Borç

SIFIR Borç ile Kolej ve Lisansüstü Hack nasıl

Aşağıdaki konuk mesajı Martin of Studenomics'ten. Bugün, Martin resmen başlattı Gelecek Yuvarlak Benim20'li yaşlarınızda tasarruf etmeye başlamak için iyi bir finansal anlam ifade eder, böylece eski benliğiniz size teşekkür eder.

Üniversiteyi sıfır borcu ve asla unutamayacağım bir sürü hikayeyle mezun oldum.

Bu gurur duyduğum bir ifade. Şimdi 27 yaşındayım ve okuldan birkaç sene çıktım, kolejde maddi olarak hayatta kalmak ve kolejde para kazanmanın yollarını bulmak için kendime sürekli olarak minnettarım.

Borcumla ilgili ödemeler yapmaktan korkmama gerek yok çünkü hayatın kırılmayacak kadar kısa olması ve muhtemelen hiç bir zaman kişisel finans bloglarına katılmamam gerekirdi.

Bu makaleyi reddetmeden önce, hayattan kaçan bir salak olduğumu farz edersiniz, yanılıyorsunuz.

Katılmak istediğim partileri hiç kaçırmadım, her zaman kolejde bir kız arkadaşım vardı ve kesinlikle video oyunları oynamayı bırakmadım.

Muhtemelen kendi iyiliğim için çok vahşidim. Benim için gittiğim tek şey inatçı olduğumdu.

Kolejimi borcum olmadan bitireceğime karar verdim, böylece 20'li yaşlarımda parti yapabilirdim ve kendi şartlarıyla hayatımı yaşayabilirdim.

Zavallı bir göçmen aileden geldim ve asla para kazanma fikrinin hayranı olmadım (özellikle 20k'dan fazla!).

Kolej’i sıfır borçla nasıl mezun oldum?

Kolay değildi. Birçok fincan kahve içtim ve neredeyse sinir krizi geçirdim. Süreçte bir kız arkadaşı ve bazı arkadaşlar bile kaybettim.

Önce bir toplum kolejine gittim ve daha sonra Toronto'da daha büyük bir üniversiteye gittim. Tamamen dürüst olmak için bir bursiydim. Liseden sonra ailemi davadan çıkarmak için bir üniversite kolejinde okudum. Akrabalarım, aile dostlarım ve hatta komşular bile bana koleje gitmekten vazgeçtiler. Bu yüzden herkesi rahatlatmak için kayıt oldum.

Sorun, aç gözlü bir çocuk olduğumdu. Okulda zaman geçirmek istemedim. Çalışmak ve para kazanmak istedim. Banka hesabımın büyümesini görmek istediğim için işlerin daha az ödeyeceğini umursamadı.

Sonra oldu…

İş yönetim programına başladığımda, aslında buna girdim. Soru sormak için kendimi dersten sonra kalıyorum buldum. Sınavlarda gayet iyiydim ve malzemeyi aldım. Lisede matematik ve finans derslerinden hiç birini hiç önemsemedim. Onları sıkıcı buldum. Şimdi ek problemleri çözmek için dersten sonra kalan adamdım.

Üç yıl toplum kolejinde uçtu. Kredileri Toronto'daki Ryerson Üniversitesi'ne transfer ettim. İki yıl daha oradaydım. Toplum kolejinde üç yıl ve üniversitede iki yıl. Bir topluluk kolej diploması ve bir BComm derecesi kazandım.

Teknik olarak benim derecemi kazanma süreci beni biraz daha uzun sürdü, ama daha ucuza topluluk kolejinde ders alarak para biriktirebildim.

Diğer gizli fayda, bir toplum gibi çalışmak, blog yazmaya başlamak ve biriktirmek için üç yıllık topluluk kolejini kullanmam oldu. Topluluk kolejindeki iş yükü daha açıktı ve programlama çok esnekti. Küçük sınıfları da takdir ettim çünkü büyük konferans salonları bu noktada benim için çok korkutucu olurdu.

Mali yardım durumum nasıldı?

Şanslıydım çünkü Kanada'daki üniversite çok daha ucuzdu. Bazı Amerikalı okurlarımın kolejde bir servet harcadığını biliyorum (kelimenin tam anlamıyla yüz binlerce).

Lisede bir kıdemli olarak, normalde öğrenci kredilerine ihtiyacınız olduğunu varsayarsınız. Gençlerinizde, hayatınızı oldukça uzağınızda imzalarsınız, çünkü onlarca binlerce dolar borçlu olacaksınız.

En kötü yanı, lisede bile umrumda değil. Sadece imzala çünkü üniversiteye değeceğini düşünüyorsun. Hiçbir şey sormuyorsun. Öğrenci kredi formlarını imzalar ve gününüze devam edersiniz.

Hiç öğrenci kredisine başvurmadım. Burs şeklinde serbest paradan yararlandım.

Geriye baktığımda, bu yazı ve formları doldurmak için daha fazla zaman almamı diliyorum. Doldurduğum formlar mali yardım almamı sağladı. Burslarla dolu bir arkadaşım olan bir arkadaşım vardı. Bir günde üç burs için başvuracak ve her türlü bedava paraya geri dönecekti.

Basit bir deneme size bedava para kazandırabilir. O zaman neden daha akıllı değildim?

Son derece şanslıydım çünkü ailelerim bana ne zaman yardımcı olabiliyorlardı. Bana ücretsiz bir yolculuk yapamadılar, ama bedava kirası, bedava yemeği ve bedava çamaşırları oldukça tatlıydı. Ailem gerçekten de üniversiteye gitmemi istiyordu çünkü en büyük erkek kardeşim ve ailemden hiç kimse okuldan mezun olmadı çünkü ailem Polonya'dan göçmenlerle mücadele ediyordu.

Parasız üniversite öğrencisi olarak nasıl para biriktirdim?

Evde yaşayarak çok para biriktirdim. Hayatta kalmak için fatura ödemek konusunda hiç endişelenmem gerekmedi.

Ebeveynlerime, sürpriz partileri atarak ve bir yıl Bahamalar’a göndererek bunun için teşekkür ettim. Bu çok büyüktü. Üniversite için taşınmış olsaydım borca ​​gömülürdüm.

Para biriktirmek ve okul ücretini ödemek için her zaman üniversitede bir işte bulundum. İnşaat çalıştım, blog yazmaya başladım ve hatta kampüste iş buldum (sınav gözlemcisi, seni aldatan adamlar!).

Tüm öğrencilerin çalışması gerektiğine inanıyorum çünkü insanlarla tanışmanıza, para kazanmanıza ve tüm gün Facebook'ta olmadığına göre zamanınızı nasıl yöneteceğinizi anlamanıza yardımcı oluyor.

Üniversitede çalışmak kolay mıydı?

Bir şey değil. Kendimi ve inatçılığımı sık sık sorguladım. Bazı günlerde dumanla koşuyordum ve devam etmemi sağlayan tek şey bu yolculuğun sonunda borçsuz olduğumu bilmekti.

Yukarıda bahsettiğim gibi, zamanımı acımasızca idare etmeye zorlandım ve biraz fazla kahve içtim. Haftada en az 20 saat çalışmayı denedim.Hafta sonları ve akşamları çalıştım (programımın nasıl çalıştığına bağlı olarak).

Üniversitede buna değer miydi?

100%.

Programınız iş için çok yoğunsa, yaz aylarında her zaman deli gibi çalışabilirsiniz!

Kendine 19 yaşında biriyle gerçekçi olmalısın. Çalışmak ve çalışmak için zamanım olmayacağını düşündüm. Sonra çok geçmeden bu öncelikleri ve kahveyi koyacağım. 2006-2009 yılları arasında hiç şov izlemedim. Bana bu zaman diliminden pop kültüründen bir şey sorma. İzlediğim tek gösteri The Office'di çünkü dersten sonra Perşembe günündeydi.

Üniversiteye gitmek üzere bir öğrenciyseniz, size tavsiyem…

1. İş şartları sunan bir program bulun.

İş şartları, alanınızda deneyim kazandığında, harçlarınız için ödeme yapmanıza yardımcı olacaktır. Kuzenim dünyadaki en zor işçi değildi ve asla yarı zamanlı bir işte bulunmadı. Bununla birlikte, mühendislik programı onu birçok çalışma şartı ile çalışmaya zorladı. Bu şartlarda ona iyi ödeme yapacak işleri bulmak için yeterince şanslıydı. İşteki vardiyaları raflar ve bir öğrenci gibi yaşayarak biriktirirdi. Sonra iş süresini bitirdiğinde üniversitede bir sonraki sömestrde hayatta kalabilmek için yeterli paraya sahip olurdu.

Nasıl yanlış gidebilirsin? Tecrübe ve para.

2. Bir şekilde fedakarlık yaparak derecenizi mümkün olduğunca az borçla kazanın.

Büyük bir fedakarlık yap. Evde sevebilir veya tam zamanlı çalışma saatlerinde çalışabilirsiniz.

Sıfır borçla mezun olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olmalısınız. 30 yaşındaki benliğiniz sana bağlı.

Okula yürümek. Ton balığı konservesi yiyin. Evde yaşamak.

Lisede en büyük parti hayvanıydım, ama bir haftasonu sınavda çalışmak veya çalışmak için haftalarca kalmak zorunda olduğumu biliyordum. Borç olmak istemedim. Notlarımın acı çekmesini istemedim çünkü GPA'nızın gerisinde kalmanız paraya mal oldu.

Buna değdi?

Söz veriyorum ki, 20'li yılların ortasındaki partiler daha iyi. Asla bir iş bulmak için acele etmem ya da ödeyemediğim borcumla ilgili ödemelerimi yapmam gerekmedim.

Tüm bunların söylenmesiyle, üniversitenin büyüme aşamasını kaçırdım. Kolejden sonra çıkacak kadar zekiydim çünkü kiralık bir mülk / konut satın alabiliyordum ama üniversite deneyimini özledim. Asla bir yurt odasında yaşamaya, kasabada bir yer bulma konusunda endişelenmeye ve tam zamanlı parti partileriyle uğraşmanın stresine girmem.

Kurban buna değer miydi?

Benim için öyleydi. 30'lu yaşlarında benim eski dostlarımdan bazıları kadar borcumda olmak istemedim. Hayat yaşamak istediğim yol değildi.

Gerçekçi olarak, bu tavsiye herkese uygulanmayacaktır. Herkes büyük bir şehirde yaşamaz. Herkesin destekleyici bir ailesi yoktur. Herkes evde kalmak istemiyor. Herkes gençken büyük bir fedakarlık yapmaya razı değil. Anladım. Bu makale daha iyi bir yaşam isteyenleriniz içindir.

Kolejden borçsuz veya asgari borçla mezun olduğunuzdan emin olmak için bu makaleden en az bir ipucu uygulayabileceğinizi garanti ediyorum.

27 yaşındaki benliğiniz size teşekkür edecektir çünkü arkadaşlarınız zorlu işlere başvurmak zorunda kalırken, Avrupa'ya sırt çantasıyla gitmek gibi bir şey yoktur.

Bu yüzden, öğrenci olmayan bir öğrenci kredisini nasıl alacağınızı bulmak yerine, öğrenci kredisini nasıl alamayacağınızı anlamaya çalışın!

Martin'in kitabına bakınGelecek Yuvarlak Benim20'li yaşlarınızda tasarruf etmeye başlamak için iyi bir finansal anlam ifade eder, böylece eski benliğiniz size teşekkür eder

Videoyu izle: Irkçılık, Okul Dezavareti Yasaları ve Amerika Birleşik Devletleri'nde Sivil Haklar Hareketi

Popüler Mesajlar

Kategori Borç, Sonraki Makale

Battling Borç Geldiğinde, Kadınlar Kick Erkek Popo
Borç

Battling Borç Geldiğinde, Kadınlar Kick Erkek Popo

İlk olarak 1994'te para sıkıntısı çeken insanlara yardım etmeye başladığımdan beri, bir ortak iş parçacığı fark ettim, kadınlar genellikle borçtan kurtulma sürecine daha çok dahil oluyorlar. Çocuklar, yüzleşelim, zaman zaman tembeliz. Kabul edeceğim. Ayrıntılara yönelik tüm bu çağrılarla ilgilenmek için sabrım olmadığını da itiraf ediyorum.
Devamını Oku
Korkmayın: Başlayın Finansal Hayatınızı İyileştirin
Borç

Korkmayın: Başlayın Finansal Hayatınızı İyileştirin

Mali durumunuzu düzenlemeye yeni başlıyorsanız, kendinizi bunalmış hissedin, hatta harcamalarınıza göz atmaktan korkmayın. Ama zor olmak zorunda değil ve bunu okuyorsun çünkü artık korkmuyorsun. Paranızı sırayla almaya hazırsınız. Öyleyse, finansal olarak doğru yöne gitmek için atabileceğiniz bazı adımları tartışalım.
Devamını Oku
10 Ortak Hata Öğrencileri Bunları Borçta Tutuyor
Borç

10 Ortak Hata Öğrencileri Bunları Borçta Tutuyor

Öğrenciler bir eğitim için okuldayken, bu gerçek dünyanın onlara öğreteceği her şeyi öğrenmesi anlamına gelmez. Eğitim kurumları, oradaki en parlak zihinleri istihdam ederken, üniversite müfredatına odaklanma, öğrencileri kişisel finans konusunda öğretmek söz konusu olduğunda genellikle özünü kaybeder.
Devamını Oku
Ne Zaman Arkadaşlık Olduğunda: Borçsuz Seksidir!
Borç

Ne Zaman Arkadaşlık Olduğunda: Borçsuz Seksidir!

Herkese merhaba, bu Kuyu Cüzdanı için bir katkı olarak yazan Kim Hayes. Biriyle ilk tanıştığınızda, tartışmak istediğiniz son konu paradır. Dürüst olmak gerekirse, neye benziyordu ki? “Hey, bence gerçekten harikasın… ama daha fazla duygusal olarak yatırım yapmadan önce banka hesaplarını görebilir miyim?
Devamını Oku