmad─▒─č─▒n─▒ ö─črendim. Asl─▒nda, emekli olmak bir olas─▒l─▒k olmayabilir. Emeklilik için çok uzun zamandan tasarruf ve planlama yapmay─▒ b─▒rakt─▒lar.

Çok az birikim ve emekli maa┼č─▒ yoktu ve geri dönebilecekleri tek ┼čey Sosyal Güvenlik'di. Not: Tasarruflar─▒ yakla┼č─▒k olarak 60.000 dolard─▒. Art─▒k erteleme. Ayda sadece 100 dolar yat─▒rmaya ba┼člasan─▒z bile, yap─▒n.

Emeklilik için tasarruf çok önemlidir. Sosyal Güvenli─če yaln─▒zca tek gelir kayna─č─▒n─▒z olacaksa, tekrar dü┼čünün. Ya┼čam tarz─▒n─▒z─▒ tek ba┼č─▒na Sosyal Güvenlik avantajlar─▒yla sürdürmeniz mümkün de─čildir. E─čer yapabilseydin tebrikler, çok fevkalade ya┼č─▒yorsun!

Bugün güvendi─činiz bir finans profesyoneli ile yat─▒r─▒m yap─▒n.

9. E┼činizle önemli para konu┼čmalar─▒ ihmal

Mali aç─▒dan çökmek ve yanmak m─▒ istiyorsunuz? E┼činizin ayn─▒ sayfas─▒na girmeden tüm finansal hedeflerinizi üstlenmeyi deneyin.

Evlilik, birlikte ya┼čam─▒ bir birim olarak yapt─▒─č─▒n─▒z anlam─▒na gelir. Tüm kararlar, özellikle de para kararlar─▒ tart─▒┼č─▒lmal─▒ ve kararla┼čt─▒r─▒lmal─▒d─▒r.

Neden finansal hedeflerinizi hizalam─▒yorsunuz? Farkl─▒l─▒klar─▒n─▒zdan konu┼čun, uzla┼čma sa─člay─▒n ve ayn─▒ sayfaya kat─▒l─▒n. Buna de─čecek - özellikle yolun a┼ča─č─▒s─▒nda.

10. Yinelenen harcamalar─▒n─▒z için kör olmak

Yinelenen masraflar cüzdan─▒n─▒zda bir delik açabilir.Ve biliyor musun? Birçok insan, onlar─▒n ba┼č─▒na gelece─čini bile bilmiyor.

Yinelenen harcamalara bir göz at─▒n - büyük ve küçük - ve hangisinin kesinlikle ihtiyaç duydu─čunu ve hangisinin ihtiyari splurge gibi görünece─čini belirleyin. Her seferinde bir kez savurmak iyi, ama denize girme.

Bütçeniz üzerinde çal─▒┼č─▒rken, bu harcamalar─▒n ço─ču akl─▒n─▒za gelebilir. Onlar─▒ sadece unutma - onlar hakk─▒nda bir ┼čeyler yap! Yüksek bir kablo faturan─▒z varsa, indirim alabilirsiniz. Kullanmad─▒─č─▒n─▒z bir spor salonuna üyeli─činiz varsa, evde egzersiz yapmay─▒ dü┼čünün. Yinelenen harcamalar için para biriktirmenin birçok yolu vard─▒r.

Bu tavsiyeye uyun ve gelecekte kendinizi tekmeleyece─činiz çok daha az olas─▒d─▒r. Pi┼čmanl─▒k istemeyin!

Bu yaz─▒ aslen Forbes'da yay─▒nland─▒.

Videoyu izle: 10. Krall─▒k 2 English Altyaz─▒l─▒

Pop├╝ler Mesajlar

Kategori Yat─▒r─▒m, Sonraki Makale

─░yi Finansal Cents Yapan 107 ┼×ey
Yat─▒r─▒m

─░yi Finansal Cents Yapan 107 ┼×ey

Yapt─▒─č─▒n─▒z her finansal karardan ├Ânce kendinize ÔÇťMant─▒kl─▒ m─▒?ÔÇŁ Diye sormal─▒s─▒n─▒z. Ki┼čisel finans d├╝nyas─▒nda, di─čeri i├žin mant─▒kl─▒ olan ┼čey mant─▒kl─▒ olamaz. Son kararda ├že┼čitli fakt├Ârler oynayacakt─▒r. Bug├╝n├╝n koleksiyonu 107 (iki bonus ile) iyi finansal ÔÇťsentÔÇŁ yapan ┼čeyler.
Devam─▒n─▒ Oku
├ľnlemek i├žin 12 yayg─▒n IRA Hatalar
Yat─▒r─▒m

├ľnlemek i├žin 12 yayg─▒n IRA Hatalar

IRA'lar (Bireysel Emeklilik Hesaplar─▒) emeklilik planlamas─▒nda hayati bir ara├žt─▒r. Gen├ž yat─▒r─▒mc─▒lar Roth IRA'y─▒ tercih ederken, bebekler geleneksel IRA'y─▒ se├žebilir. Emekli oldu─čunuz zaman, t├╝m emeklilik varl─▒klar─▒n─▒z─▒ bir rollover IRA'ya d├Ân├╝┼čt├╝rmek isteyebilirsiniz. ├çok fazla se├ženek ve hatta daha fazla se├ženek, emeklilik i├žin planlarken do─čru IRA'n─▒n se├žti─či bir ┼čeyden ├Ât├╝r├╝ birilerini geride b─▒rakabilir.
Devam─▒n─▒ Oku
Bug├╝n Portf├Ây├╝n├╝ze Kat─▒lmak ─░├žin Y├╝ksek Getiri Yat─▒r─▒mlar─▒ 4
Yat─▒r─▒m

Bug├╝n Portf├Ây├╝n├╝ze Kat─▒lmak ─░├žin Y├╝ksek Getiri Yat─▒r─▒mlar─▒ 4

Y├╝ksek getirili yat─▒r─▒mlara veya herhangi bir yat─▒r─▒ma odaklanmadan ├Ânce, bor├žlara y├╝ksek faiz ├Âdemedi─činizden emin olmal─▒s─▒n─▒z. Bor├ž faiziyle ilgili daha fazla ├Âdeyecek olursan─▒z, yat─▒r─▒mlar─▒n─▒zdan daha fazla kazan├ž elde edersiniz, yat─▒r─▒m getirinizi hemen d├╝┼č├╝receksiniz. Ba┼čka bir deyi┼čle, bor├žlar─▒ azaltarak kazand─▒raca─č─▒n─▒z faiz, yat─▒r─▒m yaparak elde edece─činizden daha y├╝ksektir.
Devam─▒n─▒ Oku
2018 i├žin Synchrony Bank Review
Yat─▒r─▒m

2018 i├žin Synchrony Bank Review

Merkezi Connecticut'ta Stamford'da bulunan Synchrony Bank, herhangi bir yerde mevcut olan en y├╝ksek faiz oranlar─▒ndan baz─▒lar─▒n─▒ ├Âdeyen bir ├ževrimi├ži bankad─▒r. 2003 y─▒l─▒nda kurulmu┼č olan Synchrony Financial organizasyonunun bir par├žas─▒d─▒r, ancak k├Âklerini 1932'ye kadar izler. Synchrony Financial'in varl─▒klar─▒ 90 milyar dolardan fazlad─▒r ve ABD'deki en b├╝y├╝k ├Âzel marka kredi kartlar─▒n─▒n sa─člay─▒c─▒s─▒d─▒r.
Devam─▒n─▒ Oku