Maliye

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 4 Pratik Para Becerileri

Mükemmel bir dünyada, ebeveynler ve eğitimciler (toplumdan bahsetmemek), çocuklarımızın finansal okuryazar olmalarını sağlamak için çok çalışacaklardır.

Bu ütopik idealde, para becerilerinin okuma, yazma ve aritmetik kadar önemli olduğu düşünüldüğünde, bebekler para kitaplarında dişlerini kestirecekler ve bütçenin nasıl okuryazar olarak aynı damgalanacağını bilmeyeceklerdi.

Ne yazık ki, gerçek dünya bu şekilde çalışmıyor.

Toplum bütçelemeden ziyade borcu teşvik eder ve gerekmedikçe yüksek faizle borcunu ödemek için çalışmak zorunda olan okullar, onları tamamen kapatırlarsa finansal becerilere zar zor dokunurlar ve para becerilerini hiç öğrenmeyen ebeveynler. Çocuklarına bu şeyleri öğretmeleri gerektiğini bile bilmiyorlar.

Bu şeyleri okullarda öğretmediğimi biliyorum. Sen?

Boşlukları doldurmaya bile başlamadan önce yeteneklerinin eksik olduğunu kabul etmek bireylere kalmış.

Ebeveynler, küçük çocuklarına, kendileri hiç öğrenmediklerinde bile, temel para becerilerini öğrenmelerine yardımcı olmaya başlamalıdır.

İşte en temel dördü pratik para becerileri herkesin sahip olması gerekenler ve onlara çocuklarınıza nasıl öğretileceği (ayrıca oluşturduğunuz bu küçük orduyla birlikte gelen tüm masraflar için tasarruf yapmaya başlamanıza yardımcı olacak çok miktarda paranın nasıl yapılacağına dair harika ipuçlarına da göz atabilirsiniz!) :

1. Değişim Nasıl Yapılır?

Birkaç yıl önce, fatura 12,65 $ 'a geldiğinde bir fast food restoranında öğle yemeği satın alıyordum. Kasiyere bir yirmi verdim ve sonra cebimde muhtemelen bir değişiklik olduğunu farkettim. Değişikliği teslim ettiğimde, yazdığı kasada fatura ihale tutarına çoktan girmişti. Yirmi yıldan değişime baktı ve sonra 65 $ 'lık değişimi geri aldım. “Ben sadece matematiği yapamam” dedi.

Ne yazık ki, bu tür anların hepsi çok yaygın. Sizin için matematik yapan hesap makineleri ve yazarkasalar, toplumumuzun daha fazla nakitsiz hale gelmesiyle birlikte, değişim yapamayan bir kuşak yaratmıştır.

Değişime gidememe problemi, bir sayısızlık meselesini (okuma yazma bilmenin matematiksel karşılığı) temsil etmesidir. Başlarından 20'den 12'sini kolayca çıkaramayan bireyler, sahtekârlıklara, vicdan sahibi olmayan kişilere ve kendi matematiksel hatalarına karşı savunmasızdır. Paranın toplanması ve çıkarılması rahat hissetmek, finansal okuryazarlık için gerekli olan ilk beceridir.

Bu beceri nasıl öğretilir: Değişimin nasıl yapılacağını öğrenmek amacıyla yaratılmış birçok çocuk oyunu ve oyuncak var. Çocuklarınızla, para mezhepleri kavramını ve değişim yapma ve zihinsel matematiği iki kez kontrol etme yöntemlerini tanıtmak için pratik yapabilirsiniz.

2. Çek defteri nasıl dengelenir.

Bir zamanlar kontrol kaydı yapmayan bir kadınla çalıştım.

Her gün onun dengesini kontrol etmek için bankasını arayacaktı. (Bu, her banka online hale gelmeden eski kötü günlerde idi).

Hesabında para olduğunu öğrenirse, henüz temizlememiş olan çekleri ve diğer ücretleri olduğunu bilmesine rağmen, bunu harcamaktan çekinir.

Kısacası, tüm parasını en az iki kez harcadı çünkü hesabını takip etmedi.

Bu bir kontrol hesabı üzerinde sekmeleri tutmamanın özellikle sorumsuz bir örneğiydi, ama bir çek defterini dengeleme fikrinin, banka tarafından açıklanamayanları kapsayacak şekilde belirttiği bakiyeden 100 $ çıkarmak olduğu konusundaki payımdan daha fazlasını karşıladım. suçlama ve iyi olduklarını varsayalım.

Ancak, kontrol hesabınızın üstünde kalmamak, iş arkadaşımın iki haftada bir yaptığı gibi, bunu aşmanın mükemmel bir yoludur. Buna ek olarak, kredilerinizi ve harcamalarınızı asla yazmazsanız, çek defterinizi daha az dengelemeniz halinde harcamaları izlemek ve planlamak imkansızdır.

Son olarak, banka genellikle sizden daha az hata yapacak olsa da, bir banka hatasının imkansız olduğu anlamına gelmez. Çek defterini asla dengelemezsen, onların hatalarını hiç almazsın.

Bu beceri nasıl öğretilir: Bu, ebeveynlerin öğretmeyi kolayca unutabilecekleri para becerilerinden biridir. Ne de olsa, çek defterinizi dengelemek bir türden (bu yüzden onu atlayan kişi sayısı) bir türdür, ve çocuklarınızı dahil etmeyi düşündüğünüz bulaşıkları yıkamak gibi bir şey değildir. Ama tam olarak yapmanız gereken şey budur.

Çocuklarınız çok basamaklı toplama ve çıkarma işlemlerini öğrendiklerinde (yaklaşık 3rd veya 4inci notu), hem para yatırma işlemlerinizi hem de satın alımlarınızı kaydetmeniz, ekleyip çıkarmanız için size yardımcı olmalarını isteyin. Yaşlandıkça, çek defterinizin dengelenmesine dahil edin, çek defterinizi dengelemek için banka hesaplarının (kağıt veya dijital) neye benzediğini ve nasıl kullanılacağını gösterir.

3. Faturalar Nasıl Ödeme Yapılır.

Çoğu insan için, bu özel beceriyle ilgili problem, kendi başınıza kalana ve ilk kez faturalarını ödemek zorunda olana kadar bunun hakkında hiçbir şey bilmemenizdir. Fatura ödeme becerisi gerçekten organizasyonla ilgilidir: Faturaları geldikleri anda takip edebilmeniz, gecikme ücretlerinden veya temerrütlerden kaçınmak için tam olarak ne zaman ödemeniz gerektiğini bilmeniz ve sen ödedin Bu tür bir organizasyon, başka türlü finansal olarak bilinmeyen yeni bir fatura ödeyen için bile bir mücadele olabilir.

Tabii ki, fatura ödeme en büyük yönü, her ay onları ödemek için yeterli para olduğundan emin olmakla ilgilidir. Fatura ödemenin yetişkin dünyasına yeni atılanlar için, faturaların ödenmesini sağlamak için harcama cezbedilmesinden kaçınmak zor olabilir. Genç yetişkinler, her haftasonu havaya uçurmak yerine, maaş çeklerini tutmaları gereken zor yoldan öğrenirler.

Bu beceri nasıl öğretilir: Çek defterinizi dengelemek gibi, çocuklarınıza faturalarını nasıl ödeyeceklerini öğretmenin en iyi yolu, onlara bu özel koroda yardım etmelerini istemek. Çocuklara, ödeme yapma zamanı gelene kadar kağıt faturalarını nereye yazdığınızı gösterin ve takvime fatura ödeme hatırlatmaları koyarak bunları dahil edin. Faturalar ödendikten sonra hesabınızda ne kadar para kaldığını bulmak için size yardım etmelerini isteyin. Bu aynı zamanda ihtiyaçlar ve istekler arasındaki farklılıklar hakkında konuşmak için mükemmel bir fırsattır.

Çocuklarınızı fatura ödeme alışkanlığına dahil ederek, bu beceriyi öğrenme ve mali ve kredilerini gerçekten etkilemeden önce uygulama şansı elde edeceklerdir.

4. Bütçe Nasıl Oluşturulur.

Gelirinizi nasıl bütçelendireceğinizi bilmek, çoğumuzun eksik olduğu önemli bir beceridir. Ancak, bu listedeki diğer üç beceriye tam olarak benzememek, öğretmek ve ustalaşmak çok daha zordur. Bütçeleme, harcamalarınızı takip etmeyi, hedef belirlemeyi, finansmanı planlamayı ve hedefte kalmak için kendinizi disipline etmeyi gerektirir. Bu hiçbir şekilde basit bir süreç değildir ve usta bütçeciler bile, kendileri için neyin işe yaradığını bulmak için bütçeleme stratejilerini tekrar tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini görebilirler.

Bu beceri nasıl öğretilir: Çocuklara bütçeyi öğretmenin en iyi yolu iyi bir örnek oluşturmaktır. Bütçeleme, değişiklik yapma, çek defteri dengeleme ve fatura ödeme şeklinden farklı olarak, çok karmaşık bir beceridir ve iki hane bütçesinin tamamı aynı görünmeyecektir.

Bütçelemede gerçek beceri, değişen finanse nasıl uyum sağlamayı öğrenirken, bu becerilerin geri kalanı da oldukça durağandır. Dolayısıyla, çocuğunuza harcamalarınızı nasıl tuttuğunuzu gösterirseniz, gelecekteki harcamalar için planlar hazırlarsanız, ihtiyaçların isteklerden uzak kalmasını sağlayın ve beklenmedik mali yumruklarla yuvarlanın, onların ne yapmaları gerektiği konusunda iyi bir fikir sahibi olurlar. kendi evleri bir gün.

Bunlara ek olarak, paranın ödenmesiyle küçük çaplı bir bütçeleme yapmak onlara daha büyük bütçe sorunları için hazırlık yapmak için büyük fırsatlar sunacaktır.

Pratik Para Becerileri Bir Zorunluluktur

Parayı yönetmek aynı zamanda, tablo tavırlarını öğrenmek ya da okuyabilmek gibi bir yaşam becerisi kadar önemlidir.

Ancak çoğu zaman ebeveynler paradan kendilerini rahatsız ederler ve bu yüzden çocuklarına bu becerileri öğretmezler.

Bu şekilde olmak zorunda değil.

Evde öğrettiğiniz para becerilerini kazanarak çocuklarınızın geleceği için hazırlanmasına yardımcı olun. Sokakta ya da televizyondan para hakkında bilgi edinmekten nefret edersiniz, değil mi? Ödenek parası onlara daha büyük bütçe sorunları için hazırlanmaları için büyük fırsatlar sağlayacaktır.

Videoyu izle: Çocuğunuza Yüzmeyi Nasıl Öğretmelisiniz? - Çocuklara yüzme Eğitimi

Popüler Mesajlar

Kategori Maliye, Sonraki Makale

Çocuklar için 5 En İyi Banka Kartları ve Ön Ödemeli Kartlar
Maliye

Çocuklar için 5 En İyi Banka Kartları ve Ön Ödemeli Kartlar

En büyük çocuğum 16 yaşına geldiğinde iki finansal hamle yaptım. Onun adı ve benim ile bir ortak kontrol hesabı açtım. Ve ben kullanmadığım bir ön ödemeli kredi kartında onu yetkili imzalayan olarak koyuyorum. Niye ya? Çünkü hala benim çatımın altındayken yetişkin mali yönetimi konusunda ilk elden deneyime sahip olmasını istedim.
Devamını Oku
Numaran kaç?
Maliye

Numaran kaç?

Hey. Bu Jeff Rose, GoodFinancialCents.com. Bugün, “Numaran nedir?” Sorusunu soruyorum. Bu soruyu sormamın sebebi, ilk defa bir müşteriyle buluştuğumda karşılaştığım en yaygın şeylerden biri olması. Tünel vizyonuna kesinlikle takılıyorlar, odaklanabilecekleri tek şey, ne kadar yapacakları.
Devamını Oku
30 Yıl İpotek Oranı Vs. 15 Yıllık İpotek Kurları
Maliye

30 Yıl İpotek Oranı Vs. 15 Yıllık İpotek Kurları

Ev sahipliğinin gerçek maliyeti nedir? 30 yıllık sabit ipotek oranı veya 15 yıllık sabit ipotek oranı arasında en iyi olana yakından bakın…. Gerçekten kötü bir şey almak istediğin bir durumun oldu mu? Belki de gerçekten çok kötü istediğin bir şeydi, ama gerçekten buna ihtiyacın yoktu.
Devamını Oku
6 Ultimate Financial Battle Buddy'nin Nitelikleri
Maliye

6 Ultimate Financial Battle Buddy'nin Nitelikleri

Temel eğitime ilk geldiğimde bir savaş arkadaşı olarak görevlendirildim. Her asker vardı. Bir “savaş arkadaşı”, hakkında her şeyi bilmek zorunda olduğumuz bir bireydi. Nereden geldiklerini, nerede doğduklarını, herhangi bir kardeşleri olup olmadığını, en sevdikleri yiyeceklerin neler olduğunu, bekaretlerini nasıl kaybettiklerini ve tacoslu veya soğansız taco'yu sevdiklerini bilmek zorundaydık.
Devamını Oku